Ostatní
Pohled do budoucnosti na BW-on formát
Ahoj. Rozhodl jsem se pro vás napsat článek, kde se podíváme na nadcházející rotaci na BW-on formát. Toto se dotkne všech hráčů.
Co to vůbec ta rotace je? Rotace se týká modified formátů, kde je povolený určitý počet sad, které se mohou hrát. Jsou to vždy nejnovější sady, zpravidla jich bývá mezi 5-13 (nízký počet je na začátku sezony (tj. od září), vysoký počet na konci sezony (tj. po Worlds, popř. do konce letních prázdnin). A díky tomu, že ročně vyjdou vždy 4 sady, tak je jasné, že i nějaké musejí jít pryč, aby byl udržen onen počet sad. Takže z aktuálně 10-ti povolených sad se nám to zkrouhne na 6 (vč. Dragons Exalted). A v průběhu roku další 4 přibydou. Rotace je tedy „odemletí“ několika starších sad.
Co to pro nás, hráče, znamená? Zaprvé to znamená, že můžete vzít své stovky karet ze sad GS-CL a vyhodit je. Tyto karty si na modifiedu nikdy už nezahrajete. Někdo by mohl namítnout, že třeba Rare Candy z UL si zahraji, tak co tu plácám. Ano, Rare Candy si zahrajete, a to proto, že vyšla i v novější sadě DE. Ale v poslední době je obliba toho, že se karta nereprintne (tzn. vytiskne v nové sadě), abyste ji mohli opět hrát (tj. příklad Rare Candy nebo klasických karet typu Switch, Potion, Plus Power, Energy Search etc), ale vydá se nová karta se stejným efektem, jako měla nějaká starší karta (starý Gust of Wind – dnešní Pokémon Catcher, starý Night Maintenance – dnešní Super Rod, starý Warp Point – budoucí Escape Rope etc). Je možné, že se dočkáme karty s efektem např. Pokémon Collectoru, ale na 90% to už nebude Pokémon Collector, ale nějaký jiný Supporter. Navíc u nás se Standart moc nehraje, v letošní sezoně nebyl ani jeden turnaj v tomto formátu, takže ani zde si tyto karty moc nezahrajete. A zadruhé to znamená, že nám vymizí mnoho balíčků, které jsme mohli vídat. O tom více dole.
Co to znamená pro sběratele? Díky tomu, že se tyto karty již nebudou moct hrát, tak jejich cena bude minimální. Někteří Prime a Legend Pokémoni se pohybovali v řádech stovek korun, ale nyní se budou pohybovat v řádech desítek korun. To je tedy možnost a šance pro sběratele, jak přijít ke dlouho sháněným kartám. Kdo by dával nějakých 500,- za Prima pouze do sbírky (že někteří Pokémoni tuto cenu svého času měli, jako Yanmega as Gengar), když si stačí počkat a pak ho sehnat za 20,- (tím neříkám, že staré karty nemají cenu ;)). Takže pokud se vám vždy líbili Legend Pokémoni, nyní si z nich můžete udělat pěknou sbírku za celkem rozumnou cenu.
Rotace na BW-on formát, povolené sady tedy budou Black&White, Emerging Powers, Noble Victories, Next Destinies, Dark Explorers a Dragons Exalted, se vztahuje k datu 1. září 2012. Do této doby lze ještě hrát GS-on formát jakožto modified (samozřejmě, že lze v prosinci uspořádat turnaj v GS-on formátu, ale to už by byl standartový turnaj). Jediný Premier Event bude Worlds, který se dotkne pouze několika jedinců. Takže už teď výrazně padla cena všech GS-CL karet minimálně na polovinu, takže kupovat třeba Smeargla nebo Shaymina za nějakých 100-150,- je bláznovství, osobně bych za něj nedal víc jak 50,- s tím, že bych si zahrál ještě nějaký turnaj, popř. si postavil svůj vysněný balíček (třeba spolu s kámošem máme takto pořád postavené balíčky Lady Gaga a Chen Lock, i když se už dávno nemohou hrát). Takže neprohlupte při koupi teď dobrých karet – za dva měsíce vám budou pomalu k ničemu.
Nyní vypíši pár balíčků, které se hrají, popř. se dají hrát (tedy rozmezí Tier1 až Tier3 balíčky). Jsou to:
· Zekeels (ať jen električtí, tak i spolu s Terrakiony)
· CMT
· Durant
· VVV (ať jako Stage2 deck, tak i jako MewBox)
· Dark Tornado
· Darkrai w/ Sableye ala Energy Discard
· Darkrai w/ Zoroark
· Empoleon w/ Terrakion
· Straight Terrakion
· Fighting balíčky z Terrakionů, Landorusů a Groundonů-EX
· Tyram
· Reshiboar-EX
· Klinklang-EX ala Multi Energy Switch
· Ross deck ala Vileplume/Reunicluc combo
· CaKE ala Electrode w/ Terrakion combo
· Six Corners ala Basic combo
· Chandelure w/ Dodrio
· Accelgor w/ Vileplume
Teď bych si vzal každý z výše vypsaných balíčků a rozebral, jestli se bude dál hrát, co se změní, popř. jeho další kombinace. Upozorňuji, že se jedná čistě o můj odhad, takže se mnoho může změnit.
1. Zekeels
Největší ztrátou tohoto balíčku bude Junk Arm, díky čemuž ztratí na konzistentnosti. A to jak díky menší možnosti zahodit co nejdříve energie do hrobu, tak i díky „méně Trainerů, které může zahrát“. Jestli jste hráli 3 Pokémon Catchery a jeden jste již zahráli, neměli jste jich v decku jen zbylé 2, ale celkem 6 díky Junk Armu. Ale o discard se postará plný počet Juniperů a Ultra Ballů a bez JA budou všechny decky, takže se síly vyrovnají. Další ztrátou bude Basic searchovač. Přijdeme totiž jak o Pokémon Collector, tak i o Dual Bally, což byly nejlepší karty na hledání Basic Pokémonů a tím pádem tento balíček přijde částečně o stabilitu, jelikož vyložil co nejdříve Tynama bylo celkem důležité. Ale co nám zbyde, hold budeme muset zvýšit počet Ultra Ballů, které již tak budeme zvyšovat díky Energy Discardu, a Level Ballů. A díky ztrátě Professora Oaka zde přibydou do plného počtu N a možná se k nim přidá nějaká Bianca nebo Cheren, ale to byl viděl tak do počtu 2 až 3 kusů. Z trenérské části přijdeme o karty, kde se všechny dají něčím jiným nahradit, takže nějaký velký kolaps bych nečekal. Z Pokémonů přijdeme jen o Support Pokémony Smeargla a Shaymina. Smeargle spolu se Skyarrow Bridge dodával tomuto decku větší stabilitu a i o tu přijdeme. V tomto případě se podle mého náhrada nenajde. Shaymin byl spíše takovou třešničkou, kterou jste využili buď v případě nouze, nebo pro zjednodušení hry. Neříkám, že nebyl důležitý, ale nepočítám, že by se začal nahrazovat Energy Switchy. Zekeels tedy bude podle mého i v BW-on formátu jedním z nejlepších balíčků a bude rulovat fieldem, navíc je jeho cena celkem nízká (a to se sníží i drazí Mewtwoové), takže Profi Zekeels bude k dostání pro mnohem větší skupinu hráčů.
2. CMT
O tomto balíčku je jasné, že se již hrát nebude. Odrotuje tu totiž jeho hlavní motor Celebi, které měl za úkol nabíjet Mewtwo-EX a Tornaduse-EX. Mewtwo a Tornadus jsou karty, které si najdou jinačího nabíječe, jako např. Eelektrika. Takže s Mewtwo-EX a Tornadusi se budeme setkávat i nadále, ale ne v balíčku pod názvem „CMT“. Tohoto balíčku je škoda, ale hold musí uvolnit místo jiným :).
3. Durant
V tomto článku poslední balíček, a to Durant. Durant krom sebe využíval ještě jednoho Pokémona a to Rotoma. Ten bohužel odrotuje, takže nebudeme mít manipulaci s odměnami, což vidím jako největší problém tohoto balíčku. Když jste dostali 1 Duranta do odměn, dalo se to. Když jste dostali 2, tak jste to s velkým štěstím a skillem dokázali ještě vytáhnout. Ale to bohužel již nepůjde, protože ani v blízkých sadách to nevypadá na to, že by vyšel nový Azelf. Sice je pravda, že vyjde nový Alph Litograph, ale to bychom potřebovali nějakého útočníka na to, abychom vytáhli onoho Duranta z odměn do hry. Durant se celkem přestal hrát a to díky Heatmora, kterého se každý bál, ale podívejte se na aktuální balíčky a na jejich přítomnost Heatmorů – defakto nulová. Takže je tu šance na to, že se Durant vrátí. Hlavně bych tuto možnost viděl u nováčků, jelikož Duranty pořídíte za 20,-, navíc nemáte ani Collector a není zde nutnost mít Catcher, takže snadno složíte slušný balíček do 500,-.
Takže tímto bych ukončil první článek rozebírající BW-on formát. Závěr z těchto 3 balíčků je tento: Zekeels se bude hrát i nadále, Durant má šanci a CMT díky rotaci Celebi půjde úplně pryč.
Doufám, že si přečtete i další článek zabývající se touhle tématikou. Takže příště,
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.