Ostatní
Základy deckbuildingu #3 - užití správných trenérských karet
V tomto dokončení minisérie se zaměříme na poslední zbývající kategorii karet – na Trenéry. Ty tvoří nezanedbatelnou část balíčku a právě zde dochází k mnoha debatám a neshodám mezi hráči. Jak pro Pokémony, tak pro Energie, existují určitá pravidla, kterých se člověk drží a které mu při volbě karet výrazně pomohou. U Trenérů už je to ale komplikovanější – mnoho věcí záleží na preferencích daného hráče stejně jako na ostatních balíčcích na herním poli.
Trenéry můžeme rozdělit ze dvou hledisek – dle typu a dle účelu. První jmenované rozdělení je napsané na samotných kartách a rozlišujeme dle něj typy Item, Supporter a Stadium; přičemž u Item se lze v dnešní době ještě setkat s podkategoriemi Pokémon Tool, Technical Machine a dále nespecifikovanými Item kartami. Dle účelu pak dělíme Trenéry podle toho, zda mají konkrétní efekt na hru nebo zda pomocí nich pouze hledáme další karty. Začneme nejprve podrobnějším popisem dělení dle typu.
Karty Supporter jsou specifické tím, že lze zahrát maximálně jednu takovou kartu každé kolo. Vzhledem k jejich silným efektům, je každé kolo (obzvláště v začátku hry), kdy nemáte na ruce žádný Supporter k zahrání, podstatným zpomalením – podobně jako u Energií. Ideálně by měl hráč na ruce každé kolo právě jeden Supporter, na který by si lízl další Supporter pro příští kolo. Počet Supporterů se tedy odvíjí právě od tohoto – dost na to, aby během úvodních kol byly na ruce, ale ne tolik, aby tam překážely ve větším počtu.
Efekt Supporterů je zpravidla hledací (Scott, Cyrus’s Conspiracy, Pokémon Collector) nebo lízací. Lízání potom rozlišujeme přímé (Straight Draw – Cheren, Bianca), míchací (Shuffle and Draw – Professor Oak’s New Theory, N) a zahazovací (Professor Juniper), přičemž do balíčku řadíme zpravidla ty efekty, které jsou nejsilnější, a na to zda míchají či zahazují se příliš neohlížíme. Jak hledací, tak lízací Supportery je třeba hrát v hojném počtu – jsou to vaše hlavní cesty, jak najít potřebné karty ve správnou chvíli.
Stadiony (Stadium) tvoří specifickou kategorii, která si do balíčku najde cestu ve dvou případech. Buď existuje Stadion, který velmi pomáhá danému hernímu plánu – to byl případ Skyarrow Bridge v CMT; nebo se v mnoha balíčcích hraje Stadion, který vašemu plánu ubližuje (Desert Ruins, Cursed Stone, Battle Frontier, Crystal Beach) a vám nezbývá než hrát vlastní Stadiony pro nahrazení těch soupeřových. Zpravidla se nestává, že by se někde hrál víc než jeden druh Stadionu, což je ale spíše díky tomu, že jich na formátu tolik nebývá a šance, že by se do jednoho balíčku hodil víc než jeden, je slabá. Co do počtu je k vidění mnoho variant – pouze 1 Tropical Beach v Ross či Gothitelle, ale i 4 Desert Ruins či Battle Frontier pro dřívější Pokémony ex, resp. Pokémony jako Pidgeot FRLG. Pokud je daný Stadion důležitý, pak si zaslouží minimálně 3 místa – 4 jen tehdy, pokud se na formátu hraje hodně jiných Stadionů nebo nějakého ničení Stadionů.
Itemy jsou nejrůznorodější kategorií Trenérů. Jejich efekty zahrnují vše od lízaní přes hledání, odhazování Energií, rychlejší vyvíjení, posílení útoku či obrany, energetickou akceleraci a mnoho dalších. Zde je potřeba rozložit si všechny alternativy, které na formátu existují, a pak zkoumat, které z nich jsou prospěšné pro daný plán balíčku. O tom ale více později, až se dostaneme k efektům.
Pokémon Tooly tvoří svou vlastní podkategorii, protože je možné mít u každého Pokémona vždy jen jeden. Nemá tedy příliš smysl hrát jich velkou spoustu, protože byste je stejně všechny nedostali do hry. Ono jich ale zpravidla tolik užitečných stejně není. Momentálně je oblíbený Eviolite a Exp. Share, případně Rocky Helmet. Díky existenci Junk Arm se ale nehrály ve čtyřech exemplářích, protože bylo možné je v případě potřeby vytáhnout zpátky z hrobu. Tato možnost s novým formátem odchází a mnoho balíčků se tomu bude muset přizpůsobit. Tři Pokémon Tooly jsou pro začátek dobrým číslem a během testování se už ukáže, zda je potřeba ubrat nebo naopak ten čtvrtý kousek ještě přidat.
Jednu chvíli tvořily velmi podstatnou kategorii i Technical Machine, které po přiložení dávají Pokémonovi na jedno či více kol nový útok. Kolem Ancient Technical Machine [Rock] se dokonce postavil samotný, velmi úspěšný, balíček. Postupem času ale tento typ karet ustoupil ze světel reflektorů a v současnosti se s ním ani setkat nemůžete.
Jestliže tedy máte řekněme 20 Pokémonů (linie 4-2-4, 3-3 a 4) a 14 Energií, pak zbývá místo na 26 Trenérů. Tato místa zaplní 0-3 Stadionů, 0-3 Pokémon Toolů, 8-12 Supporterů a 8-18 klasických Itemů. Než začneme kategorizovat Trenéry dle efektů, tak se podívejme na několik příkladů rozdělení dle typů.
První balíček byl dominantní na začátku formátu HGSS-on, ať už ve variantě s Ninetales HGSS nebo v později oblíbenější variantě bez něj. Vzhledem k menšímu počtu Pokémonů (kolem 17) a Energií (kolem 12) zbývalo místo na velké množství Trenérů. Následující seznam obsahuje 14 Supporterů, 16 Itemů a 2 Pokémon Tooly.
Balíček #1 – Typhlosion Prime/Reshiram
4 Professor Juniper
4 Pokémon Collector
4 Sage’s Training
2 N
4 Rare Candy
4 Pokémon Communication
4 Junk Arm
2 Pokémon Catcher
1 Switch
1 Pokégear 3.0
2 Eviolite
Jiné balíčky ovšem zdaleka tolik prostoru pro Trenéry nemají. Například již zmiňovaný balíček postavený kolem Dark Tyranitar, Dark Ampharos a ATM [Rock] hrál přes 22 Pokémonů a přes 14 Energií, čímž zbylo místo na následující:
Balíček #2 – RockLock
4 Steven’s Advice
4 Celio’s Network
3 Rocket’s Admin
4 Rare Candy
3 Desert Ruins
1 Rocket’s Tricky Gym
4 Ancient Technical Machine [Rock]
Zde vidíte obrovský rozdíl oproti prvnímu balíčku – pouze 4 čisté Itemy oproti 16. Na víc zkrátka nebylo místo, protože jak ATM [Rock], tak i Desert Ruins byly nutnými součástmi balíčku. Pouze 7 lízacích karet a 4 hledací dokreslují atmosféru tehdejšího formátu, který byl mnohem pomalejší než ten současný.
Za opačný extrém lze považovat Duranty – tam je vzhledem k pointě balíčku tolik místa, že se o tom klasickým deckům ani nezdálo. V extrémních případech je tu místo na 45 Trenérů, což napovídá, že sem lze zařadit takové karty, které by si jinam těžko hledaly cestu.
Balíček #3 – Durant
4 Pokémon Collector
4 Professor Juniper
4 Twins
3 Professor Oak’s New Theory
2 N
3 Level Ball
4 Revive
4 Junk Arm
4 Lost Remover
3 Crushing Hammer
2 Pokémon Catcher
1 Switch
2 Pokégear 3.0
4 Eviolite
Tady jdou veškerá pravidla o stavbách balíčků stranou, protože Duranti zdaleka nefungují jako tradiční balíček – nemají Attackery, Support a Startery v pravém slova smyslu. Jediné, co je pro ně podstatné, je dostat do hry všechny 4 Duranty a následně je tam udržet – tomu je také přizpůsobena skladba Trenérů. Často se bude stávat, že dostanete hned několik Supporterů na ruku, ale protože nejste nuceni hledat každé kolo spoustu věcí, nebude vám zaplácaná ruka zase tolik vadit.
Z pohledu rozdělení dle typu karet je tedy dobré začít kolem 10 Supporterů, několik exemplářů vhodných Stadionů a Pokémon Toolů a zbytek doplnit Itemy. To ovšem není všechno – dále musíte uvažovat o Trenérech z pohledu jejich účelu a přizpůsobit jejich počty a výběr i tomu. Na následujících řádkách se tedy k tomuto rozdělení vrátíme a ukážeme si jeho implikace na stejných třech balíčcích.
Na začátku dnešního článku bylo řečeno, že dle účelu máme Trenéry s určitým efektem na hru (Effect) a Trenéry, které hledají či lížou další karty (Search and Draw). Druhá jmenovaná skupina se v balíčku hraje proto, aby dostala na ruku ostatní karty, případně přímo našla danou kartu v potřebném okamžiku – jde jak o Supportery (Pokémon Collector, Professor Juniper), tak i o Itemy (Level Ball, Pokégear 3.0, Junk Arm), Tooly (Team Aqua Belt) a Stadiony (Tropical Beach). Všechny ostatní Trenéry hrajeme kvůli jejich okamžitému či zpožděnému dopadu na hru – Pokémon Catcher okamžitě změní situaci, Eviolite ji ovlivní až později. Tyto Effect Trenéry je těžké kategorizovat, protože mohou nabývat opravdu různorodých forem. Zpravidla jde o Itemy a Stadiony, mohou sem ale patřit i některé Supportery (Flint’s Willpower, Black Belt, do určité míry i N).
Zatímco u Search and Draw je výběr limitován dostupnými kartami, u Effect Trenérů je možností tolik a tak různých, že nelze jen vzít nejlepší. Cheren je jasně lepší než Bill a skoro vždy také lepší než Cheerleader’s Cheer. Bývá tedy zvykem, že ty nejlepší balíčky hrají ty stejné lízací a hledací Trenéry, protože zkrátka nemají příliš na výběr. V poslední době nám do této kategorie několik možností přibylo v podobě Ultra Ballu, Level Ballu a Heavy Ballu, čímž alespoň některá rozhodnutí vznikají. Zatímco Heavy Ball si najde cestu jen někam, ale za to v mnoha kusech, Level Ball lze dát skoro do každého balíčku s evolucemi. Další rozhodnutí je mezi Ultra Ballem a Pokémon Communication – to závisí především na tom, kolik Pokémonů člověk hraje a nakolik si může dovolit zahazovat karty (obzvláště ve formátu bez Junk Arm).
Které Effect Trenéry do balíčku zařadit se odvíjí od toho, čeho chcete při hře dosáhnout. To si můžeme ukázat na příkladech. V prvním balíčku vypsaném výše (Typhlosion/Reshiram) se objevilo celkem 5 Effect Trenérů plus 4 Rare Candy, které zastávají svou vlastní funkci a řadí se do své vlastní kategorie. Vidíte tedy, že poměr mezi hledáním a efekty je silně zatížen ve prospěch hledání – ostatně je zpravidla důležitější dostat do hry Pokémony a k nim Energie, než nějak jinak ovlivňovat hru. Pokémon Catcher by si možná také zasloužil vlastní kategorii, protože snad není balíčku, kde by si nenašel své místo – alespoň v několika kopiích. Při existenci Junk Arm bylo možné snížit počty Trenérů, protože Junk Arm mohl fungovat jako kterýkoliv z nich. V novém formátu už věci jako 2 Pokémon Catchery tak často k vidění nebudou. Eviolite je další kartou, která je natolik silná, že se musí ospravedlňovat spíše její nezařazení, než naopak (pokud se do balíčku hodí). Opět jsou zde pouze 2, které je možné recyklovat. Switch doplňuje sestavu Trenérů kvůli vyšším cenám ústupu jak Typhlosiona, tak Reshirama. Všeobecně lze ale říci, že je tato sestava zaměřená silně na stabilitu a nesnaží se vymýšlet žádná nečekaná kouzla.
V druhém příkladu je pro Effect Trenéry ještě méně místa. Hlavní roli zde zastává ATM [Rock] – ta ve spojení se schopnostmi Dark Tyranitara a Dark Ampharose umožňovala zabíjení soupeřových Pokémonů bez mnoha konvenčních útoků. Jedná se tedy o kartu, která přímo vychází z a podporuje strategii balíčku, i proto je zde v maximálním množství. Stadion Rocket’s Tricky Gym podporuje myšlenku nízkoenergetických útoků (Pokémon s jedinou Energií není nikdy neschopný soupeři stížit situaci) a podporuje také snahu rozmisťovat zranění takovým způsobem, aby použití ATM [Rock] zabilo nižší evoluční stádia. Zařazení Desert Ruins vychází z tehdejšího pole, které bylo plné různých Pokémonů ex, a také dále podporuje taktiku zraňování všech Pokémonů naráz.
V posledním příkladu je naopak místa pro Effect Trenéry spousta a toto místo je také náležitě využito. Hlavní myšlenkou Durantů je neustále vracet do hry zabité Duranty a zároveň co nejvíce znepříjemňovat soupeři jejich zabíjení. Plná sada Eviolitů zde figuruje proto, že si balíček nemůže dovolit nemít oněch pomyslných 20 HP navíc prakticky nikdy. Je tedy extrémně důležité si Eviolite líznout rychle a mít ho u všech svých Durantů (kvůli Pokémon Catcher), proto 4 kopie. Lost Remover, Crushing Hammer i Pokémon Catcher jsou v tomto balíku proto, aby donutily soupeře alespoň jedno kolo neútočit – ať už tím, že jeho Attackery připravíte o Energie, nebo tím, že přítáhnete do Aktivní pozice některého těžko stáhnutelného a nepříliš nebezpečeného Pokémona. Opět tedy vidíte, že pozice Effect Trenérů jsou vyplněny právě těmi kartami, které podporují hlavní strategii balíčku.
Možné, i když neobvyklé, je začít stavět balíček Effect Trenéry. Např. SableLock stál na užití Cyrus’s Initiative přes Sableye. Podobně lze tvořit balíčky na zahazování Energií, kdy nejprve umístíte potřebné Trenéry a až poté hledáte Pokémony, kteří by se k nim mohli hodit.
Závěrem shrňme to nejdůležitější. Trenérské karty se řeší zpravidla na závěr stavby balíčku a jsou více než ostatní závislé na individuálních preferencích hráče. Kolem 10 míst by měly zabírat Supportery, dalších zhruba 10 míst pak lízání a hledání přes Itemy, zbytek potom karty podporující základní strategii balíčku, případně karty omezující slabiny balíčku (Switch pro vysoké ústupy). Vše ovšem záleží na dostupném místě v balíčku, na dostupných kartách na formátu a na ostatních balíčcích tvořícím herní pole. Tolik pro dnešek, příští článek mírně naváže na ten dnešní a bude se věnovat Trenérským Enginům.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.