Články
Investice do Pokemon karet
Tento článek rozebírá možnosti investic do Pokémon karet, jejich úskalí a širší souvislosti, které si běžný člověk nemusí uvědomit.
Disclaimer: v žádném případě se nejdná o investiční doporučení, či doporučení odborníka. Použijte vždy svůj vlastní rozum k vyhodnocení konkrétní situace. Podmínky na trhu, okolnosti a ceny se mění průběžně a byly aktuální pouze v okamžiku vydání článku.
Na internetu existuje mnoho článků a videí, které se zabývají investicemi do Pokémon karet, ale většina jich ignoruje mnoho důležitých aspektů. V tomto článku se budeme věnovat právě i úskalím, které se jinde nedozvíte.
Co je to investice?
Investice je dlouhodobý záměr zhodnotit své finanční prostředky (zde uvažujeme řádově 5-10 let). Předpokládá to, že prostředky nebude investor v tomto období nutně potřebovat. Zároveň se nejedná o spekulativní nákup, tj. že by investor "sázel" na relativně krátké zhodnocení (např. do roku, či dvou) a dané aktivum prodával. Stejně tak není investicí tzv. flipování. Tj. nákup nějakého zboží a jeho prodej v krátkém časovém okamžiku (např. do několika týdnů). V určitých časových úsecích, např. během Covidu, bylo možné realizovat takové nákupy a prodeje, jednalo se však spíše o vyjímečnou situaci, kdy byl zboží velký nedostatek a existuje velký převis poptávky nad nabídkou.
Začněte odzadu
Popřemýšlejte, kam se vlastně s investováním chcete dostat. Chcete se zabezpečit na stáří? Chcete investovat a zhodnotit své prostředky, protože za 10 let chcete začít stavět dům? Nebo si chcete jen přilepšit ke svému běžnému příjmu?
V jakých objemech chcete prostředky ukládat? Pokud se jedná jen o přilepšení a máte dostatek volného času (abyste jej pak využili při prodávání), asi si nemusíte lámat příliš hlavu s podrobnostmi v budoucnosti.
Pokud však plánujete ukládat větší částky (ve vyšších stovkách tisíc, či milionech), doporučil bych si položit tyto otázky:
- kolik budu potřebovat volného prostoru?
- jak se budu za 10 let Pokémon karet zbavovat? Kdo budou mí zákazníci?
- jak budu prodej realizovat? Dokáži produkty prodat za tržní cenu, či budu muset prodávat za 80% ceny přes tržiště jako je Cardmarket? Jakou část nákladů bude tvořit poštovné?
- jak se zajistím proti krádeži, vytopení, či jiným okolnostem?
- které produkty se vyplatí koupit? O jaké produkty bude v budoucnu zájem?
- dává smysl kupovat kusové karty, nebo spíše sealed produkty?
Ekonomický cyklus
Je třeba si uvědomit, že na zhodnocení Vaší investice do Pokémonů budou mít vliv i takové faktory, které jsou mimo jakoukoliv Vaši kontrolu. A tím mám na mysli zejména dva faktory:
1. Celkový stav ekonomiky (české, evropské, ale i americké);
2. Počet lidí, kteří Pokémony budou v budoucnu sbírat.
Jaký vliv má ekonomika na cenu Pokémon karet?
Říkáte si možná, jak může mít vliv, či stav ekonomiky vliv na Pokémon karty? Vždyt se jedná o hobby a nikoliv o akcie, či dluhopisy...
Bohužel, či bohudík, poměrně velký. Pokud se ekonomice a lidem daří, mají dost peněž a snaží se je někam dobře uložit. Někteří si vyberou akcie, jiní nemovitosti a někteří si vyberou sběratelské karty. Tento fakt zvyšuje poptávku, zatímco nabídka zůstává poměrně stabilní. Cena roste. Toto je dobré si uvědomit hned dvakrát - jednak se zamyslet ve chvíli, kdy o investici uvažuji (tj. zažívali jsme za posledních několik let období konjunktury, či krize? Jsou ceny vyšponované nahoru, nebo nedávno spadly)? Jako vhodný čas k nákupu by se mohla jevit první polovina roku 2024, kdy některé booster boxy Scarlet and Violet cyklu bylo možné pořídit za cenu okolo 2500 Kč s DPH.
A znovu se nad cenou zamyslet ve chvíli, kdy Pokémon karty (svou investici) prodáváte. Jsme nyní v konjuktuře, či spíše v recesi? Jak se za posledních X let ceny Pokémon karet pohybovaly?
Jak ovlivňuje počet hráčů / sběratelů cenu Pokémon karet?
V zásadě obdobně jako předešlý odstavec. Pokud do hry přibývá hráčů, nebo přibývá sběratelů, potom roste poptávka a roste také cena karet. Pokud naopak lidé odcházejí, bude cena klesat. Tyto dva faktory ovlivňují cenu Pokémon karet dlouhodobě a relativně významně.
Jak se přizpůsobuje nabídka Pokémon karet?
Samozřejmě i nabídka Pokémon karet hraje roli (alespoň z pohledu posledních edic, u kterých se může Pokémon company rozhodnout, zda je dotiskne, či nikoliv). Starší edice už se nedotiskávají a tam je nabídka fixovaná. Pokud víte, že nějaké edice bylo nedostatek, signalizuje to, že u této edice se může investovaná částka vrátit rychleji, respektive investice zhodnotit rychleji. Pokud už v době vydání edice nebyl o edici příliš zájem, spíše se budou investované prostředky zhodnocovat pomaleji. Samozřejmě, existují i vyjímky, např. Evolutions, o které na začátku nebyl příliš zájem a později po nich poptávka vzrostla enormně.
K datu psaní článku víme, že např. u edice 151 byl zájem enormní, z cyklu Scarlet and Violet byla poptávka po Obsidian Flames, ale také po Paldean Fates. Zatímco 151čku už za příznivou cenu neseženete, Obsidian Flames a Paldean Fates jsou zatím k mání za dobrou cenu. Pokud dojde k dotisku edice 151, určitě to bude zajímavým okamžikem pro případný nákup.
Jakou roli hrají transakční náklady?
Transakční náklady jsou náklady spojené s provedením transakce (nákupu či prodeje). Může se jednat např. o poštovné při nákupu karet, zabalení či o náklady na to, abyste karty prodali (Váš čas strávený s prodejem apod.). Pokud bude cena jednoho balení za nákup 100 Kč a za prodej 100 Kč, tak se daná karta / či Pokémon box musí zhodnotit o více než 200 Kč, aby nákup a následný prodej dopadl se ziskem. Transakční náklady budou typicky menší u boxů, zatímco relativně vyšší u kusových karet. Dražší balení (např. booster boxy) pak mají vzhledem k transakčním nákladům lepší pravděpodobnost úspěchu.
Úskalí transakčních nákladů hrají klíčovou roli u všech investic do sběratelských karet. Tato oblast bývá velice podceňována.
Pokud byste si pořídili jeden booster box od každé edice, asi Vám nebude činit potíže se ho/jich zbavit po facebookových skupinách, které existují.
Co ale např. s 50 booster boxy od každé edice? To už může být velice časově náročné. Řekněme, že byste chtěli mít podobné množství od každé edice a po dobu 5 let je držet. V každém okamžiku byste pak měli mít u sebe doma 1000 booster boxů. To je de facto tuna karet (co na to statika? :-). Pokud byste každý nakoupili po 2500 Kč, budete mít doma zásobičku za 2,5 mil. Kč. Budete si pořizovat pojištění? Budete mít nějaké vyšší zabezpečení vašeho bytu, či domu?
Řekněme, že se Pokémon kartám bude dařit a všechny booster boxy za 5 let vždy zdvojnásobí svou hodnotu. Každý rok byste tak prodali 200 booster boxů po 5000 Kč, celkově byste tak prodali zboží za 1 000 000 Kč ročně. Vydělali byste tedy každoročně 500 000Kč. To byste však měli zahrnout do svého daňového přiznání...
A kolik času s tím strávíte? Řekněme, že budete realizovat prodej přes Facebook a že s každým prodejem strávíte 60 minut (včetně domluvy, zabalení, dovezení na poštu/Zásilkovnu). Jestliže si vážíte svého času alespoň na 200 Kč /h, pak Vás prodej vyjde na 100h času, tj. na 40 000 Kč. Společně s poštovným to je 60 000 Kč. Náklady na uskladnění, pojištění, zabezpečení raději nevyčísluji. Výdělek ale už klesl z 500 000 Kč na 440 000 Kč.
Nebylo by ale vlastně lepší investovat do amerického indexu S&P500. Za posledních 5 let vyrostl tento index o 84% (půl milion byste tak zhodnotili o 420 000 Kč). Ale takovou investici zrealizujete na pár kliků na internetu bez jakéhokoliv nebezpeční poškození. A likvidita takové investice je nesrovnatelná.
Sami asi vidíte, že investice do Pokémon karet ve větším množství je spíše problematická.
Pokud nemáte spolehlivý způsob, jak se jednotlivých boxů spolehlivě a hlavně rychle zbavit (vlastní eshop, jiné podnikání, které zahrnuje expedici zboží apod.), je to spíše dosti problematický způsob investování.
Stále ještě máte chuť uložit prostředky do Pokémon karet?
Pojďme se ještě podívat na to, jaké produkty si případně vybrat.
Pokémon boxy a balíčky v originálním balení jako investice
Tento případ je jednodušší v tom, že nevyžaduje žádnou expertní znalost Pokémon karet. Stačí si vybrat renomovaný obchod a nakoupit daný zabalený box karet. Nejvhodnější jsou tzv. booster boxy, které musí být bez jakéhokoliv porušení a musí být zabaleny ve folii. Díky své hodnotě mají dobrý poměr k transakčním nákladům. Nakupujte vždy u ověřených obchodů, jako je např. Veselý drak.
Druhým nejzajímavějším produktem jsou Elite trainer boxy. Do ostatních boxů se (až na vyjimky jako je Ultra Premium Collection) nevyplatí vkládat prostředky. Jsou příliš levné a jejich případný prodej bude zatížen obrovskými transakčními náklady.
Kusové karty
Hodnota kusových karet nevykazuje historicky jasný trend (pomineme-li staré Pokémon karty, které už na své hodnotě v období velké poptávky získaly na ceně).
Navíc ukládání prostředků do kusových karet už vyžaduje expertní znalosti, abyste se vyhnuli nákupu falešných karet, drobně poškozených karet apod.
Kdy je vhodné investovat do Pokémon karet?
Co se týká zabalených booster boxů či elite trainer boxů, obecně existují dva, případně tři vhodné okamžiky. První je relativně brzo po vydání sady (řekněme od 1 do 3 měsíců), kdy bývají ceny nejnižší. Musíte však překonat relativně dlouhou dobu (cca 2-3 roky) než daný produkt vyjde z tisku a už nebudou hrozit další dotisky. Teprve potom se produkt začne zhodnocovat (pokud nejde o nějakou limitovanou edici/limitovaný produkt, tam začíná zhodnocování dříve).
Druhým možným bodem (ten ale nemusí nastat) je dotisk sady. Ten nejčastěji nastává rok až dva od doby, kdy edice vyšla. Pokémon Company dotisky dělá tehdy, když po dané edici byla poměrně vysoká poptávka a ceny této edice vyrostly rychle vzhůru během krátkého období. Některé edice však nedostanou dotisk nikdy.
Třetím odlišným bodem, kdy je vhodné do Pokémon boxů investovat, je doba, kdy daných boxů už je na trhu relativně málo a jsme si jistí (nebo relativně jistí), že už nebudou dotištěny (pokud už byly jednou dotištěny, je situace bezpečnější). Výhodou je, že si ušetříte třeba 3 roky držení produktu, nevýhodou je to, že už kupujete produkt dráž.
Předpokládá se, že po této době (kdy už mizejí poslední boxy z trhu), začne daný box získávat na ceně. Určitě nejste sami, kdo může mít podobný nápad, bude proto mnoho dalších sběratelů, či drobných investorů, kteří čekají stejně jako vy. Cena pak může růst poměrně rychle (jako se stalo u Lost Origin Booster boxů v nedávné době). Měli byste tak vydržet alespoň dalších 2-3 roky od tohoto nákupu. Pak začne být situace zajímavá k případnému prodeji.
I přesto se však investice nemusí zhodnotit. Vše výše uvedené totiž předpokládá, že karty Pokémon pořád hraje dostatek lidí a ekonomice se relativně daří. Pokud by se dostavila krize, či Pokémon karty vyjdou z módy, nemusí se booster boxy zhodnotit nikdy. Stejně tak jste si mohli vybrat edici, která z nějakého důvodu není mezi sběrateli oblíbená. Je tedy také dobré diversifikovat (tj. nekupovat jen boxy od jedné sady, ale z různých sad). Ostatně pravidlo diverzifikace platí obecně pro všechny typy investic.
Jak Pokémon karty prodat?
A tady nastává již výše zmíněná potíž. Prodej většího množství Pokémon karet bude vyžadovat čas a peníze.
Jedna z možností je po různých sociálních sítí. Budou Vám však lidé věřit? Budou ochotni poslat peníze dopředu? Nebo budete nuceni vždy poslat na dobírku (dráž a pravděpodobně s pojištěním)?
Další možností je platforma cardmarket.com (kde ovšem budete muset nasbírat hodnocení od uživatelů - a opět se zde objeví transakční náklady).
Pokémon karty můžete prodat také nějakému existujícímu obchodu (tam ale dostanete často jen 70% tržní hodnoty nebo méně). Také narazíte na to, že pokud máte jen relativně málo boxů, či karet, nebude to daný obchod příliš zajímat, kvůli jednomu boxu se nevyplatí obchod ani domlouvat.
Shrnutí
Investice do Pokémon karet, ačkoliv vypadají na první pohled lákavě, mají v sobě poměrně hodně úskalí.
Pokud byste chtěli investovat ve velkém, musíte mít jasný plán k uskladnění, držení, pojištění, zabezpečení a nakonec k prodeji.
Pokud chcete investovat jen příležitostně, určitě to je možné (a relativně snadné), ale potom je otázkou, zda jde skutečně o investování, či spíše o hobby.
Za Pokemon-guru.cz, Luboš Lauer.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře