Ostatní
Čtvrtá generace Pokémon video her
Metagame 4. generace Pokémon her, single battle, OU
by madvorak
by madvorak
Tento článek pojednává o soutěžní herní scéně zápasů 1v1 během 4. generace Pokémon her, do které patří hry Pokémon Pearl, Pokémon Diamond, Pokémon Platinum, Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver. Všechny tyto hry jsou kompatibilní, tvoří jednu metagame. Dále je možné do těchto her posílat Pokémon s her Pokémon Ruby, Pokémon Sapphire, Pokémon LeafGreen, Pokémon FireRed a Pokémon Emerald. Tyto hry nejsou nijak kompatibilní s první a druhou generací Pokémon her.
Písmena OU (OverUsed) upřesňují, že se jedná o herní scénu, když jsou zakázáni nejsilnější Pokémoni, tzv. ubers. Tuto skupinu deklaruje Smogon University a byla nezvykle často během 4. generace her měněna. Momentálně tato skupina Pokémonů, kteří jsou obvykle zakázáni zahrnuje Pokémony: Arceus, Darkrai, Deoxys, Dialga, Garchomp, Giratina, Groudon, Ho-oh, Kyogre, Latias, Latios, Lugia, Manaphy, Mew, Mewtwo, Palkia, Rayquaza, Salamence, Shaymin-S (útočná - grass/flying verze), Wobbuffet, Wynaut. Pokémoni Wobbuffet, Wynaut, Garchomp a Salamence v OU počátkem 4. generace povoleni, ale později byli v tomto pořadí přesunuti do skupiny ubers. Také rychlá forma Deoxyse byla jistou dobu povolena v OU. Dlouho se vedly spory o Pokémonech Latias a Latios. Tito Pokémoni jsou sami o sobě poměrně silní a předmět Soul Dew z nich dělá opravdová monstra. Ten jim totiž o 50% zvyšuje Special Attack a Special Defense. Uvažovalo se o zakázání tohoto předmětu a následném povolení těchto Pokémonů v OU. Tohoto privilegia se ovšem dočkal pouze Latias a později byl opět vrácen do skupiny ubers a zakázán v OU.
Znalost metagame nám pomáhá stanovit si priority při stavění teamu a získat tušení, jaké další útoky by mohl mít soupeřův Pokémon, když nám některé už ukázal.
Nové útoky, které ovlivnily tuto metagame
S příchodem her Diamond a Pearl přišla řada nových útoků. Některé z nich byly opravdu silné, ale mohli se je naučit jen někteří Pokémoni ze skupiny ubers a Pokémon Smeargle, který může umět jakýkoliv útok, ale má nízké statistiky. Dva poměrně univerzální a zákeřné útoky se ovšem ihned tak rozmohly, že se staly zásadním kritériem pro hratelnost celé řady Pokémonů. Jedná se o útoky Stealth Rock a U-Turn.
Stealth Rock
Po použití tohoto útoky jsou zraňováni všichni soupeřovi Pokémoni vstupující později do arény. Základní výše zranění je 1/8 celkových HP, ale aplikují se slabosti a odolnosti nastupivšího Pokémona na kamenný typ, takže takový Lucario se čtyřnásobnou odolností na kamenné útoky je zraněn jen za 1/16 celkových životů, zatímco Charizard se čtyřnásobnou slabostí na kamenné útoky je zraněn za celou 1/2 celkových životů. Tento efekt lze zrušit úspěšným použitím útoku Rapid Spin.
Po boku útoků Spikes, který ve 4. generaci funguje stejně jako během 3. generace, a nového útoku Toxic Spikes se Stealth Rock řadí mezi tzv. entry hazards, ale je z nich jednozačně nejpoužívanější. Není divu, že je to ten nejčastější útok na vrchním Pokémonovi. Hraje se především na Pokémonech Azelf, Aerodactyl, Infernape, Mamoswine, Swampert, Metagross a Bronzong. Nebýt tohoto útoku, byl by Gyarados ještě silnější a mnoho dalších létajících Pokémonů by bylo hratelných.
U-Turn
U-Turn je fyzický hmyzí útok o základní síle 70. Úžasné na tomto útoku je, že po jeho použití se útočník vymění s Pokémonem v partě. Na tomto efektu je dále skvělé to, že až po použití tohoto útoku si vybíráme, kterého Pokémona nasadíme. Pokud si tedy soupeř vymění Pokémona, tak mu udělíme zranění a ještě máme výhodu, že si můžeme zvolit efektivního Pokémona na nově zvoleného Pokémona soupeře. Nejčastěji se hraje na Pokémonovi Scizor, ale velice zákeřný je také na Pokémonech Flygon, Gliscor a Azelf.
U-Turn je úžasným strategickým prvkem. Lze ho využít k ničení soupeřů. Můžeme si tímto útokem stáhnout Pokémona, když nám soupeř zakáže klasickou výměnu Pokémona. Použití tohoto útoku je jen výjmečně chybou, když nevíme, co se soupeř chystá provést. Máte na soupeře efektivní útok, ale bojíte se, že si soupeř prohodí Pokémony, zaútočíte bezúčelně a ještě ztratíte kolo výměnou vašeho Pokémona? Použijte U-Turn! Občas sice naštve, když si tam soupeř toho Pokémona nechá a vy ho nezničíte, ale většinou se to vyplatí. Obvyklá situace: začínám s Azelfem (nejčastějším vrchním Pokémonem v této metagame) a soupeř má nepřekvapivě nahoře také Azelfa. Obvykle všichni hrají Azelfa s maximální rychlostí. Mám použít Stealth Rock, ale riskovat, že soupeř náhodou zaútočí dříve a zakáže mi tento útok pomocí útoku Taunt? Nebo mám sám zvolit Taunt a riskovat, že soupeř použije Stealth Rock přede mnou a pak si vymění Pokémona? Použiju raději U-Turn. Pokud soupeř také nepoužil U-Turn, nasadím Flygona. Raději jsem, když soupeř naivně použije Taunt, ale ani po jeho Stealth Rocku neházím flintu do žita. Použiju s Flygonem U-Turn! Buď tam soupeř Azelfa nechá a tento U-Turn ho už díky slabosti zničí, nebo prohodí Pokémona a já buď zvolím efektivního Pokémona proti novému Pokémonovi soupeře, nebo vrátím do arény Azelfa a použiju Stealth Rock. Už na vrchním Azelfovi ani nehraju Taunt. Je to zbytečně riskantní. Začínám-li proti jinému Azelfovi, zbytečně riskuju, pokud má soupeř také maximální rychlost. Nebo si soupeř může vyměnit Pokémona za nějakého útočníka a já lituju, že jsem použil Taunt zbytečně. Naopak U-Turn mě nechává téměř bezztrátově řídit průběh hry a reagovat na nečekané tahy soupeře.
Období Pokémon Diamond a Pokémon Pearl
28.09.2006 vyšly japonská verze her Pokémon Diamond a Pokémon Pearl a 22.04.2007 vyšly verze anglické. Poté, co se hráči dostatečně nabažili příběhu hry, začali přemýšlet nad tím, jak porážet kolegy hráče v zápasech. Vzniklo nové rozdělení fyzickým a speciálních útoků nezávislé na typu. Ve srovnání se 3. generací her byla tato metagame hodně útočná. Způsobili to nejel noví Pokémoni, ale také nové útoky a předměty Choice Specs a Choice Scarf.
Pokémoni Gengar, Tyranitar a Breloom se stali o hodně silnější než ve 3. generaci. Gengarův Shadow Ball a Sludge Bomb se změnil na speciální a navíc dostal skvělý, byť nepřesný, Focus Blast, který mu dodal skvělé pokrytí typů. Tyranitarův Crunch se stal fyzický a především přibyl účinek Sandstormu, který zvyšuje kamenným Pokémonům Special Defense o 50%. O posílení Brelooma se postarala kombinace schopnosti Poison Heal s předmětem Toxic Orb a nové útoky.
Úžasné kombo Skarmbliss se dočkalo nových vylepšení, ale téměř padlo pod návalem útočíků, kteří mají efektivní útok proti oboum z nich. Nejčastějším Mixed sweeperem se stal Infernape, ale Skarmbliss taky efektivně ničil Electivire. Někteří hráči toto kombo vylepšili o Cresselii, já o Dugtria. Dále se hodně hrál Gyarados a Garchomp. Hráči zjistili, že nemůžou mít counter úplně na všechno. Vlivem nových prioritních útoků a předmětu Choice Scarf se často stávalo, že jeden hráč nečekaně zaútočil dříve než druhý hráč s papírově rychlejším Pokémonem. Předvídání soupeře a sledování vývoje metagame se stalo důležitější než kdy dříve.
Tento graf ukazuje vývoj používanosti jednotlivých Pokémonů. Je ze statistik Smogon University podle zápasů hraných pomocí simulátoru Shoddybattle. Kdybychom měli graf vývoje hraní jednotlivých movesetů a kombinací Pokémonů, byl by ten graf podstatně hrbolatější než tento a více bychom viděli, jak byla metagame živá.
Těsně před vydáním hry Platinum byl Garchomp přesunut do skupiny ubers. Na grafu není vydět řada dalších Pokémonů, kteří byli silní a velice rychle upadla jejich hratelnost kvůli pro ně nepříznivé metagame. Typickými příklady jsou Pokémoni Weaville, Heracross, Rhyperior a Milotic.
Období Pokémon Platinum
13.09.2008 vyšla v Japonsku vylepšená verze her Pokémon Pearl a Pokémon Diamond jménem Pokémon Platinum a brzy celý svět začal využívat nových možností ještě před příchodem anglické verze hry 22.04.2009. Pomohla k tomu mezinárodní GTS a aktualizované simulátory. Pokémon Platinum přineslo nové formy Pokémonů, zejména Rotoma, jehož nové formy připomínající elektrospotřebiče mají vyšší statistiky kromě rychlosti a útok navíc, který se odvíjí od příslušné formy. Hned ze začátku byla rychlá verze Deoxyse přesunuta do skupiny ubers. Shaymin-S (útočná - grass/flying verze) byl po chvíli také přesunut do skupiny ubers. Rotom-A (společné označení pro všechny odlišné formy Rotoma, které se od sebe liší jen jedním útokem) nejdříve hrálo málo hráčů, ale později se využíval stále víc a víc. Také se v Pokémon Platinum objevili noví Move Tutoři, učící Pokémony útoky, které dřívě umět nemohli. Největší změnu v metagame způsobila dostupnost útoků Outrage, Trick a Bullet Punch. Outrage pomohl fyzickým útočníkům k nekontrolovatelnému níčení soupeřů, zejména Flygonovi, Kingdře a Salamencovi. Trick začali skoro všichni psychičtí Pokémoni kombinovat s Choice předměty nebo předměty s negativním účinkem pro přehození nepříjemného předmětu na soupeře. Bullet Punch udělal ze Scizora nejpoužívaněšího Pokémona této metagame. Kromě tohoto prioritního útoku k tomu pomohl jeho obrovský Attack, slušná výdrž, přístup ke klíčovým útokům jako U-Turn a Pursuit, schopnost Technician, případně možnost zvyšování útoku pomocí Swords Dance. Největší Scizorova slabina bylo čtyřnásobná slabost na ohnivé útoky. To přineslo vzestup jejich používanosti, zejména ze začátku tuto roli zastával Heatran. Dočasně byl v OU povolen Pokémon Latias, ochuzen o předmět Soul Dew, a uvažovalo se i o povolení jeho útočnějšího kolegy Latiose. Vývoj používanosti Pokémonů vystihuje tento graf:
Nenechte se zmást zdánlivým snížením užívanosti Shaymina-S. Ten byl pouze přesunut do skupiny ubers v průběhu prosince 2008 a proto byl započítán jen v části období.
Období Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver
12.09.2009 vyšly japonské verze těchto her, kde se hráči po 11 letech vraceli do světů Johto a Kanto z her Gold, Silver a Crystal, se spoustou vylepšení. 14.03.2010 pak vyšla anglická verze těchto her. Hry Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver toho z hlediska soutěžního hraní nepřinesly moc nového, pominu-li možnost zápasů s automatickým snížením levelů na lv.50.
V průběhu roku 2010 došlo k přesunu dračích Pokémonů Salamenca a Latias do skupiny ubers. Následek toho došlo k vzestupu některých utlačovaných Pokémonů a také k dočasnému vzestupu dalších dračích Pokémonů, kteří ztratili svoji konkurenci (toto bohužel z grafu zaměřeného jen na několik nehranějších Pokémonů není možné vyčíst).
Závěr
Nedávno vyšly anglické verze her Pokémon Black a Pokémon White. Tentokrát vyšly dřívě v Evropě než v USA. Hru Pokémon Black jsem ještě „začerstva“ rozehrál. O soutěžním hraní v 5. generaci Pokémon her zatím nic nevím. Právě jsem získal 4. odznak.
Ještě před vydáním hry jsem se dozvěděl, že (TM) bude možné použít opakovaně. To mi udělalo rados. Na hře se mi líbí střídání ročních období. Neměním hodiny v Nintendu DS, abych se nepřipravil o těšení se na změnu, která nastává každý měsíc. Zrovna je v novém Pokémoním světě Unova podzim. Animace padání listů je fajn. Jinak ale s grafikou nejsem moc spokojen. Je to jen více sklopená grafika z předchozích her. Spousta věcí je dělaná na efekt, Castelia City je kvůli tomu vyloženě nepřehledné. Hra má celkem zajímavý příběh, ale připadá mi příliš odtržená od předchozích her. Přestože už jsem viděl asi 50 Pokémonů, nepotkal jsem zatím ani jediného Pokémona ze starších generací. Také mám pocit, že na denní cyklus se vývojáři trochu vykašlali. Sice přibyla nová denní doba (večer), ale výskyt Pokémonů už nezávisí na části dne. Nových Pokémonů je zbytečně moc a trochu to postrácí originalitu. Přestože o soutěžním hraní zatím nic nevím, jsem si jistý, že nepřijde zkrátka. Zaujal mě nový předmět Red Card. Je možné hru na internetu zaregistrovat a hrát zápasy s náhodnými soupeři v celosvětovém žebříčku. Už teď je ovšem na serveru prováděna údržba. Asi Nintendo udělalo někde chybu. Nevím ale, proč je tam omezení na používání Pokémonů pouze z regionu Unova, přestože je hra po projití příběhu zpětně kompatibilní se 4. generací. Stejné omezení bude platit i pro letošní Video Game Championship. Triple Battle je novým stylem souboje. Ani tato myšlenka mi nepřipadá moc originální. Také je možné při zápasech s jinými hráči používat předměty díky nové možnosti Wonder Launcher. Jsem rád, že tuto možnost lze zakázat. Kdyby totiž bylo možné používat při soutěžním hraní předměty, došlo by ke stírání rozdílů mezi schopnosti jednotlivých Pokémonů a úpadku strategií díky možnosti vyléčení vyřazeným Pokémonů. I 5. generaci Pokémonních her budu jednou jistě hrát soutěžně. Ale jistě nedám dopustit na staré hry, neznepřehledněné novými možnostmi. Dokazuje to i to, že jsem nedávno na simulátoru Pokémon online začal hrát 2. generaci Pokémon her, přestože jsem v tuto dobu ještě Pokémony soutěžně nehrál a je tam úplně jiná herní mechanika. Doufám, že ani organizátoři turnajů nezapomenou na staré hry, které stojí za to hrát znova a vymýšlet v nich nové strategie i bez nových vymožeností.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.