Novinky
Power creep v Pokémonech – proč tomu tak není?
Otakar Bursa napsal svůj názor na power creep, tj. postupné zvětšování síly karet. V článku ukazuje, že to s tímto herním nešvarem není tak jednoznačné, a naopak některé důležité typy karet citelně oslabují.
Obrázky a zdroje: The Pokémon Company International a Pokebeach
Úvod
Mezi hráči karetní hry Pokémon se občas strhne debata na postupně zvětšování síly karet, tedy jev, který činí starší karty stále více a více nehratelnými. V anglickém jazyce pro tento herní vývoj existuje pojem power creep - The situation where updates to a game introduce more powerful units or abilities, leaving the older ones underpowered (podle anglické Wikipedie). K power creep nejčastěji dochází s vydáním nového bloku karetní hry (tj. přibližně 1x za 1-2 roky), které se pojí s uvedením nové herní mechaniky (např. nejnověji Pokémoni V a V-Max, kteří do jisté míry upozadili Pokémony GX). Na internetu nalezneme spoustu článků a videí, které se power creep v karetní hře Pokémon různými způsoby pokouší ukázat. Doporučuji shlédnout některé z materiálů níže:
- analytický (30 minutový) rozbor na kanálu Celio’s Network
- úderný (10 minutový) rozbor na kanálu TheJWittz
- shrnující krátký článek na portálu ScreenRant
V dnešním článku bych chtěl vynést některé argumenty proti tomuto obecnému názoru.
Pokémoni vs. trenéři a energie – (nej)lepší podpora
Většina hráčů hodnotí power creep ze stránky toho nejviditelnějšího v karetní hře Pokémon – karet Pokémonů, tedy jejich útoků nebo životů. Zde jim musím dát za pravdu, z maximálních 120 životů kolem roku 2000 poskočila laťka na 340 životů v roce 2020 a síla útoků eskalovala v podobném duchu. V povedeném rozhovoru na portálu Game Informer vysvětluje jeden z autorů karetní hry Pokémon důvody power creep: „There is a path where you can keep the numbers exactly the same and keep making cards … but the only way to differentiate them at that point is to make really complicated logic, so you constantly need to make more complicated stuff.”
Osobně ale chci obrátit pozornost na trenérské a energetické karty. Pokud se podívám například na výsledky letošního globálního finále Players Cupu, zjistím, že balíčky využívají trenérské a energetické karty z 66 % až 80 %. Teprve zbylou část tvoří skuteční Pokémoni a tento poměr se v turnajových balíčcích dlouhodobě nemění. Troufám si tak tvrdit, že trenérské a energetické karty vždy tvořily neméně důležitou a navíc početnější součást balíčků. Opačný vývoj síly těchto karet dokumentuji příkladech:
- Professor Oak (Base Set, 1999) vs. Professor’s Research (Sword & Shield, 2020) – Professor Oak je možné hrát i vícekrát za kolo (nejedná se o Supportera).
- Energy Removal (Base Set, 1999) vs. Crushing Hammer (Sword & Shield, 2020) – Odhození energie není u Energy Removal podmíněno úspěšným hodem mincí (obdobně i známější Pokémon Catcher (Emerging Powers, 2011).
- Computer Search (Base Set, 1999) vs. Computer Search (Boundaries Crossed, 2012) – Starší Computer Search je možné hrát 4x v balíčku místo 1x (podobně i Item Finder (Base Set, 1999) vs. Dowsing Machine (Boundaries Crossed, 2012).
- Windstorm (Crystal Guardians, 2006) vs. Tool Scrapper (Rebel Clash, 2020) – Windstorm umožnuje odhodit i Stadium karty.
- Double Rainbow Energy (Crystal Guardians, 2006) vs. Rapid Strike Energy (Battle Styles, 2021) – Double Rainbow Energy má celkově širší možnost využití.
- Double Colorless Energy (Phantom Forces, 2014) vs. Twin Energy (Rebel Clash, 2020) – Efekt Double Colorless Energy nemá žádné omezení.
V trenérských kartách celkově vidím trend mírného oslabování efektů (Tool Scrapper), případně zapojení faktoru náhody k získání silného efektu (Crushing Hammer, Pokémon Catcher). Některé karty získaly nově status Supportera (Professor Research), kterého lze hrát jen jednou za kolo. Speciální energetické karty jsou méně univerzální, tedy patří do velmi omezeného spektra balíčků (Rapid Strike Energy, Twin Energy).
Pokémon Ability, Poké-Power/Body, Pokémon Power… - (nej)lepší schopnosti
Další faktor, který bývá v hodnocení power creep opomíjený, jsou schopnosti Pokémonů. Zde nemohu nezmínit schopnost legendárního Slowkinga (Neo Genesis, 2000) – „Whenever your opponent plays a Trainer card, you may flip a coin. If heads, that card does nothing. Put it on top of your opponent's deck. This power can't be used if Slowking is Asleep, Confused, or Paralyzed.“ Ačkoli nesouhlasím s přílišným faktorem náhody ve hře, věřím, že by si Slowking okamžitě našel cestu do dnešních balíčků. V tomto odstavci ale chci porovnat tři Pokémony, které se ve své době objevovali téměř ve všech balíčcích. Jde o Pokémony se schopností brát při vyložení na střídačku karty na ruku.
- Uxie (Legends Awakened, 2008) – Dolíže do 7 karet na ruce.
- Shaymin-EX (Roaring Skies, 2015) – Dolíže do 6 karet na ruce.
- Crobat V (Darkness Ablaze, 2020) – Dolíže do 6 karet na ruce a pouze 1x za kolo.
Pokud se podívám na karty čistě pohledem schopnosti, nejlépe vyjde nejstarší Uxie a nejhůře nejnovější Crobat V. Zde ale samozřejmě nelze hodnotit pouze schopnost, přesto i co se týče užitečnosti útoků (i ve své době, jak si vzpomínám), tak Crobat V je podle mého názoru nejhorší. Na druhou stranu Crobat V má výrazně více životů, ale za to Uxie není žádný speciální Pokémon, tedy pouze za 1 odměnu pro soupeře. Kterého z těchto tří byste si vybrali do dnešního balíčku Vy?
DONK! – (nej)lepší kombinace
Donk je (byl) typ balíčku, který se soustředí na porážku soupeře formou ubití všech Pokémonů hned v prvním kole i třeba bez toho, aby si vůbec soupeř vůbec zahrál. Využívá k tomu spektrum dnes již neuvěřitelných trenérských karet (např. Pokédex Handy 910IS (Diamond & Pearl, 2007), Junk Arm (Triumphant, 2010) a silných schopností Pokémonů typu Uxie (viz výše) nebo Unown R (Legends Awakened, 2008). Těží z utvoření kombinace karet v balíčku, který je možné prolízat i během jednoho kola. Tyto balíčky ale z dnešní herní scény prakticky vymizely právě z důvodu omezování schopností Pokémonů a trenérských karet a současně skutečného power creep v počtu životů. (Pokud by Vás tento herní styl zaujal, můžete si přečíst jeden z mých starších článků nebo se podívat na kanál Ptcgradio.)
Shrnutí
Tímto článkem jsem chtěl ukázat, že mnohými diskutovaný faktor power creep, tedy zesilování karet, se z dlouhodobého hlediska týká životů a síly útoků samotných Pokémonů, tedy toho, co je na hře nejvíce vidět při prvním pohledu – jakési mocnosti. Pokud se zamyslím nad ostatními neoddiskutovatelnými součástmi hry jako trenérskými či energetickými kartami, schopnostmi Pokémonů, případně kombinovatelnosti balíčku jako celku, domnívám se, že tyto faktory naopak oslabují. Nelze proto jednoznačně tvrdit, že karetní hra Pokémon se rozvíjí formou power creep. Spíše Pokémoni jako takoví vstupují do popředí, zatímco to, co dělalo balíčkům neviditelnou, ale medvědí službu, je upozaďováno.
Otakar Bursa
autorem článku je hráč karetní hry Pokémon v letech 2007 – 2016
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře