Ostatní
Vzpomínky na Arnhem aneb Pokémon European Challenge Cup 2011
Vzpomínky na Arnhem aneb European Challenge Cup 2011
by Marcinho
by Marcinho
Kapitola I. - Zrození myšlenky
Jednoho zimního prosincového rána jsem na internetovém pokémonním fóru pokegym.net spatřil informaci ohledně konání jakéhosi neoficiálního mistrovství Evropy naší milované hry. Hned mi bylo jasné, že si tento významný event, který se již nemusí nikdy opakovat, nemohu nechat ujít. Začal jsem tedy zjišťovat informace o dopravě a ubytování. Jako první mi na mysl vytanula idea vypravit do Arnhemu autobus s českými hráči, o ten však na českém pokémonním fóru neprojevil takřka nikdo zájem, a tak jsem začal jednat na vlastní pěst. Rezervace autobusu Eurolines a exkluzivního hotelu Golden Tulip Doorwerth na sebe nenechala dlouho čekat.
Kapitola II. - Příprava
Ihned po zkouškovém období ve škole, to bylo zhruba 3 týdny před odjezdem do Arnhemu, jsem začal poctivě testovat, především pak „nový deck“ LostGar, který však po 30-ti odehraných partiích a skóre 8 výher, 22 proher vzal za své. Následoval tedy testing již dříve vyzkoušených decků a stálic současné metagame – Dialgachomp, Chenlock. Všechny balíky jsem se snažil vyšperkovat různými techy, od toho jsem však upustil, jelikož se zdály být méně konzistentní, než jsem očekával. Do Arnhemu jsem si tedy, po téměř měsíčním testování rozhodl vzít Chenlock, jeho konečnou podobu naleznete dále v reportu.
Kapitola III. - Před turnajem
Odjezd autobusu Eurolines směr Arnhem byl naplánován na čtvrtek 17. února & 17. hodinu. Dříve téhož dne jsem si zabalil saky paky, Chenlock, desky na vyměňování a vyrazil na autobusové nádraží Florenc, zde mi Ota (Rasik8) před odjezdem půjčil několik důležitých karet do balíku, za což mu moc děkuji. Nutno podotknout, že jsem nejel sám, ale s jedním členem rodiny, někteří již jistě tuší. Ano, tím dotyčným byla mamča, která si tento pokémonní svátek nechtěla nechat ujít a vydala se po velmi krátké době hraní TCG Pokémon reprezentovat Českou republiku a získat tak řadu cenných zkušeností. Po cestě, která trvala přesně jedenáct hodin, nás řidič vysadil ve 4:00 ráno na větrné hůrce u rozkopaného centrálního autobusového nádraží. Ihned po příjezdu jsme se vydali do sportovní elderveldské haly, abychom se ujistili, že se European Challenge Cup bude opravdu konat zde. Po příjezdu nebylo o nějaké pokémonní akci ani památky, zašli jsme tedy za správcem haly, ten však o žádném turnaji neslyšel, a tak jsme se „s nepořízenou“ doufajíc, že další den zde turnaj bude, vrátili zpět do centra města. Bylo teprve 7:00 a do našeho hotelu vzdáleného dvacet minut od centra jsme se měli ubytovat až ve 14:00. 7-mi hodinové čekání jsme vyplnili poznáváním města, to však v silném větru, teplotou pod bodem mrazu a s bágly na zádech nebylo nic příjemného. Místní rychlá občerstvení a prakticky i všechny obchody v Arnhemu otvírají až v 11:00, a tak jsme se neměli pořádně kde ohřát. Ve 12:00 jsme se vydali do našeho hotelu a ve foyer jsme přečkali zbývající hodinu a půl. Po ubytování jsem si šel po náročné noci a ránu lehnout, po probuzení zaplavat do 20-ti metrového hotelového bazénu, večer pak následoval závěrečný rodinný testing a šlo se spát.
Kapitola IV. - Den D
Co se řada z Vás „prokousala“ až sem, pro někoho nepodstatnými plky, je zde den D. Poté, co se s námi rozloučilo všech 120 zaměstnanců hotelu a popřálo štěstí v turnaji...ne teď vážně =). Poté, co jsme na recepci dostali balíčky místo snídaně v podobě 3 hamburgerů a Snickers, vydali jsme se na nejbližší autobusovou zastávku, odkud v 7:30 vyrážel první ranní autobus. Do haly jsme se dostali přesně v 8:00. Zde se již městnalo zhruba 100 hráčů, kteří sháněli poslední karty do svých decků, vyměňovali a psali své decklisty. Po vstupu jsem ihned zamířil do restaurace v 1. patře, kde jsem začal jak pro sebe, tak mamče sepisovat decklist, během této doby se do haly dostalo i zbylé kvarteto českých hráčů, konkrétně Martin „Onix“ Janouš, Petr „Bulba“ Janouš, Jindřich „Jabba“ Nepevný a Jindra „Young Jabba“ Nepevný. Ti se rychle zaregistrovali a šli si sednout na velkou tribunu, odkud byl výborný výhled na celou plochu s hracími stoly. V cca 9:00 jsem stejně jako zbylých 274 účastníků ECC zamířil k registračnímu pultu, zaplatil 5 euro, dostal promo kartu Poliwhirla, booster CoL a šel ke stolu s rozhodčími, kteří poctivě udělali všem hráčům před zahájením turnaje deckchecky a samozřejmě neopomenuli ani na důkladnou kontrolu obalů. Následně jsem se přesunul na tribunu ke zbylým českým účastníkům (dá se říct k týmu Vrškařů, který zde postrádal pouze sourozence Bursovi), čekání jsme si zkracovali špičkováním a hecováním. Přestože „slavnostní“ zahájení proběhlo se zhruba hodinovým zpožděním, tak to na náladě neubralo, ba naopak, všichni jsme byli už pořádně nažhavení na soupeře pro první kolo.
Kapitola V. - Duely
Před samotným popisem jednotlivých duelů Vám představím svůj deck, se kterým jsem v Arnhemu bojoval o co nejlepší umístění.
Pokémoni (21):
3x Sableye
1x Smeargle
2x Garchomp C
2x Garchomp C Lv. X
2x Blaziken FB
1x Blaziken FB Lv. X
1x Unown Q
1x Ambipom G
2x Crobat G
1x Chatot G
1x Murkrow
1x Honchkrow
2x Uxie
1x Azelf
Trenéři/Supporteři (27):
4x Cyrus´s Conspiracy
4x Poké Turn
3x Energy Gain
3x Power Spray
2x SP Radar
2x Cyrus´s Initiative
1x Judge
1x Looker´s Investigation
2x Bebe´s Search
2x Pokémon Collector
1x Aaron´s Collection
1x Seeker
1x VS Seeker
Energie (12):
4x Double Colorless Energy
4x Darkness Special Energy
2x Fire Energy
1x Darkness Energy
1x Psychic Energy
1. kolo vs. Anne Heersma (Nizozemsko) – Charizard/Typhlosion (celkově 141., 3-5)
Osud, los, náhoda, říkejme tomu jak chceme, mi do prvního kola přisoudil Anne Heersmovou z Nizozemska, ta na mě vyrukovala s ohnivým Charizard/Typhlosion balíkem. Do openhandy mi přišel Sableye, Crobat G a Uxie, tak jsem dal do aktivu Sableye a čekal, s čím začne Anne. Anne dala do aktivu Shiny Vulpixe se 60HP, a tak jsem věřil v brzký donk. Zahrál jsem, co se dalo a na Uxii, přejíc si, že si vršknu darkness energii, jsem lízl dvě karty. Žádná temná energie mi nepřišla, a tak jsem přes Impersonate Sableye zahrál Cyrus´s Initiative, padla mi jedna sudá, kouknu do ruky soupeřky a vidím 6 vývojů! Dospod decku jsem jí umístil Ninetalese a věřil, že si nelízne žádnou potřebnou kartu, tu si nelízla a zahrála Vulpixův „Find Wildfire“. Líznu kartu a hle speciální darkness energie, přiřazuji okamžitě k Sableyovi Overconfidentuji a jako první se z celé haly raduji z vítězství, tedy až na ty, kteří dostali „Bye“.
Češi v akci:
Bulba 0:1, Jabba 1:0, Mummy 0:1, Onix 1:0, Young Jabba 0:1
2. kolo vs. Marcel Opperman (Nizozemsko) – Magnezone/Pachirisu/Vileplume/Blissey (celkově 78., 4-4)
Ve druhém kole jsem narazil na Marcela Oppermana, hráče nejvýznamnějšího nizozemského týmu PATN PAIN, z kterého se rok co rok dostane někdo na Worlds, jak mi Marcel prozradil. Openhandu ve druhé hře jsem si nemohl přát pomalu lepší – Sableye, Sableye, Garchomp C, Azelf. Dal jsem tedy do aktivu Sableye a na bench Garchompa a druhého Sableye. Marcel začal pouze s 50HP Magnemitem. V tu chvíli jsem věřil, že se situace z prvního kola zopakuje a podaří se mi brzký donk. Z vršku jsem si lízl nic neřešící Conspiracy, a tak mi nezbývalo nic jiného než zahrát Azelfa a jeho Time Walk. V odměnách jsem krom Initiativy a Judge našel Uxii, vyměnil ji místo jednoho Spraye ze dvou, které jsem držel v ruce a Set Up-em Uxie dolízl 4 karty. Ani jedna z nich bohužel nebyla potřebná darkness energie, a tak jsem Sableyem Impersonatoval a zahrál Initiativu, na ní mi však padly dvě liché. Soupeř se následně přes Collectora rozehrál, dostal do hry brzy Vileplumu a Magnezona, na což jsem kvůli klíčovým kartám v odměnách nemohl reagovat a hru jsem prohrál, poměrem 4-1 na odměny pro soupeře, na čas.
Češi v akci:
Bulba 0:2, Jabba 2:0, Mummy 0:2, Onix 2:0, Young Jabba 1:1
3. kolo vs. Tom Hall (Velká Británie) – Luxchomp/Roserade GL (celkově 51., 5-3)
Ve třetím kole mě čekal aktuálně 30. nejlepší evropský hráč dle ratingu na pokemon.com. Tom je týpek naprosto v pohodě, hru s ním nezapomenu, poněvadž byla poznamenána mou obrovskou missplayí. Já začal hru se samotným Blazikenem FB, Tom s Roseradou GL. Vyhrál jsem flip a začal jsem, na ruce absolutně nic, tak jsem přenechal tah. Tom mě chtěl donknout pomocí Dragonita FB, kterého dal na lavičku, ale chyběla mu potřebná DCE, zahrál tedy Conspiracy a našel lightning energii, Power Spray a Conspiracy, následně mě „pouze“ locknul Roseradou. Ve svém kole jsem zahrál Collectora pro Sableye, Garchompa a Chatota G, v ruce jsem bohužel nedržel žádný Poké Turn ani ohnivou energii, a tak jsem předal tah. Tom opět zahrál Conspiracy a rozehrál se. Později ve hře, kdy jsem měl ještě jakousi šanci na zvrat, jsem udělal obrovskou missplay. Tom držel v ruce pouze 2 karty, já zahrál Conspiracy a našel mj. Energy Gain, ve hře jsem měl ale 3 SP pokémony a měl jsem jít jednoznačně pro Power Spray, jelikož v následujícím kole Tom zahrál Uxii, dolízl se na 7 a bylo po hře. 4 liché ze 4 hodů ve hře příliš radosti neudělaly.
Češi v akci:
Bulba 0:3, Jabba 3:0, Mummy 1:2, Onix 3:0, Young Jabba 2:1
4. kolo vs. Henna Charry (Nizozemsko) – Tangrowth/Blissey/Mesprit (celkově 135., 3-5)
V životě jsem dohromady nezaslechl tolik výborných hlášek jako proti samotné Henně, naprosto výborná černoška se smyslem pro humor. Přestože jsme během 30-ti minut hry prokecali asi 25, tak jsme toho stihli dost. Hru jsem začal se Sableyem, zatímco Henna se Spiritombou a druhou na lavičce. Ve svém kole jsem vyložil Uxii a lízl si Blazikena se Smearglem. Sableyem jsem následně Impersonatoval na Initiativu, padla mi jedna dobrá sudá, a tak jsem dal Henně dospod decku PONT. Ta si však vrškla Collector a šla pro Chansey, Tangelu a Mesprita, posledně jmenovaným mi okamžitě lockla Poké-powery, Spiritombou si vyvinula Tangelu na Tangrowth. Jelikož mi to proti Henně chodilo a cítil jsem se v „bezpečí“, tak jsem se Sableyem se special darkness energií zbavil obou Spiritomb. Po zbytek hry jsem byl stále o 3 kroky vepředu (Blaziken připraven na Tangrowth), a tak jsem si nakonec došel pro celkem lehkou výhru.
Češi v akci:
Bulba 1:3, Jabba 4:0, Mummy 1:3, Onix 3:1, Young Jabba 3:1
5. kolo vs. Bernd Draheim (Německo) – Yanmega/Magnezone (celkově drop, 4-3)
Páté kolo a Bernd Draheim, proti tomuto Němci se mi nehrálo opravdu vůbec dobře. Hned v úvodu jsem měl šanci na donk. Bernd začal se samotnou Yanmou s 50HP, já s Opicí, Blazikenem a Sableyem! Sableye v aktivu, začínám a přeji si darkness energii, líznu a nic. Přes Impersonate Sableye jsem zahrál Initiativu, hodím 1 sudá/1 lichá, na výběr mám Bebe´s Search či Pokémon Collector, dospod mu dám BS, aby si nemohl vytáhnout Yanmegu Prime. Lízne si kartu a hle Yanmega Prime WTF?!? Kdo že tu je vrškař? Zahraje Collector – jde pro nějaký trash, zeptá se, kolik mám na ruce karet a na ránu Yanmegou zabíjí Sableye, takto to šlo dál. Postupem času si pochystal Magnezona Prime s energiemi na všech možných pokémonech a moc pěkně si mě povodil.
Češi v akci:
Bulba 1:4, Jabba 4:1, Mummy 2:3, Onix 4:1, Young Jabba 3:2 (10. místo)
6. kolo vs. Elisabeth Geyer (Německo) – Tyranitar (celkově 152., 2-6)
Olalá, třetí slečna v turnaji, proti kterým se mi na turnaji daří, navíc sličná Němka, proč ne, si říkám =). Lis si na European Challenge Cup přivezla Tyranitary, kteří pokud se proti mně rozehrají, tak mi nedávají moc šancí na vítězství. Duel jsem začal se Smearglem v aktivu, zatímco Lis se Spiritombou a nějakou havětí zvanou Larvitar na benchi. Začínám a Smearglem „Portraituji“ na Collectora a jdu si pro Unowna Q, Sableye a Uxii. Zahraju vše co lze a opět Impersonatem Sableye házím na Initiativu, bum bum – dvě liché. Lis hraje, vyvíjí Larvitara na Pupitara, na bench přes Collector míří další Larvitarové a Uxie, přes Spiritombu se dostává na lavičku první Tyranitar Prime se dvěma energiemi a já mám v kalhotech =D. Do hry se mi však v další fázi podařilo rychle dostat Garchompa C a ustřílet Tyranitara s 5-ti energiemi. Dvouodměnové vedení, které jsem na začátku hry získal, jsem si držel až do konce a radoval se ze třetí výhry na turnaji.
Češi v akci:
Bulba 2:4, Jabba 4:2, Mummy 2:4, Onix 5:1
7. kolo vs. Bert Wolters (Nizozemsko) – Vilegar (celkově 65., 5-3)
Sedmé kolo mě svedlo dohromady s Bertem Woltersem z Nizozemska, ten hrál Vilegary. Na začátku hry jsem měl velkou příležitost na donk, ale stejně jako v hrách předešlých se mi při snaze líznout si temnou energii nezadařilo. Bert začal pouze s Oddishem, já se Smearglem a Sableyem. Do aktivu jsem dal Smeargla, na lavičku Sableye a „Portraitem“ šel pro Unowna Q, Garchompa a Uxii. Dolízl jsem opět hezkou řádku karet, ale darknesska nikde, tak jsem zahrál klasicky Initiativu přes Sableyeho Impersonate. Hodím, dvě liché, už jsem si zvykl, žádné překvapení =/. Bert se ve svém kole rozehrál, dostal do hry Vileplumu, bloknul mi trenéry v ruce, a přestože jsem se srdnatě držel až do stavu 3-3 na odměny, na Gengarův Poltergaist jsem již účinnou zbraň nenalezl a Bert mě poslal do záporného skóre.
Češi v akci:
Bulba 3:4, Jabba 4:3, Mummy 3:4, Onix 5:2
8. kolo vs. Rob Heeneman (Nizozemsko) – Machamp/Smeargle (celkově 117., 3-5)
Na závěrečný duel ECC jsem byl pořádně nažhaven a nic jihého než výhru jsem si nepřipouštěl. Rob je dvojnásobný účastník mistrovství Světa, a tak jsem chtěl skalp „PRO“ hráče. Hra to byla neskutečná, legendární, jak by někteří napsali, škoda, že se jednalo pouze o zápas o nějaké sté místo. Hru jsem začal se samotným Sableyem v aktivu, Rob se Smearglem a Machopem. Líznu a nic důležitého. Na ruce jsem měl ale Crobata G a Uxii, tak jsem je zahrál. Na ruce jsem již před Set Up-em Uxie držel Seekera a Collectora. Přes Impersonate Sableye jsem měl tak jedinou možnost, a to zahrát Bebe´s Search, dát pryč z ruky Collector a vzít si Honchkrowa. Rob zahrál Uxie a následně „Portrait-oval“, já si vzal do ruky Uxii, on taktéž. Do ruky samozřejmě dostal Unowna Q, Rare Candy, Machampa SF a bojovou energii, tudíž první tři kola mi úplně lehce zabil každého, kdo se v aktivu objevil a šel si pro easy win. To by se však na scéně nesměla objevit nabitá vrána, tedy Honchkrow, který si poradil se vším, co mu stálo v cestě a jízdou pěti odměn za sebou, včetně dvou/tří za Machampy SF otočil hru v můj prospěch a konečné skóre 4-4. What the game? Yeah!
Češi v akci:
Bulba 4:4, Jabba 5:3, Mummy 3:5, Onix 6:2
První den skončil a s ním i naděje 5 českých hráčů na lepší umístění. Jedinému, komu se podařilo v kategorii Masters postoupit do TOP-ky, byl Martin „Onix“ Janouš, který se umístil po základní části na krásném 13. místě. Druhým nejlepším Čechem se stal Jabba, který skončil 38., dalším jsem byl Já (Marcinho) 103., Bulba 104. a Mummy 149. V kategorii Juniors obsadil hezké 10. místo z 25 účastníků Young Jabba, za což obdržel parádních 9 boosterů.
Kapitola VI. - Den Druhý
Druhý den jsem s mamčou dorazil do elderveldské sportovní haly těsně před desátou dopolední. To na svoji TOP-ku zrovna mířil Onix, tak jsme mu popřáli hodně štěstí. Na tribuně jsme se pozdravili se zbylými členy české výpravy a já s oběma Nepevnými jsme zamířili na side event (release Call of Legends). Při otevírání boosterů se mi vyloženě nedařilo, a tak jsem musel postavit „kombo“ Tangela – Snorlax. Nepevní měli více štěstí a postavili opravdu výborné balíky. V prvním kole jsem narazil na Jabbu, který si se mnou pohrál jako kočka s myší a zaslouženě zvítězil. (0-1) V druhé hře jsem narazil na Jurgena Friedenlunda, norského hráče, který na mě vytáhl evoluce Eevee, tedy Leafeona a Jolteona, s nimi si však duo Tangela-Snorlax úspěšně poradilo a přineslo mi první výhru. (1-1) Ve třetí hře mi byl přisouzen Francouz David Caravaca, ten hrál Lugie, ale stejně tak jako ve hře předešlé si s oběma dokonale poradilo duo Tangela-Snorlax. (2-1) Poslední kolo jsem sehrál s Ruffe Stephane, hráli jsme takřka totožný balík, a tak bylo o zábavu postaráno, dva Snorlaxové v aktivu stojící proti sobě, hezké =). Nakonec to došlo tak daleko, že jsem jako první dolízal balík a Stephane vyhrál. (2-2). Umístil jsem se někde ve středu pole, zatímco oba Nepevní turnaj ve svých kategoriích opanovali. Po prvním kole side eventu jsem se dozvěděl, že Onix nepřešel přes Fina Mauri Vikkiho hrajícího Luxchomp a z turnaje vypadl a ukončil tak své působení na ECC sympatickým 23. místem.
Celkové výsledky prvních 16-ti hráčů kategorie Masters:
1 Steven Mao (Německo) 11-2 LuxChomp – první den 17., skóre 6-2
2 Andrea Ceolin (Itálie) 11-2 Vilegar s Lost Worldem – první den 2., skóre 7-1
3 Maurice van den Bosch (Nizozemsko) 10-2 Machamp – první den 3., skóre 7-1
4 Martin van der Vis (Nizozemsko) 8-4 Luxchomp – první den 29., skóre 5-3
5 Marc Lutz (Německo) 8-3 Mew Gyarados – první den 8., skóre 6-2
6 Matijs Moree (Nizozemsko) 8-3 Regigigas – první den 12., skóre 6-2
7 Matteo Laici (Itálie) 8-3 LuxChomp – první den 26., skóre 6-2
8 Pierre Zagala (Lucembursko) 8-3 LuxChomp – první den 27., skóre 6-2
9 Paul Student (Německo) 8-2 Vilegar – první den 5., skóre 7-1
10 Mees Brenninkmeijer (Nizozemsko) 7-3 LuxChomp – první den 10., skóre 6-2
11 Nico Alabas (Německo) 7-3 LuxChomp – první den 14., skóre 6-2
12 Esa Juntunen (Finsko) 7-3 LuxChomp – první den 15., skóre 6-2
13 Mauri Vikki (Finsko) 7-3 LuxChomp – první den 20., skóre 6-2
14 Benjamin Behrens (Norsko) 7-3 Sablelock – první den 22., skóre 6-2
15 Filipe Cardoso (Portugalsko) 7-3 – první den DialgaChomp/Luxray 24., skóre 6-2
16 Steffen From (Dánsko) 6-4 Sablelock – první den 32., skóre 5-3
Celkové výsledky českých hráčů kategorie Masters:
23. Martin Janouš / 6-2 Chenlock – první den 13., skóre 6-2
38. Jindřich Nepevný / 5-3 Vilegar
103. Marek Řeháček / 4-4 Chenlock
104. Petr Janouš / 4-4 Chenlock
149. Milena Řeháčková / 3-5 Mewperior
Celkové výsledky českých hráčů kategorie Juniors:
10. Jindřich Nepevný / 3-2 Gyarados
Kapitola VII. - Závěr & zhodnocení
Po releasu Call of Legends jsem ještě vyměnil několik karet a na půl třetí zamířil na místní fotbalový stadion, kde jsem zhlédl velmi napínavý zápas mezi Vitesse Arnhem a De Graafschap, který nakonec skončil 2:0. Gól v tomto utkání vsítil i Čechům známý Bony Wilfried, s kterým jsem se po utkání nechal vyfotit a odvezl si tak cenný suvenýr. Jelikož jsme odjížděli až v pondělí večer, tak jsme zde stihli navštívit také úžasné ZOO s mořským akváriem. Při cestě zpátky do vlasti náš autobus zastavila německá policie a 45 minut prohledávala každého z nás včetně zavazadel, zda nepřevážíme drogy. Tento zážitek bych opravdu nikomu nepřál. Kdybych měl zhodnotit European Challenge Cup, tak se jednalo o výborně zorganizovaný turnaj plný zážitků a vzpomínek, kterému není absolutně co vytknout. Pevně věřím, že se v České republice v listopadu dočkáme podobné akce s co možná nejhojnější účastí. Děkuji Všem za přečtení článku a přeji hodně štěstí na turnajích!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.