Ostatní
Základy deckbuildingu #1
Zdravím všechny, moje jméno je Radim Špicar aka Farewell a v dohledné době budu doplňovat Honzu Forejta v tvorbě článků. Z mé strany se můžete těšit především na konceptuální záležitosti týkající se stavby balíčků a řešení základních i náročnějších herních situací na rozdíl od rozborů nebo reportů z turnajů. Tolik na úvod, vzhůru k dnešnímu tématu.
Nejnáročnější částí karetní hry Pokémon je bezesporu stavba balíčku. V dnešní informační době internetu, rychlé komunikace a sociálních sítí je velmi snadné najít si úspěšné decklisty, okopírovat je nebo případně minimálně pozměnit a vzít si je na turnaj – to samozřejmě není vůbec zlá volba, ostatně často to stačí na přední příčky, nicméně se tak vzdáváte faktoru překvapení a všeobecně musíte doufat, že mezi řekněme deseti zcela shodnými balíčky, bude právě váš ten vítězný; v té chvíli ovšem do hry vstupuje štěstí a na to se každý nerad spoléhá. Jak dokazují výsledky prakticky každý rok, neotřelé a zcela nečekané balíčky (tzv. „rogue“ decky) se dostávají do čela na mnoha národních mistrovstvích. Například letos u nás vyhrál Vanilluxe/Victini/Vileplume, tj. balíček, který hráli pouze dva lidé. Ve Velké Británii druhé místo obsadil Vileplume/Mismagius/EXa, který také prakticky nikdo nečekal. Podobný balíček, ovšem s Meganií namísto Mismagia, si vedl dobře také na americkém mistrovství. Náhoda to tedy jistě není.
Vydáte-li se v současném formátu na turnaj, můžete vcelku jistě říci, které balíčky tam potkáte, tzn., že současná metagame je velmi předvídatelná a na tom se dle mého názoru nic nezmění ani po rotaci na formátu BW-on, spíše naopak. V takovém formátu je síla rogue decků ještě vyšší. To potvrzuje i nedávné mistrovství světa, kde dokázal jeden z hráčů velmi úspěšně neutralizovat metagame plnou Gardevoir SW pomocí Blissey MT. Opět se jednalo o balíček, který nikdo nečekal, a právě to mu bezesporu pomohlo k finále. Pokud totiž okopírujete balíček z internetu, pak všichni vědí, co hrajete v momentě, kdy otočíte prvního Pokémona. Výraz soupeře, když otočíte místo očekávaného Tynama, Mewtwo EX nebo Darkrai EX třeba Weedla, je k nezaplacení. Oponent jednak nemá ponětí, co hrajete, nemá proti vám tedy natestováno, neví, jestli má hrát agresivně nebo naopak spíše kontrolovat hru, nemůže si být jistý, jaké netradiční karty mu ukážete a hlavně má tendenci vás podcenit, obzvláště v úvodních kolech turnaje.
Doufám, že jsem vás předcházejícími dvěma odstavci přesvědčil o tom, že je skutečně lepší postavit si balíček vlastní než převzít cizí kreaci (pokud na to je samozřejmě čas). Na následujících řádkách si teď povíme základy, které je ve většině případů potřeba při stavbě balíčku respektovat. Faktem ale zůstává, že první verze, jež si postavíte, nebude nikdy ta finální – jak to vypadá na papíře a jak ve skutečnosti jsou bohužel dvě velmi odlišné věci a pouze usilovným testováním dokážete vyladit svůj deck natolik, abyste se co nejméně spoléhali na štěstí.
Jak jistě velmi dobře víte, máme v této hře tři druhy karet – Pokémony, Trenéry a Energie. Každá z těchto kategorií si zaslouží stejně velkou pozornost a to nejenom zvlášť ale také ze synergického hlediska. Každý balíček je totiž určitým systémem, který funguje pouze pohromadě, nikoliv po částech. Můžete mít stokrát vyladěné Pokémony a Trenéry, ale pak si nalízáte 6 energií najednou a můžete jít domů. Ostatně je to totéž jako obyčejné auto – můžu mít turbomotor, jaký chci, ale bez kol stejně nikam nedojedu. První pravidlo je tedy jasné a logické: Vždy je potřeba sledovat souhru napříč celým balíčkem. Např. si mohu dovolit hrát méně Energií, pokud budu hrát více lízacích Trenérů. Už to ale neplatí naopak, protože méně lízacích trenérů znamená jednak menší šanci na líznutí Energie, ale jednak také na líznutí Pokémona. Na to tedy pozor.
Pojďme teď k nejzajímavější a nejvíce vzrušující části balíčku – k Pokémonům. Zde se totiž láme příslovečný chleba, protože právě tady máte zcela volnou ruku. U Trenérů i Energií jsou určité zavedené konvence, které se zpravidla dodržují a člověk se od nich odchyluje jen zřídka, ale u Pokémonů si můžete dělat úplně, co chcete – hlavně aby to fungovalo. Z herního hlediska dělíme Pokémony do čtyř kategorií – Útočník („Attacker“), Podpůrný („Support“), Úvodní („Starter“) a případná nižší evoluční stádia. Většina balíčků hraje Pokémony ze všech těchto kategorií (např. Zekrom/Eelektrik), ale najdou se i takové, které hrají třeba jenom Attackery (Straight Terrakion). Funkce každé skupiny vyplývá z jejího názvu, ale přeci jen si zaslouží pár slov.
Útočníci jsou ti Pokémoni, od kterých očekáváte, že budou prakticky pořád aktivní, budou ničit soupeřovi Pokémony a získávat vám odměny. Nejdůležitější je pro ně vysoké HP a silné útoky. Pokud váš Útočník není Pokémon EX (za kterého se berou dvě odměny), pak je potřeba mít v balíčku alespoň 5 Attackerů nebo méně plus způsob, jak je dostat z hrobu (např. pomocí Super Rod). To z toho důvodu, že chcete soupeři situaci co nejvíce zkomplikovat a nechcete ho nechat brát jednoduché odměny. Zpravidla očekáváte, že první odměnu soupeř vezme za vašeho Startera a zbylých 5 bude muset vytrhnout ze spárů vašich Útočníků. Samozřejmě, že v dnešní době to tak úplně neplatí, protože existuje Pokémon Catcher, který dokáže přitáhnout libovolného Pokémona, a nestává se tak, že by soupeř zabíjel pouze ty Pokémony, které byste vy chtěli. Nicméně nikdy nevíte, co potkáte, a ten jeden Super Rod už tolik místa nezabere. Způsob výběru Attackerů je různorodý, neboť je to první karta, kterou řešíte a proto je možné všechno ostatní podřídit právě jí. Nejjistějším způsobem je volba dle slabostí často hraných Pokémonů. Jedním z dnes již legendárních balíčků byl deck s názvem Four Corners, který poskytoval určitou infrastrukturu, do které si každý hráč přidal tři 2-2 linie takových Útočníků, kteří nejlépe neutralizovali pole balíčků v jeho okolí. Pokud tedy vím, že se často hrají Pokémoni slabí na boj, psychiku a elektriku, tak se budu snažit do svého balíčku zakomponovat co nejvíce takových Útočníků, abych získal co největší výhodu. Většina rogue decků využívá slabosti proto, že regulérní balíčky založené na vysokém HP nebo silném útoku už někdo vymyslel a jsou na poli běžné. Buď se tedy jedná o snahu trefit slabost nebo o nějakou zajímavou kombinaci schopností Podpůrných Pokémonů.
Právě v kategorii Support Pokémonů jsou zcela odlišné parametry pro jejich volbu. Nejde vám u nich ani o množství životů, ani o jejich silný útok, ale spíše o nějakou zajímavou schopnost nebo útok se zajímavým efektem, který podporuje nebo chrání vašeho Útočníka. Velmi populární jsou Pokémoni dovolující přidat další energii buď z ruky (Celebi Prime) nebo z hrobu (Eelektrik), neboť, jak si podrobně rozebereme v některém dalším článku, energetická akcelerace byla, je a vždy bude jedním z nejsilnějších konceptů v Pokémon TCG. U takových Pokémonů mi vůbec nevadí, že mají 60-90 životů a slabý útok, protože je neplánujete dávat do aktivní pozice. Další velmi populární skupinou jsou Pokémoni se schopností líznout karty navíc (Ninetales), protože vám dovolují nespoléhat se jen na Trenéry pro nalezení potřebných karet a zpravidla jsou také použitelné každé kolo. Tím ale výčet vašich možností zdaleka nekončí; máme skladem silnější útoky či lepší obranu (Cherrim SF a AR), blokování soupeře (Vileplume), hledání konkrétních karet (Sableye) a i obskurnější efekty jako snižování a zvyšování slabostí nebo zahazování karet. Vše záleží jen na souhře s vaším Attackerem a případně Trenéry v balíčku. Zpravidla většina Support Pokémonů začíná na dvou kopiích, resp. 2-2 nebo 2-1-2 evoluční linii a v průběhu testování se pak může rozšířit a zřídka i ztenčit.
Nejsilnějšími balíčky bývají ty, kde mizí linie mezi Attackerem a Support Pokémonem. Ze současného pole lze jmenovat Typhlosion/Reshiram, kde Typhlosion Prime existuje jednak jako Podpůrný Pokémon a jednak v případě potřeby také jako Útočník. Podobně fungoval i Magnezone Prime nebo, zabrousíme-li dále do minulosti, Dark Dragonite TRR a Dark Electrode TRR. Zjednodušuje se tím totiž situace v tom ohledu, že není potřeba dostávat do hry jak útok, tak i jeho podporu, neboť je obojí zakomponováno do jednoho.
Třetí kategorie obsahuje Úvodní neboli Starter Pokémony. Ty člověk hraje v balíčku proto, aby s nimi v ideálním případě otevíral hru. Důležitost této skupiny je dána tím, že málokterý balíček je schopen efektivně útočit již od prvního kola – proč tedy první případně druhé kolo nevyužít jiným Pokémonem, který vám pomůže dostat zbytek týmu do hry? Patří sem hledači základních Pokémonů (Pichu, Dunsparce SS), hledači evolucí (Spiritomb, Jirachi HL) nebo náhodní lízači (Smeargle, Jirachi DX). Najdeme samozřejmě i další možnosti jako hledání energií (Skarmory) či rychlý útok (Tyrogue), výběr se opět odvíjí od zbytku balíčku. Množství Starterů závisí na formátu, dále na tom, nakolik je kritický pro dobrý začátek, a také na tom, nakolik je užitečný v průběhu hry. Dříve hráli všichni 4 Dunsparce SS resp. 4 Jirachi HL i DX, protože formát byl pomalý a efekt těchto starterů na další průběh hry značný. Dnes je rozhodování složitější – 4 Smeargle zajišťují konzistenci, na druhé straně jsou snadno dohledatelní Ultra Ballem, Level Ballem nebo Pokémon Communication a stejně jich nechcete pokládat více do hry, abyste soupeři nedávali snadné odměny přes Pokémon Catcher; proto se často volí pouze 2 Starteři, opět vše ale závisí na testingu a na povaze a preferencích daného hráče.
Poslední skupina nižších evolučních stádií je na první pohled zcela jasnou, ve skutečnosti však poněkud komplikovanější, záležitostí. Jakmile chcete v balíčku hrát Stage 1 nebo Stage 2 Pokémony, je potřeba do něj zařadit také jejich podevoluce. Ale kolik? Základní pravidlem je, že pokud hraji Stage 1 Pokémony jako finální evoluce, pak budu hrát stejný počet odpovídajících Základních Pokémonů. Takže 2 Vulpixe ke 2 Ninetalesům, 2 Baltoye pro 2 Claydoly a podobně. Fantazii se ale meze nekladou a tak je možné hrát nejen 2-2 linii ale také klidně 3-2 nebo 4-2 linii a dokonce i 1-2 či 2-3 linii, kde člověk hraje více Stage 1 než odpovídajících Basiců. První alternativní případ spadá v úvahu tehdy, kdy jsou buď Základní Pokémoni v ohrožení než se vyvinou (např. mají velmi nízké HP) nebo jsou extrémně užiteční už před tím, než se vyvinou a fungují v balíčku jako Starteři (případně se Starteři do balíčku nevešli a tak musí tito Základní Pokémoni fungovat na jejich místě). Druhý alternativní případ je poněkud abstraktnější a příliš často se nevidí, nicméně je dobré mít ho v paměti. Poprvé jsem ho viděl v době edice Team Magma vs Team Aqua, kdy se hrál 1-2 Team Magma’s Camerupt případně 1-2 nebo 2-3 Team Magma’s Claydol. To proto, že existoval Trenér Supporter jménem Maxie, který dovoloval poslat do hry (z hrobu) přímo evoluci bez potřebných Základních Pokémonů. Tato situace se na rozdíl od té následující již zřejmě nebude opakovat. Pak ale máme formáty, kde nalezení Základních Pokémonů je mnohem snazší, než nalezení evolucí. V takovém případě pak musí člověk spoléhat na to, že si evoluci lízne na některého z náhodně lízajících Trenérů, zatímco Základního Pokémona si najde najisto. Pokud neexistuje nebezpečí, že onen Basic umře dříve, než se vyvine, dává smysl zařadit do balíčku více Stage 1 Pokémonů než jejich podevolucí, aby vzrostli šance na jejich brzké zavedení do hry. Poučení tedy zní: Nebojte se experimentovat – třeba budete první, kdo prorazí s 1-4 linií; možné je všechno.
Pokud hrajete Stage 2 Pokémony pak se vše odvíjí od toho, zda hrajete Rare Candy. V zásadě existují jen dva důvody, proč nehrát Rare Candy ve Stage 2 balíčku – nemám je, resp. hraji Trainer Lock. A i v tom druhém případě se často hrají hned 4, jedná se zkrátka o tak dobrou kartu. Budeme tedy předpokládat, že Rare Candy do balíčku zařadíte – pokud ne, jednoduše rozšířte evoluční linii o odpovídající počet Stage 1 Pokémonů. Jestliže hrajete Stage 2 jako Útočníka, pak je ideální 3-2-3, 4-2-3, 4-3-4 nebo 4-2-4 linie, konkrétní volba se často odvíjí od místa v balíčku a jeho typu. Pokud by to např. byl Stage 2 EX Pokémon (kterého zatím bohužel žádného nemáme), nemá příliš smysl hrát hned 4. Na druhou stranu pokud se jedná o Stage 2 Attackera se zajímavou Stage 1 (např. Eelektross nebo dříve Dark Dragonite), pak by se dalo uvažovat i o 4-4-4 případně 4-4-3 při hraní řekněme 2 Rare Candy. Pro Stage 2 Support Pokémony, které neplánujete používat v útoku (Vileplume) je častá 2-1-2 linie případně i 1-0-1 linie, pokud nejde o klíčovou součást balíčku (Bellossom HL). V poslední době se rozmohla i 2-0-2 linie, kde se Stage 1 zcela vynechá a nahradí pomocí Rare Candy. Ve formátu BW-on, kde už nebude Trainer Lock a tím pádem nic, co by Rare Candy mohlo bránit, bude toto vynechávání prostřední formy Pokémonů určitě častější.
Abychom na závěr uvedli výše uvedené do praxe, podíváme se na sestavy Pokémonů z různých ér celé karetní hry, které mohou sloužit jako inspirace, co se týče struktury vašeho balíčku. Jak se říká, kdo se nedokáže poučit z historie, je nucen ji opakovat.
Balíček #1 – Blaziken/Team Aqua Manectric/Rayquaza ex
4 Torchic
3 Combusken
3 Blaziken
2 Blaziken ex
2 TA Electrike
2 TA Manectric
2 Rayquaza ex
4 Dunsparce
Zde vidíme krásný příklad typického balíčku, který má všechno. Jako Attacker zde vystupuje jednak Rayquaza ex a jednak Blaziken ex. Regulérní Blaziken má společně s TA Manectricem podpůrnou roli a Dunsparce plní funkci Startera. Všimněte si linie 4-3-3-2 resp. 4-3-5, která byla velmi častá v době Stage 2 Pokémonů ex a která se nepochybně vrátí, pokud se někdy dočkáme i Stage 2 Pokémonů EX. Doplněna byla pomocí 4 Rare Candy.
Balíček #2 – Dark Dragonite/Dark Electrode/Rocket’s Sneasel ex
3 Dark Dragonite
3 Dark Dragonair
3 Dratini
3 Dark Electrode
3 Voltorb
2 Rocket's Sneasel ex
4 Dunsparce
Druhý balíček je příkladem Stage 2 kombinovaného Support/Attackera bez využití Rare Candy. Dark Dragonair totiž dokázal hledat svojí schopností další Pokémony a proto nebylo v zájmu hráče ho během evoluce přeskočit. Všimněte si pouze 2 dedikovaných Attackerů, protože jak Dragonite, tak Electrode dokázali částečně plnit útočnou roli také.
Balíček #3 – Metagross/Dragonite
4 Holon Castform
4 Beldum Delta
Jako třetí tu máme kombinaci dvou Stage 2, kde jedna má spíše útočnou a druhá spíše podpůrnou funkci. Takovýto list musí být bezpodmínečně doplněn o 4 Rare Candy. Holon Castform se hrál hned ve 4 kopiích proto, že kromě své funkce jako lízací Starter plnil také funkci jako dvojitá Energie, což samozřejmě ovlivnilo stavbu Energií pro všechny balíčky, které ho využívali – o tom více příště, až budeme mluvit právě o Energiích.
Balíček #4 – Four Corners
3 Chinchou
3 Lanturn
2 Slugma
2 Magcargo
2 Drowzee
2 Dark Hypno
4 Dunsparce
1 Jirachi
1 Shroomish
1 Breloom
Dále je tu zástupce čistokrevného Stage 1 balíčku, kde jsou útočné linie zastoupeny třemi různými Pokémony, kteří kryjí tři různé slabosti. K nim je jako podpora přidán Magcargo DX společně s tradičním Startery. Výhodou takového balíčku je jeho rychlost a flexibilita.
Balíček #5 – Darkrai EX/Tornadus EX/Sableye
3 Darkrai EX
2 Tornadus EX
3 Sableye
1 Smeargle
1 Shaymin
Abychom se nepohybovali pořád jen v historii a ukázali si také sestavy typické pro dnešní formát plný Základních Pokémonů (což se snad s příchodem edice Dragons Exalted změní), můžeme se podívat na jednoduchý decklist pro čerstvě vyšlou Darkrai EX. Ta se samozřejmě hraje v mnoha různých více či méně agresivnějších kombinacích, zpravidla tam ale příliš evolucí nenajdete. Sableye a Smeargle tady plní jak funkci Starterů tak i Supportu, zatímco Shaymin je čistokrevná podpora.
Těmito příklady je dnešní článek uzavřen a je na vás, abyste zkusili vymyslet strukturu nějakého nového rogue decku, klidně pro formát BW-on. Příště si řekneme, jak k němu vybrat Trenéry a Energie.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.