Ostatní
Stone Hell
Vítám vás u mého dalšího rozboru balíčku. Tentokráte se podíváme na balíček, jemuž jsem dal název Stone Hell, nebo-li Kamenné Peklo. Projížděl jsem si scany na Pokebeach.com a říkal jsem si, co bych měl rozebrat za balíček. Rozebrat Terrakiony jsem chtěl už dřív, ale pak se zde v soutěži jeden rozbor objevil, tak jsem se na to vykašlal. Ale sada Dark Explorers mi nabídla dalšího Pokémona, který by se dal v takovémto kamenném decku využít, a to Groundon-EX.
Úvodem bych chtěl říct, proč vůbec využívat kamenné v balíčku. Tento balíček nemá žádnou energetickou podporu, Pokémony musíte nabíjet ručně, navíc většina oplývá ne moc drtivými útoky. Málokdy tito Pokémoni využijí DCE, takže doopravdy nabíjíte jednu energii po druhé. Důvod aktuální, celkem velké, hratelnosti kamenných balíčků spočívá v tom, co se hraje. Jedním ze dvou nejdominantnějších balíčků jsou balíčky založené na Eelektrikovi (kde jsou Zekromové, Thundurusové, přijdou i Raikou-EX). A električtí Pokémoni mají slabost v 95% slabost na kámen (pokud není létající, např. Zapdos) a využití kamene je nejlepší strategie, jak tyto obávané balíčky porazit (Zekeels se standardně objevují na předních stolech na turnajích, popř. v samotných TOPkách). Dále, se sadou Dark Explorers, nabydou na síle Temní Pokémoni v podobně všemožných Zoroark-Darkrai decků a i ty dokáží kamenní Pokémoni slušně counterovat a zabíjet je na ránu. Dokážete tedy pokrýt 2 aktuálně hodně hrané barvy a to rozhodně má velkou váhu, a když soupeř nebude hrát nějaký anti-fighting tech, budou mít tyto balíčky problémy.
Jako první nejspíše začnu Terrakionem ze sady Noble Victories. Jeho 130HP je na Basic Pokémona celkem slušných, alespoň jednu ránu by měl povětšinou přežít. Navíc jeho slabost na Grass Pokémony tomu ještě více nasvědčuje, jelikož Grass Pokémona na aktuálním fieldu hledáte těžko. Jedině tak Shaymin-EX v některým CTM, popř. uvidíme, co ukáže Accelgor. Resistence je zde vynechána a strašlivý retreat za 4 energie raději nekomentuji – asi největší slabina tohoto Pokémona. Abych přešel k útokům. Pokud byl tvůj Pokémon vyřazen damagy ze soupeřova útoku během jeho posledního kola, tento útok dá celkem 90dmg. Útok Retaliate může nabídnout za 2 energie celkem slušných 90dmg. Většinou tento útok využijete právě ve chvíli, kdy vám soupeř zabil Pokémona a vy můžete využít efekt Retaliate. Dále tento útok může mít pro ne tak zkušené soupeře i odstrašující účinek, jelikož se budou bát, že když vám zabijí Pokémona, vy jim dáte 90dmg a oni přece nechtějí, abyste jim někoho zabili, takže se může stát, že vás pouze tupě a bezúčelně zraní namísto očekávaného killu. Pokud nebudete moct využít efektu útoky Retaliate, budete využívat Terrakionův druhý útok, Land Crush. Ten dá za FFC energie 90dmg bez efektu. Útok je to celkem průměrný, ale zase tu „průměrnost“ vám vykompenzovává jeho první útok a slabost mnoha aktuálně hraných Pokémonů na kámen. 90dmg se s Weakness změní na 180dmg a to je defakto pro všechny elektrické Pokémony OHKO.
Druhým Pokémonem, který si určitě najde v Stone Hell, je Landorus ze sady Noble Victories. Právě tento Pokémon způsobil, že by se Groundon-EX dal využít i jako slušný útočník, nejen jako sběratelský kousek. Jeho první útok, Abundant Harvest, vdechne tomuto Pokémonovi a celkově balíčku stabilitu. Přilož si Basic Energii z hrobu k tomuto Pokémonovi Vy tedy v prvním kole přiložíte k Landorusovi energii, se kterým už jen díky tomuto útoku chcete začít, zahrajete něco, co vám dostane energii do hrobu, a poté si ji hned vytáhnete. Např. s Terrakionem byste museli své první kolo vynechat a osobně se mi tento útok dost líbí. Ale že byste chtěli s Landorusem začínat jen kvůli jeho prvnímu útoku, to se říct nedá. Protože již v druhém kole byste měli využít jeho druhý útok, Gaia Hammer. 80dmg a dej 10dmg do všech Pokémonů na lavičce (tvých i tvého soupeře; neaplikuj slabost a odolnost pro Pokémony na lavičce). 80dmg je taky celkem krásných, ale já jsem do tohoto balíčku zařadil Landoruse hlavně kvůli jeho efektu, a to je onen spread. Soupeři otečkujete jeho všechny Pokémony a druhý útok u Groundona-EX, Giant Claw, bude dát vyšší damage. Dnes je asi nejvíce anti-fighting techem využíván Tornadus. Toho po dvou Gaia Hammer zraníte tak, že i s jeho resistencí na vás ho dokážete pomocí Groudona-EX sejmout na ránu. Soupeř si prostě zaplní lavičku, vy použijete 2x Landoruse a poté jakoby Groudonem-EX dáváte 140dmg (do jakéhokoliv jeho Pokémona) a to za 3 energie je více než slušné.
No, a posledním kamenným útočníkem zde bude, již několikrát zmiňovaný, Groundon-EX. Na první pohled tento Pokémon-EX se nemusí zdát jako super upa best karta, ale když k němu najdete dobrou podporu, změní se v kamennou mlátičku. 20dmg a dej 10dmg do všech soupeřových Pokémonů na jeho lavičce (neaplikuj slabost a odolnost pro Pokémony na lavičce). 20dmg do aktiva, co si budeme nalhávat, je pomalu jako pohlazení po tváři, když proti vám soupeř pošle nějakou větší potvoru a nehodí vám tam obětního beránka Tynama. Jeho efekt se krásně kombinuje s jeho druhým útok, Giant Claw. 80dmg a pokud má Bránící Pokémon na sobě 2 nebo více damage counterů, tento útok dá ještě 40dmg navíc. To v kombinaci jeho prvního útoku a útoku Landoruse chcete vždy tohoto efektu využít, jelikož co si budeme nalhávat, za 3 energie je 120dmg hodně slušných, bez nějakého dalšího efektu ještě lepší. Když si k tomu připočteme ještě 20dmg ze spreadu, jsme na 140dmg a to aktuálně krom Mewtwo-EX nikdo z playable Pokémonů nepřežije. Proto si myslím, že by Groundon-EX v takovémto decku mohl mít hodně velký potenciál a z EXa, u kterého si každý řekne: „Proč tu sakra není Raikou-EX?!“, by se mohl stát obávaný útočník. Je pravdou, že kvalit jako je Mewtwo-EX nedosáhne, ale tuto kartu bych nikdy nezatracoval. S jeho 180HP a slabostí na aktuálně skoro nehranou vodu vždy jednu ránu přežije, ba naopak by soupeř mohl mít problémy vás 2HKO zabít, jelikož takové průměrné damage na útok je 80dmg a to ve dvou útocích dává 160dmg, takže soupeř musí hledat ještě dalších 20dmg na 2 Hit Knock Out. Odolnost na elektriku ještě přidává tomuto Pokémonu na hratelnosti, bohužel, Retreat Cost za 4 energie je nepříjemnou slabinou.
Jak jsem napsal víše, Groundon sejme většinu playable Pokémonů, bohužel ne Mewtwo-EX. Takže si na něj musíme nějak posvítit. No a nejlepší kartou proti Mewtwo-EX je další Mewtwo-EX. Jeho první útok, X Ball, za CC energie říká následující: Dej 20dmg za každou energii připojenou k tomuto a k Bránícímu Pokémonovi. Celkově chcete využít Mewtwo ve většině případů jen proti Mewtwo-EX u vašeho soupeře. Důvod je jednoduchý – když ho vytáhnete proti někomu jinému, bojíte se, že soupeř na vás vytáhne Mewtwo a vy mu tak snadno darujete 2 odměny, navíc pak na soupeře nemáte odpověď. Celkově totiž stačí mít v této Mewtwo War celkem 5 energií (buď to 3 energie u vás a 2 u soupeře či naopak). 5x20=100 x weakness= 200dmg a Mewtwo-EX zemře na ránu. Druhý útok u Mewtwo nevyužijete, doopravdy vám stačí jen na X Ball, abyste OHKO sundali soupeřova paralelního Mewtwoa.
Ještě jako posledního Pokémona bych zařadil Shaymina UL. Jednou za kolo, když vykládáš Shaymina z ruky na lavičku, můžeš vzít, kolik chceš energií připojené k tvým Pokémonům a můžeš je přehodit k jiným Pokémonům (jakkoliv budeš chtít). Vy přidáváte energie povětšinou jen ruky (jednu energii za kolo) a nemáte tedy možnost s nimi nějak manipulovat a přidat více energií za kolo na nějaký strategický krok. Např. soupeř vyloží Mewtwo, dá k němu DCE a zabije vás. Vy tedy potřebujete vyložit vašeho Mewtwo a k němu 3 energie, abyste mu dali OHKO. Ale to s vaším engine jaksi nejde. Přesně toto dokáže vyřešit Shaymin, jelikož energií byste vždy měli mít ve hře alespoň 5 či 6 a tak použít Power Celebration Wind není problém, abyste k Mewtwovi dostali dost energií. Ale samozřejmě využití je i třeba na Terrakiona či Groundona-EX, jeden Shaymin si zde místo určitě najde.
Koukneme na decklist, jak bych to hrál já.
4x Terrakion Noble Victories
4x Landorus Noble Victories
2x Groundon-EX Dark Explorers
2x Mewtwo-EX Next Destinies
1x Shaymin Unleashed
___________________________________________________________________________
13
Jsme u další části balíčku a začnu Supportery. Ty bych v tomto balíčku zaměřil defakto jen na refresh hand. Zamíchej si ruku a lízni si 6 karet. / Oba hráči si zamíchají ruku a líznou si tolik karet, kolik jim zbývá odměn. / Zahoď ruku do hrobu a lízni si 7 karet. Tož znění karet Professor Oak, N a Professor Juniper. Všechny tyto supportery bych hrál v co nejvyšším počtu, jelikož si je chcete dát každé kolo, hlavně jej potřebujete mít v začátcích hry. Každé kolo chcete přidávat z ruky energii, takže obměňovat ruku je zde velice důležité. T1 si, pokud možno, chcete zahrát Juniper, abyste dostali nějakou tu energii z ruky do hrobu a následně mohli použít první útok Landoruse a nabít si jej. Když už jsme u toho přidávání energií, možná by stál za zvážení i 1 Cilan, který vám dá 3 energie z decku do ruky. Uvidíme s místem.
Jednou z nejdůležitějších karet tohoto balíčku je Tool Exp. Share. Když je tvůj Aktivní Pokémon zabit damagy ze soupeřova útoku, můžeš vzít Basic energii, která byla připojena k Aktivnímu Pokémonovi, a dát ji Pokémonovi, který má k sobě připojený tento Tool. Trochu si to zjednodušíme, nejlépe rovnou na nějakém příkladu. V aktivu máte Terrakiona se 3 energiemi a soupeř vám ho zabije. Vy máte na lavičce 2 Groundony, oba dva mají Exp. Share. A ke každému Pokémonovi, který má Exp. Share přesunete 1 energii od vyřazeného aktivního Pokémona. Tedy od aktivního Terrakiona vezmete 2 energie a po jedné ji dáte Groundonům. Tato karta se zde hraje právě z důvodu, že přidáváte energie z ruky a ono po vyřazení 2 útočníků, jedno Landoruse, Terrakiona nebo Groundona-EX, byste v energetickém presu a nestíhali byste. Ale ono když budete mít u Pokémonů na lavičce 2-3 Exp. Share, tak si zachráníte většinu energií, které by jinak padli do hrobu. Bohužel, tento Tool využije svého efektu jen na lavičce, u aktivního Pokémona je skoro k ničemu. Ale vy do aktivu musíte dát Pokémona s Exp. Share, protože on má přeci ty energie a může si zaútočit. A také ho nechcete nechávat na lavičce moc dlouho, jelikož je pěkné, že byste měli Terrakiona s 6-ti energiemi a plánujete použít Shaymina, ale nikdy nevíte, kdy soupeř použije Catcher pro kill. Takže se po Exp. Share za chvilku slehne zem, proto budete muset využívat Junk Army. Zahoď 2 karty z ruky. Vyhledej si v hrobě Trainer (Item) kartu, ukaž ji soupeři a dej si ji do ruky. Nemůžeš si takto vyhledat Junk Arm. Takže když vám soupeř zabije aktivního Pokémona s Exp. Share, budete chtít co nejdříve využít Junk Arm, abyste si jej dostali zpět do hry, protože čím víc jich ve hře máte, tím lépe pro vás.
Dalším slotem jsou searching Pokémon Trenéři. Díky tomu, že chcete co nejvíce využívat refresh hand Supportery, navíc v prvním kole chcete použít Juniper, tak jaksi místo pro Collector nezbývá. Proto toto musíme zaplnit nějakými Bally. Máme na výběr z těchto karet: Dual Ball, Heavy Ball a Ultra Ball. Hoď si 2x kostkou a za každou sudou si vyhledej Basic Pokémona a dej si ho ruky. / Vyhledej si v decku Pokémona, které má cenu za ústup 3 a více energií. / Zahoď 2 karty z ruky, vyhledej si v balíčku Pokémona a dej si ho do ruky. Každý z těchto Ballů má svou výhodu i nevýhodu – Duall Ball může vyhledat najednou až 2 Pokémony, ale zase nemusí vyhledat ani jednoho. Heavy Ball hledá bez házení, jde na jistotu, ale zase hledá pouze Terrakiony a Groundony. Ultra Ball vyhledá kohokoliv, ale musíte zahodit 2 karty na 1 Ultra Ball a to v kombinaci Junk Armů by už mohlo být karetně náročné. Ale zase máte větší možnost dostat v prvním kole do hrobu energie na následný Abundant Harvest. Od každého bych nějaký volil, uvidíme podle místa.
Balíčky založené na Terrakionech (s i bez Landoruse) využívají Energy Disruption. A to pomocí 2 karet – Crushing Hammer a Enhanced Hammer (nebo Lost Remover). Hoď si kostkou. Padne-li sudá, zahoď energii připojenou k Pokemonovi tvého soupeře. / Zahoď Speciální energii připojenou k Pokémonovi tvého soupeře (do hrobu/Lost Zony). Zahození energií soupeře může nehorázně zabrzdit. Na Speciální energie, hlavně tedy DCE, je zde Enhanced Hammer nebo Lost Remover. Rozdíl je minimální, DCE se nedá vytáhnout ani z hrobu, ani z Lost Zone, takže je jedno, kterou z těchto dvou karet zvolíte. Já bych podle art worku volil Enhanced Hammer :D. Na ty klasické, Basic, energie je zde Crushing Hammer. Nevýhoda je, že je o flipu, takže bych ho využíval hlavně na Basic energie, jelikož Speciální můžete zahodit pomocí Enhanced Hammeru bez házení. A když soupeři v jednom kole zahodíte 3 energie, bude jenom koukat.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na Pokémon Catcher. Vyměň soupeřova Pokémona na lavičce s jeho Aktivním Pokémonem. Pomocí této karty máte možnost zabít jakéhokoliv Pokémona, kterého má soupeř ve hře. Když vidíte něco, co by vás mohlo ohrozit, jednoduše si jej přitáhnete a zabijete. A také se může stát, že budete potřebovat vyměnit vaše Pokémony a to pomocí Switche. Vyměň tvého Aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na lavičce. Díky tomu, že vaši útočníci mají tak vysoký Retreat, hlavně tedy Terrakion a Groundon-EX, je toto pomalu jediná možná přípustná možnost, jak jej dostat na lavičku.
Dále by se sem hodilo také něco, co vám vrátí vaše mrtvé bijce zpět do hry. Díky tomu, že hrajete pouze Basic Pokémony, určitě bych volil Revive. Polož Basic Pokémona z tvého hrobu na tvou lavičku. Takže po vyřezní některéh z vašich Pokémonů máte možnost hned ho vrátit zpět do hry, aby mohl pomstít svou smrt. Další možností v tomto balíčku je PokéGear 3.0. Podívej se na vrchních 7 karet a vyber Supportera, kterého zde najdeš, a dej si ho do ruky. Zbytek karet zamíchej zpět do balíčku. Tento Trainer bude držet vás deck ve větší konzistentnosti a stabilnosti. Když se vám v prvním kole objeví v ruce jen Oak, můžete použít Gear a zkusit štěstí, že naleznete Juniper a zahodíte si energie ho hrobu na vytažení přes Landoruse. nebo když nemáte nic na ruce, Gear vám může dát úžasný comeback do hry.
4x Professor Juniper
4x Professor Oak´s New Theory
3x N
4x Exp. Share
4x Junk Arm
3x Dual Ball
2x Heavy Ball
2x Crushing Hammer
2x Enhanced Hammer
2x Pokémon Catcher
2x Switch
1x Revive
1x PokéGear 3.0
___________________________________________________________________________
34
K energiím toho vlastně moc neřeknu. Hlavní útočníci jsou všechno kamenní Pokémoni, takže bych volil pouze kamenné energie. DCE byste využili pouze na Mewtwo, kterého chcete využít většinou pouze jen v Mewtwo War, takže stačí využít Shaymina. Navíc by DCE nešly ruku v ruce s Exp. Share, protože ty tahaj jen Basic energie. Takže tedy jen Fighting energie.
13x Fighting Energy
___________________________________________________________________________
13
Nebude vám nic nalhávat, s místem jsem hodně bojoval, abych tam dostal vše, co jsem chtěl. Aby to bylo tak, jak jsem chtěl, potřeboval bych dalších 10 míst v decku, ale to bohužel nemáme. Balíček je složen. Strategie balíčku je jednoduchá – za začátku nejlépe začít s Landorusem a T2 rozjet spread. Pak budete střídavě útočit buď to Groundonem, když bude Bránící Pokémon ze spreadu zraněn, nebo když vám soupeř v minulém kole někoho zabil, tak si zaútočí Terrakionem přes Retaliate. Pořád a pořád do soupeře bušíte hlava nehlava, vynechávat kolo by byl nemístní přepych. Celou dobu se snažíte mít ve hře co nejvíce Exp. Share a držíte se disruption soupeřových energií. Příště se podíváme … no, uvidím podle nálady ^^ Tak ahoj,
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.