Ostatní
Darkrai (BW-on)
Ahoj. Chtěl bych vás uvítat u mého dalšího rozboru balíčku. Dnes bychom se podívali a postavili si balíček na dnes celkem známé kartě Darkraiovi-EX. Tento Pokémon vyšel v sadě Dark Explorers a staví se na něm nejeden balíček a já bych chtěl do nějakých z nich nahlédnout. Spolu s Zekeels defakto vládne fieldu a díky tomu, že je to Pokémon-EX a tak dobrý, tak jeho cena není malá. Ale chtěl bych všechny hráče upozornit, aby nekupovali předraženého Darkraie, jelikož tento Pokémon má vyjít na podzim (očekávám někdy v září) TIN, což je balení o 4 boostrech spolu se speciální kartou – a jednou z těchto karet bude onen Darkrai! Za cenu 450,- budete mít 4 boostry a Darkraie-EX, takže pokud víte, že si chcete Darkraie sehnat, šetřete si a kupte si třeba 3 najednou :).
Jeho Ability, Dark Cloak, dává každému tvému Pokémoni s Temnou, Dark, energií nulový Retreat. Toto dává defakto každému balíčku obrovskou výhodu, protože abyste stáhli jakéhokoliv Pokémona, a to i ty velké potvory s Retreatem za 4 energie, z aktivu pouze tím, že k němu dáte Temnou energii … Tak to je celkem velká krása. Navíc zde nejste ani omezeni jen na Temné Pokémony, doopravdy tuto výhodu může mít jakýkoliv Pokémon. To dává na rychlosti balíčkům založeným na Darkraiích, jelikož nemusíte jen tak vypustit kolo, abyste si nějakého Pokémona nabili 2 či vyšším počtem energiím. Prostě přidáte energii a stahujete – ani tu energii nemusíte zahodit, zůstane vám u toho Pokémona do dalších kol.
Ale to se může projevit i jako nevýhoda. Dalším důvodem, proč je Darkrai tak silný, je Item Dark Patch. Ten vytáhne z hrobu jednu základní Temnou energii a dá ji Temnému Pokémonovi. To umožňuje Darkraiovi se nabít během jednoho kola, pokud máte Dark Patche na ruce a energie v hrobě, a co si budeme nalhávat, které balíčky jsou dnes nejlepší? Ty, které dávají více energií za kolo. Jelikož kdo by chtěl nabíjet každého Darkraie 3 kola že? Ale abych se vrátil. Když si chcete tedy stáhnout nějakého Pokémona, který není určený k útoku, a dáte si k němu energii, tak vám tam zůstane, což je celkově mínus energie ze hry a namísto toho, aby byla v hrobě a čekala na to, až si ji vytáhnete přes Dark Patch, tak raději bude smrdět u Pokémona na lavičce. Je to výhoda, ale i nevýhoda. Dark Patch, na rozdíl od Ability Dark Cloak, funguje pouze na Temné Pokémony. Což je samozřejmě nevýhoda, jelikož jinak byste si mohli snadno nabíjet Tornaduse-EX, Mewtwo-EX apod., ale myslím si, že toto omezení je na místě :). 4 Dark Patche jsou základem každého Temného balíčku, kor po odrotování Junk Armu.
A abychom se konečně dostali k útoku Darkraie. Night Spear stojí Dark Dark Colorless energie, celkově prostě 3 energie. Jak jsem již napsal, díky Dark Patchu není problém nabít Darkraie celkem rychle, takže i s touhle cenou útoku může být a je Darkrai rychlým útočníkem vyvíjející tlak od útlé části hry. A tento tlak bude celkem silný – 90dmg do aktivního Pokémona a 30dmg do jednoho Pokémona na soupeřově lavičce. To je součtem 120dmg a to je již pěkné damage na Basic Pokémona a na jistotu tohoto damage (neházíte si, nic). S 90dmg dáváte 2HKO všem Pokémonům-EX, ale to většinou platí i klasických Pokémonech typu Thundorus, Landorus, Terrakion etc. A to je chvíle pro onen efekt, 30dmg na lavičku. Ten můžete využít buď tak, že se budete držet nějakého Pokémona, většinou support nebo prolíz Pokémona typu Eelektrik, a toho budete chtít usnipovat a časem si tak vzít najednou 2 odměny. Anebo si právě pomůžete tímto efektem, abyste pak mohli zabít Pokémona se 110 a více HP na jednu ránu. Např. si na soupeřově lavičce otečkuji jeho Landoruse, abych je pak dával na jistotu na ránu. Ale když vidím, že tam má Zekroma, tak je otázkou, jestli jej budete chtít tečkovat, jelikož sám sebe napálí za 40dmg a zbyde mu 90HP tak akorát pro vás; ale to zase může vytáhnout Eviolite a zmařit vám plány. S damage do aktiva nic moc vymyslet nemůžete, ale dokázat se správně rozhodnout, kam dát snipe na lavičku není nejsnazší a leckdy rozhoduje o hře (pak si po prohrané hře říkáte: „Kdybych těch 30dmg dal na toho druhého Pokémona, vyhrál bych!“). Toto je třeba i důvod, proč se nehrají Tynama bez Retreatu – jsou snadnou kořistí právě pro Darkraiův efekt. Proto bych se při stavbě Stage balíčků (balíčků, které využívají výviny) koukal nejen na útoky, ale i na HP (hlavně u těch nižších vývinů). Takže je i na vašem očekávání, že soupeř toto bude také znát a vy byste měli znát všechny druhy např. malých zmrzlin, abyste si spočítali, jak naložit se snipem.
Slabost na kámen není žádným překvapením. To staví Darkraie do trochu horší situace, jelikož Terrakioni (a celkově šutrové decky s Landorusi a Groudony-EX) dokáží counterovat hned 2 op decky najednou – Zeels a Darkraie. Proti Landorusům si poradíte snadno, jeho 80x2 dmg vás OHKO nedá, musí doufat v Plus Power nebo na to, že si vás otečkuje – ale na to vy mu zase můžete odpovědět Eviolitem. Vy mu s efektem dáváte 2HKO, popř. i OHKO se Speciálními energiemi, Plus Powerem nebo Dark Claw – a to je dost karet. Ale proti Terrakionům je to těžší – oběma útoky vás dává bez Eviolitu OHKO, navíc vy i se snipem ho OHKO nedáte (dáte mu 120dmg, on má 130HP). Samozřejmě, že SDE, PP nebo Claw většinou máte, ale teoreticky vás to staví do nepříjemné situace. Groudon-EX dává 80dmg, což pro vás OHKO není, navíc ho soupeř musí nabíjet ručně na 3 energie (Landorus má první útok a Terrakion útočí za 2 energie). Celkově slabost na kámen je hodně nepříjemná, sráží to Darkraie trochu k Tier2, ale ani tento faktor není tak velký, aby ho tam doopravdy srazil. Resistence na psychiku v podobě Mewtwo-EX, kterého hraje skoro každý deck, je výborná. Vy máte 3 energie, což je 60dmg na X Ball a Mewtwo tak musí mít dalších 7 energií na OHKO, popř. 3 na 2HKO (když máte u sebe Eviolite, redukuje už 40dmg a to je slušné). Proto je nejsnazší přitahovat soupeři Mewtwo, jelikož má vyšší Retreat, a když už bych chtěl útočit, tak to nemá moc velký efekt. Retreat za 2 energie zde ani tolik nevadí, protože pořád máme Darkraiovu Ability, která mu s jednou Temnou energií dá nulový Retreat, takže ani zde není problém. Tedy největším problémem tohoto Pokémona je slabost, jinak defakto chyby nemá.
A každý balíček chce být tím nejlepším, takže se každý hráč snaž svůj balíček vyšperkovat a mít to dobré do všeho, proto musíte nějak vychytat slabost. A to se dělá nejlépe pomocí něčeho, co na to má odolnost. Asi každého hned napadne Tornadus. Klasický Tornadus se již moc nehrajete, protože dává „jen“ 80dmg a má „jen“ 110HP. Za to Tornadus-EX dává 100dmg, popř. má i využitelný první útok, a má 170HP, takže snadno vydrží ránu. První útok za DCE dává 30dmg, popř. 60dmg se Stadionem ve hře. Dát za jednu energii 60dmg je celkem síla, a proto se Tornadus-EX dá využít i jako dobrý donker, jelikož tímto útokem odrovná defakto většinu Basic Pokémonů, kteří mají další vývin (např. Piplup, Vanillite etc). Druhý útok dává 100dmg a při špatném flipu od Tornaduse zahodíte energii. Tento discard není zas až tak hrozný, jelikož si onu energii můžete zrecyklovat pomocí Dark Patche. Landoruse dáváte s PP na ránu a u Terrakiona máte jistotu, že ho sejmete na ránu poté, co dostane snipe od Darkraie. Co jsem tak hrál s jedním hráčem (já měl šutr, on Darkrai s Tornadusem), tak stejně musel mít ve hře Darkraie na vytahování energií, takže to, že vyložíte 2 Tornaduse neznamená, že máte proti kameni vyhráno. Celkově Tornadus je dobrým Pokémonem, díky útoků za Colorless energie ho můžete dát defakto do každého balíčku a s DCE je ještě silnějším.
Rotace je za dveřmi a tak jsem se rozhodl, že již začnu dělat rozbory v BW-on formátu. A když jsem se tak zamyslel, poslední Special Darkness Energy vyšla v Undaunted, která jde do háje. To znamená, že vlastně nemáme Speciálku, což je jak špatně, tak i dobře. Špatně to je proto, že Speciálka dává 10dmg k útoku (Temným Pokémonům), takže se 2 SDE dáváte Landoruse a Thunduruse OHKO a celkově je to fajn mít Speciálku. Ale některé balíčky ji nevyužívaly z toho důvodu, že to chtěli mít stabilnější na Basic Temné. A to z toho důvodu, aby je mohli, co nejrychleji tahat z hrobu přes Dark Patche. Ono dát si Juniper a zahodit 2 SDE s tím, že si je nevytáhnete, je celkem sick. Takže toto je to „dobře“ rotace SDE – alespoň nebudeme mít trable s tím, jak to zahrát. Navíc SDE byly dost náchylné na discard přes Lost Remover / Enhanced Hammer, který ji dokázal dát bez házení pryč (na rozdíl od Crushing Hammeru, který si na to házel).
Do tohoto balíčku se přímo dere Sableye. Jeho síla je v druhém útoku zvaném Junk Hunt. Ten za Darkness energii vytáhne 2 Itemy z hrobu do ruky. Díky rotaci Junk Armu ztrácíme možnost vracet si zpět do hry Itemy a tak se Sableye stává nejlepší alternativou, jak je dostávat zpět (jo, když byl formát MD-BW, nikdo si na Junk Arm nevzpomněl, ale teď je to bez něj pohroma, celkem zajímavé). A že tento balíček má pár Itemů, které by si rád pořád držel na ruce, např. důležité Dark Patche či jiné karty. Nikdy totiž nevíte, kdy budete muset zahrát Juniper s tím, že zde máte pár dobrých, ale v dané situaci nevyužitelných Itemů (příklad může být opět zase Dark Patch, když nemáte energii v hrobě). Navíc se k Sableyeovi dá krásně dát Energy Disruption v podobě Hammerů. Kouzlo tohoto „komba“ je v tom, že když nemáte co by, tak si vytáhnete z hrobu 2 Hammery (podle situace vyberete jaké) a snažíte se soupeře co nejvíce zdržet. Popř. se dá výborně využít v začátku, když se vám nepovede start a vy nemusíte tupě 2x jen tak předat kolo – proč si nevytáhnout Ultra Bally, Random Recievery apod. zpět do hry a pokusit se hru pořádně rozjet. Možná si řeknete, že je lepší nechat ve hře jen EXa, která mají hodně HP a Sableye je náchylný na snadné OHKO, kor při Pokémon Catcherech. Ale zase si vezměte, když budete hrát Darkraie-EX, Tornaduse-EX a Sableye. Soupeř vám v začátku zabije 1 Sableye a zbyde mu 5 odměn. Vy mu už budete do hry dávat pouze EXa, takže na to, aby si vzal zbylých 5 odměn, musí zabít 3 Pokémony-EX. Ale to by musel zabít, i když byste nevyložili Sableye. Takže hraním Sableye nic nemůžete zkazit – jedině to, že zbytečně vyložíte 2. I když si řeknete, že jsou to dvě rány a na to pojde většina EXů, pořád mají celkem 140HP a to se zabíjí snáz než 180HP. Samozřejmě, že nemusíte volit jen Sableye, můžete zvolit jiného non-EX support Pokémona, ale přijde mi, že Sableye je na toto ten nejlepší vhodný kandidát.
Mewtwo-EX se hrál a bude se pořád hrát. Ke všemu vyjde v TINce, po boku Darkraie, takže bude mnohem dostupnější ne tak movitým hráčům a bude se objevovat v mnohých balíčcích. Otázkou je, jestli je v tomto balíčku doopravdy nutný. Máme Darkraie, který má na Mewtwo odolnost, s Eviolitem to stáhnete dokonce do 40dmg za útok, takže soupeř nebude mít tu tendenci tahat Mewtwo do hry. Jedině proti Tornadusovi, ale to bych viděl jako takovou krajní situaci a tu můžete vykoumat tak, že jej stáhnete a dáte tam Darkraie. Sice soupeři nedáte na Mewtwo one hit, ale zase ani on vám nedá one hit. Proto bych ho sem nezařazoval. Já bych to zkusil zahrát takto:
4x Darkrai-EX
2x Tornadus-EX
2x Sableye
_____________________________________________________________________
8
Nemá cenu volit více Pokémonů, držel bych se maximálního počtu 8 míst. Celkem jsem volil 6 Pokémonů-EX s tím, že vám stejně soupeř zabije jen 3. Tak proč sem nedát jen 3? Protože zaprvé nikdy nevíte, kolik se jich dostane do odměn a také si je můžete různě měnit a mít jich ve hře třeba 5. 3 nebo 5, přijde mi, že na tom moc nesejde, stejně se soupeř pokusí zaměřit na některé, které bude chtít ubít i za pomocí Catcherů. Popř. můžete ubrat jednoho, spíše bych volil Darkraie a hrát 3-2 Darkrai/Tornadus a přidat 3. Sableye na to, abyste s ním začínali hru a zbytečně tak neztratili první kolo (když začnete s Darkraiem a dáte mu energii, sic ho stáhnete, ale nemáte energii pro Darkraie, tedy pokud nepoužijete Energy Switch). Celkově se kombinace Darkraie-EX a Tornaduse-EX pojmenovávají jako „Dark Tornado“, a konkrétně verze založená na Sableyei a Energy Disruption je verze z Finska.
Podíváme se na Itemy a Supportery. Nejdůležitější kartou (z Itemů, bo možná celkově) je Dark Patch. O tom jsem zde mluvil až až. Bez této karty se možná rozjedete, ale budete to mít hodně těžké. Zbytečně ji nezahazujte do Ultra Ballů či Juniper (když si to ale situace žádá, i oběti musíme dávat). Řečeno už bylo dost.
Další důležitou složkou je onen Energy Disruption. K tomu nám poslouží Crushing Hammer a Enhanced Hammer. Crushing Hammer si musí hodit a při sudé zahodí jakoukoliv soupeřovu energii přiloženou k jeho Pokémonům. Enhanced Hammer si nemusí házet, ale za to zahazuje pouze Speciální energie. Těch se v balíčku hraje méně, ono jich moc ani nebude, ale domnívám se, že se sadou Dragon Exalted bude hodně balíčků využívat Blend Energy, takže alespoň 4 Speciální energie by se v jednotlivých balíčcích měly objevit. Crushing bych hrál v plném počtu, Enhanced bych v plném počtu určitě nehrál, 2-3 kusy budou stačit (o počtu rozhodne místo v balíčku). Strategie se Sableyem již byla nahoře vysvětlena, tak popojedem.
Ultra Ball je kartou, která nám zde plní 2 úlohy. Jako první musíte zahodit 2 karty z ruky do hrobu. A to se nám hodí jako způsob, jak se zbavit Darkness energií do hrobu, které tam chceme mít již v útlé fázi hry. Poté si vyhledáte jakéhokoliv Pokémona. Toto bude v našem balíčku jediná karta, která nám dokáže přímo vyhledat Pokémona v balíčku. Výborná karta do tohoto balíčku.
A abych se konečně dostal k Supporterům. Juniper v plném počtu je zde samozřejmost – hrajeme speedy Basic balíček, kam se nejlépe na drtivý rychlý rozjezd hodí právě Juniper, navíc chceme dostat energie do hrobu, v čem nám po boku Ultra Ballu pomůže právě Juniper. Dále nám zbývají na výběr 3 karty – N, Cheren a Bianca. N bych zde určitě zahrál, jelikož je to jediný shuffle and draw Supporter a tím pádem dokáže refreshnout ruku bez nijakých „ztrát“. Cheren a Biancu bych nakombinoval do 4 kusů celkem, jelikož obě karty mají naco do sebe. Cheren jde prostě na jistotu a je to to samé, jako kdybyste měli 4 karty vč. Biancy. Ale zase díky Ultra Ballu se můžete snadno zbavit defakto 3 karet z ruky (Ultra Ball + 2 zahodíte a vyhledanou hned vyložíte) a za pomoci karet typu Hammer, které můžete hned zahrát, by nemusel být problém dostat se na nějaké 1 až 3 karty, kde je už lepší Bianca. Kombinaci již nechám na vás. Nezbytností k těmto Supporterům je Random Reciever. Ten nám, pokud jej máme v decku, najde Supportera a díky naší stavbě je to vždy nějaký draw Supporter, který nám dá nové karty. Když se to tak vezme, tak Random Reciever = Supporter.
Nesmíme zapomenout ani na Pokémon Catcher, kterým vyvinete na soupeře tlak od začátku a neustále ho budete otravovat. Catcher je snad známý všem hráčům, v mých článcích se také neustále objevoval, takže nemá cenu nosit dříví do lesa ;)
Teď sem přidáme ještě nějaký ten Tool. Buď můžeme volit redukování damage přes Eviolite, který vám pomůže hodně proti kameni, ať v tom, že soupeř musí dát 100 dmg na one hit Darkraie, anebo že u Tornaduse budete redukovat 40dmg z jeho útoků. Ale Dark Claw, druhý Tool, vám zase přidá 20dmg k útoku, takže dáváte před Darkraie snadno one hit Landorusům apod.. Je to takové na vážkách, oba dva jsou dobré, ale jeden Pokémon nemůže mít 2 Tooly najednou, tak dobře zvažte, co zahrajete. Většinou vyhrává Eviolite, popř. má převahu. Toto dilema se dá vyřešit pomocí Plus Poweru, který by mohl nahradit Dark Claw, ale zase dává jen 10dmg oproti 20 od Dark Claw. No, uvidíme :).
V poslední době byla obliba hrát skoro v každém balíčku Shaymina na přesouvání energií, ale ten jde pryč. Takže ho musíme nahradit Energy Switchy, pokud chceme hrát nějaký energy move. V tomto decku se celkem hodí, protože např. Darkness energie přes Dark Patch dáte pouze Darkraiovi/Sabaleyeovi a může nastat situace, že ji budete potřebovat dát Tornadusovi. Tak ji dáte k Darkraiovi a pak je přes Energy Switch přesunete. Mě osobně se tato karta líbí, soupeř nikdy neví, kdy s ním vytřete podlahu.
Otázkou je, zda hrát Switch a něco na vracení – Super Rod nebo Revive. Díky Abilitě Darkraie máte volný Retreat defakto všude, protože každým Pokémonem chcete alespoň za jednu energii útočit, takže nedáte energii zbytečně. Navíc zde máte 6 útočníků celkem za 12 odměn, což mi přijde až až, takže bych nejspíše ani nevolil něco na vracení Pokémonů. Záleželo by na důkladném testingu no, uvidíme také, jak moc se bude hrát ten psychický Pokémon vypadající s prominutím jako pytel sraček, který lockuje Ability.
4x Dark Patch
4x Crushing Hammer
2x Enhanced Hammer
4x Ultra Ball
4x Juniper
3x N
4x Cheren/Bianca
3x Random Reciever
3x Pokémon Catcher
3x Eviolite
2x Dark Claw/Plus Power
2x Energy Switch
_____________________________________________________________________
38
Energie nám nabízejí celkem snadnou skladbu díky absenci Speciálních Temných. 10 Darkness energií a 4 Double Colorless energie by tomuto balíčku měly více než stačit. Do prvních kol by se vám mělo podařit zahodit nějakou tu Temnou a DCE na Tornaduse jsou celkem důležité.
10x Darkness energie
4x Double Colorless energie
_____________________________________________________________________
14
Tento balíček celkově disponuje svou rychlostí, kde je schopný T1 útočit za 90/100dmg. A pokud se mu nepodaří takto zaútočit, bude vás držet v energetickém šachu. Velké problémy mu dělají kamenné balíčky, ale ty zase nedisponují takovou stabilitou jako Zeels nebo Darkrai, takže i oni jsou porazitelní. Mnoho hráčů má Darkraie s Tornadusi za BDIF, což svědčí o jeho kvalitě. A toto by byl konec první části článku rozboru Darkraiů. Už mi to vyhazuje 7. stránku, což je čtení jako sra…. Příště se podíváme ještě na dva balíčky o Darkraiovi, takže se máte na co těšit ;) Mějte se a na brzkou shledanou,
Jan Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.