Ostatní
Kompletní přehled sad Pokémonu
Uplynulo již mnoho let od uvedení první sady, a tak mnohým lidem celá struktura dosud vydaných setů pomalu mizí v mlhavém oparu. Pojďme si tedy projít celou strukturu a navrhněme si kostru, která by jednotlivé úseky dělila do lehko zapamatovatelných celků.
V obecné terminologii se pro jednotlivé celky uvádí název generace. Celkové sady se tedy shlukují pod vlajku jedné z generací. Ty jsou číslovány chronologicky, podle toho jak vyšly za sebou. První dvě generace vypustila vlajková loď Magicu Wizards Of The Coast, kdy úspěšnost jednotlivých sérií s dobou vydání postupně chřadnula. Po sadě Skyridge kormidlo převzala společnost nová s názvem Pokémon USA, Inc. Ta jej uchopila pevně do rukou a herní scénu obživila mnohými prvky, které stojí za zmínku. Pojďme si ted připomenou jednotlivé sady a lehce si je charakterizovat v toku času, tak jak šly za sebou. Zařaďme zpátečku a nechme se odvést až na počátek, kdy se datuje 12.12.1998 osudný to den pro Pokémon, neb vychází první její sada The Base Set.
First Generation (Generace první)
Base Set
Sada spatřila denní světlo dne 12.12.1998 s pro mnohé to byl den plný napětí a úžasu. Do povědomí se tak dostal nový karetní fenomén zvaný Pokémon, který sledoval děj odvážného trenéra těchto tvorů v seriálovém a filmovém zpracování. První sada obsahovala 102 karet a byla unikátní hlavně v tom, že nebyla označena žádným symbolem. Je rovněž jednou ze zakládajících sad obsahujících základní typ energií. Rovněž obsahovala úplně první speciální energii na světě a tou byla Double Colorless Energy. Děti si ihned doslova zamilovali tuto hru i s jejími hlavními tahouny Charizardem, Blastoisem, Venusaurem a Pikachu. Pilotními kartami motivovaných balíčků této sady byly: Ninetales, Mewtwo, Gyarados a Hitmonchan a starter reprezentoval Machamp.
Jungle
Sada Jungle byla vydána 6.6.1999 a stanula tak po bok její slavné předchůdkyně. Znak symbolizující tuto sadu byl ve tvaru květiny rafflesie, největší na světě. To ovšem neodpovídalo počtu karet obsažených v této sadě, který čítal pouhých 64 kusů. Wizard zde šáhl k možnosti tvorby holografických vzácných karet a tato skupina tak vznikla jako paralela k vzácným kartám neholografickým. Zvláštností této sady bylo rovněž to, že obsahovala pouze jednu trenérskou kartu.
Fossil
Tato sada byla ze skladů vypuštěna dne 8.10.1999 a její symboliku zastává pařát nově vzniklého Pokémona Aerodactyla. Dostala jméno díky Pokémonům, kteří ve video hrách vznikaly z fosílií a ve hře byla tato celé myšlenka zachována. Mezi standardními sety sada Fossil získala prvenství v nejmenším počtu vydaných karet, který zde dosáhl celkového počtu 62.
Base Set 2
V lednu roku 2000 se společnost Wizard odhodlala k vydání sady Base Set 2 s klasickým symbolem Pokébalu a číslicí 2 hned za ní. Byly v ní revydány karty ze sad Base Set a Jungle včetně energetických karet a to především z důvodu opětovného zařazení těchto karet do turnajové scény. Tehdy obsahovala 130 karet.
Team Rocket
Jako pátá sada byla vydána atraktivní Team Rocket v dubnu roku 2000. Pokémoni zde obsažení měli vždy určitý vztah k seriálovým Rockeťákům Jessiemu ,Jamesovi a Meowthovi. Tučné R jasně symbolizovalo, který tým ovládal právě tuto sadu. Obsahovala tzv. Dark Pokémony, kteří zradili své majitele a přidali se k organizaci Team Rocket. Ti následně světlo světa dlouho nespatřili, až do vyjití taktéž velmi oblíbené sady Team Rocket Returns o mnoho let později. Tato sada rovněž obsahovala velmi speciální tajnou kartu vydanou při propagaci v USA s názvem Dark Raichu, která byla 83. z 82.
Gym Heroes
Tato 132-kartová sada přinesla v červnu roku 2000 opět několik novinek. Symbolizována byla znakem amfiteátru v černém provedení. Jméno jí bylo dáno po hrdinech Gymů a jejich optimistického a pohodového náhledu na svět. Stala se první sadou, která uvedla trénované Pokémony, kteří patřili rozdílným Gym leaderům kolem Kanta. Ačkoli jich dohromady bylo 8 nejvíce pozornosti si zde zasloužili Brock, Misty, Lt. Surge a Erika. Reprezentovali je jejich nejoblíbenější Pokémoni vždy charakteristického typu. Celá sada měla několik specifik. Například tito Pokémoni se mohli vyvíjet jen ze svých trénovaných fází. Zvláštností bylo rovněž udělení rarity kartám, které byly ku hře prakticky nepoužitelné jako např: Misty’s Tentacool. Tato sada taktéž jako první uvedla Stadióny, karty které zůstávají ve hře dokud někdo nezahraje jiný.
Gym Challenge
Tato sada vyšla krátce po té předchozí a to v průběhu července roku 2000. Symbolem jí byl amfiteátr tentokráte bílé barvy. Jinak nebyla ničím jiným než rozšířením sady předešlé s uvedením dalších trénovaných Pokémonů.
Second Generation
Neo Genesis
Tato říjnová sada roku 2000 je v pořadí osmou sadou čítající dohromady 111 nových karet. Symbolem pro ni je dvojice hvězd jedna překrývající druhou. Název potom pochází z řečtiny, kdy „neo“ znamená nový a „genesis“ začátek. Je první sadou, která přináší hráčům možnost hrát s Pokémony z regionu Johto. Uvádí dva nové typy Pokémonů, jimiž jsou: Temní a Kovoví.
Design se zde trochu změnil, aby odpovídal a více korespondoval s japonskou předlohou. Změnilo se rovněž rozpoložení, font a barva různých popisků na kartě jako hit pointů či nápisu určující evoluční stádium Pokémona. Celá sada si ihned získala srdce mnoha hráčů a to hlavně díky tomu, že nabízela množství zajímavých strategií, které napomáhaly snižovat význam až příliš silné složky náhody a strhávat ji tak na svoji stranu (díky kartám jako Profesor Elm či Cleffa). Byla považována za jednu ze základních, určujících opět nový směr hraní. Dvě karty byly ovšem až přespříliš silné a tak byly zakázány na následných turnajích (Slowking a Sneasel)
A právě v tomto zlomovém okamžiku se formát rozdělil na dvě skupiny. První byl Unlimited (Standard) a druhý Limited (Modified), kde hráči mohli kalkulovat s kartami jen ze sad Neo Genesis. V budoucnu se toto pravidlo ještě různě modifikovalo, ale dnes se ustálilo na zhruba 8-mi povolených sadách tohoto formátu.
Neo Discovery
Uplynula dlouhá doba než se hráči nabažili sady Neo Genesis, a tak v červnu roku 2001 vychází sada Neo Discovery jako 9. v pořadí. Za symbol si zvolila májský chrám a přinesla tehdy hráčům dohromady 75 karet. Přenesla z filmu a z her několik nových Pokémonů jako například Smeargla, Politoeda či Wobuffeta. S tajemnem, stejně jako májský chrám, jsou svázáni i noví Pokémoni s názvem Unown. Vyšlo jich suma sumárum 26 a každý z nich představoval jedno písmeno abecedy (později vyšli i ! a ?). Neo Discovery uvedla 9 z nich.
Southern Islands
Southern Islands je spíše pouhým setem karet než sadou a v Japonsku byl vydán již za dob druhé sady Gym. Symbolem mu byl palmový strom a ačkoli mnohými je považován za 10. sadu, ve skutečnosti se jednalo spíše o promo kolekci prodávanou ve speciálních deskách a balení. Tato mini sada obsahovala 18 karet a když se poskládali ve správném pořadí vedle sebe, tak formovali jeden velký obraz.
Neo Revelation
Vyšla v říjnu 2001 a stala se tak 11. sadou s poměrně malým počtem 64 karet. Symbolizuje odchod Suicuna, Enteie a Raikou. Obsahovala další 3 Unowny a mnoho dalších zajímavých nových Pokémonů, jako výše zmíněné protagonisty a rovněž například Porygona2 či Misdreavuse.
To co bylo ale na této sadě to nejdůležitější a nejvíce fascinující byla skutečnost, že sada uvedla příchod Shining Pokémonů. Byly charakterističtí svou přílišnou silou, a tak byl povolen vždy jen jeden v balíčku hráče. Následovali je další tito Pokémoni v sadě Neo Destiny a jejich poselství znovu oživeno později v sadě EX Team Rocket Returns.
Neo Destiny
S Neo Destiny jste se mohli setkat v únoru roku 2002 a jako 12. sada tehdá přinesla 105 nových karet. Jako symboliku zvolila modrou jiskru nad bílou, která představuje rozložení struktury Pokémonů na Dark a Light (Temné a světlé). Téměř dokompletovala celou abecedu Unownů, jen R byl vynechán a doplněn až o mnoho let později. Celá sada se tedy rozdělila na temnou a světlou stranu, kdy temní Pokémoni měli málo HP a působili hodně zranění a světlí více HP, ale spíše podpůrnější schopnosti. Možná právě díky slabším útokům a nemotorným schopnostem podporujícím i protivníka se Light Pokémoni již nikdy v dalších sadách neobjevili. Dokompletována byla i základní sestava Shining Pokémonů a ti se stali důležitým obchodním a sběratelským artiklem.
Legendary Collection
Přišel květen roku 2002 a s ním i nová sada Legendary Collection, která přinesla 110 dalších karet. Symbolem jí zde byla medaile. Prakticky navazuje na Base Set 2 a revydává karty ze sad Base Set, Jungle, Fossil a Team Rocket. Důvod je jednoduchý – zpřístupnit tyto staré karty na formát Modified. Sada přichází s novým druhem foilu, který se v žádné z předcházejících sad neobjevil.
Expedition Base Set
Expedition Base Set vydaný v září roku 2002 je 14. sadou sběratelské karetní hry Pokémon a jejím symbolem je Pokéball ve tvaru písmene „e“. Se 165 kartami je tato sada jednou z nejrozsáhlejších ze všech vydaných. Charakteristickým rysem bylo propojení s e-Readerem, což byla čtečka načítající informace z karet díky řádku na spodní části karty. Z tohoto důvodu jsou karty této sady o něco tlustší než ostatní. Nemělo to ovšem vliv na samotnou hru. Díky změně formátu vznikla příležitost pro oslabení účinků karet, a tak v sadě Expedition vycházely karty se sníženými hodnotami útoků, či trenéři pro jejichž účinek se muselo házet mincí. Nově zavádí tzv. Supporter kartu, silnější obdobu trenérské karty, která smí být zahrána jen jedna za kolo.
Aquapolis
Spatřila světlo světa v lednu roku 2003 a zastávala funkci 15. sady v pořadí a rozšíření k předchozí sadě Expedition. Jejím symbolem byla kapka a v něm obrys či silueta chrámu. Aquapolis uvedl ve své době možnost mini her díky nahrání kódů z karet. S velkým úspěchem taktéž představila další druh Trainer karet: Technical Machines. Aquapolis rovněž uvedla na trh speciální druh Pokémonů a tím byly Krystaličtí (Crystal type). Umožnila Pokémonovi měnit typ dle přiřazených energií a ti stanuli po bok dalším velmi vzácným sběratelským kouskům uplynulých sad. Neuvěřitelných 186 karet dohromady vypustila tato sada do oběhu a stala se tak nejobjemnější sadou vůbec.
Skyridge
Skyridge byla vydána v květnu roku 2003 a lehce rozeznatelná byla díky svému symbolu hor a prstence kolem té nejvyšší. Stala se poslední sadou, kterou vydala společnost Wizards of the Coast. Rovněž byla poslední sadou, která využívala e-Reader a navazovala na tradici Aquapolisu s možnosti hraní miniher po neskenování karet. Poslední byla rovněž ve vydávání Krystalických Pokémonů a celkově tedy tento typ zastávali Pokémoni: Celebi, Charizard, Crobat, Golem, Ho-oh a z předchozí sady Kindra, Lugia a Nidoking. Tyto karty se staly jedny z nejdražších na internetových aukcích a jsou jimi dodnes.
Pokémon USA, Inc.
V červenci roku 2003 na postu vydavatele vystřídala společnost Pokémon USA Čaroděje z pobřeží. První sadu, kterou tato společnost uvedla byla EX Ruby And Sapphire.
Third Generation
Všechny sady vydané v této generaci myjí před svým názvem EX díky Pokémonům-ex, kteří se hojně vyskytovali ve všech podobách.
Ex Ruby And Sapphire
Vyšla v červenci roku 2003 a se 109 kartami se stala 17. sadou v pořadí. Jejím symbolem se stal broušený diamant zabraný shora. Sada se snažila navázat na čitelnost karet e-Readerem, ale s řádkem umístěným ve spodu karty. Ovšem informace, které karta poskytovala byly velmi kusé a spíše naznačovala, kde Pokémona nalézt ve video hře. Formát karty se opět o něco změnil a již plnohodnotně odpovídal rozpoložením japonských karet. Sada uváděla tzv. Pokémony-ex – silnější Pokémony, které ovšem když se povedlo soupeři vyřadit, tak získal hned dvě odměny místo jedné. V prvních několika sadách byli tito Pokémoni velmi silní a využívaní, ovšem jak vycházela jedna sada za druhou, tak jejich síla klesala, poněvadž vycházelo čím dál tím více karet zaměřených proti těmto mohykánům.
Ex Sandstorm
18. sada byla vydána v září roku 2003 a za svůj symbol si vzala spojení obrázku Claw a Root Fossilu. Název vznikl díky faktu, že video hra nabízela získání těchto dvou fosilních Pokémonů jen díky písečné bouři. Uvedla několik nových Pokémonů žijících především na pouštích Pokémonního světa jako Cacneu či Vibravu. Rodinku Mysterious Fossilů obživila poprvé od dob sady Fossil a zařadila jí po bok Anoritha vyvíjejícího se z Claw Fossilu a Lileep pocházejícího z Root Fossilu. Mysterious Fossil nabízel stále stejné druhy evolučního vývoje a to: Okanuta, Kabuta a Aerodactyla. Vrátili se rovněž někteří noví Pokémoni jako Xatu a Psyduck.
Ex Dragon
byla sadou listopadu 2003 a třetí sadou vydanou Pokémon USA. Symbolem jí byl kříž kurzoru či zaměřovače. Jak sám název napovídá tak sada přinášela mnoho Pokémonů dračího typu. Byli povětšinou bezbarví, ale jejich útoky často využívaly dvou různých typů energií. Salamence, Flygon a Altaria stanuli jako běžní Pokémoni po bok Latiose, Litiase, Dragonita a Rayquazy, které vyšly v ex verzích. Stejné zaměření měla v budoucnosti ještě sada EX Dragon Frontiers.
EX Team Magma vs. Team Aqua
vyšla v březnu 2004 a zakulatila celkový počet sad na 20. Symboliku jí zastávala jizva ve tvaru kříže, kdy jedna polovina byla modrá a druhá červená. Červená reprezentovala tým Magma a modrá v té době tým Aqua. Od dob Gym Challenge tak vyšla první sada s opětovnou vazbou k rozdělení Pokémonů dle vlastnictví a tak se téměř všichni Pokémoni v této sadě přidali buď k týmu Aqua nebo k týmu Magma. Sada uvedla rovněž Pokémony dvojího typu a ti napůl temní byli v dobách EX sad jedni z nejsilnějších. Stala se poslední sadou, která měla jakékoli dočinění s e-Readerem.
EX Hidden Legends
Následovala předchozí sadu v červnu roku 2004 a symbolicky jí znázorňovalo 6 teček kolem prostředního kamene, ze kterého dle legendy pochází Pokémoni Regirock, Registeel a Regice. Společně s těmito Pokémony sada představila Jirachiho a jeho sílu přání, nového temného Celebiho a evoluční řadu od Belduma k Metagrossovi.
EX Fire Red And Leaf Green
Byla vydána v září 2004 a přinesla 112 nových karet plus některé tajné. Symbolizoval ji černý Pokébal a byla vydána ve stejnou dobu jako její video ekvivalent. Přišla opět s konceptem skrytých karet a tak 113. kartou byl Charmander vyskytující se na vrchu balení 36 boostrů (displej), Articuno ex jako 114. karta, Moltres ex jako 115. a Zapros ex jako 116 karta sady. 112 karet bylo legálních na turnajích, kdežto skryté karty byly určené pouze sběratelům.
EX Team Rocket Returns
Vyšla v listopadu roku 2004 a stala se sedmou EX sadou v pořadí. Symbolizoval ji emblém Rokeťáků – štít s velkým černým R uprostřed, který ovšem nebyl použit nikde jinde než jen pro tyto účely. Celá tato zločinecká organizace, i s jejími praktikami ke kradení Pokémonů a plány na ovládnutí světa, zaplavila téměř celou tuto sadu. Slovíčko Return symbolizovalo návrat z dob základních sad 4 roky předtím. Sada uvedla Pokémony Star, kteří zastávali stejnou funkci jako Shining Pokémoni ze sady Neo Revelation a mnohými tak byli s těmito Pokémony zaměňováni. Doprovázela je i stejná pravidla používání – tedy jen jedna karta tohoto druhu v balíčku.
EX Deoxys
Tato sada vyrazila z tiskáren během února roku 2005 a byla 24. sadou v pořadí a osmou pod kormidlem společnosti Pokémon USA. Za symbol byla zvolena kometa a jméno vzniklo po specifických Pokémonech Deoxys, které tato sada uvedla a zpodobnila je tak z filmového plátna sedmého filmu. Další Pokémoni již se samotným filmem neměli mnoho společného, ovšem scénické obrázky na Trainer kartách odrážely skutečné děje převážně z video her Ruby, Sapphire a Emerald.
EX Esmerald
Je květnovou sadou roku 2005 a dvojka a pětka ji doprovázely i v celkovém pořadí. Symbolem jí byl obdélníkový drahokam emerald a celá tato symbolika měla především propagovat video hru a její rozšíření, a tudíž byla vydána ve stejnou dobu jako tento herní ekvivalent. Zvláštností této sady bylo že nebyla vydána v Japonsku, a tak sloužila pouze k účelům propagace v Evropě a USA. V Japonsku místo této sady vyšly prekonstruované balíčky o 15-ti kartách, které stanuly po boku dosud vydaných promo karet. Díky mnoha rozporům o povolenosti sady na formátech a synchronizaci mezi Japonskem a ostatními zeměmi byla následně sada mnohými ignorována a jediné co po ní zůstalo v povědomí byla oblíbená karta Scott a Medicham ex.
EX Unseen Forces
Vyšla v srpnu 2005 a symbolem jí bylo černé křídlo Ho-oha zkřížené bílým křídlem Lugie. Tato sada přinesla mnoho Pokémonů především z oblasti Johto a stala se tak první sadou uvádějící tyto Pokémony pod vedením Pokémon USA. Sada byla charakteristická svým nadměrným množstvím karet Pokémonů ex, kdy jejich počet dosahoval 14-ti různých druhů.
EX Delta Species
EX Delta Species přinesla opět trochu zmatku ve vydávání sad. Vyšla v říjnu roku 2005 a předcházela sadě Legend Maker. Oproti tomu v Japonsku Delta Species (s japonským názvem Researching Tower of Holon) vyšla až po této sadě. Z japonského názvu je jasné, že dějově se sada váže k výzkumné věži Holon Tower a ta jí zajistila taktéž symboliku odlišující ji od ostatních sad. Sada uvedla Delta typ Pokémonů, kteří přinesli zmatek mezi dosavadní zvyklosti a Delta Pokémoni nabývali roztodivných typů (jako například Tyranitar, který zde vyšel ohnivo-kovový). Společně s těmito typy sada představuje osazenstvo Holon věže a jejich Pokémony. Zaměstnanci tohoto ústavu byly spodobněni na Supporter kartách se specifickou potřebou zničení jedné karty a jejich Pokémoni jako typ Holon, kteří se mohli přeměňovat v Energetické karty.
EX Legend Maker
V Evropě a USA tedy Legend Maker následovala sadu Delta Species a vyšla v únoru roku 2006. Reflektuje život v Eidolonském lese, který se stal i symbolem pro tuto sadu. Pojmenována byla díky raritní kartě Mew, kterou sada obsahovala. Sada byla mezi hráči velmi oblíbena a to možná díky absenci podivných Delta Pokémonů, či podobnosti s Jungle a Fossil originálními sadami.
EX Holon Phantoms
Byla 13. sadou společnosti Pokémon USA a rozhodně nesdílí smutný osud všeobecně spojovaný s číslem 13. Vyšla v květnu 2006 a měla dohromady 110 karet, kdy počet kolem sta karet byl pro EX sady velmi obvyklý. Odlišoval jí Holon symbol a třemi trojůhelníky vůkol. Reprezentuje neprozkoumané oblasti Holonu a vrací na scénu Delta Pokémony i s jejich vrtochy.
EX Crystal Guardians
Spatřila světlo světa v srpnu roku 2006 a zakulatila počet sad na 30. Symbolem jí nemohlo být nic jiného než krystal, který byl střežen na neznámém ostrově obývaném Delta Pokémony. Ve všech ohledech následovala předchozí sadu a uvedla další roztodivné Pokémony z Delta druhu.
EX Dragon Frontiers
Je listopadovou sadou roku 2006 a na kartách ji provází symbol dvou hor na bílém kruhu. Její vnitřní příběh je založen na ostrovech velmi vzdálených a neznámých mnoha lidem, které obývaly především Pokémoni dračího druhu. Naposledy se tu setkáváme s Delta Pokémony, kteří zde byli zastoupeni v hojném počtu. Delta druh se dokonce prolinul i do Pokémonů Star, a tak vznikli Delta Mew Star a Delta Charizard Star typu vodního a temného. Uváděla nové mechaniky do herního systému jako: Shockwave a Imprison markers. Jejich princip je podobný běžným speciálním kondicím s tím rozdílem, že účinkují i na lavičce. Využívali je dohromady tři Pokémoni - dva tyto žetony šířící a jeden odstraňující.
EX Power Keepers
Únor roku 2007 přišel opět s další sadou a to tentokráte s Power Keepers. Symboliku jí zajišťovala cesta mizící v horizontu se sluncem k nerozeznání, zda-li zapadá či vychází. Přinesla opět některá zmatení a to hlavně díky tomu, že vyšla pouze v zemích mimo Japonsko. Je spojena s osudem Hoennské elitní čtyřky v podobě Draka, Glycid, Phoebe a Sidneyho, které v této sadě reprezentují jejich stadiony odpovídajícího jména. Rovněž Pokémoni ex byli všichni ve vlastnictví některého z těchto protagonistů. Se 108 kartami je poslední sadou třetí generace a krom výše uvedených přináší některé reprinty starších karet.
Fourth Generation
Diamond & Pearl Base Set
Květen roku 2007 přinesl opět jednu ze základních sad generace, která se tak stala magickou 33. v pořadí. Reprezentuje jí kruh uprostřed vzhůru zobrazeného pětiúhelníku. Byla první sada, která uvedla ve známost Pokémony z video hry stejného jména pro Nintendo DS. Ovlivnila herní scénu nejenom sestavou karet, ale rovněž pozměnila některé herní mechanismy či přinesla úplně nové. Pokémoni ex a Star byli odesláni do důchodu a na jejich postech je vystřídali Pokémoni Lv.X, kteří se uvedli rovněž v prekonstruovaných balíčcích umístěných tentokráte do plechovek namísto krabiček. S nimi se pojilo mnoho nových pravidel a celkově všichni Pokémoni byli uváděni na kartách i s jejich levely. Novinkou byla úprava procesů během začátku hry a vydání základních energií temného a kovového typu.
Mysterious Treasures
Tato srpnová sada roku 2007 plynule navázala ve vývoji scény na předchozí sadu a jako symbol si zvolila hvězdu či slunce s deseti cípy. Sada přinášela 25 zbrusu nových Pokémonů, kteří dosud nespatřili světlo karetního světa. Poprvé zde byli uvedeni Pokémoni, kteří Trenéry typu Tool implementovali přímo na své karty. Sada revydává některé speciální energie a rozšiřuje sadu Pokémonů Lv.X.
Secret Wonders
Listopad roku 2007 byl pro mnoho hráčů revoluční. Vyšla sada Secret Wonders a stala se 35. sadou celkem a 19. pod kormidlem Pokémonu USA. Symbolem jí je větrný či vodní vír a to že byl zvolen oprávněně dokládá převratnost některých karet, které opravdu rozvířili herní scénu a strhli ji jedním směrem. Za onen převrat mohly hlavně karty Gardevoir a Gallade, které daly vznik mnoha balíčkům s tzv. GG variací. Jako doplněk této strategii a následně jako stěžejní karta byla vydána Lv.X verze Gardevoiry. V této sadě pak vyšel již jen jeden další Pokémon Lv.X, což pro mnoho hráčů bylo drtícím faktem, vzhledem k tomu, že v EX sadách Pokémoni ex vycházeli v hojném počtu.
Great Encounters
Vyšla v únoru roku 2008 a se 106-ti kartami je druhou nejmenší dosud vydanou sadou čtvrté generace. Jako symbol jí sloužila trojramenná hvězdice uprostřed hexagonu. Sada uvádí Darkraie společně s dalšími legendárními Pokémony Dialgou a Palkií. Sada vylepšila statistiku předcházející sady a vydala 4 nové Pokémony Lv.X. Karta Claydol z této sady je dosud jedna z nejhratelnějších a nejvzácnějších neholo karet formátu.
Majestic Dawn
Byla vydána v květnu roku 2008 a se 100 kartami je nejmenší sadou tohoto bloku. Přináší kartové zpodobnění Leafeona a Glaceona, jako dvě nové evoluce již dlouho známé Eeevee. Sada pokračuje v tradici předchozí Majestic Dawn a obsahuje 4 další Lv.X Pokémony.
Legends Awakened
Tato sprnová sada byla vydána po trimfu GG balíčku na mistrovství světa 2008 v Orlandu na Floridě. Sada znovu uvádí v činnost Technické mašinky a přináší poslední neznámé Pokémony ze hry Diamond and Pearl (krom dosud nevydaných Shaymina a Arceuse). Sada se blýskla sedmi novými Pokémony Lv.X a se 146-ti kartami je čtvrtou největší sadou v historii Pokémon TCG.
Stormfront
Listopad roku 2008 přinesl poslední sadu z rodinky Diamond and Pearl pod názvem Stormfront. Sada opět uvádí obdobu dříve známých Shining Pokémonů s tím rozdílem, že je tentokráte mohou hráči hrát i 4 v balíčku, poněvadž nedosahují takové síly jako jejich předchůdci. Zároveň byla první sada, která revydává 3 karty z řady klasik, které byly naposledy vydány v prvních sadách Pokémon TCG. Uvádí 5 nových Lv.X Pokémonů a jak již bylo doposud zvykem některé i v představěných plechovkách v promo verzi s unikátním obrázkem.
Platinum Base Set
Sada Platinum je považována jako nová část čtvrté generace ukončující sérii Diamond and Pearl. Slaví jubileum 40. sady v pořadí a se slávou vychází 13.října v Japonsku a 11.února 2009 v USA. Přináší s sebou několik novinek, přičemž jednou z nich je dosud neviděný Pokémon Shaymin a druhou je existence trénovaných Pokémonů pod hlavičkou SP a označením G. Přináší novou herní mechaniku a tou je místo zvané Lost Zone, kde jsou karty po zbytek hry opravdu ztracené. Pokémoni G, ačkoli nesou názvy evolučních vývojů, jsou zde uvedeni jako základní. Sada se blýskla 133-mi novými kartami, přičemž 6 z nich byly Pokémoni Lv.X. Dva z nich byly následně reprintováni s novým uměleckým obrázkem jako promo karty představěných balíčků.
Promo karty
Během celého vývoje herní scény se hráči Pokémon TCG mohli setkat s různorodými promo kartami vydanými obvykle během nějaké akce. Obsahují hvězdu s nápisem promo, která symbolizuje jejich specifický druh. První set obsahoval dohromady 53 karet, přičemž Ancienit Mew se počítá jako 54. Druhá sada, ještě pod vedením Wizardů nesla název Best of Game a obsahovala holografické reprinty Pokémonů a Trenérů starších sad. Rovněž uvedla některé Pokémony ze sady VS, která byla vydána pouze v Japonsku. Z továren Nintenda, pod vedením Pokémon USA byla následně vypuštěna třetí řada promo karet, která jich obsahovala dohromady 40. S některými se hráči mohli setkat například v představěných balíčcích různých sad. Čtvrtá sada promo karet dosud není zkompletována a svoje číslování započala společně s vydáním sady Diamond & Pearl. Navazuje na tradice předchozí řady, a tudíž karty z této řady jsou s oblibou vkládány do předkonstruovaných balíčcích následných sad. Každá z promo karet obvykle přichází s unikátním typem obrázku odlišným od obrázků na kartách ze sad.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře