Ostatní
Prerelease Pokémon Black & White Boundaries Crossed - tipy a triky
Vítám vás u mého dalšího článku, který se bude lišit od těch ostatních, jelikož dnes se zaměříme na teoretický rozbor – rozbor, jak vyhrát Pre-release sady Boundaries Crossed.
Co to vůbec Pre-release je? Je to turnaj, který uvádí sadu na trh. Aby se vše točilo pouze okolo této sady, tak si balíček nevezmete z domova, ale přímo postavíte na místě. Jak? Tak, že zaplatíte vstupné 500,- (popř. 550,-) a dostanete 6 boosterů sady Boundaries Crossed. Ty si rozbalíte a získáte tedy 60 karet. Nyní nastává ten nejtěžší úkol – postavit si balíček o 40-ti kartách s tím, že Základní energie si samozřejmě dáte své.
Už zde je první zásek – kolik dát balíčku energií. V klasickém decku jich hrajete 10-14, takže teoreticky zde by jich mohlo stačit 8-10. První chyba. V Pre-releasovém balíčku se standartní počet energií pohybuje nad 15 kusů. A to z logického důvodu – nemáte zde nějaké draw karty a nejste tak stabilní v Supporterech. V modi decku si skoro každé kolo dáte nějakého Supportera a získáte 3 a více nových karet. Za to na Pre-releasovém decku se leckdy stane, že vaše jediné draw je líznutí na začátku kola a tak se možnost dostat se k energiím klesá.
Dalším důvodem je fakt, že málokdy hrajete mono-color balíček. Když hrajete Modified deck, tak si tam nafrkáte třeba Prismy nebo Blend energie, které zvyšují počet daných energií (mám-li v decku 4 Vodní, 4 Kamenné a 4 Prism, tak na šanci si ji líznout jich mam defakto v decku 8 Vodních a 8 Kamenných energií a už z tohoto důvodu si mohu jich hrát celkem jen 12 – a ne 16), ale zde možnost zařazení Speciálních energií není – protože ani v sadě Boundaries Crossed se žádných Speciálních energií nedočkáme. A ono to doopravdy chce hrát alespoň 5 energií jednoho typu. 5 energií bývá typické pro cca 2 Pokémony, pokud ale máme třeba celkem 4 útočníky jedné barvy, tak to už by chtělo zhruba 8 energií. Takže si postavím balíček na ohni, tj 8 energií, přidám tam trochu elektriky na 5 energií a chytl jsem i Landoruse, to máme 4 kamenné … Bum, a jsme na 17 energiích.
Takže jak vidíte, s méně jak 15 energiemi nepochodíte a je to věc, na kterou doporučuji myslet. Dále byste v 6-ti boosterech měli otevřít cca 4-6 Trenérů. Kromě Stadionů se dá každý Trenér využít úplně všude. Máme zde Hugha, který líže karty, Town Map na odhalení odměn, základní Itemy Poké Ball, Potion, Switch a Energy Search; Great Ball na nabrání Pokémonů z balíčku na ruku, Rocky Helmet znepříjemní soupeřovo rozhodování a konec konců Skyla nám najde kohokoliv z výše vypsaných. Pokud využíváte bezbarvých Pokémonů, což většina balíčků využívá, tak si zahrajete i stadion z města Aspertia. Jak jsem napsal, stabilnost ve smyslu draw karet bývá na Pre-releasech velice malá, takže hrát defakto každého Trenéra nebývá ke škodě (krom tedy Stadionů, které v některých balíčcích mohou být pointless a zabírat místo třeba energiím). To už se pohybujete na 20-25 kartách za energie a Trenéry.
Mnozí Trenéři budou reprinty z předchozích sad. Jedná se o Poké Ball, Potion, Energy Search, Great Ball a Rocky Helmet. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Full Art Trenéry – na Skylu, Cheren a Biancu, které si vždy chcete zahrát. Pokud chytnete Computer Search nebo Gold Potion, tak toho bych si také vždy zahrát. Zbylé 2 ACE SPECy (Crystal Edge/Wall) je blbost hrát všude, ty si člověk zahraje pouze s jejich Pokémony-EX (a abyste chytli daného Pokémona-EX a k němu ještě daný ACE SPEC … to jste celkem luckeři).
A nyní Pokémonní část. Ještě bych chtěl upozornit, že Pre-release probíhá formou Mutant (bude upřesněno a vysvětleno na turnaji). Tzn. nevyvíjíte podle vývojů (Charmander-Charmeleon-Charizard), ale podle barvy (Darumaka-Camerupt-Charizard). Ono se vám může stát, že vám přijdou třeba 2 Dusknoirové, ale ani jeden Duskull – a to je pak sakra velký pech. Ale v Mutant formátu stačí vzít jakékoliv jiné Psychické základní Pokémony (které chytnete) a jedete jako by se nic nestalo (samozřejmě ale je zachován i „přirozený vývoj“, tedy lze vyvinout kamenného Trapinche na Dračí Vibravu). Ono je takto mnohem snazší dostat do hry ty zajímavé Pokémony (Stage1 a Stage2), jelikož v klasickém se většinou mlátíte pouze Basicy a to moc zážitek není.
6 boosterů je v průměru 8 Rarových karet. Těch je dobrých si povšimnout a pozastavit se nad nimi. Mnozí hráči na nich staví celý balíček, ale podle mého není povinností tyto karty hrát. Okolo čeho postavit balíček je strašně těžké předem říci – nikdy nevíte, co vám přijde. Vždy je dobré si své rozbalené karty rozdělit na hromádky podle barvy pro přehlednost (na tomto turnaji doopravdy nemá cenu dělat nějaké extrémní tajnosti o tom, co hrajete a nikdo nesmí vidět ani jednu kartu z vašeho decku). A okolo té největší hromádky si postavte balíček a dejte tam dostatečný počet energií. Ano, i naprosto špatné Stage1, co dává za 3 energie 60dmg, je dobré. Nyní se podíváme na to, které karty mají pre-releasový potenciál (o těch nejlepších kartách sady se dočtete zde):
Heracross – travní Basic Pokémon, což je na pre-releasech velice pozitivní. 100HP je krásných a k tomu fakt, že je to commona … Za jednu energii dá 20dmg, což do prvního kola není špatné a druhý stojí 3 energie a dává 80dmg. Pokud ale hodíte 2 liché, nic nedáte. Že hodíte 2 liché za sebou – šance 25% a to není moc, takže to za ten pokus stojí. Zdůrazňuji, že to je commona, takže ho pravděpodobně chytnete. Pokud hrajete travní energie, Heracross je jasná volba.
Whimsicott – tohoto Pokémona bych shledal jako slušným meziStagem. Jenom v jeho schopnosti bych nespoléhal, ale pokud budete hrát třeba Leavanny či Vileplume, tak bych ho do decku zařadil. Za jednu Travní dá 20dmg a při šťastném hodu soupeře paralyzujete. V Pre-releasových balíčcích levné útoky celkem osvědčily, takže další plus. Jako uncommonu ji můžete snadno chytit.
Tangrowth – Stage1 s 130HP je celkem držák. Prvním útokem napálíte soupeře za 30dmg za každou Travní u Tangrowtha a nesmíte tento útok využít v dalším kole. Celkem mi přijde krásná kombinace s druhým útokem, který stojí sic až 4 energie (GCCC), ale dá 70dmg a 30dmg si oléčí. Já osobně bych to postavil na jeho druhý útok, jelikož jak jsem psal, 130HP není málo a každé kolo si oléčit 30dmg tuto myšlenku jenom podpoří. A když se náhodou objeví něco většího, tak drc, první útok třeba za 150dmg (musíte u něj mít 5 energií) a soupeř jde do kytek. A potom tam hodí něco malého a vy se můžete opět trochu oléčit … Navíc i Tangela s 80-ti HP a možností se za jednu Travní oléčit o 30dmg to může chvilku pozdržet a poté tam hodíte již naboostovanou Tangrowth :).
Lilligant – opět Stage1 Travná Pokémon s celkem známým útokem Return. Za jednu jakoukoliv dáte 20dmg a dolížete do 6-ti karet. Když si vezmete fakt, že na začátku líznete 7 karet, z toho tak 2-3 budou Pokémoni, které dáte do hry a každé kolo dáváte energii, tak moc karet na ruce nemáte a ono dolízat si do 6-ti karet by nemuselo být nejhorší. Druhý útok je o hodu, a na to bych moc nespoléhal, Lilligant jako drawer ^^
Serperior - zmínil jsem tu mnoho Stage1 travních Pokémonů a tak by to chtělo i ten nějaký vrchol. Serperior se drží Tangrowthovo strategie, kde se chce neustále léčit. Za 3 energie dává 70dmg a oléčí se o 30dmg – tedy skoro to samé, co Tangrowth. Proč si ho nezahrát.
Victini – tohoto Pokémona lze využít jak na jeho první útok, který lízne kartu (tedy horší Dunsparce), ale k zahození by nemusel být ani ten druhý. ten si za 2 energie hází do té doby, než padne lichá a za každou sudou dá 30dmg – a pokud máte trochu toho štěstí, dáte ve druhém kole třeba 90dmg a to špatné není. Ale že bych hrál ohnivé Pokémony jenom kvůli němu, to asi ne :).
Charizard – tento Pokémon je „všechno nebo nic“. Pokud tohoto Pokémona dokážete dostat do hry a nebudete na tom energeticky špatně, pravděpodobně jste vyhráli. 160HP soupeř bude ubíjet těžko (pokud nepůjde na slabost) a vy jeho Pokémony zabíjíte na ránu – 150dmg přežijí jen EXa. Ale útok stojí 5 energií a každé kolo jednu sežere. Takže se může stát, že pokud ho dostanete do hry, může být už pozdě. Ale pokud dostanete nějaké ohnivé malé Pokémony, tak bych do Charizarda šel.
Emboar – ten se veze na stejné vlně jako Charizard, takže why not ^_^ Pokud chytnete oba dva a dost červených podvívojů … Budete mít celkem silný balíček.
Golduck – tento Pokémon má podle mého zajímavé oba útoky. První útok dá za jednu 20dmg a zakáže soupeři jeden jeho útok, který si vy vyberete. Že by soupeř nějak switchoval, to nejspíše ne a tak ho tímto můžete nepříjemně pozdržet. Druhý útok dá za 2 90dmg a všechny energie zahodí – to zahození je nepříjemné, ale dávat za 2 energie 90dmg na Pre-releasu je celkem dost silné. Takže pokud bych hrál vodu, Golduck je jasnou volbou, navíc uncommon rarita říká, že byste ho mohli chytnout.
Toxicroak – s útokem Revenge jsme se u Toxicroaka v minulosti mohli setkat a také že Toxicroaka tento útok proslavil – jelikož je silnější, pokud vám v minulém kole pošel nějaký Pokémon. Za jakoukoliv (což mi přijde hodně krásné) dá 20dmg a pokud jste v minulém kole přišli i Pokémona, tak dá celkem 90dmg – a to za jednu jakoukoliv energii je dosti slušné. Na druhý útok bych ho nevyužíval, schovával bych si ho na jeho Revenge.
Scolipede linie – pokud chytnete tohoto škvora, tak bych si ho snad i zahrál. Dá se počítat, že soupeř toho ze začátku moc nevymyslí a první cca 3 kola nedá více jak 30dmg za kolo – a mezi tím jej otrava z jejich schopností začne celkem služně požírat. Schopnost výborná do tohoto formátu.
Delcatty – bezbarvá Stage1, která prvním útokem dá za jednu jakoukoliv 30dmg a z balíčku si vyhledá Základní energii a připojí ji k jednomu Pokémonovi. Nabíjet si ostatní kamarády na lavičce je super, kor když hrajete nějakou boostovací potvoru typu Charizard nebo Tangrowth, kor když tu možnost máte od druhého kola. Druhý útok bych osobně nevyužíval.
Patrat – ten by vám mohl pomoct v začátcích. Za jednu jakoukoliv se koukne na vrchní 3 karty a seřadí je, jak bude chtít. To v začátku není k zahození, stejně jako Dunsparce, ale v midgame a lategame je nevyužitelný. Ale čím víc takovýchto startérů budete mít, tím větší šance na to, že s nějakým začnete.
Shaymin – další supa dupa starter. Útok Call for Family moc představovat nemusím – měli ho již desítky Pokémonů a vždy dělal to samé – vyhledal v balíčku Základní Pokémony a dal je na lavičku, změna vždy byla jen v počtu. Shaymin hledá příjemné 2 Základní Pokémony, což je super start, kde po dvou útocích (tzn. ve třetím kole) máte ve hře všechen základ, co potřebujete a pak už jenom nabíjíte a drtíte soupeře „všemi svými Beta svaly“, jak by Noah Levenstein ;)
Delibird – pokud tohoto Pokémona chytnete, určitě si ho zahrajte. Hodíte si, a pokud vám padne sudá, vyhledáte si v balíčku jakoukoliv kartu a dáte si ji do ruky. Jak jsem psal výše, moc draw karet hrát nebudete, takže Delebird tuto situaci jenom zlepší. A ono si ve druhém kole dávat 30dmg a uspání také není nejhorší, ale spíše bych se zaměřil na ten setup.
Dunsparce – Pokémon, kterého chcete hrát naprosto všude. Svým prvním útokem lízne za jednu energii 2 karty – a to je hodně povedený start. Pravdou je, že v lategame ztrácí tento útok potenciál, ale v prvních kolech není lepšího Pokémona než právě Dunsparce.
Jak je možné vidět, na Pre-releasu se dají využít jinak nevyužitelní Pokémoni, jako bude třeba Charizard. Při stavbě balíčku je důležité brát i ohled na stavbu různých „vrstev“ Pokémonů. Pamatujte, že je velice důležité mít hodně Basic Pokémonů na start, ale na druhou stranu nemá jich tam cpát až moc. Když vidím, že jsem si chytl ohnivé 3 Stage1 a 1 Stage2, tak nemá cenu tam frkat 7 Basiců – bohatě jich postačí třeba 5.
Jaké druhy Pokémonů hrát. Chce si to vybrat nějakou hlavní barvu a na ni to postavit, ale zase je dobré mít tam i další typ – zaprvé abyste měli dostatek Pokémonů a zadruhé by bylo dobré counterovat Weakness. Hraju-li oheň, tak se bojím celkem vody – tak tam přidám nějakou elektřinu na jeho slabost, nebo tam mohu dát trávu na mou odolnost, ale rozhodně nechci, abych si nabíjel Charizarda 5 kol a pak přišel Golduck a dal mi one hit. Poslední 4 Pokémoni, co jsem vypsal, se dají využít úplně v každém balíčku a také si myslím, že by je každý balíček využít měl. I v normálních balíčcích se startérů využívá, např. Emolga či Sableye, tak ani zde nebudou ke škodě.
V tomto formátu nemá cenu vymýšlet v balíčcích nějaká složitá comba. Zde platí pravidlo „za málo energií silný útok a pokud možno, každé kolo dát energii“. Pamatuji si, že když jsem hrál Pre-release sady Undaunted, tak jsem si dal do balíčku super combo o 3 Stage1 Pokémonech (Muka na udělení Speciálních kondic, Leafeona na udělení velkýho damage a Dodrio, abych Muka mohl lépe stáhnout) … Balíček byl totálně k ničemu. Ano, když má nějaký Pokémon slušnou schopnost, proč si ho nezahrát – ale nestavte na tom celou pointu balíčku. Dobré je nezapomínat i na fakt, že i v této sadě vyšli Pokémoni, kteří mají možnost svým útokem zahodit soupeři karty z ruky či balíčku – a tak se může stát, že vaše hlavní eso ani nedostane možnost nějak zvrátit hru.
Musím zde i zmínit Pokémony-EX. Tato sada mi celkově přijde chudší na Pokémony-EX, ale díky jejich vysokému HP a Basic podstaty bych si zahrál každého. Snad bych pouze váhal u Celebiho, který mi nepřijde super silný (pokud tedy nebude hrát nějaký Travní balíček, tak bych si ho určitě dal). Keldeo, to je zapeklitý koník. Hrát ho můžete všude, ale aby měl smysl, je dobré ho naboostovat Vodními energiemi. Cresselia nedává nějaké edge damage, ale zase vám ji nikdo nesundá na slabost a ještě se něco málo oléčí. Landorus mi přijde celkem slušný, hodně slušný – už jen díky tomu, že prvním útokem dá 60dmg hned od prvního kola a pak se nelekne žádné potvory. Oba dva Kyuremové se dají slušně využít.
A pomalu se blížíme ke konci článku. Jaký tedy plyne závěr? Dost velkou část tvoří to, co otevřete a jak vám to bude chodit. Jako první je dobré si rozmyslet, okolo jaké barvy to budu stavět a dát k ní potřebný počet energií. Poté to doplním ještě o sekundární typ a přidám všechny využitelné Trenéry. Ale nechce to vymýšlet nějaká super velká comba, i v jednoduchosti je krása. Ještě připomenu, že 4 Pre-releasy, co máme, se konají 3. listopadu nebo o týden později v těchto lokalitách:
Praha – Černý Rytíř, Za Poříčskou branou 21
Ostrava – Kentaur, Sokola Tůmy 1
Liberec – Jotunheim, Fügnerova 667/7
Trnava (SR) – Fenix, J. Bottu 2
Více informací tady.
Přeji všem hodně úspěchů a ať si každý otevře své vysněné karty. Doufám, že se od účastníků Pre-releasu dočkáme i pěkných reportů :).
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře