Ostatní
TOP 10! aneb vliv nové sady Pokémon Black & White Emerging Powers na modified
Pokémon TCG: Black & White Emerging Powers vyšla v srpnu 2011. Měl by to být předposlední blok série BW, ve kterém se představují stále noví a noví Pokémoni žijící v regionu Unova. V listopadu vychází sada Noble Victories, která by blok mohla uzavřít. V únoru pak pravděpodobně vyjdou Pokémoni EX, se kterými jsme se už setkali v letech 2004-2007. I když je tedy samozřejmě možné, že tato sada bude patřit stále pod blok Black & White. Ale zpět k aktuální sadě.
Emerging Powers přináší zajímavé novinky, co se boosterů (doplňkových balíčků) týče. V každém z nich nalezneme unikátní kód, který můžeme směnit za 'online' booster na stránce pokemontcg.com, kde se Pokémon karetní hra dá hrát i online s hráči z celého světa. Na pokémon-guru.cz se určitě zanedlouho článek o Pokémon TCG Online (TCGO) objeví, nicméně já osobně jsem tento způsob hraní zatím jen krátce vyzkoušel.
A teď už začněme podrobněji zkoumat obsah celé sady. Sestavil jsem takovou top-ten pro mě nejzajímavějších a nejhratelnějších karet. Samozřejmě můžete mít na karty i vlastní názor, a proto nezapomeňte článek okomentovat dole v komentářích. ;-)
10. Crushing Hammer
Kladívko, opět velice podobné starému Energy Removalu 2, se kterým se opět shoduje v efektu. (Opravdu moc nechápu smysl těchto přejmenování.) Odhození jakékoli soupeřovy energie je určitě silné, nicméně se podívejte na některé dnešní hlavní útočníky - Donphan, Jumpluff, Cincinno, Zoroark, Yanmega, Mew - Opravdu jim tolik uškodí jedna odhozená energie? Když k tomu připojím, že efekt je závislý na náhodě...no do balíčku se dají určitě zařadit lepší karty.
Pokud se vám ale karta líbí, zkuste jí zkusit v nějakém 'discard' balíčku, který si třeba může zakládat na Krokodýlovi (Krookodile) z této edice a trenérské kartě Lost Remover z Call of Legends.
9. Great Ball
S Great Ballem jsme měli možnost se setkat na modifiedu ještě minulý rok. Tehdy se ale jeho efekt od toho dnešního lišil. Naopak podíváte-li se do nedávné minulosti, do edice EX-Power Keepers, objevíte zde Master Ball s úplně stejným efektem. :-) Osobně jsem moc nepochopil tohle 'přejmenování'.
Great Bally se dají určitě využít skoro všude, kde hrajeme hodně Pokémonů. Mezi sedmi kartami se určitě vždycky něco pěkného najde. Je to vlastně doplněk k již hraným Pokémon Komunikacím, možná Dual Ballům. Nicméně zde stále vidím Komunikace jako tu lepší variantu, protože nejsou omezeny náhodou i přes nutnost mít jiného Pokémona na ruce. Great Ball není nějak závratně převratná karta, ale myslím si, že se na turnajích určitě v balíčcích objeví.
8. Basculin (č.42)
Kdo by to byl řekl.. Basculin - obyčejná nenápadná commonka s 80ti životy.. a teď v top-ten? Nic zvláštního! Vodní Basculin mě zaujal jako jedna z prvních karet. Má totiž velmi zajímavý útok za jednu jakoukoli energii, kterým může zabít na ránu nejen Reshirama, ale i Donphana Prime - obávaného útočníka aktuální scény. Povinnost do balíčků s Reuniclusem z BW, zajímavý tech do ostatních. Vcelku dobrý je i jeho druhý útok, který je za dvě energie (počítám vodní/rainbow a DCE) pro zmíněné Pokémony též smrtící.
Mě se Basculin zkrátka líbí a myslím si, že hrát ho v počtu jednoho kusu nebude k zahození.
7. Max Potion
Opět karta nápadně podobná těm starším. Max Potion ovšem do dnešní scény přináší třeba s podceňovaným Reuniclusem nové možnosti. Přesunout třeba 120 zranění na čerstvého nezraněného Reshirama a následné kompletní oléčení není vůbec špatné a vezměte si 170HP Pokémony EX, kteří za pár měsíců vyjdou. Ono i třeba oléčení zraněného Donphana Prime a dalších za cenu jedné odhozené energie stojí za povšimnutí.
Max Potion je myslím nespravedlivě zařazován do 'toho horšího', co v této edici vyšlo.
6. Cheren/Bianca
Možná vám přijde zvláštní, že zařazuji dvě karty na jedno místo v top-ten, ale vysvětlím to. Tyhle karty mi totiž přijdou natolik vyrovnané, že nelze najít tu lepší z nich. Pokud máte favorita, zkuste svůj názor vysvětlit dole v komentářích. ;-)
Zařazení si určitě zaslouží jako jediní dva Supporteři v této edici, a vlastně i s běžným efektem 'dolizu' na celém modifiedu, na které jsme byli zvyklí z těch předchozích. (Steven's Advice, TV Reporter, Professor Oak's Visit a další...). Nepočítám Cheerleader's Cheer a Enginer's Adjustment z Unleashed, kteří podle mě jsou o třídu horší než jejich současní kolegové.
Hrát se dají všude, nejste-li zastánce neustálé změny ruky, kterou nabízejí Professor Juniper a Oak's New Theory. Asi se dá jednoznačně určit, že Cheren dává prostě jisté 3 karty namísto Biancy, se kterou si musíme počet karet na ruce více hlídat, ale i tak se nedá podle mě stoprocentně usoudit, který z nich je ten lepší.
5. Beartic (č.30)
Vodní Pokémon, opět tedy výhodná barva na současnou herní scénu. Má pěkných 130HP a užitečný první útok, který znemožní útočit soupeřovu aktivnímu Pokémonovi. Když vezmeme v potaz, že se stejně jako v případě Basculina dá vykouzlit již za dvě energie, rozhodně Beartica do top-ten zařadit musíme. Hrát se dá zatím velice slušně s Vileplumou z Undautedu, která soupeře (ale i vás) rozdělí od trenérských karet, a tedy hlavně soupeři znemožní hrát důležitý Switch. Zde by se také mohl uplatnit Reuniclus, který se již nemusí bát všudehraného Pokémon Catchera a tím pádem i Basculin mohl najít s ním společnou notu. :-)
Bearticy bych si v počtu čtyř kusů určitě neváhal sehnat, protože si myslím, že rozhodně nejde o nějakou slabší kartu. Beartic je také zařazen do nové rubriky na našem fóru - Kombo měsíce a pokud tedy uvedete nějaké to kombo, se kterým poté uspějete i na turnaji, získáte od nás booster!
4. Thundurus
Thundurus je první ze dvou nových legendárních Pokémonů, kteří v edici vycházejí i ve vzácnější 'Full-artové' verzi. Na základního Pokémona má opět slušný počet životů a zajímavé útoky. Prvním útokem si k sobě nabije druhou energii a v druhém kole už dává slušných 80 zranění za cenu jedné odhozené energie. Ale co si budeme nalhávat - Zekrom z BW dokáže dát 120 zranění již ve svém prvním kole (hrajete-li Pachirisu z CoL), ale Thundurus je zase taková sázka na jistotu, kde máte ve svém druhém kole téměř jistých 80 zranění. Určitě se dá také hrát se Zekromem, protože oba jsou električtí a oba se mohou hodit v různých situacích. Škoda dvojnásobné slabosti na hraný boj, což dělá z Thunduruse snadný cíl pro Donphana Prime.
3. Tornadus
Druhý z legendární Pokémonů, který je též dostupný ve 'Full-artové' verzi. Počtem HP se neliší od svého kolegy a má i docela podobné útoky. Je bezbarvý, a proto může pro ně využít i DCE. To rozhodně stojí za povšimnutí, protože s druhým útokem dá slušných 80 a základní energii si přesunutím může zachránit u jiného Pokémona na střídačce.
Na první pohled je to pěkný counter proti Donphanům, jelikož má odolnost právě na bojové Pokémony. Před Thunduruse jsem ho zařadil proto, že se dá určitě hrát všude, protože útočí za jakékoli energie.
2. Gothitelle (s abilitkou - č.47)
Gothitelle má velmi zajímavou a řekl bych snad i nejlepší abilitu, co zatím známe. Je-li Gothitelle aktivní - soupeř nesmí hrát z ruky trenérské karty. Při dnešních počtech trenérských karet v balíčcích, může mít váš soupeř najednou třeba i třetinu karet z celého balíku nehratelných. Na rozdíl od Vileplumy tedy sami sebe nelocknete a můžete hrát své Catchery, Komunikace, Junk Army, Pluspowery.... atd. v klidu dál. Její útok už zase tak dobrý není, ale můžeme ji vždycky stáhnout (Dodrio UD?) a vždycky zaútočit něčím jiným (Ferrothorn č.72 EP, Granbull HS, Swanna BW).
Gothitelle nabízí neskutečné množství hratelných kombinací. Vezměte si třeba podceňovaného Reunicluse z BW. Na mistrovství světa jsem měl tu možnost se s chlápkem, hrajícím Reunicluse setkat a prohrát. Druhý den uhrál hodně překvapivě druhé místo. Ale zpět k tématu.. Který Pokémon dokáže dát v přítomnosti trainer-locku za jedno kolo 130 zranění? Žádný a Gothitelle se 130 životy má slabost na nehranou psychiku. Vezměte si, že pokud dostanete do hry Reunicluse s Gothitelle, soupeř vlastně Gothitelle teoreticky nebude mít možnost zabít, jelikož můžete neustále přesouvat a přesouvat. To nabízí zase možnost využití Max Potionu... a tak dále a tak dále.
Už se tu více rozepisovat o Gothitelle nebudu, ale pro mě je to ta nejpotenciálnější karta, co zatím v bloku Black&White vyšla. Určitě o ní ještě uslyšíme.
1. no co asi :D ... Pokémon Catcher
Zavítáte-li na některý z turnajů, neděste se, jakmile uslyšíte tu nejčastější větu ze všech koutů místnosti pro všechny nově příchozí .. 'Nemáš Kačera??'. No Pokémony už nějaký ten pátek hraju, ale zatím žádná karta nebyla mezi hráči tolik žádaná. Z 20ti rozbalených boosterů jsem se sestrou získal pouze jediného a sháníme tedy sedm dalších. Ačkoliv jde o uncommonu, řekl bych, že se vyskytuje na úrovni vzácných karet. V Booster boxu z Emerging Powers jsou podle zkušeností hráčů obsaženy 2-4 kusy. Ale proč jde o tak sháněnou kartu?
Efekt karty je stejný jako měl Gust of Wind z Base setu. Bez jakékoli náhody prohodí soupeřovi Pokémona v aktivní pozici. Dosud se hrál Pokémon Reversal, který si na stejný efekt musel házet! Je tedy jasné, proč se stal Pokémon Catcher najednou tak oblíbeným. Divíte se proč ho všichni chtějí 4x?!
Jeho cenu si bohužel nedovolím ani odhadnout, nicméně právě výskyt Catcherů je velkým důvodem pro nákup booster boxu z této edice.
To by bylo tak vše, co bych řekl k této edici. Byť nejde o tak zajímavou edici, jako byla základní Black & White, určitě má co nabídnout a výrazně ovlivní současnou herní scénu. Nezapomeňte také článek okomentovat!
Otakar Bursa
Emerging Powers přináší zajímavé novinky, co se boosterů (doplňkových balíčků) týče. V každém z nich nalezneme unikátní kód, který můžeme směnit za 'online' booster na stránce pokemontcg.com, kde se Pokémon karetní hra dá hrát i online s hráči z celého světa. Na pokémon-guru.cz se určitě zanedlouho článek o Pokémon TCG Online (TCGO) objeví, nicméně já osobně jsem tento způsob hraní zatím jen krátce vyzkoušel.
A teď už začněme podrobněji zkoumat obsah celé sady. Sestavil jsem takovou top-ten pro mě nejzajímavějších a nejhratelnějších karet. Samozřejmě můžete mít na karty i vlastní názor, a proto nezapomeňte článek okomentovat dole v komentářích. ;-)
10. Crushing Hammer
Kladívko, opět velice podobné starému Energy Removalu 2, se kterým se opět shoduje v efektu. (Opravdu moc nechápu smysl těchto přejmenování.) Odhození jakékoli soupeřovy energie je určitě silné, nicméně se podívejte na některé dnešní hlavní útočníky - Donphan, Jumpluff, Cincinno, Zoroark, Yanmega, Mew - Opravdu jim tolik uškodí jedna odhozená energie? Když k tomu připojím, že efekt je závislý na náhodě...no do balíčku se dají určitě zařadit lepší karty.
Pokud se vám ale karta líbí, zkuste jí zkusit v nějakém 'discard' balíčku, který si třeba může zakládat na Krokodýlovi (Krookodile) z této edice a trenérské kartě Lost Remover z Call of Legends.
9. Great Ball
S Great Ballem jsme měli možnost se setkat na modifiedu ještě minulý rok. Tehdy se ale jeho efekt od toho dnešního lišil. Naopak podíváte-li se do nedávné minulosti, do edice EX-Power Keepers, objevíte zde Master Ball s úplně stejným efektem. :-) Osobně jsem moc nepochopil tohle 'přejmenování'.
Great Bally se dají určitě využít skoro všude, kde hrajeme hodně Pokémonů. Mezi sedmi kartami se určitě vždycky něco pěkného najde. Je to vlastně doplněk k již hraným Pokémon Komunikacím, možná Dual Ballům. Nicméně zde stále vidím Komunikace jako tu lepší variantu, protože nejsou omezeny náhodou i přes nutnost mít jiného Pokémona na ruce. Great Ball není nějak závratně převratná karta, ale myslím si, že se na turnajích určitě v balíčcích objeví.
8. Basculin (č.42)
Kdo by to byl řekl.. Basculin - obyčejná nenápadná commonka s 80ti životy.. a teď v top-ten? Nic zvláštního! Vodní Basculin mě zaujal jako jedna z prvních karet. Má totiž velmi zajímavý útok za jednu jakoukoli energii, kterým může zabít na ránu nejen Reshirama, ale i Donphana Prime - obávaného útočníka aktuální scény. Povinnost do balíčků s Reuniclusem z BW, zajímavý tech do ostatních. Vcelku dobrý je i jeho druhý útok, který je za dvě energie (počítám vodní/rainbow a DCE) pro zmíněné Pokémony též smrtící.
Mě se Basculin zkrátka líbí a myslím si, že hrát ho v počtu jednoho kusu nebude k zahození.
7. Max Potion
Opět karta nápadně podobná těm starším. Max Potion ovšem do dnešní scény přináší třeba s podceňovaným Reuniclusem nové možnosti. Přesunout třeba 120 zranění na čerstvého nezraněného Reshirama a následné kompletní oléčení není vůbec špatné a vezměte si 170HP Pokémony EX, kteří za pár měsíců vyjdou. Ono i třeba oléčení zraněného Donphana Prime a dalších za cenu jedné odhozené energie stojí za povšimnutí.
Max Potion je myslím nespravedlivě zařazován do 'toho horšího', co v této edici vyšlo.
6. Cheren/Bianca
Možná vám přijde zvláštní, že zařazuji dvě karty na jedno místo v top-ten, ale vysvětlím to. Tyhle karty mi totiž přijdou natolik vyrovnané, že nelze najít tu lepší z nich. Pokud máte favorita, zkuste svůj názor vysvětlit dole v komentářích. ;-)
Zařazení si určitě zaslouží jako jediní dva Supporteři v této edici, a vlastně i s běžným efektem 'dolizu' na celém modifiedu, na které jsme byli zvyklí z těch předchozích. (Steven's Advice, TV Reporter, Professor Oak's Visit a další...). Nepočítám Cheerleader's Cheer a Enginer's Adjustment z Unleashed, kteří podle mě jsou o třídu horší než jejich současní kolegové.
Hrát se dají všude, nejste-li zastánce neustálé změny ruky, kterou nabízejí Professor Juniper a Oak's New Theory. Asi se dá jednoznačně určit, že Cheren dává prostě jisté 3 karty namísto Biancy, se kterou si musíme počet karet na ruce více hlídat, ale i tak se nedá podle mě stoprocentně usoudit, který z nich je ten lepší.
5. Beartic (č.30)
Vodní Pokémon, opět tedy výhodná barva na současnou herní scénu. Má pěkných 130HP a užitečný první útok, který znemožní útočit soupeřovu aktivnímu Pokémonovi. Když vezmeme v potaz, že se stejně jako v případě Basculina dá vykouzlit již za dvě energie, rozhodně Beartica do top-ten zařadit musíme. Hrát se dá zatím velice slušně s Vileplumou z Undautedu, která soupeře (ale i vás) rozdělí od trenérských karet, a tedy hlavně soupeři znemožní hrát důležitý Switch. Zde by se také mohl uplatnit Reuniclus, který se již nemusí bát všudehraného Pokémon Catchera a tím pádem i Basculin mohl najít s ním společnou notu. :-)
Bearticy bych si v počtu čtyř kusů určitě neváhal sehnat, protože si myslím, že rozhodně nejde o nějakou slabší kartu. Beartic je také zařazen do nové rubriky na našem fóru - Kombo měsíce a pokud tedy uvedete nějaké to kombo, se kterým poté uspějete i na turnaji, získáte od nás booster!
4. Thundurus
Thundurus je první ze dvou nových legendárních Pokémonů, kteří v edici vycházejí i ve vzácnější 'Full-artové' verzi. Na základního Pokémona má opět slušný počet životů a zajímavé útoky. Prvním útokem si k sobě nabije druhou energii a v druhém kole už dává slušných 80 zranění za cenu jedné odhozené energie. Ale co si budeme nalhávat - Zekrom z BW dokáže dát 120 zranění již ve svém prvním kole (hrajete-li Pachirisu z CoL), ale Thundurus je zase taková sázka na jistotu, kde máte ve svém druhém kole téměř jistých 80 zranění. Určitě se dá také hrát se Zekromem, protože oba jsou električtí a oba se mohou hodit v různých situacích. Škoda dvojnásobné slabosti na hraný boj, což dělá z Thunduruse snadný cíl pro Donphana Prime.
3. Tornadus
Druhý z legendární Pokémonů, který je též dostupný ve 'Full-artové' verzi. Počtem HP se neliší od svého kolegy a má i docela podobné útoky. Je bezbarvý, a proto může pro ně využít i DCE. To rozhodně stojí za povšimnutí, protože s druhým útokem dá slušných 80 a základní energii si přesunutím může zachránit u jiného Pokémona na střídačce.
Na první pohled je to pěkný counter proti Donphanům, jelikož má odolnost právě na bojové Pokémony. Před Thunduruse jsem ho zařadil proto, že se dá určitě hrát všude, protože útočí za jakékoli energie.
2. Gothitelle (s abilitkou - č.47)
Gothitelle má velmi zajímavou a řekl bych snad i nejlepší abilitu, co zatím známe. Je-li Gothitelle aktivní - soupeř nesmí hrát z ruky trenérské karty. Při dnešních počtech trenérských karet v balíčcích, může mít váš soupeř najednou třeba i třetinu karet z celého balíku nehratelných. Na rozdíl od Vileplumy tedy sami sebe nelocknete a můžete hrát své Catchery, Komunikace, Junk Army, Pluspowery.... atd. v klidu dál. Její útok už zase tak dobrý není, ale můžeme ji vždycky stáhnout (Dodrio UD?) a vždycky zaútočit něčím jiným (Ferrothorn č.72 EP, Granbull HS, Swanna BW).
Gothitelle nabízí neskutečné množství hratelných kombinací. Vezměte si třeba podceňovaného Reunicluse z BW. Na mistrovství světa jsem měl tu možnost se s chlápkem, hrajícím Reunicluse setkat a prohrát. Druhý den uhrál hodně překvapivě druhé místo. Ale zpět k tématu.. Který Pokémon dokáže dát v přítomnosti trainer-locku za jedno kolo 130 zranění? Žádný a Gothitelle se 130 životy má slabost na nehranou psychiku. Vezměte si, že pokud dostanete do hry Reunicluse s Gothitelle, soupeř vlastně Gothitelle teoreticky nebude mít možnost zabít, jelikož můžete neustále přesouvat a přesouvat. To nabízí zase možnost využití Max Potionu... a tak dále a tak dále.
Už se tu více rozepisovat o Gothitelle nebudu, ale pro mě je to ta nejpotenciálnější karta, co zatím v bloku Black&White vyšla. Určitě o ní ještě uslyšíme.
1. no co asi :D ... Pokémon Catcher
Zavítáte-li na některý z turnajů, neděste se, jakmile uslyšíte tu nejčastější větu ze všech koutů místnosti pro všechny nově příchozí .. 'Nemáš Kačera??'. No Pokémony už nějaký ten pátek hraju, ale zatím žádná karta nebyla mezi hráči tolik žádaná. Z 20ti rozbalených boosterů jsem se sestrou získal pouze jediného a sháníme tedy sedm dalších. Ačkoliv jde o uncommonu, řekl bych, že se vyskytuje na úrovni vzácných karet. V Booster boxu z Emerging Powers jsou podle zkušeností hráčů obsaženy 2-4 kusy. Ale proč jde o tak sháněnou kartu?
Efekt karty je stejný jako měl Gust of Wind z Base setu. Bez jakékoli náhody prohodí soupeřovi Pokémona v aktivní pozici. Dosud se hrál Pokémon Reversal, který si na stejný efekt musel házet! Je tedy jasné, proč se stal Pokémon Catcher najednou tak oblíbeným. Divíte se proč ho všichni chtějí 4x?!
Jeho cenu si bohužel nedovolím ani odhadnout, nicméně právě výskyt Catcherů je velkým důvodem pro nákup booster boxu z této edice.
To by bylo tak vše, co bych řekl k této edici. Byť nejde o tak zajímavou edici, jako byla základní Black & White, určitě má co nabídnout a výrazně ovlivní současnou herní scénu. Nezapomeňte také článek okomentovat!
Otakar Bursa
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.