Novinky
POZOR na falešné karty Pokémon!
POZOR na falešné karty Pokémon!
Úvodem bych chtěl říci, že falešné karty zaplavují český trh čím dál více. S falešnými kartami samozřejmě NESMÍTE hrát na turnajích. Na ligách to je jiné, zde záleží na jednotlivých Gym Leadrech. Někteří Leadři je nechávají novým hráčům v decku buď jako levnou (bezcennou) součást decku k naučení principu hry, anebo jako výborné proxy s tím, že ty karty hráči ještě shání. A právě Gym Leadři se setkávají s falešnými kartami nejvíce, jelikož ligu navštěvují hlavně nováčci. Ano, u nováčků je koupě falešných karet pochopitelná, hlavní roli hraje cena, proč si kupovat 10 karet za 89,- když si jich můžete koupit 40 za pouhých 50,- korun … Ale tohle jsou právě vyhozené peníze, jelikož tyto karty nemají budoucnost. Dále se s nimi hráči setkávají přes své rodiče, kteří jim sem tam nějaké karty koupí. Bohužel neznalost rodičů, dostupnost téměř na každé vietnamské trafice a ona nízká cena přispívají k tomu, že se falešné karty dost prodávají. A představte si, jak se dítko cítí, když si říká : „Já mám plné album karet a celkem dobrý balíček…“, ale Gym Leader mu rovnou řekne, že to je falešné a nemůže s tím hrát.
Nejnovější článek o tom, jak poznat falešné karty Pokémon (i s videem) najdete pod odkazem.
No, nyní se vrhneme na to, jak falešné (fake) karty rozpoznat a vyvarovat se jejich koupi.
1. Prodejna
Falešnou kartu poznáte již před tím, než ji uvidíte či si na ni sáhnete. První faktor toho, že karta bude falešná, je prodejna. Falešné karty prodávají hlavně vietnamské obchody. Samoobsluha s potravinami – to nevypadá, že by se tam prodávali nějaké kvalitní hračky (v našem případě pravé karty). Karty doporučuji kupovat výhradně v hračkárnách (Pompo a podobné) či ve vyčleněních prodejnách karetních a deskových her (Černý rytíř, Kentaur, bývával i Dungeon). Samozřejmě jsou zde i internetové obchody, jako např. BlackFire a Veselý drak. Když už jsme u internetu – nedoporučuji kupovat karty přes Aukro a jemu podobné aukční stránky. Většina karet, které zde můžete objevit, je falešná. Ale bohužel z obrázků, které bývají leckdy dost nekvalitní a je vyfocena celá sbírka desítek karet, toho není moc co poznat. Další možnost sehnat pravé karty je přes různá fora – např. na Pokémon-Guru, ze zahraničních PokéBeach a PokéGym. Ale i zde se můžete setkat s falešnými kartami, doporučuji si VŽDY projet sekci Good Traders (GT) a Bad Traders (BT), případně se podívat na počet komentářů na daném foru, které uživatel, se kterým chcete vyměňovat, poslal (ten, který jich poslal 700, bude o PTCG něco vědět a rozhodně bude mít pravé karty, naopak ten, co má jen 3 posty asi moc známý a důvěryhodný obchodník nebude). Takže shrnutí:
Ano: hračkárny a prodejny karetních deskových her, ověřené internetové obchody např. Veselý drak.
Ne: vietnamské prodejny (potravin, trafiky, prostě všeobecně), Aukro, neznámí hráči.
2. Balení a cena
Další možnost, jak rozpoznat karty před jejich koupí je znalost balení a ceny karet, které jste si koupili. Pravé karty se nabízejí v těchto provedení: Booster (10 náhodných karet, v igelitovém obalu), cena +- 100,- korun a PCD (předpřipravený balíček o 60-ti kartách, obsahuje cca 25 Pokémonů, 15 Trainerů a 20 energií) za +- 300-400,-. Jen tyto dva produkty v této cenové relaci jsou pravé. Ano, nabízí se další, jako např Booster Box (balení 36-ti boostrů, cena +-3000,-), Tiny (Promo karta v plechové krabičce se 4 boostry, promo kartě je vždy vidět obrázek, cena okolo 500-600,-), Blister Pack (3 boostry + promo karta, cena 350,-) a různé „Pack“ balení (boostry + různé promo karty, obří remaky karet (většinou obsahují normální + zvětšenou verzi), figurky Pokémonů a další bonusy), ale to vše je složeno z Boostrů či PCD. Ještě jednou skupinu tvoří tzv. Trainer Kit (cena okolo 400,-), což je balení obsahující dva 30-ti karetní decky pro dva začínající hráče. Je to dost podobné PCDčkům (cenově i stavbou karet). Dále můžete v prodejnách naleznout World Championships decky – jsou to decky 4 nejlepších hráčů světa (hráčů, kteří se umístili na Mistrovství světa v TOP4). S těmito decky se NESMÍ hrát, slouží pouze k tomu, aby si každý hráč dokázal představit, co musí PRO hráči zvládat, aby se umisťovali na předních pozicích. Falešné karty se většinou vyskytují v různých papírových krabičkách v různém počtu karet – 40 karet, 20 karet apod. stojící podezřele málo. Tyto karty jsou vždy falešné. Např. jsou i falešné boostry za velice nízkou cenu (cena okolo 20,- / 30,- za booster – výjimku tvoří hráči na PokeWorldu, kteří jsou ochotni boostry prodat hodně pod cenou). Viz tento link – tyto boostry jsou 100% falešné. Takže shrnutí:
Ano: Boostry (10 náhodných karet, cena +-100,-), PCD a Trainer Kity (60 karet, obsahuje vždy Pokémony, Trainery a energie; cena 300-400,-)
Ne: Pokémon Worlds decky, balíčky (nejčastěji v papírových či plechových krabičkách, kde není vidět karta) s různým počtem karet
3. Barva karty
Falešné karty bývají „vybledlejší“ než co jsou karty pravé. Jsou světlejší. Celkově tato karta vypadá jako „nedotisknutá“. Vždy doporučuji mít s sebou nějakou pravou kartu, a pokud se vám nějaká karta nezdá, porovnejte ji s tou pravou – aby pravá karta měla odlišnou barvu, je hodně malá pravděpodobnost (v počtu vyrobených karet téměř nulová). Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého Gym Leadra, ten by měl být hře hodně znalý a měl by falešnou kartu poznat ihned.
příklad falešné karty:
4. Tvrdost karty
Falešná karta bývá téměř vždy mnohem slabší a tím pádem se dá mnohem snáž ohnout. Jeden ze znaků, kterým Profi hráč určí pravost karty. Pokud jste úplný začátečník, tak to jen tak nepoznáte, ale opět doporučuji si onu kartu zkusit prohnout (normálně ji vezmete za dva konce palcem a ukazováčkem a přitáhnete k sobě) a srovnat ji s nějakou pravou.
5. Lámavost karet
Tento bod dost souvisí s bodem 4. Pokud pravou kartu ohnete za ty dva delší konce (tam, kde je HP a tam, kde je Weakness), nikdy se vám nestane, že by se karta přelomila – karta se pouze zaoblí, nikdy se neohne na nějakých 40°. Tvarem připomíná kapku vody. Za to falešná karta se zlomí a je na ni viditelné poškození – nerovnost karty v bodě zlomu. Toto si může vyzkoušet opravdu každý – opět uchopíte za dva konce a přitlačíte k sobě – pokud karta po puštění bude „zlomená“, je falešná, pokud se vrátí do téměř rovné polohy, je pravá.
6. Nepravost textu
Falešné karty mají tu tendenci mít nepravý text – většinou pouze nějakým způsobem upravený, třeba upravené útoky / damage / svojí barvu apod. Příklady ze života – Spiritomba AR s útokem Darkness Grace způsobila 40dmg nebo Donphan Prime byl ohnivý Pokémon a ke svému útoku potřeboval Fire Energie. Na toto můžete snadno vyzrát a to tak, že budete kontrolovat PokéWorld nebo jiné oficální stránky (Pokebeach.com) a srovnávat své karty s kartami na těchto stránkách. Opět pravděpodobnost missprintu (chybně vytištěné karty) je opravdu minimální.
7. Vzácné karty jako normální
Vzácné karty, jako Pokémoni Lv.X nebo Prime, mají svůj typický znak – stříbrný blyštivý okraj. Toto je leckdy u falešných karet bohudík nedodrženo a mají klasické okraje jako obyčejné karty (tedy ty žluté). Ale bohužel snaha vietnamských padělatelů je čím dál větší a už jsem se setkal i s falešnými Lv.X kartami, které měly něco jako stříbrné okraje.
8. Velikost karet
Když jsem já osobně začínal, falešné karty se daly poznat i podle velikosti. Ty falešné byly totiž o několik milimetrů (velikost do 1cm) menší. To se ale obávám, že i toto padělatelé vypilovali. Ale zkusit to samozřejmě můžete.
9. Posazení obrázku v kartě
Obrázek a celkově text by měly být uprostřed karty, žluté okraje na obou stranách budou stejně velké. Leckdy se často stává, že falešné karty mají obrázek posunut blíže k jedné straně karty. Pravděpodobnost missprintu je opět velice malá.
10. Černý pruh
Každá pravá Pokémon karta má uprostřed ještě tenkou černou folii (a co jsem četl, tak nejen Pokémon, ale i MtG a další hry). Zjistit se to dá jen tak, že onu kartu roztrhnete – jestli má v sobě černý pruh, je pravá, pokud ne, tak je falešná. Toto si můžete vyzkoušet na nějaké commoně, která má téměř nulovou hodnotu. Ale samozřejmě, pokud máte nějakou vzácnou, tak si řekněte League Leaderovi, aby se na ni podíval, přeci jen, přetrhnout si takovou Yanmegu Prime a zjistit, že byla pravá … ;)
Nejúčinnější obrana proti těmto kartám je to, že se před jakoukoliv koupí karet poradíte se svým ligovým vůdcem, který vám doporučí nějaké věruhodné zdroje. Ten by nikdy v tomto neměl udělat chybu, i když internet je zákeřná věc. Kupujte karty pouze z oficiálních stránek, nejlépe prodejen s nějakým rozsáhlejším výběrem zboží. Nikdy tyti karty nekupujte v trafikách a prodejnách potravin a tzv. samoobsluhách. Rodičům řekněte, že pokud Vám chtějí něco koupit, třeba k narozeninám, tak ať se domluví s League Leaderem osobně – on jim může dát tipy, kde se dají karty sehnat levně apod. s tím, že jsou pravé. I Ježíšek se může mýlit, přeci jen nemůže vědět vše, takže poproste mamku, abyste dali společně dohromady dopis a poslali mu společně s vaším seznamem dárků, kde ho upozorníte na to, aby si nejdříve nastudoval tento článek ;). Když zjistíte, že máte nějaké falešné karty, neváhejte a vyhoďte je, popř. se domluvte s League Leaderem. Pokud víte, že jsou falešné, buďte loajální a nesnažte se je někomu vyměnit s argumenty, že jsou pravé. Pokud vyměňujete s někým přes internet a je nový, nechávejte si karty zaslat od něho jako první – teprve potom odešlete vy. Tohle je asi tak vše, co bych mohl doporučit. Falešné karty nikdy nevymizí, s tím se musí každý smířit. Zašlete tento článek všem kamarádům, co se o Pokémony zajímají, ať se toto dostane do povědomí všem hráčům a sběratelům.
Pokud máte ještě nějaké tipy, jak poznat falešnou kartu, napište mi to do komentářů a podělte se s námi o své styky s falešnými kartami. Já jsem se s nimi setkal mnohokrát a to tak, že jsem obchodoval s novými hráči přes internet, kteří byli hře neznalí. Bohužel, přes ICQ apod. se těžko poznává pravost karet.
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.