Ostatní
Empoleon/Terrakion
Ahoj! V závěru mého minulého článku, kde jsem rozebral balíček Zekeels, jsem se zmínil, že bych dnes mohl rozebrat vodu. A díky tomu, že aktuální sadou je Dark Explorers a rozbory balíčků se týkají karet právě z této sady, tak se dnes podíváme na Empoleona.
První slovo bych chtěl věnovat jeho Ability, Diving Draw. Jednou za kolo, před útokem, můžeš zahodit kartu z ruky. Pokud to uděláš, lízni si 2 karty. Zahodíte z ruky nějaké smetí, co vůbec nepotřebujete a pravděpodobně ani potřebovat nebudete, a líznete si 2 karty, co je na prolízávání celkem dost dobré. Když dostanete do hry 3 Empoleony, sic zahodíte 3 karty, ale zase si líznete 6. A když třeba použijete Oaka a poté si líznete dalších 6 karet, je to už znát. Kdyby neměl toto Ability, tak by se defakto ani nehrál. Dnes jsou celkem hrané Basic balíčky, a co si budeme nalhávat, stabilnost a konzistentnost Basic a Stage2 balíčků je úplně odlišná. Takže Empoleon, toť můj osobní názor, si pomocí této Ability vykompenzovává svou nevýhodu – a to, že je Stage2.
Dej 10dmg za každého Pokémona, který je ve hře (tví i tvého soupeře). Ve hře může být celkem 12 Pokémonů – každý bude mít 5 Pokémonů na lavičce a 1 Pokémona v aktivu (celkem 6 Pokémonů a jsou 2 hráči). A dát za pouhou jednu Vodní energii 120 damage není špatné. Výhodami tohoto útoku je, že dokáže dát za málo energií většinou více jak 80dmg. Vy budete chtít mít vždy plnou lavičku a soupeř ty 3 nebo 4 Pokémony ve hře mít bude, takže pod oněch 80dmg byste se nikdy dostat neměli. Ale základem je tento tlak vyvinout co nejdříve, pokud možno, hned T2 si dávat Attack Command. Celkem dost primitivní útok, myslím si, že ho nemusím více rozebírat.
Strategie tohoto Pokémona je velice jednoduchá. Co nejdříve, nejlépe T2, dostat do hry alespoň 1 Empoleona, kterým za a.) vyvinete tlak hned ze začátku hry, a za b.) přes jeho Ability se pokusíte do hry dostat Empoleony. Poté se snažíte točit jednoho Empoleona za druhým. Do začátku, a abyste dostali do hry co nejdříve Empoleony, bych sem volil Smeargla na jeho Power, Portrait. Jednou za kolo, před útokem, pokud je Smeargle tvým aktivním Pokémonem, se můžeš podívat soupeři do ruky. Pokud to uděláš, vyber jednoho Supportera, kterého zde najdeš, a použij jeho efekt jako efekt tohoto Power. Tato Power nesmí být použita, pokud je Smeargla pod vlivem speciální kondice. Smeargle vám umožní zahrát tedy jakoby 2 Supportery za kolo a ono pokud si do T2 dáte celkem 4 Supportery (1x Collector + 3x shuffle and draw Supporter), tak vám to nehorázným způsobem znásobí váš set-up a dostat T2 Empoleona do hry by nemělo být těžké. Potřebujete prostě nabrat rychlost a nejlepším způsobem, jak ji nabrat, je právě přes Smeargla. A ono za ty první 2 kola nemusíte končit jen u 4 Supporterů, v prvním kole si můžete aktivního Smeargla, se kterým jste začínali, stáhnout za druhého a za 2 kola se tedy dostáváme rovnou na 5 Supporterů, co můžete použít.
Bohužel pro nás, Empoleon má slabost na elektrické Pokémony a zrovna u Empoleona si neřeknete „No, já ho nějak umlátím.“. Pokud chcete mít alespoň nějakou šanci proti tomuto, dnes celkem hojně hranému balíčku, bylo by dobré zvolit nějaký Fight tech. Nejlepší kartou na tento účel je Terrakion NV. 30dmg a pokud byl v minulém kole vyřazen tvůj Pokémon damagy ze soupeřova útoku, tento útok dá celkem 90dmg. Za dvě energie, konkrétně za kamennou a jakoukoliv, dáte 90dmg krát slabost kamenných Pokémonů a jsme na 180dmg, což je pro všechny kill. Sice je zde podmínka, že to může být pouze po zabití vašeho Pokémona, ale myslím si, že to takové omezení není. Samozřejmě, Terrakion se dá využít i do klasického matche, 90dmg za 2 energie není nejhorších, ale když bych nehrál proti elektřině, asi bych ho nevytahoval. A to by bylo asi vše, co bych do tohoto decku chtěl dát. Hrát to prostě agresivně přes milion Empoleonů za trenérské pomoci Smearglů a když bude nejhůř (=budete hrát proti elektrice), tak budete muset vytáhnout Terrakiony. Názorný decklist:
4x Piplup Dark Explorers
1x Prinplup Dark Explorers
4x Empoleon Dark Explorers
3x Terrakion Noble Victories
2x Smeargle Call of Legend
_____________________________________________________________________
14
Ze Supporterů začnu Pokémon Collectorem, který zde, podle mého, nesmí chybět. Vyhledej si v decku 3 Basic Pokémony a dej si je do ruky, poté zamíchej balíček. Nejen že je to super start, ale skoro si zaplníte celou lavičku, čímž pak dáváte vyšší damage. Hrál bych ho v maximálním možném počtu, abyste měli, co nejvyšší šanci dát si jej v prvním kole. A to už jen proto, že musíte set-upovat Stage2 Pokémony – Piplupové musí být na lavičce alespoň 1 kolo, abyste jej mohli přes Rare Candy vyvinout na Empoleony. Ze shuffle and draw Supporterů zde nesmí chybět Professor Oak a N. Zamíchej si ruku a lízni si 6 karet. / Oba hráči si zamíchají ruku a líznou si tolik karet, kolik jim zbývá odměn. Těchto dvou karet bych se také držel v plném počtu, jelikož si nejsem úplně jist, jestli zde hrát Junipery. Díky tomu, že máte Stage2 Pokémony, tak ty nemůžete kdykoliv vyložit do hry jako Basic Pokémony a ono si zahodit 2 Empoleony do hrobu není to pravé ořechové. Zahoď ruku a lízni si 7 karet. Refresh ruky je zde velice potřebný a vy byste si ho chtěli dávat, co nejčastěji to půjde (proto je tu třeba i Smaergle, u toho jen pozor na to, co hraje soupeř – pozor na ony Junipery). Uvidíme, jak nám vystačí místo, třeba dva Junipery zavedeme taky ^^.
Další nezbytnou složkou tohoto decku bude Rare Candy, bez kterého by se tento deck neobešel. Vyber jednoho Basic Pokémona, kterého máš ve hře. Pokud máš na ruce Stage2 Pokémona, který se z tohoto Pokémona vyvíjí, polož tuto kartu na tohoto Basic Pokémona (toto se počítá jako vyvinutí). Nemůžeš tuto kartu využít v prvním kole, nebo pokud byl Basic Pokémon vyložen v tomto kole. Co to znamená. V první kole si vyložím Piplupa a v druhém kole si dám Rare Candy a rovnou vyvíjím na Empoleona. Defakto většinu Empoleonů si chcete vyvinout touto cestou, jelikož nemusíte dávat Piplup-Prinplup-Empoleon s celkovou dobou 3 kol, ale Piplup-Candy-Empoleon s celkovou dobou 2 kol. A to je v dnešní době více než důležité, jelikož je field plný rychlých Basic decků a vy se jim musíte pokusit konkurovat. A to se vám povede pouze přes tohoto Trenéra. Dále, abyste si vůbec ty Empoleony mohli dostat do hry, musíte je mít na ruce. K tomuto účelu bych volil Komunikace. Vezmi Pokémona z ruky, ukaž ho soupeři a dej ho do balíčku. Pokud to uděláš, vyhledej si v balíčku Pokémona a dej si ho do ruky. Zamíchej poté balíček. Zamícháte jakéhokoliv Pokémona z ruky a vyhledáte si Empoleona. Na tento účel můžete třeba využít i Collectora, abyste si vyhledali pár Basic Pokémonů a ty pak můžete přes Komunikace zamíchat a vyhledat si Empoleony. Někdo by mohl říct, že by byly lepší Ultra Bally, ale já se domnívám, že v tomto decku bude zahazování karet až až, proto bych volil pouze Komunikace.
Dále jsem se zamýšlel, jak to vyřešit se stahováním. Zaprvé tu máte Smeargla, který má Retreat 1 energii, a za druhé tu máte Terrakiona, kde start s ním se rovnají hodně velké problémy. Tuto situaci jsem se rozhodl vyřešit přes zvýšený počet Switchů. Vyměň tvého Aktivního Pokémona s jedním tvým Pokémonem na lavičce. Řekl jsem si, že Skyarrow Bridge do tohoto decku nezahrnu, jelikož jej využívá 90% hraných balíčků a tak máte velkou šanci na to, že vám ho dá do hry váš soupeř. Navíc využitelnost by byla jen u Smeargla, popř. u Piplupa, takže si myslím zvolit vyšší počet Switchů, které vám dají vyšší balanc i Terrakion startu, je celkem rozumný krok. A samozřejmě zde nesmí chybět ani switch soupeřových Pokémonů, a to v podobě Pokémon Catcherů. Vyměň soupeři Aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na jeho lavičce. Catcher je snad všem hráčům známý, je to prostě super imba best karta, která by neměla chybět v žádném decku. Přitáhnete soupeři nějakou strategickou kartu a tu mu zabijete a on je v háji. Kdo by neznal sílu této karty ^^
A když jsou ty Candy, Catchery apod. tak super důležitý, bylo by asi dobré hrát zde i nějaký ten Junk Arm. Zahoď 2 karty z ruky a vytáhni si z hrobu Trainer (Item) kartu a polož si ji do ruky. Nemůžeš si touto cestou vytáhnout Junk Arm. Tato karta vám přidává na počtu oněch potřebných Trainerů, takže není problém, abyste si přes Rare Candy vyvinuli třeba 5 Empoleonů, když na to přijde. Když budeme hrát 3 JA, tak po použití Rare Candy jich máte v balíčku jakoby dalších 6, a proto máte větší šanci na to, že jej dostanete do ruky. Popř. se dá využít na jakéhokoliv Trainera.
Co si budeme nalhávat, 140HP není úplně nejvíce, co by Pokémon mohl, a tak Empoleon jednou pojde. A vy si ho potřebujete vrátit zpět do hry, a to nejlépe pomocí Super Rodu. Zamíchej kombinaci 3 karet Pokémonů a Basic energií z hrobu do balíčku. Když vám tedy soupeř zabije nějakého Empoleona, vy si dáte Super Rod a vytáhnete si celou linii – Piplup, Empoleon a energii a dáte si jej do balíčku. Díky tomu, že si na jeden Super Rod vytáhnete defakto jen jednoho útočníka, rozhodně bych ho hrál více jak jednou. A ještě bych sem dal jeden typ karty, které by umožnila nějakou energetickou akceleraci. A na to bych volil buď Exp. Share nebo Energy Switch. Když je tvůj Aktivní Pokémon zabit damagy ze soupeřova útoku, vezmi 1 Basic energii a dej k Pokémonovi, který má tuto kartu u sebe. / Vezmi Basic energii od jednoho tvého Pokémona a dej ji k jinému Pokémonovi. Výhodou Exp. Share je ta, že vám to zachrání energii před zničením, ale zase když to třeba chcete využít na Terrakiona, tak jej musíte vyložit, dát mu Exp. Share a doufat, že vám soupeř zabije Empoleona a vy si tak budete moct přesunout energii. Za to s Energy Switchem vyložíte Terrakiona, dáte mu energii z ruky a poté použijete Energy Switch a nedoufáte, co zahraje soupeř. Bohužel si ale tu energii nezahrajete. Je to na vás, co byste si zahráli raději, obě karty přesunují pouze Basic energie. Já osobně bych hrál spíše Energy Switch. A to by bylo z Trainerů tak vše ^^ Názorný decklist:
4x Pokémon Collector
4x Professor Oak´s New Theory
4x N
2x Juniper
4x Rare Candy
4x Pokémon Communication
3x Switch
3x Pokémon Catcher
3x Junk Arm
2x Super Rod
2x Energy Switch/ Exp. Share
_____________________________________________________________________
35
A poslední slot máme na energie, na které máme celkem 11 míst. Jak s ním naložit. Potřebujeme Vodní a Kamenné energie, popř. nějaké Rainbow Energie. Já bych to nejspíše hrál v poměru 7 Vodních a 4 Kamenné. Většinou si chcete útočit Empoleony, a proto by měla být převaha Vodních energií. Navíc na Terrakiona potřebuje FC energii, takže si z ruky dáte Kamennou a pak k němu musíte dostat nějakou energii, která může být také Vodní. Kdyby nějaký z posledních zmiňovaných Trainerů, tedy Energy Switch či Exp. Share, zachraňoval Speaciální energie, zvažoval bych zahrání Rainbow energií, ale takhle mi to přijde celkem riskantní. Navíc ty si nemůžete vytáhnout přes Super Rod zpět do hry.
7x Kamenná energie
4x Vodní energie
_____________________________________________________________________
11
Decklist by tedy byl vytvořen. Inspirací pro tento deck mi byly články na zahraniční stránce sixprizes.com. Strategie balíčku je následující: přes Smeargla se pokusí rozjet hru a setupujete jednoho Empoleona za druhým. To vám umožní plný počet searchovacích věcí (Collector, Komunikace), promíchávacích věcí (Oak, N, částečně i Juniper) a v neposlední řadě speed v podobě Rare Candy a comeback v Super Rodu. Pokud bude stačit 90dmg, můžete využít Terrakiona za pomoci Energy Switche či Exp. Sharu, což je vaše šance proti elektrickým balíčkům. Co třeba postoval Twister decklist Zekeels v mém předchozím článku, využíval pouze 3 elektrických Pokémonů, které byste měli zvládnout.
Ještě jsem se rozhodl, že bych vytvořil jeden funny balíček založený na Empoleonovi. Ten bude bez Terrakionů, takže to má proti elektrice těžší, a proto asi nebude ani tak účinný. Ale třeba se mýlím ^^. Změna se bude týkat všech částí balíčku.
4x Piplup Dark Explorers
1x Prinplup Dark Explorers
4x Empoleon Dark Explorers
4x Aerodactyl Dark Explorers
_____________________________________________________________________
13
4x Professor Oak´s New Theory
4x N
2x Juniper
2x Cheren
4x Rare Candy
4x Pokémon Communication
4x Level (Dual) Ball
3x Pokémon Catcher
3x Junk Arm
3x Super Rod
1x Switch
2x Twist Mountain
3x Old Amber Aerodactyl
_____________________________________________________________________
39
8x Vodní energie
_____________________________________________________________________
8
Do tohoto balíčku jsem zařadil Empoleony jako hlavní útočníky, a Aerodactyly na damagovou podporu. S nimi se dostanete až na 160dmg za útok. Díky tomu, že Basic Pokémony zde už máme jen 4 – Piplupy, tak jsem se rozhodl Pokémon Collectory vyměnit za Level Bally, které vyhledají buď Piplupy, ale i Prinplupa nebo Aerodactyla. Popř. jej můžete nakonbinovat s Dual Bally na urychlení zaplnění lavičky. Namísto energetické akcelerace jsme přidali Chereny, taktéž jsme vyndali nějaké Switche a pár energií a přidali jsme potřebné Old Amber a Twist Mountain. Neříkám, že tj nějak break deck, ale for fun bych si ho zahrál :). Zase někdy ahoj!
Jan Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.