Pro začátečníky
Tvorba vlastního balíčku - návod pro úplné začátečníky
Vítám všechny čtenáře webu Pokemon-Guru u mého dalšího článku! Karetní hra Pokémon se v poslední době stává čím dál oblíbenější a se hrou začíná spousta nových hráčů. Určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že se v úplných začátcích začíná se hrou daleko lépe, když máte svůj vlastní herní balíček, který si poskládáte podle svého. Tento článek je věnován úplným začátečníkům, kteří ještě nikdy žádný balíček nestavěli. Povíme si základní informace o balících a dám vám pár typů, čeho se při stavbě držet. Jdeme do toho!
Chceme si vytvořit vlastní herní Pokémon balíček
Hned na úvod by jsem rád zdůraznil, že v tomto článku se zaměřím pouze na herní Pokémon balíčky a jejich stavbu. Budu předpokládat, že úplné základní pravidla již víte. Pokud tedy teprve plánujete se ponořit do fantasitckého světa Pokémonů, doporučím vám můj minulý článek, kde jsem nabídl několik různých způsobů, jak s Pokémon začít. Jestli se poté rozhodnete do hry úplně ponořit, rozohdně si také přečtěte základní pravidla karetní hry Pokémon.
V tomto článku naleznete nejen přehledný návod, který vám pomůže při stavbě vašeho prvního herního balíčku, ale také několik trefných rad, které se vám do budoucna budou hodit. Stavění vlastního balíčku v karetní hře Pokémon je vždy velká zábava a jedná se o velmi zajímavou část hry, která přispěla k celosvětové popularitě hry. Určitě nemusím zmiňovat ty obecná fakta, jakože tvorba balíčků podporuje naši tvořivost a zdokonaluje nás v kritickém myšlení. Nás především zajímá to, že hlavním důvodem, proč hráči po celém světě stavějí své vlastní Pokémon balíčky, je skutečnost, že karetní hra Pokémon, na rozdíl od ostatních deskových her, skýtá nepřeberné množství zajímavých karet, kdy každá je odlišná, jedinečná a dá se kombinovat s ostatními kartami.
Jak jste si určitě všimli, tak zrovna Pokémoni sázejí na dva hlavní faktory, proč je stavba balíčků tak zábavná. Tím prvním jsou konkrétní Pokémoni, které známe z videoher a seriálu. Díky velkému množství Pokémon karet si každý z nás může vybrat Pokémona a typ, který se mu nejvíce líbí, poskládat si kolem něho balíček a pocítit jeho herní strategii na vlastní kůži. Druhým faktorem, proč je stavění balíčků tak podstatné, jsou samotné herní mechaniky a kombinace karet. Pokud hráči chtějí vytvořit velmi silné balíčky, stačí, aby k sobě do balíčku dali přesně ty karty, které k sobě patří a mají nejlepší kombinace. Občas tyto karetní synchronizace nejsou na první pohled zřejmé a zabere hodiny testování, než hráči najdou ty správné karty. Díky tomu postupně vznikají i ty nejlepší hráčské Decky, které vyhrávají turnaje. V tomto článku se o těch nejprofesionálnějších balíčcích zmíním opravdu zřídka. Společně se totiž budeme chtít zaměřit pouze na náš úplně první herní Deck.
Vybíráme si karetní Pokémon balíček
S touto problematikou se pojí jedna z nejčastějších otázek mezi hráči: „Jaký mám hrát balíček?“ „Jaký herní Deck si mám vybrat?“ Každý hráč začátečníkovi odpoví: „Ten, který tě nejvíce baví.“ Hned vysvětlím proč. Nejhodnotnější herní balíčky s profesionálními strategiemi a technikami, které hrají nejlepší hráči s letitou zkušeností, je zbytečné na úvod stavět, protože karetní hra Pokémon sází na dlouhý dobrodružný průzkum Pokémon světa, ve kterém sázíte na to, že vás hra bude bavit, což vám zařídí ten nejlepší přísun dalších zkušeností potřebných na to, aby jste dokázali hrát s komplexnějšími balíčky. Všem začátečníkům proto doporučuji, aby jako první balíček si zvolili ten, který je jim nejvíce sympatický, a který vás bude bavit. V první řadě se určitě rozhodujte podle vašeho oblíbeného Pokémona nebo podle vašeho oblíbeného typu. Momentálně je každá barva ve hře dostatečně silná, a proto, ať už si vyberete oheň, vodu, elektřinu nebo dokonce ocel, tak neprohloupíte!
Pokud opravdu nemáte žádnou představu o tom, jaké balíček chcete na úvod hrát, tak pro tento případ tu jsou produkty s předpřipravenými Decky. Určitě jste již někdy četli o tom, že jeden ze způsobů, jak vytvořit herní balíček, je vylepšit nějaký Theme Deck. PCD Theme Decky jsou produkty karetní hry Pokémon, ve kterých se nachází základní herní balíček, který je již předpřipravený ke hraní. V balení se vedle 60 karet nachází také například žetony, anglická pravidla nebo podložka. Oblibou spousty hráčů je tento Theme Deck postupně vylepšovat o nové karty, které vymění, koupí nebo otevřou v doplňkovém Boosteru. V každém případě se jedná o zajímavý způsob, který vás naučí základní pravidla při stavbě Decku. Pokud jste nezačali vaši Pokémon kariéru přes PCD Theme Deck, rád bych vám doporučil můj minulý článek, kde vám o PCDčkách prozradím víc.
Jeden z hlavních důvodů, proč začínat s Pokémony přes PCD je, že balení vám nabídne velké množství karet za nízkou cenu, které můžete kdykoliv později využít pro budoucí stavby balíčků. Tímto myslím například energie nebo trenérské karty. Každopádně na shánění jednotlivých typů karet se zaměřím v dalším odstavci.
Potřebné karty do herního Pokémon balíčku
Hned, jakmile jsme se rozhodli, který balíček budeme chtít hrát, se pustíme do shánění konkrétních karet. Při stavbě úplně prvního balíčku zapomeňte na sepsání karet předem. Pokud ztratíte hodiny tím, že si budete sepisovat každou jednu kartu z 60, tak se v tom akorát ztratíte a budete mít ještě o to náročnější celý balíček sestavit, protože shánění karet bude náročné. Moje rada pro tento případ zní: Stačí se rozhodnout, kolem kterých Pokémonů budete chtít poskládat balíček a jak by zhruba Deck měl vypadat. Teď se už pojďme podívat jak konkrétní karty sehant.
Nejzábanější způsob, jak získat karty do vašeho budoucího balíčku, je přes doplňkové Boostery. Jedná se o produkt, který byl vytvořen přímo proto, aby pomohl hráčům doplnit herní balíček o nové karty. Každý rok vyjdou zhruba 4 nové edice, kdy v únoru vychází vždy něco jako základní edice pro celý rok, ve které naleznete velké množství základních karet. Pro rok 2019 vyšla základní edice Sun and Moon: Team Up. V Každém boosteru naleznete různé karty a je možné, že některá se vám bude hodit právě do vašeho budoucího balíčku nehledě na to, že jedna z karet z Boosteru je vždy „Rare“, což znamená, že se tady může objevit například i silný Pokémon-GX nebo EX. Jedná se o velmi silné karty Pokémonů, které momentálně dominují metě.
Další způsob, jak získat fůru karet do vašeho budoucího balíčku je přes PCD Theme Decky, o kterých jsem mluvil výše. Dle vašeho výběru tak můžete najít například ten, ve kterém se nachází dostatečné množství energií nebo trenérů, které potřebujete. Alespoň jedno PCD na úvod by si měl zakoupit každý hráč kvůli žetonům a podložce, které se v balení nacházejí. Začátečníkům to pomůže nejlépe!
Jedním z nejlepších způsobů, jak získat karty pro váš budoucí balíček, je pomocí výměn s ostatními hráči. Říká se: „Ve dvou jde všechno lépe“, a proto je daleko pohodlnější, pokud začínáte s karetní hrou Pokémon zároveň s kamarády nebo s rodinou. V tomto případě můžete klíčové karty mezi sebou vyměňovat, kdy každý z vás tak výměnou dostane přesně to, co potřebuje. Pokud jste se ocitli v situaci, kdy nikdo z vašeho okolí karty Pokémon nehraje, nezoufejte! Hodně nových lidí můžete potkat například na Pokémon turnaji nebo na srazu. V kalendáři akcí se můžete podívat, jestli se právě ve vašem okolí Pokémon hráči nescházejí. Další možnost jak se seznámit s dalšími hráči je pomocí sociálních sítí. Například na Facebooku má brněnská komunita svoji vlastní skupinu, kde se domlouvají turnaje, srazy a výměny.
Poslední způsob, jak získat silné karty do vašeho prvního balíčku je poněkud finančně nákladnější, ale stále se vyplatí! Tuto cestu doporučuji zejména těm nejmenším začátečníkům, kteří si přejí mít ve svém balíčku silného Pokémona-GX. Vedle klasických produktů, které známe, existují také i Speciální balení, které jsou poněkud dražší, ale obsahují extra obsah navíc. V kontextu se stavbou balíčku bych rád zmínil Pokémon-GX Boxy, ve kterých se nachází vždy jeden silný Pokémon-GX. Každý měsíc vychází stále nové GX Boxy a jedná se o jeden z nejpopulárnějších produktů. Hned vedle GXky se v balení nachází také pár Boosterů, které vám při stavbě nového balíčku mohou solidně pomoc. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak si přidat kartu silného Pokémona-GX do Decku. Hromadu Pokémon-GX Boxů nalezneze na partnerském e-shopu Veselý-Drak.cz, kde jsou vypsané od nejnovějšího po nejstarší.
Tyto základní 4 způsoby jsou pro všechny začátečníky těmi nejlepšími cestami, pomocí kterých získat karty do nového herního balíčku. Pokud žádný z výše uvedených vám stále nedokáže dostatečně pomoci, můžete zkusit se podívat do mého minulého tutoriálu, kde vyvětluji komplexnější způsoby. Teď se už půjdeme vrhnout do stavby konkrétního balíčku!
Jakým způsobem postavit herní balíček?
Poté, co máme dostatečné množství karet, ze kterých dokážeme poskládat náš balíček, se můžeme vrhnout do našeho úplně prvního stavění. Ještě před tím, než začnete stavět první ostrý balíček, můžete si vyzkoušet si poskládat Deck například také v Pokémon Trading card game Online, což je onlinová hra, kde je simulátor stavby decku velmi jednoduchý a zajímavý. Jedná se také o jeden ze způsobů jak vůbec začít s karetní hrou Pokémon. Předpokládám, že vaše premiéra ve stavění balíčku bude obsahovat také docela hezké a hodnotné karty. Úplně všichni hráči při hraní mají svůj deck obalený v obalech na Pokémon karty. Ujistěte se, že doma máte alespoň ty nejzákladnější. Deck se s nimi lépe míchá a předejdete tak jakémukoliv dalšímu poničení karet. Teď již opravdu máme vše potřebné a můžeme se pustit do stavby.
V první řadě se vždy stanoví počet různých typů karet. Ze základních pravidel již víme, že v karetní hře Pokémon existují právě 3 typy karet: Pokémoni, energie a trenérské karty. Je vám určitě jasné, že pokročilejší hráči si pro každý balíček určují specifický poměr Pokémonů, energií a trenérů. Nebudeme si teď dělat hlavu úplně přesným poměrem karet pro náš první balíček. Je ale dobré, abychom drželi nějaký rozumný počet, a proto neprohloupíme, když náš první Deck bude mít poměry 20:20:20, což znamená 20 Pokémonů, 20 energií a 20 trenérů. Nemusíte se držet přesně třetin, ale dejte si pozor, aby každý typ karty byl v balíčku dostatečně zastoupený, protože jsme omezeni 60ti kartama v Decku. Pokud již teď víte, že by jste zvládli sestavit o něco pokročilejší typ balíku, přejdětě na můj minulý tutorial zde.
Mnoha hráčům pomáhá, když mají svůj balíček, při stavění, systematicky rozeskládaný na stole. Nejen, že přehledně vidí jaké karty již Deck obsahuje, ale také tak kontrolují počet karet v Decku. Nezapomeňte při stavbě oddělovat karty Pokémonů, trenérů a energií. Stejné kopie dávejte k sobě a systematicky je řaďte za sebe. Ač se to na první pohled nezdá, takto uvidíte přesně, co v balíčku již máte a co naopak kriticky chybí. Příkladný obrázek Deck profilu:
Deck profil Darrena Jacquese. SPE France, květen 2018 – 9. Místo.
Až budete mít na stole 60 obalených karet, které jsou součástí vašeho herního balíčku, máte částečně vyhráno. Nezapomeňte zkontrolovat, že balíček obsahuje přesně a pouze 60 karet, a že jste nezapomněli přidat nějaké klíčové karty. A přesně takto se staví Pokémon balíčky. V každém případě tady vaše dobrodružství nekončí, protože váš balíček můžete upravovat a vylepšovat kdykoliv si zamanete. Je čas vám předat nějaké další základní typy pro stavbu a vylepšování Decku.
Pomocné rady pro Pokémon balíčky
Když se podíváte na více různých balíčků, zjistíte, že všechny mají nějaké aspekty společné. Pro snažší postup hry existuje vedle hlavních útočných karet také podpůrné karty. Ty tvoří velmi podstatnou část hry a jsou mnohdy zastoupeny vícekrát, než útočící Pokémoni a energie. Jedná se již o prokročilejší část hry, ale pokusím se vám ji vysvětlit tak, aby jste si odnesli co nejvíce užitečných informací. Podíváme se na ty nejzákladnější z nich.
Supporteři pro lízání karet
Obava každého začátečníka při stavbě balíčku je, aby měl dostatek Supporterů, kteří mu umožní snažší proliz balíčkem. Jedná se o velmi důležitou součást každého balíčku, protože jste ve hře jste omezeni pouze na jeden Draw na začátku vašeho tahu, a proto váš balíček musí obsahovat dostatečné množství podpůrných Trenérských karet pro lízání. Mezi ty nejrozšířenější základní Supportery patří například Hau nebo Professor Kukui, kteří se nachází skoro v každém Theme Decku. Mezi nejsilnější Draw Supportery momentálně patří například Lillie nebo Cynthia a nebo teď nově se sérií Team Up přibyla Erika’s Hospitality. Podívejte se, zda některé z nich nevlastníte a můžete je do balíčku přidat.
Trenérské Itemy pro hledání Pokémonů
Jedním z nejrozšířenějších typů karet, které se v balících používají, jsou Itemy pro hledání Pokémonů. Patří k nim například různé typy Poké Ballů – Ultra Ball, Great Ball, Timer Ball nebo ostatní Itemy jako například Pokémon Communication nebo Mysterious Treasure. Můžete se podívat, jestli se některé z nich nehodí právě do vašeho balíčku.
Podpůrní Pokémoni
Všichni Pokémoni neslouží pouze k útoku, existuje také dost podpůrných Pokémon karet, které slouží čistě k tomu, aby vám pomohli se dostat ke klíčovým kartám. U začátečníků nejoblíbeněší je Alolan Vulpix ze série Guardians Rising, který má útok Beacon, kterým vám podá na ruku 2 libovolné Pokémony z balíčku. Dalším velmi oblíbeným podpůrným Pokémonem je Oranguru ze Sun and Moon Base set, který má schopnost Instruct, díky které vám jednou za kolo dolíže do 3 karet na ruce. Momentálně nejrozšířenějším podpůrným Pokémonem v balíčcích začátečníků je Pidgeotto ze série Team Up, který vám jednou za kolo lízne 2 karty, kdy jednu z nich si necháte na ruce a druhou pošlete na spod balíku. Díky jeho abilitě se hravěji prolížete celým balíčkem.
V této sekci jsem se pokusil vám srozumitelně nabídnout příklady karet, kterými můžete obohatit váš balíček. Tyto karty můžete používat i v Decích budoucích.
Hraní s vlastním Pokémon balíčkem
Nyní přichází fáze, na kterou se těší každý, kdo úspěšně postavil svůj první herní Pokémon balíček. Fáze hraní a testování. Před první hrou si nový balíček poctivě zamíchejte a začněte hrát. Opakovaným hraním si na balíček nejlépe zvyknete. Učte se hrát s hlavními útočícími Pokémony a s podpůrnými kartami. Nezapomeňte průběžně přiřazovat energie a snažte se neustále mít na stole alespoň jednoho Pokémona na lavičce, protože nikdo nechce, aby soupeř vyhrál jen proto, že vám porazil vašeho jediného Pokémona, kterého jste měli ve hře.
Sejděte se s přáteli, rodinou nebo se zúčastněte některého srazu a testujte vás nový herní balíček. Hraní s ostatními hráči je pro karetní hru Pokémon velmi důležité a doporučuji to každému, protože takto hráči mezi sebou předávají zkušenosti a radí si, jak mohou balíček vylepšit. Vylepšování balíčku je součástí jeho zdokonalování, a proto Deck neustále upravujte, přeskládávejte a testujte. Čím více her s ním odehrajete, tím více si na balíček zvyknete a poznáte jaké karty v něm chybí nebo kterých je příliš.
Závěr
Jsme na samotném závěru mého článku. Srozumitelně jsem se vám pokusil vysvětlit, jak postupovat při stavbě vašeho prvního herního balíčku pro karetní hru Pokémon. Pokud máte jakékoliv dodatečné dotazy, nebojte se napsat do sekce komentářů a nebo se ozvat přímo mě.
Na závěr samotného článku bych každému začátečníkovi doporučil pravidelně sledovat web Pokemon-Guru, protože časem přibude fůra dalších zajímavých článků, které vám mohou pomoci. To je ode mě pro tento článek vše, děkuji za přečtení.
Autor článku: Jarek "Syndagone" Havelka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.