Ostatní
Jak hrát karetní hru Pokémon online? - 2. část
Ahoj! Toto je druhý článek ze série článků „How to play online?“. Minule jsme se podívali na to, jak rozchodit Hamachi, což bývá většinou největší problém u využití Redsharku. Hodně hráčů zná Redshark, ale o Hamachi nic neví. Ale my už Hamachi máme, teď hurá na samotný Redshark. Dalším krokem je si ho stáhnout. Najeďte si na stránku http://pokegym.net/forums/view.php?pg=redshark_dl a podle vašeho systému si vyberte, jakou verzi si stáhnete. Většina PC má Windows. Opět záležitost na max. na pár minut. Poté RS nainstalujete, podobný scénář jako u Hamachi. Po zapnutí RS si musíte postavit svůj balíček. Klikněte proto nahoře vlevo na „File“ a následně na „Deck Builder“. Potom se vám otevře okno, kde si vytvoříte svůj balíček. V kolonce „Deck name“ dejte nějaký název tomuto decku, pod kterým se vám uloží do počítače (např. Stone Hell, Zekeels, Accelgoři apod.). Poté si jen do balíčku naházíte, jakékoliv karty chcete. Jsou zde úplně všechny karty, tak doporučuji využívat filtry.
Dole vpravo bych si nejdříve dal filtr „Series“ na HGSS-on. Poté doporučuji vlevo využít filtr na jednotlivé části (nezapomeňte kliknout po určení filtru na „Update Card Database List“):
Pokémony, které dále můžete vyfiltrovat podle barev (Travní, Ohniví, Metaloví apod.) a podle vývoje (Basic, Stage1, Legend apod.)
Trainery, které dále můžete vyfiltrovat na Trainery, Supportery, Tooly a Stadiony
Energie, které můžete rozdělit na základní a speciální
Používat filtr není nutností, ale poté se balíček staví mnohem snáz a hlavně rychleji. Poté dejte na „Save as..“ a uložte si balíček. RedShark si sám vytvoří složku v Místním disku a sem bude ukládat všechny vaše postavené balíčky. Pokud máte postavený a uložený balíček, můžete okno s deckbuilderem vypnout. Podíváme se na to, jak hrát. Na základním okně si dejte „GO“ a vyskočí vám další okno.
Mode 1, neboli single player, defakto nevyužijete. Načte totiž balíček pouze jednoho hráče (nezapomeňte si v prvním sloupci v „Decks“ vybrat vlastní balíček, který chcete, jinak vám RS načte předpřipravený standartový balíček). Na hracím poli bude obsazena pouze jedna polovina. Jediné využití tohoto modu vidím v tom, abyste si zkusili, jak vám chodí karty na open hand. Např. víte, že si potřebujete v prvním kole zahrát Supportera. Tak prostě budete hru začínat tolikrát, než budete se svým balíčkem spokojeni. To je vše, co mě tak napadá – nacvičení líznutí open hand. Já osobně jsem jej nikdy nevyužil.
Mode 2, neboli Dual Decks, hrajete pořád sem se sebou, ale už máte na hracím stole 2 různé balíčky, se kterými manipulujete. Vidíte do ruky oběma deckům, vidíte do obou rukou. Tento mód využijete, když nemáte s kým (nikdo nemá čas), nebo nemáte připojení k internetu. Ano, mód 1 i 2 můžete hrát i bez připojení k internetu. Postavíte si dva balíčky, které si opět nezapomeňte vybrat, a pak je postavíte proti sobě. Nemusíte spoléhat na soupeřovy znalosti, hrajete si sami se sebou a je to pro vás adekvátní testing (když jste dobří, tak třískáním nováčků se toho moc nenaučíte). Osobně jsem tento mód celkem využíval.
Mode 3, Host, už ale nabízí hraní s někým po internetu. Na toto potřebujete mít nainstalované a připravené Hamachi. Pro 95% hráčů důvod, proč si RS vůbec stáhli – aby mohli hrát s jinými lidmi. Vyberete si balíček a kliknete uprostřed na „Preferences…“. Zde vlevo v kolonce „Host IP“ vyplňte Vaše IP – několikamístné číslo, které máte na Hamachi hned nad svým jménem – nezapomeňte dodržovat tečky! Poté, co toto číslo napíšete, klasicky přes červený křížek vypněte preference a můžete dát start. Vy, jakožto host, musíte začít – kliknete na start a napíšete soupeři, aby dal start (musí to být v intervalu pár vteřin po sobě!).
Mode 4, Guest, je pro vašeho soupeře. Rozdíly jsou následující – v „Preferences“ v „Host IP“ musí být IP Hosta – hráče, který využívá mód 3. Příklad – já jsem Host, soupeř je Guest. Mé IP je 5.85.250.50 – toto číslo do „Host IP“ vyplním jak já, tak i můj soupeř. Další rozdíl je v tom, kde na hrací ploše bude kdo – Host je červený a Guest je na modré straně. Dále by Host měl jako první zmáčknout start, teprve po něm druhý hráč. To jsou rozdíly mezi Hostem a Guestem – prakticky žádné. Záleží na domluvě, který hráč bude který.
Ještě bych rád podotkl, že některé PC mají menší obrazovku a jednoduše řečeno, RS se jim celé nevejde na plochu (nevidí např. chat). Proto si klikněte pravým tlačítkem myši na Hlavní panel (lišta dole) a dejte „Vlastnosti“. Zde dejte „Automaticky skrývat hlavní panel“ a mělo by být po problémech (mě to takto funguje).
Když už jsme u toho chatu, tak pomocí něj můžete komunikovat s vaším spoluhráčem. Můžete zde upozornit na nějakou jeho chybu (např. to, že už hrál energii, že hrál Supportera apod.), můžete se zde bavit o tom, co se dalo zahrát lépe apod.. Celkově to usnadňuje hru. Jen pozor, nesmíte zde používat ani čárky ani háčky (je to americký program a ti nemají tyto znaky, takže se zpráva ani neodešle)! Samozřejmě můžete využít i chatu na Hamachi, FB apod., ale toto mi přijde nejvíc praktické, když je to rovnou u toho (jako nejlepší bych shledal Skype, kde si můžete s protivníkem zdarma volat).
Ok, dobře, balíčky postavené, máme vybraný mód, soupeř je taky připraven a dáte tedy „Start“. Než se připojí váš soupeř a než se to načte, tak se RS jakoby sekne, ale poté se vám hned načte vaše ruka, automaticky se rozdají odměny a vy můžete začít. Popíšu zde jednotlivé situace a tlačítka.
· Karty dáváte do hry uchycením (levé tlačítko myši) a přetažením na plochu.
· Když si v ruce kliknete pravým tlačítkem, máte na výběr:
o Play face down – zahrajete kartu obrázkem dolů (označenou), dobré při startu hry
o Discard – zahodíte kartu z ruky (označenou)
o Shuffle into deck (public) – zamícháte kartu do balíčku, soupeř uvidí, jakou kartu jste zamíchali, dobré např. na Komunikaci
o Shuffle into deck (private) – zamícháte kartu do balíčku, soupeř ale nebude vědět, jakou přesně kartu jste zamíchali, dobré třeba na Oaka
o Place on top of Deck (public/private) – položíte kartu navrch balíčku
o Place on bottom of Deck (public/private) – položíte kartu dospod balíčku
o Play face down in Hands Off Zone – nikdy jsem nevyužil
o Shuffle Hand into Deck – zamícháte celou ruku do balíčku, dobré na Oaka či N
o Shuffle Hand – promícháte si pořadí karet v ruce
o Sort Hand – abecedně seřadíte karty na ruce
o Reorder Hand – můžete přehazovat (posouvat) karty v ruce
o TGW nevyužijete, zamíchá ruku a lízně 6 nebo 3 karty (win, lost)
o Let opponent – ukážete soupeři ruku, dobré třeba na Portrait u Smeargla
o Restart (No Basic) – zamíchá ruku a lízne nových 7 karet. Soupeř ale musí nejdřív odsouhlasit, že zde není žádný Basic.
· Balíček (Deck) a hrob (Discard Pile) otevřete dvojtým kliknutím levého tlačítka myši
· Hrob si můžete:
o opět nechat celý nebo roztřídit na Pokémony/Trainery a Energie
o vybrat, jestli si karty chcete dát do ruky (Hand), balíčku (Deck) nebo na stůl (Playmat)
o Selection Mode – nikdy jsem nevyužil
o vyberete, jestli vybrané karty uvidí (public) nebo neuvidí (private) váš soupeř
o Přes Send si se vám vybrané karty (značené bíle) pošlou na plochu/ruky/balíčku (podle toho, co jste si vybrali) a hrob bude pořád otevřen
o Přes Send&Close se vám vybrané karty pošlou na plochu/ruky/balíčku a hrob se zavře
o Přes Close se hrob zavře (když jste se třeba chtěli jen podívat, co zde máte apod.)
o Shuffle on exit zde nemá smysl ani dávat, míchat hrob je blbost
· Balíček má úplně to samé, ale zde máte zaklinutý Shuffle on exit (po uzavření chcete, abyste si balíček promíchali).
· Když na balíček kliknete pravým, máte následující možnosti:
o View – podíváte se do balíčku
o View Top N Cards – podíváte se na určitý počet vrchních karet (vyberete si počet, N značí nějaký počet), odhalené karty pak zase můžete dát na plochu/ruky/zahodit apod.
o View Bottom N Cards – podíváte se na určitý počet spodních karet, zbytek jako u bodu výše
o Shuffle – promícháte balíček
o Draw Card – líznete kartu z vrchu balíčku
o Draw N Cards – líznete určití počet karet, dobré když jich lížete více
o Draw Card (from bottom) – líznete kartu zespod balíčku
o Draw Card to Temp Stack – líznete kartu na plochu, zde dále manipulujete, vybere, jestli to má (ne)vidět soupeř, popř. jestli to má být zespod
o Reorder Top N Cards – zpopřeházíte pořadí vrchních karet, počet vyberete vy
o Let opponent view Top N Cards – soupeř se podívá na vrchních N karet vašeho balíčku
o Let opponent reorder Top N Cards – soupeř zpopřehází N vrchních karet vašeho balíčku, využití třeba u Slowkinga GS
o Discard Top Card – zahodíte vrchní kartu
o Send Top Card to Prizes – uděláte vrchní kartu jako kartu odměny (Prizu), vyberete, na které místo to přijde (na začátku se automaticky obsadí 1-6; vymoženost pro použití Palkia-Dialga Legend)
· Dále zde máte tyto tlačítka:
o T v šedém kroužku – vyberete nějakého Supportera a použijete hned jeho efekt, nemusíte vše dělat sami (třeba když dáte PONTa, tak vám sám zamíchá ruku a lízne 6 karet)
o C v žlutém kroužku – mince, v chatu se zobrazí, jaké hodnota padla (předvoleno máte čísla 1-20, házíte klasicky sudá/lichá)
o Modrý obdélníček – lízne kartu z vrchu
o Lost – Lost Zone, provedení jako u Discard Pile
· Na začátku kola nezapomeňte dát Start turn, automaticky se vám lízne karta, a pak na konci zase End Turn, tím skončí vaše kolo a soupeř může hrát
· Pokud hrajete nějaký Stadion, máte zde na něj prostor, prostě ho tam přtáhněte
· Nahoře máte tlačítka:
o Bench -10 – všem vašim Pokémonům na lavičce uberete 10dmg
o Bench +10 – všem vašim Pokémonům na lavičce přidáte 10dmg
o All +10 – všem vašim Pokémonům ve hře přidáte 10dmg
o All -10 – všem vašim Pokémonům ve hře uberete 10dmg
· Když kliknete pravým na odměny, máte na výběr tyto položky:
o Pick up – vezmete si odměnu a dáte do ruky
o Place on Top of Deck – políže danou odměnu na vrch balíčku
o Flip – otočíte odměnu, uvidíte oba
o View – podíváte se na odměnu, uvidíte vy
o Let opponent view – soupeř uvidí odměnu
o View/Reorder Prizes – podíváte se do odměn a máte možnost si je popřeházet
o Arrange Prizes – nikdy jsem nepoužil
· Dále je zde Action-Box – kliknete na Pokémona a můžete mu přidávat/ubírat zranění a přečíst si, co má za útoky apod.. Když kliknete na nějaký útok, hodí se vám do chatu a po odentrování jej pošlete soupeři jako důkaz útoku
· Ještě zde udělujete speciální kondice:
o Lebka v fialovém = Poison (otrava)
o Oheň v oranžovém = Burn (hoření)
o ZZZ v modrém = Asleep (uspání)
o ? v bílém = Confused (zmatení)
o Blesk v stříbrném = Paralyzed (paralýza)
· Najdete zde i Markers, ale ty jsou na 2 speciální Pokémony ze standartových sad (dřívější Pokémoni Ex před DP serií), nemá cenu rozebírat
· Vedle toho boxu se můžete vidět, který hráč je na tahu
· Červenou značkou Stop zastavíte hru a dostanete se do toho, co se vám otevřelo na začátku. Poté si zase dáte Go a jedete další hru.
· A úplně uprostřed můžete vidět, jak dlouho hrajete vaši hru
A to je tak vše, co nám RedShark nabízí. Pravdou je, že si vše musíte dělat sami (míchat ruku, dávat dmg apod.), ale zato mi RedShark přijde jako nejspolehlivější a „nejodolnější“ verze online simulátorů. Kdo by si chtěl někdy zahrát, protože využívám právě tento simulátor, tak se připojte na Hamachi do skupiny HGSS-on CZE (viz. How to play online? Part one.) a napište mi třeba na Facebook (Jan Forejt; posílejte pouze soukromé zprávy, do přátel si vás přidávat nebudu) nebo tady a můžeme se domluvit na nějakém tom splašení zápasu. Třeba se může i stát, že si proti vám vyzkouším nějaký balíček a pak ho zde rozeberu, tím byste pomohli i Pokémon-Guru :). Tak hodně štěstí a trpělivosti při online hraní a zase někdy u dalšího článku,
Jan Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.