Ostatní
Herní mechanika II.
Herní mechanika Pokémon her na NDS 4. generace
by madvorak
2. část
Pořadí efektů na konci kola
Efekty na konci kola se vyhodnocují v tomtu pořadí (vysvětlene níže):
1.0 konec Reflect
1.1 konec Light Screen
1.2 konec Safeguard
1.3 konec Tailwind
2.0 Wish
3.0 Hail, Rain, Sandstorm nebo Sun
4.0 Dry Skin, Hydration, Ice Body, Rain Dish
5.0 Gravity
6.0 Shed Skin, Speed Boost
6.1 Ingrain
6.2 Black Sludge, Leftovers
6.3 Leech Seed
6.4 Burn, Nightmare, Poison, Poison Heal
6.5 aktivace Flame Orb nebo Toxic Orb
6.6 Curse
6.7 Bind, Clamp, Fire Spin, Magma Storm, Sand Tomb, Whirlpool, Wrap
6.8 End of Outrage, Petal Dance, Thrash
6.9 Magnet Rise
6.10 Yawn
6.11 Sticky Barb
7.0 Doom Desire, Future Sight
8.0 Perish Song
9.0 Trick Room
1.1 konec Light Screen
1.2 konec Safeguard
1.3 konec Tailwind
2.0 Wish
3.0 Hail, Rain, Sandstorm nebo Sun
4.0 Dry Skin, Hydration, Ice Body, Rain Dish
5.0 Gravity
6.0 Shed Skin, Speed Boost
6.1 Ingrain
6.2 Black Sludge, Leftovers
6.3 Leech Seed
6.4 Burn, Nightmare, Poison, Poison Heal
6.5 aktivace Flame Orb nebo Toxic Orb
6.6 Curse
6.7 Bind, Clamp, Fire Spin, Magma Storm, Sand Tomb, Whirlpool, Wrap
6.8 End of Outrage, Petal Dance, Thrash
6.9 Magnet Rise
6.10 Yawn
6.11 Sticky Barb
7.0 Doom Desire, Future Sight
8.0 Perish Song
9.0 Trick Room
Na konci každého kola se nejdříve vyhodnotí nejdříve efekty 1.x, potom efekty 2.x … až 9.x. U efektů se stejným prvním číslem rozhoduje rychlost Pokémona. Pokud jsou v aréně 2 Pokémoni se stejnou momentální rychlostí, jeden se na celý konec kola vylosuje jako rychlejší. V rámci celé skupiny efektů se stejným prvním číslem se provedou nejdřív všechny týkající se rychlejšího Pokémona a pak všechny týkající se pomalejšího Pokémona. Pořadí efektů se stejným prvním číslem u každého Pokémona záleží na druhém čísle.
Ve 3. generaci her byli vyřazení Pokémoni nahrazováni okamžitě. Ve 4. generaci již nezáleží na tom, v jaké části kola je Pokémon vyřazen a nasazení nových Pokémonů probíhá až jako poslední efekt v každém kole (takže pokud se rychlejší Pokémon zničí svým útokem, útok druhého Pokémona vyjde do prázdna). Pokud jsou v jednom kole zničeni oba Pokémoni, tak oba hráči nejprve vyberou Pokémona, kterého chtějí nasadit, a pak teprve vidí, koho zvolil soupeř. Nově nasazení Pokémoni jsou pak považováni, jako by vstoupili do arény zároveň (takže pokud mají oba Pokémoni schopnost Intimidate, působí na oba Pokémony; pokud ale oba hráči v jednom kole dobrovolně vymění Pokémony, pořadí jejich výměn záleží na aktuální rychlosti).
Pokud dojde k tomu, že jso v jednom kole vyřazení poslední Pokémoni obou hráčů, pak se konec hry vyhodnocuje následovně: Konec hry se vyhodnotí po provedení každého útoku (může vzniknout i remíza). Pokud jsou oba Pokémoni vyřazeni efektem na konci kola a tyto efekty mají stejné první číslo různé od 6, pak hra končí jako remíza. Pokud by měli být oba Pokémoni vyřazeni efektem na konci kola s různým prvním číslem, nebo oba efekty mají číslo 6, pak se po vyřazení jednoho Pokémona okamžitě ukončí hra a jeho trenér prohrál.
Počasí
V zápasech mezi hráči se vyskytují následující 4 počasí: Intense sunlight (silný sluneční svit), Heavy rain (prudký děšť), Sandstorm (písečná bouře) a Hailstorm (krupobití). V rámci jednotlivých her se ještě vyskytuje Shadow Sky (stínová obloha) a Fog (mlha). Každé nové počasí vždy ruší předchozí. Počasí se může spouštět buď útoky (pak trvá 5 kol, popřípadě 8 s patřičným předmětem) nebo schopností (pak trvá neomezeně dlouho).
Intense sunlight lze spustit útokem Sunny Day nebo schopností Drought. Zesiluje ohnivé útoky o 50%, ale zeslabuje vodní útoky o 50%. Solarbeam se nemusí nabíjet. Snižuje přesnost útoku Thunder ze 70% na 50%. Moonlight, Synthesis, a Morning Sun doplňují 2/3HP (místo 1/2). Účinek útoku Sunny Day lze prodloužit předmětem Heat Rock.
Heavy rain lze spustit útotokem Rain Dance nebo schopností Drizzle. Zesiluje vodní útoky o 50%, ale zeslabuje ohnivé útoky o 50%. Solarbeam útočí jenom s poloviční silou. Thunder se vždy trefí. Moonlight, Synthesis, a Morning Sun doplňují pouze 1/4HP. Účinek útoku Rain Dance lze prodloužit předmětem Damp Rock.
Sandstorm lze sputit útokem Sandstorm nebo schopností Sand Stream. Na konci každého kola zraňuje ve výši 1/16HP Pokémony, kteří nejsou kamenného, ocelového nebo zemního typu. Zvyšuje speciální obranu kamenných Pokémonů o 50%. Solarbeam útočí jenom s poloviční silou. Moonlight, Synthesis, a Morning Sun doplňují pouze 1/4HP. Účinek útoku Sandstorm lze prodloužit předmětem Smooth Rock.
Hailstorm lze sputit útokem Hail nebo schopností Snow Warning. Na konci každého kola zraňuje ve výši 1/16HP Pokémony, kteří nejsou ledového typu. Blizzard se vždy trefí. Solarbeam útočí jenom s poloviční silou. Moonlight, Synthesis, a Morning Sun doplňují pouze 1/4HP. Účinek útoku Hail lze prodloužit předmětem Icy Rock.
Double battle
Double battle je druh zápasu, kde oba hráči zároveň používají 2 Pokémony. Poprvé se objevil ve hrách Pokémon Ruby a Sapphire. V těchto hrách jich bylo ale málo, což jim možná ještě přidalo na zábavnosti. Vyskytovaly se i ve hrách LeafGreen a FireRed, ale nejvíce jich bylo v Pokémon Emerald, kde se na double battle spojili libovolní 2 trenéři, které hráč potkal zároveň. V in-game double battle měl každý soupeř maximálně 3 Pokémony a mohl používat pouze svoje (tudíž nemohli být v aréně 2 Pokémoni stejného soupeře), ale hráč ovládal oba svoje Pokémony, které libovolně vybíral.
V soubojích mezi hráči se zápas 2na2 objevil ve dvou verzích: Double Battle a Multi Battle. Double battle je formát pro 2 hráče, kde každý ovládá 2 Pokémony. Multi battle je formát pro 4 hráče, kde jsou hráči spojeni po dvojicích a každý ovládá 1 Pokémona. Každý hráč má v Multi Battlu maximálně 3 Pokémony a žádná dvojice těchto Pokémonů se nemůže v aréně objevit zároveň, ani kdyby jeho partner měl všechny Pokémon vyřazené ze souboje. V Multi battle vyhrává vždy celá dvojice hráčů, nehledě na to, jestli jeden z hráčů skončil nebo neskončil bez bojeschopného Pokémona.
Některé útoky se projeví jen při Double battle. Navíc existence Double battle rozdělila všechny útoky podle cíle na tyto skupiny:
- útoky, které je možno zaměřit (skoro všechny fyzické a speciální útoky), ty je možno zaměřit i na partnera
- útoky, které se zaměřují samy (buď náhodně (Outrage) nebo podle něčeho předchozích útoků (Counter)), ty se na partnera nezaměří
- útoky, které působí na oba soupeře (Heat Wave), síla těchto útoků byla ve 3. generaci her 50% síly, ve 4. generaci her mají 75% síly, kterou by měly v single battle (ale pozor, pokud jeden hráč má pouze 1 aktivního Pokémona, tento útok má 100% sílu a to i v případě, kdy byl jeden Pokémon zničen tímto útokem a na druhého tento útok útočí plnou silou)
- útoky, které působí na oba soupeře i partnera (Earthquake), síla těchto útoků byla ve 3. generaci stejná jako v single battle , ve 4. generaci mají tyto útoky jen 75% sílu
- útoky, které působí na uživatele (Calm Mind)
- útoky, které působí na uživatelovu stranu (Tailwind)
- útoky, které působí na soupeřovu stranu (Spikes)
- útoky, které působí na celou arénu (Sunny Day)
Pokud jsou v Double battle vyřazeni 2 Pokémoni jednoho hráče a 1 Pokémon druhého hráče během jednoho kola, pak si oba hráči zároveň nasadí 1 Pokémona a poté, co první hráč uvidí, koho nasadil soupeř, si první hráč nasadí 2. Pokémona.
Pokud jsou v Doube battle vyřazeni všichni 4 Pokémoni, pak oba hráči nasadí 1 Pokémona, podívají se, jaké Pokémona nasadil soupeř, a oba zároveň nasadí 2. Pokémona.
První nasazený Pokémon vždy vstupuje na levou stranu. Některé efekty přecházejí na všechny Pokémony jednoho hráče, kteří jsou na určité straně, například příjem HP od Leech Seed.
Rozdíly ve verzích
Pokud hrají proti sobě 2 hráči a každý má jinou verzi, je zápas vyhodnocován v hře toho hráče, kdo při propojení zvolil možnost „Become leader“. Vzhledem k tomu, že ve 4. generaci nelze zápasit se hrami jiných generací, nemělo by to činit velké potíže. Nicméně v průběhu vzniku jednotlivivých her 4. generace došlo k pár odlišnostem.
V Pokémon Diamond a Pokémon Pearl měl útok Hypnosis přednost 70. V Pokémon Platinum, Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver má již přesnost pouze 60%.
Pokud byl v Pokémon Diamond nebo Pokémon Pearl vybrán útok, který měl díky počasí jistotu zásahu (Thunder při dešti, Blizzard při krupobití), ale normálně bylo (před vyhodnocením této vlastnosti) vyhodnoceno, že tento útok minul, bylo jeho netrefení se vždy přepsáno na trefení se, a to i v případech, kdy k tomu nemělo dojít, například když bránící se Pokémon použil Protect. V Pokémon Platinum, Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver k tomuto jevu již nedochází.
Útok U-Turn je 100% fyzický hmyzí útok o základní síle 70, po jehož použití se uživatel vymění za jiného Pokémona (zbývá-li ještě nějaký). Pokud Pokémon v Pokémon Diamond nebo Pokémon Pearl zvolil útok U-Turn a vyměnil se za Pokémona, který také uměl tento útok a měl předmět, který ho nutil opakovat stále stejný útok (Choice Band, Choice Specs nebo Choice Scarf), tak nově nasazený Pokémon byl donucen také použít U-Turn. V Pokémon Platinum, Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver si nově nastupivší Pokémon může vždy znovu zvolit, jaký útok použije.
V Japonské verzi Pokémon Diamond a Pokémon Pearl docházelo k tomu, že když Pokémon držel předmět, který ho nutil opakovat stále stejný útok, a úspěšně provedl Pursuit na vyřazení stahujícího se Pokémona, tak mohl v dalším kole vybrat jakýkoliv útok. V anglické verzi Pokémon Diamond a Pokémon Pearl a ve všech verzích Pokémon Platinum, Pokémon Heart Gold a Pokémon Soul Silver musí útočník znovu opakovat Pursuit.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.