Ostatní
Základy deckbuildingu #2 - energetická akcelerace
V mém minulém článku jsme se společně podívali na různé druhy Pokémonů z hlediska jejich využití ve hře a následně na možná rozestavení evolučních linií a jejich kombinace. Zdůrazněny byly přednosti stavby vlastního balíčku před kopírováním již osvědčených sestav a zazněl příslib dokončení nakousnuté tématiky také kategorizací a popisem Trenérů a Energií. Vzhledem ke složitosti a rozsáhlosti začneme nejprve Energiemi a Trenéry si budeme muset schovat na příště.
V současnosti má každý typ Pokémona také příslušnou základní Energii. V minulosti tomu ne vždy takto bylo a i v blízké budoucnosti se to s příchodem Dračích Pokémonů změní. Kromě toho existují zpravidla také Speciální Energie, které plní nejrůznější funkce. Nepočítáme-li Double Colorless Energy, staly se prvními takovýmito Utility (doslova „užitek“) Energiemi v edici Team Rocket Full Heal Energy a Potion Energy. Ty umožňovaly vyléčit speciální kondice, respektive jeden žeton zranění, a zároveň poskytovaly jednu bezbarvou energii. Užitečnost takovýchto karet spočívá v kombinaci jejich funkcí – jednak poskytují energii a jednak mají sekundární efekt. Ten, jakkoliv malý a na první pohled bezvýznamný, může znamenat rozdíl mezi porážkou a vítězstvím. Většina Pokémonů nepotřebuje k útoku pouze barevné energie, a proto je potřeba Utility Energie mít při stavbě balíčku na paměti. A to také proto, že jejich efektem může být prakticky cokoliv – od léčení přes prohazování Pokémonů až po jejich vracení z hrobu.
Zbytek Speciálních Energií lze s několika výjimkami považovat za Acceleration (doslova zrychlení) Energie – jejich přínos spočívá v poskytování více energií naráz. V současnosti tuto funkci zastává Double Colorless Energy, v minulosti to pak byly Magma Energy, Rocket Energy, Double Rainbow Energy či Scramble Energy. Jak již bylo zmíněno minule, tato hra je založena na omezení jednoho přiložení Energie za kolo a cokoliv, co toto omezení obchází, je automaticky karta hodná uvažování, ať už jde o Pokémona, Trenéra či Energii. Sami se podívejte na úspěšné balíčky ve vašem okolí a pozorujte, v kolika z nich se neobjevuje žádná forma energetické akcelerace. Acceleration Energie si našly domov prakticky pokaždé, když se ve formátu objevily, a vsadil bych si, že tomu bude tak i nadále.
Speciální Energie doplňují ještě Rainbow Energy a její různé variace, které poskytují více barev ale stále jen jednu energii. Jejich užitečnost spočívá v možnosti zařadit do balíčku větší množství typů Pokémonů bez strachování, že člověk nedostane ten správný typ, když ho potřebuje k útoku. Samozřejmě mají i další, obskurnější využití, těmi se však pro teď nebudeme zatěžovat.
Při stavbě balíčku je tedy potřeba vyřešit tři základní otázky – kolik Energií hrát, kolik z nich budou Speciální Energie a posledně konkrétně které Energie zvolit. Před příchodem edic z bloku čtvrté generace, umocněným existencí Pokémonů SP, bylo standardem začínat se 16 Energiemi, pokud nešlo o nějaký velmi specifický balíček. S postupem času ale toto číslo kleslo – v SP balíčcích se počet energií dostával někdy i do jednociferných čísel. Vše záleží na ostatních kartách dostupných ve formátu a na schopnostech zvolených Pokémonů. Balíček založený na přesouvání Energií si může dovolit hrát jich méně, protože je schopen teoreticky využít tytéž energie pro všechny své Pokémony. Stejně tak balíčky tahající Energie z hrobu jich nepotřebují hrát tolik, protože několikrát využijí tytéž karty. Naopak balíčky akcelerující z ruky (Feraligatr Prime, Emboar) potřebují Energií více, aby naplno využily svých předností. Velmi důležitým faktorem je množství a druh lízání ve formátu. Dříve se prakticky nikdy nestalo, že by člověk jen tak dolízal a tím prohrál, protože většina lízání byla druhu Shuffle. V dnešní době při existenci Junipera je množství karet v balíčku daleko relevantnějším faktorem. Čím více lízání, tím méně člověk potřebuje Energií, protože má větší jistotu, že je bude mít ve chvíli, kdy je potřebuje. Zpravidla se nehrálo 16 Energií proto, že by měly být všechny využity, ale proto, že nemít v jednom kole na ruce Energii a tím propásnout možnost přiložit onu jednu Energii za kolo mohlo znamenat výraznou nevýhodu. Bohužel jediné obecné ponaučení, které si z těchto řádků lze odnést, je, že počet Energií je vždy otázkou potřebující intenzivní testování. V dnešní době bych se nebál začít někde okolo 14, možná 13, Energií. Jestliže se mi za hru několikrát stane, že v kole propásnu příležitost přiložit Energii, je potřeba jejich počet navýšit. Naopak pokud budu mít neustále na ruce víc jak jednu Energii, pak lze uvažovat o ubrání několika z nich.
Množství Speciálních Energií se opět odvíjí především od Pokémonů v balíčku. Utility Speciální Energie zpravidla neposkytují žádnou z barev, a proto jimi není možné volná místa kompletně zaplnit. Acceleration Energie někdy barvy dávají, někdy ne – současně dostupná Double Colorless Energy, jak již název napovídá, spadá do druhé kategorie, a tedy ji lze opět použít výhradně na doplnění sestavy Základních Energií. Ve formátech, kde bylo ovšem dostupných více barevných Speciálních Energií (a neexistoval žádný Lost Remover či jeho slabší ekvivalent), bylo možné potkat i balíčky bez Základních Energií, kde karty jako Double Rainbow Energy, Scramble Energy a Rainbow Energy plnily jejich úlohu a zároveň nabízely ještě další funkci – Základní Energie tak nebyly vůbec potřeba.
Balíčky s množstvím bezbarvých Pokémonů, potažmo s množstvím Pokémonů stejného typu, kteří potřebují jen jednu barevnou Energii ke svému hlavnímu útoku, si mohou dovolit hromadu Utility Energií, aniž by ohrozily svou barevnou stabilitu. Naopak vícebarevné sestavy s útoky vyžadujícími dvě či více barevných energií musí počítat s menším místem pro tento druh Speciálních Energií. V klasických balíčcích bych doporučoval okolo tří Utility Energií, pokud jsou dostupné nějaké zajímavé efekty. Jestliže existuje pouze Rescue Energy, pak nemá smysl ji zařazovat za každou cenu. Naopak ve formátu, kde figuruje Warp Energy a Cyclone Energy lze někdy hrát i osm Utility Energií, pokud to balíček umožňuje.
U Acceleration Energií je situace jednodušší. Vzhledem k jejich síle, je potřeba spíše hledat ve svém balíčku důvod, proč nezařadit čtyři kopie všech dostupných urychlovačů, než naopak. Například nemá příliš smysl hrát Double Colorless Energy, pokud všechny relevantní útoky nemají v ceně více jak jednu bezbarvou energii (leda na ustupování). Pokud jsou ve formátu Acceleration Energie dvě (nebo i více), pak není neobvyklé hrát jich 6-8, např. 4 Double Rainbow Energy a 3 Scramble Energy. Jejich užitečnost opravdu nelze nadhodnotit a při testingu bych vždy raději začínal s větším počtem a případně ubíral, než naopak.
Rainbow Energie (a její odnože jako Multi Energie či SP Energie) jsou samostatnou kapitolou. Jestliže hrajete takový typ Pokémona, který má svou specifickou Energii (a ta nemá žádnou explicitní nevýhodu na rozdíl od žetonu zranění u Rainbow Energy), pak by se vaše rozhodování mělo odvíjet od toho, zda je relevantní mít Základní Energie nebo ne. SP Energie například nenašla příliš uplatnění, protože tehdy extrémně využívaný Supporter Rosseanne’s Research hledal jen Základní Energie a nebylo tedy zajímavé je nahrazovat Speciálními Energiemi, které by jen řešily barevnou rovnováhu. Pokud ale žádné karty specifikující Základní Energie nehrajete, pak jediný důvod, proč nehrát třeba Prism Energy, je momentálně obava z Enhanced Hammer, jejíž relevantnost se odvíjí čistě od balíčků, které potkáváte v okolí.
Na základě těchto rad tedy řekněme budete hrát 3-4 Utility Energie (což mohou být i Speciální Darkness či Metal Energie), 4 Acceleration Energie (protože jich více není) a 6-7 Základních Energií. Jejich barvu můžete určit několika způsoby. Jestliže potřebujete jen jednu barvu, pak je situace jasná. V případě více barev lze spočítat barevné symboly v nejvíce používaných útocích Pokémonů a použít stejný poměr pro barvu Energií. Pokud tedy máme řekněme 3 Pokémony s útokem za GCC a 2 Pokémony s útokem za PPC, pak je poměr barev G:P roven 3:4 a tedy i Energie by měly být pro začátek před testingem rozděleny tímto způsobem. Nebo je také možné vložit do balíčku 2-4 Rainbow Energy, jestliže testing ukáže, že nemáte často potřebnou barvu pro útok. Někdy je onen žeton zranění irelevantní, ale proti některým soupeřům může komplikovat situaci. Mějte také na paměti, že ne všichni Pokémoni jsou v balíčku kvůli útoku. Nemá tak smysl dávat Travní Energie do každého balíčku se Shayminem UL, protože s ním stejně nemáte v plánu útočit.
Nejlépe se vše ukáže na příkladech. Nejprve se podívejme na CurseGar, tedy balíček založený na Gengarovi AR, který se po svém útoku za PPC schová na lavičku. Energie v něm vypadají zhruba takto:
Balíček #1 – Gengar AR/Spiritomb AR
4 Call Energy
7 Psychic Energy
Call Energie byla standardem z hlediska Utility Speciálních Energií v tehdejším formátu. Ani po příchodu Double Colorless Energy se v CurseGarech hrát nezačala, protože by Gengarově útoku nijak nepomohla. Zbytek Energií tak vyplnily Základní Psychické Energie, přestože se v balíčku hrál i bojový Claydol a temná Spiritomb – ti totiž nikdy neměli útočit. Všimněte si také, že celkový počet Energií je relativně nízký – to proto, že se Gengar vždy schoval na lavičku a v ideálním případě by tak nikdy neměl umřít, tedy byste o potřebné Energie nikdy neměli přijít a nemusíte jich tak mít zbytečně moc.
To v dominantním balíčku předešlé éry založeném na Gardevoir a Gallade byla skladba Energií zcela jiná.
Balíček #2 – Plox
4 Double Rainbow Energy
3 Scramble Energy
4 Psychic Energy
3 Fighting Energy
Zde je naplno využita akcelerace umožněná dvěma extrémně silnými Speciálními Energiemi. Základní Energie doplňují sestavu do standardního počtu čtrnácti Energií, přičemž jejich rozdělení záviselo na tom, zda byl balíček centrován kolem Gardevoir nebo kolem Gallade. Gallade ovšem měl útok i za Psychickou Energii, což nutně znamenalo, že jejich počet byl zpravidla vyšší než těch Bojových.
Půjdeme-li ještě dále do minulosti, narazíme na balíček postavený kolem schopnosti Electrode ex, s jejíž pomocí se nabíjeli Pokémoni jako Zapdos ex, Moltres ex či Rayquaza ex.
Balíček #3 – ZRE
12 Lightning Energy
7 Fire Energy
Pomocí Magmara TRR jako Startera bylo možné odházet Energie do hrobu a líznout si místo nich nové karty. Electrode ex pak následně dokázal připojovat Energie z hrobu, a to nikoliv jen Základní ale i Speciální. Pro tento balíček plný Základních Pokémonů ovšem nebylo možné uvažovat o Double Rainbow či Scramble Energy, protože ty mohly být připojeny jen k vyvinutým Pokémonům. Velký počet Energií je zde proto, že v prvních několika kolech bylo extrémně důležité mít na ruce dvě až tři Energie – dvě na odhození pro Magmara a případně jednu na přiložení. Propásnutí přiložení v daném kole nebylo natolik kritické díky extrémní schopnosti Electrode ex akcelerovat a schopnostem obou legendárních ptáků.
Podobný systém aplikoval i nedávno zkoušený balíček obsahující kombinaci Electrode Prime, Cobalion a Kyurem. Tam se počet Energií pohyboval lehce níže díky většímu množství prolizu a rozdílnému získávání Energií od komba s Magmarem.
Velmi zajímavou sestavu Energií obsahoval balíček s Gyaradosem SF, který ke svému hlavnímu útoku nepotřeboval vůbec nic (kromě mrtvých Magicarpů).
Balíček #4 – Gyarados
3 Warp Energy
3 Cyclone Energy
I přes neustálé útočení zadarmo se v balíčku Energie hrály – ne ale proto, aby se s nimi platily energetické ceny útoků, ale pro jejich sekundární Utility efekt. V době karet jako Spiritomb AR bylo mnohem lepší mít daný efekt na Energii než na Trenérovi. Po příchodu Rescue Energy došlo i k jejímu zařazení zpravidla namísto Cyclone Energy. Gyarados je tedy ideální ukázkou balíčku, kde Energie plní zcela jinou funkci, než by se očekávalo
.
Předposledním příkladem bude balíček využívající Blastoise ex pro nabíjení Lugie ex nebo Steelixe ex. Jeho energetická skladba je charakteristická pro tehdejší éru.
Balíček #5 – LBS
11 Water Energy
3 Holon’s Electrode
2 Holon’s Magneton
Co dělají Pokémoni mezi Energiemi? Tito dva speciální Pokémoni (společně s jejich malým bráškou Holon’s Castformem) zastávali funkce hned dvou typů karet. Prakticky nikdy se k nim ale nehrál jejich předvývoj (kromě TeCHů jako jeden Holon’s Magnemite, který byl nalezitelný Holon Mentorem), a tak plnili čistě funkci Energií. Jejich předností ovšem byl fakt, že je bylo možné hledat kartami, které hledají Pokémony, jichž je na rozdíl od karet, které hledají Energie, spousta. Navíc poskytovali všechny typy Energií a umožňovali tak nabíjet jak Lugii ex, tak Steelixe ex, přestože se v balíčku hrály pouze Vodní Energie pro schopnost Blastoise ex.
Později, když se do světel reflektorů dostali Delta balíčky, došlo k výměně Magnetona a Electrode za Castforma, který fungoval kromě Energie také jako lízací Starter.
Na závěr se podíváme zcela na začátek této hry, kde kraloval Hitmonchan, Electabuzz a Magmar, mimo jiných. Využití Dark Vileplume k zastavení Trenérů dalo průchod čisté síle.
Balíček #6 – Haymaker
4 Rainbow Energy
5 Fighting Energy
5 Fire Energy
5 Lightning Energy
2 Double Colorless Energy
Toto obrovské množství Energií vzešlo především z faktu, že bez Trenérů je velmi složité dostat se k potřebným Energiím. Navíc bylo v balíčku více místa – člověk nechtěl stopovat vlastní Trenéry, a proto jich hrál jen tolik, aby spolehlivě dostal Dark Vileplume do hry.
Jak vidíte, množství Energií se zcela odvíjí od balíčku a není možné dělat velké obecné závěry. Z tohoto článku byste si měli odnést následující – akcelerace se vždy hrála a vždy se hrát bude, cokoliv co dává více Energií je automaticky kandidát na zařazení do balíčku; pokud ve formátu existují nějaké Utility Energie, vždy se vyplatí je v počtu několika kusů vyzkoušet – stačí dát do balíčku od každé jednu a během testingu sledovat, která přijde nejvíce vhod; ve vícebarevném balíčku rozdělte Základní Energie podle energetických symbolů v hlavních útocích vašich Attackerů; při volbě Energií mějte na paměti ostatní karty ve svém i možné karty v soupeřově balíčku.
Příště dokončíme tento mini-cyklus povídaním o Trenérech, různých Enginech a samozřejmě množstvím příkladů.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.