Ostatní
Zekeels
Vítám vás u mého dalšího rozboru. I tentokráte zůstaneme v sadě Dark Explorers a navážeme na mé přechozí články, kde jsme se podívali na travního Accelgora a kamenného Groundona-EX. Dnes se podíváme na jeden z nejhranějších balíčků dnešní doby – Zekeels – a podíváme se, jaké karty by ho mohli obohatit.
Krátká poznámka k názvu - Zekrom a Eelektrikové (v angličtině Eelektriks).
Začnu nejdříve Eelektrikem ze sady Noble Victories. Na tomto Pokémonovi tento balíček stojí a Eelektrik je motor celého tohoto balíčku. Jednou za kolo, před útokem, můžeš připojit Elektrickou energii z hrobu k jednomu tvému Pokémonovi na lavičce. Motorem je právě díky jeho Ability, Dynamotor. Ten vám umožní dostat několik energií za kolo do hry a tím pádem nabít jednoho Pokémona, který má útok za 2 či 3 energie, ihned, když ho vyložíte z ruky. Tím budete mít tyto výhody:
1. diktujete tempo hry
2. můžete soupeře kdykoliv překvapit
3. přidává to decku na stabilnosti
4. když se situace pro vás tváří nepříjemně a nic nemáte, kdykoliv máte možnost comebacku do hry
A mnoha dalších. Základem tohoto balíčku, Zekeels, je si co nejdříve vysetupovat 2 Eelektriky (2 bohatě postačí – 3 energie za kolo je dost a také potřebujete mít na lavičce víc věcí než jen Eelektriky) a dostat pár energií do hrobu. Poté už jen vybíráte z velkého poolu Pokémonů, který by byl proti soupeři nejlepší v danou situaci. Krom Zekromů zde máte dalších XY Pokémonů, útočníků, které využijete každého v jiné situaci. I tento fakt, že můžete hrát několik rozdílných útočníků a pomocí Eelektriků je dokážete nabít v jednom kole, dělá ze Zekeelu tak dobrý balíček. Cena tohoto Pokémona se pohybuje, jakožto uncommon karty, maximálně do 40,- za kus.
Pod Eelektrika ještě potřebujeme podvívoj – a to Tynama. Celkem vyšli 4 Tynamové a všichni mají své kouzlo a svou využitelnost. Osobně nedokáži plně odhadnout, který z nich je nejlepší. Největší výhodou Tynama NV 39 je jeho free Retreat Cost, ale zase NV 40 může udělit soupeři paralýzu. Tynama DE 44 nejspíše nevyužijeme, jelikož energie chceme mít pro útočníky a ne pro Eelektrika. A DE 45 dá svým útokem celkem 20dmg, což je nejvíce ze všech. Prvního Tynama bych nejspíše vyřadil z výběru proto, že má pouze 30HP, což je easy kill od Darkraie-EX, Retreat se dá u zbytku stáhnout přes Skyarrow Bridge. Třetího vyřadíme taktéž, protože nechceme mít energie u Eelektriků. Takže je na vás, jestli si zvolíte možnost menšího damage a paralýzy, nebo vyšší damage bez dalšího efektu.
Teď přichází šňůra oněch útočníků, nejdříve začnu těmi, které se zde stabilně hrají. Z názvu hned zmíním Zekroma. Zekrom ze sad Black&White či Next Destinies (oba umí a mají to samé, pouze mají odlišné obrázky) je jednou z nejvyužívanějších karet po celou dobu GS-on formátu. 20dmg a dej dalších 10dmg za každý žeton zranění na tomto Pokémonovi. Kdo nezná útok Outrage, jakoby se v Pokémonu skoro nepohyboval. Soupeři pomocí tohoto útoku udělíte tolik zranění, kolik sami máte na sobě, a navrch ještě 20. S jeho 130HP jste tedy přes tento útok schopni dát až 140dmg (120+20) za pouhé [C][C] energie, nebo také za jednu DCE. Spíše ale v tomto decku využijete Zekromův druhý útok, Bolt Strike. 120dmg a dej 40dmg do tohoto Pokémona. Nabít Pokémona na [L][L][C] v tomto balíčku není žádný problém, ostatně jako u všech dalších Pokémonů. 120dmg je za 3 energie krásný nadprůměr. Ale následně si HP snížíte na pouhých 90, což pro soupeře nemusí být extrémně velký problém, aby vám zpět sundal na jednu ránu. Chtěl bych upozornit, že pokud použijete Plus Power a dáte Bolt Strike, dáte sami do sebe 50dmg! Po použití těchto dvou útoků, když vás mezi tím soupeř nezabije, máte již celkem slušný základ na použití Outragu. Zekroma bych v tomto decku viděl jako stabilního hlavního útočníka, kterého lze použít téměř vždy (pokud proti vám stojí kamenní Pokémoni, budeme volit radši jinačí Pokémony). Jen si dát pozor, abyste zbytečně nepoužili Zekroma a zbytečně se tak zranili, když by stačilo použít třeba Thunduruse ^^. Zekroma, díky tomu, že vyšel ve dvou sadách, navíc jej lze získat v mnoho Promo provedeních, seženete do 50,-, max. cena je 80,-. Full Art by se neměl přehoupnout přes cenu 250,-.
Když už jsem ho nakousl, tak se na něj hned podíváme. Jako všichni ostatní Aladinové, i Thundurus ze sady Emerging Power má 110HP a cenu ústupu 1 energie. Vyhledej si v balíčku Elektrickou energii a připoj ji k tomuto Pokémonovi. Poté si zamíchej balíček. Jeho první útok, Charge, mu pomůže, aby se nabil energie a tím pádem mohl dříve útočit. V prvním kole k Thundurusovi přidáte energii, použijete útok Charge a v druhém kole opět přidáte energii a máte Thunduruse nabitého na jeho druhý útok, Disaster Volt. 80dmg a zahoď energii připojenou k tomuto Pokémonovi. Zahození energie by se mohlo jevit jako slabina tohoto Pokémona, ale pokud máte vysetupované Eelektriky, tak tento efekt až tak moc zdrcující není, ba naopak by se občas ta energie navíc v hrobě mohla hodit. Celkově je Thundurus jedním z nejlepších Pokémonů do startu díky jeho prvnímu útoku, kde nejste závislí na Eelektricích. Dále jej využijete, když potřebujete dát útok do 80dmg, jelikož jinak je škoda využívat na Thundurusovu práci Zekroma, který se zbytečně zranil a měl po jeho útoku Bolt Strike méně HP než samotný Thundurus. Cena Thunduruse je mezi 30,- - 50,- korunami, Full Art v ceně 100,- - 130,-.
Spolu s Thundurusem se bitev zúčastní i Tornadus. Stejně jako Thundurus, i on má 110HP a cenu ústupu 1 energii. Avšak slabost má na elektřinu, a co je hlavní, má odolnost na kamenné Pokémony. Díky tomu, že využíváme elektrické Pokémony jako hlavní útočníky, kamenní Pokémoni by dokázali tento balíček solidně vyprovodit z herní scény, a že proti Zekeelu kamenné balíčky vznikají. První útok s následujícím textem: „Přesuň energii připojenou k jednomu tvému Pokémovi na lavičce k tomuto Pokémonovi.“ je v 99% nevyužívám. Ano, i tento útok by nabil Tornaduse, ale v prvním kole energii k Tornadusovi a k Pokémonovi na lavičce stejně nedostanete a v průběhu hry jej nevyužijete. Útok Hurricane stojí [C][C][C] energie a říká následující: „80dmg a vezmi Basic energii připojenou k tomuto Pokémonovi a dej ji jednomu tvému Pokémonovi na lavičce.“. Tento útok nabízí oproti Thundurusovi pár výhod. Zaprvé můžeme využít DCE a tím pádem z tohoto útoku udělat útok za 2 energie. Zadruhé si energii z tohoto útoku zachráníte a hodíte k jednomu Pokémonovi na lavičce, což se vždy hodí. Ale oproti Thundurusovi má skoro nevyužitelný první útok, což je velká škoda. Díky využitelnosti jakýchkoliv energií je Tornadus trochu dražší než Thundurus, ale barák kvůli tomu prodávat nemusíte. Obyčejného seženete v rozmezí 50,- - 80,- a Full Art v ceně 150,- - 200,-.
Stejně jako mnoho balíčku před tímto, i tento bude muset využít psychických schopností známého Mewtwoa-EX. Mewtwo war bude, alespoň po následujících pár sad, neustále probíhat. Dej 20dmg za každou energii u tohoto a Bránícího Pokémona. Nejlepší útok, kterým jste schopni na jednu ránu vyřadit soupeřova Mewtwo-EX. Nějak moc to rozebírat nebudu, eseje jste se o něm mohli dočíst v předchozích článcích, pouze řeknu, že v této Mewtwo war musíte mít celkem 5 energií, což není problém k Mewtwoovi dostat, jelikož soupeř bude 2 energie vždy mít. Vy tedy musíte mít 3. Doporučuji Mewtwo-EX vytáhnout jen na soupeřova Mewtwo, jelikož jinak snadno přijdete o nejlepší anti-Mewtwo kartu v decku a také soupeři dáte 2 odměny. Mewtwo-EX by se měl dát sehnat okolo 1.000,-, Full Art trochu dráž.
Další, veledůležitou kartou v Zekeels je Smeargle Undaunted nebo Call of Legend. Jednou za kolo, před útokem, pokud je Smeargle tvým Aktivním Pokémonem, se můžeš podívat soupeři do ruky. Pokud to uděláš, vyber supportera, kterého zde najdeš, a použij jeho efekt jako efekt tohoto Power. Toto Power nesmí být použito, pokud je Smeargle pod vlivem speciální kondice. Toto Power vám dává možnost jakoby zahrát 2 Supportery za kolo. Použijete Portrait, uvidíte v soupeřově ruce Collectora a využijete jej. Poté ještě použijete třeba svou Juniper. Soupeře to bude pěkně štvát, takže vám třeba raději zabije Smeargla namísto toho, aby se vám zaměřil na vaše útočníky. Není totiž nic snazšího, než při zabití vašeho Pokémona dát do aktivu Smeargla, použít Portrait a pak se zdarma přes Skyarrow Bridge stáhnout. Navíc ono vědět, co má soupeř na ruce, také není úplně k zahození a pokud hrajete hru nějakou delší dobu, tak budete s větší jistotou vědět, co chce soupeř v dalším kole udělat a můžete se na to lépe připravit. Cena je mezi 50,- a 80,- za kus.
A nyní karty, které se nacházejí v Dark Explorers a tento balíček je dokáže využít. Prvním z nich bude Raikou-EX. První útok, Thunder Fang, byste neměli skoro využít. Ne že by možnost paralýzy byla špatná, ale Raikou je EX Pokémon a s těmi bych byl vždy opatrný. Hlavní útok a důvod, proč tu Raikou-EX je, nese jméno Volt Bolt. Zahoď všechny Elektrické energie připojené k tomuto Pokémonovi. Tento útok dá 100dmg do jednoho soupeřova Pokémona. 100dmg kamkoliv je hodně slušných, odstřelíte soupeři to, čeho se nejvíce bojíte. Např. proti Accalegorům soupeři odstřelíte Sunflory a to se mu bude hrát celkem špatně. Pokud na turnaji potkáte nějaké Ross deck, odstřelíte mu Reunicluse. Proti mirroru soupeři zastřelíte Eelektriky a je v háji. Soupeř si spočítá, kolik jste zahráli Catcherů a Junk Armů a bude si myslet, jak se safe, a proto by si mohl dát na lavičku zraněného Pokémona-EX, kterého byste nezabili. A vy ho poté jednoduše odstřelíte. 100dmg kdekoliv nabízí mnoho možností, jak soupeři zavařit. Od sebe zahodíte všechny energie. Juj, další zahazování. Ale třeba proti Mewtwo-EX by to mohlo najít celkem široké využití, jelikož pak by byl závislý jen na energiích, co má u sebe. Navíc cena za ústup 1 energie je celkem luxus, jelikož jej můžete přes Skyarrow Bridge snadno stáhnout za nějakého jiného Pokémona, protože v aktivu byste jej nabíjeli těžko. Na Ebay.com se klasický dá sehnat v přepočtu za 200,- až 300,- korun, Full Art snadno do 500,-. Ovšem tuzemská cena je trochu vyšší díky tomu, že je to Dark Explorers je pořád poměrně nová sada.
A kamenné balíčky tomuto decku dokáží solidně zavařit a Tornadus EP to sám nemá šanci utáhnout. Proto bych do tohoto decku přidal i nějakého Tornaduse-EX. Se svými 170HP se resistencí na kámen je slušným anti-šutr techem. Když proti vám soupeř pošlou Terrakiona, musí použít 3x Land Crush, což je pro soupeře celkem rána. 30dmg a pokud je ve hře stadion, dáš ještě 30dmg navíc. Zajímavý útok do prvního kola, jelikož tento útok stojí [C][C] energie, takže stačí přidat DCE a vyložit stadion (Skyarrow Bridge) do hry a dáváte soupeři 60dmg. Popř. jako dorážecí útok také ujde, jelikož proč přidávat k Tornadusovi další energii, když nemusíte. Ano, i Tornadus totiž za svůj druhý útok, Power Blast, platí zahozením energie. 100dmg a hoď si kostkou. Padne-li lichá, zahoď energii od tohoto Pokémona. 3 jakékoliv energie, s DCE pouze 2, 100dmg a 50%, že si od něj zahodíte energii. Nic moc složitý útok, ale za to by soupeře mohl celkem potrápit, jelikož toto můžete již T2 nahodit a drtit hned soupeře. Opět je to Pokémon-EX, takže bych s ním hrál celkem opatrně, v žádném případě bych ho nevytahoval proti mirroru – díky slabosti, a držel bych si ho hlavně proti kameni, kde Landoruse dáváte s PP (nebo s Landorusovým efektem) na jednu ránu, Terrakiony popř. na 2, to samé platí o Groundonovi-EX a jak říkám, soupeř vás většinou zabije 3HKO. Cena na Ebay.com je za klasického cca. 400,- a Full Art za 600,-.
To by bylo z Pokémonů vše. Sada DE nám tedy Zekeels obohatila o 2 Pokémony-EX a koukneme se na decklist, jak bych to hrál já.
4x Tynamo NV40 / DE45
3x Eelektrik NV
3x Smeargle UD/CL
2x Zekrom BW/ND
1x Thundurus EP
1x Tornadus EP
2x Mewtwo-EX
2x Tornadus-EX
1x Raikou-EX
_____________________________________________________________________
19
Ze Supporterů bych začal Pokémon Collectorem. Vyhledej si v balíčku 3 Basic Pokémony a dej si je do ruky, zamíchej balíček. Jako ve většině decků, i sem bych zařadil Collector, který vám defakto zaplní lavičku a dá vám dobrý rozjezd. Když si T1 dáte Collector a vezmete si 2 Tynama, které pak vyvinete, máte krásně rozehranou hru. Popř. by zde dal využít i Dual Ball. Hoď si 2x kostkou a za každou sudou si vyhledej Basic Pokémona a dej si ho do ruky. Zamíchej potom balíček. Tutou kartou by se dal doplnit neúplný počet Collectorů, jelikož je to Trainer a můžete ho použít, i když chcete zahrát jinačího Supportera než Collector. Navíc je vratitelný Junk Armem, tím pádem ho využijete vícekrát (namísto 4 Basic hledačů (Collectorů) jich budeme mít např. 9 – Collector, Dual Ball a Junk Arm).
Už jsme vyřešili, jak si vyhledat Basic Pokémony. Ale jak dostat do hry Eelektriky. Toto řešení nám nabízejí rovnou 2 karty – Ultra Ball a Level Ball. Zahoď 2 karty z ruky do hrobu a vyhledej si jakéhokoliv Pokémona v balíčku. / Vyhledej si v balíčku Pokémona, který má 90HP a méně. Výhodou Ultra Ballu je možnost zahodit energie z ruky do hrobu a tak podpořit Dynamotor, navíc hledáte jakéhokoliv Pokémona, takže i třeba Mewtwo-EX a tak, když nebudete mít Collector ani Dual Ball. Ale zase se může stát, že na ruce nebudete mít žádnou energii, což je jediná cílená karta, kterou si chcete dobrovolně zahodit. A tak při zahrání Ultra Ballu vám z ruky ihned ubydou 3 karty, pak když si třeba chcete dát ještě Junk Arm … Level Ball nic nezahazuje, což je v určitých situacích výhoda, ale zase vám v balíčku vyhledá pouze Tynama nebo Eelektrika, zbytek Pokémonů má trošičku více HP …
Další potřebné karty jsou shuffle and draw Supporteři. Já osobně bych se držel osvědčených karet, a to Juniperů, eNek a Oaků. Zahoď karty na ruce a lízni si 7 karet. / Oba hráči si zamíchají karty na ruce a líznou si tolik karet, kolik jim zbývá odměn. / Zamíchej si karty na ruce a lízni si poté 6 nových karet. Výhodou Juniper je zahození karet na ruce – to chcete hlavně v začátku, kdy potřebujete dostat energie do hrobu, abyste mohli nahodit svůj motor – začít využívat Eelektrika a jeho Dynamotor. Bez Dynamotoru se tento balíček bude rozjíždět těžko. Pomocí eNka máte šanci, že soupeře vymícháte. Když ji použijete v lategame, soupeři zbývá pár odměn a zamíchat ho na 2 karty je vždy nepříjemné. Jen pozor, abyste sami sebe nevymíchali, proto ji osobně využívám v začátcích hry, kde si beru 5-6 karet. A Oak je prostě karta, která potěší v jakékoliv situaci. Občas se vám stane, že se vám těchto Supporterů na ruce sejde více a teď babo poraď, co je lepší zahrát. Pro Juniper hovoří to, co mám na ruce. Pokud tam mám karty, které by se daly v budoucnu využít (např. jiný shuffle and draw Supporter, Eelektrik či jiné potřebné Trainer karty), tak využívám něco, co mi je zamíchá do decku, jelikož ono přijít o důležité karty pro jednu kartu navíc (oproti Oakovi) je celkem hloupost.
Junk Arm je zde celkem zmiňovanou kartou. Zahoď 2 karty z ruky a vyhledej si v hrobě Trenéra (Trainer i Item) a dej si ho do ruky. Tato karta vám umožní zahrát znovu další Trainery (Bally, Catchery etc), což je více než důležité. Udrží to v decku stabilitu, navíc z teoretického hlediska vám každého Trainera zvyšuje o 4 kusy. Když např. mam v decku 2 Plus Power a 4 Junk Arm. Mám PP a Oaka. Není lepší zahrát naprázdno PP s tím, že těch PP pak mam v decku 5 (1PP + 4JA) namísto 2 (2PP)? :). Prostě univerzální karta. Plus Power vám přidá 10dmg k útoku. Když má nějaký Pokémon o 10HP více, než je váš útok, dáte tuto kartu a dáváte soupeře OHKO (např. když má soupeř Terrakiona a vy útočíte Zekromem – a zde je důležité, abyste dávali soupeře OHKO).
Pokémon Catcher: Vyměň soupeři Aktivního Pokémona s jedním jeho Pokémonem na lavičce. Další veledůležitá karta, jelikož si defakto vyberete, jakého Pokémona soupeři zabijete. Když bude mít nějakou důležitou kartu, jako jsou v tom decku Tynama a Eelektrikové, jednoduše jej přitáhnete a zabijete mu je – jeho rozjezd bude několikanásobně ztížen. Nebo když je v aktivu něco, co je škoda zabíjet, tak je lepší se zaměřit na jeho útočníky. Nejednu hru vám tato karta vyhraje. ^^
Soupeř vám přitáhne přes Catchera Eelektrika, protože potřebuje nějaký čas na set-up a říká si: „Eelektrik má Retreat za 2 energie, to jen tak během kole nenabije a nestáhne.“. Proč by vám měl přitahovat Mewtwo-EX, který také má Retreat za 2 energie, ale dá se srazit přes Skyarrow Bridge. A stát v aktivu s Eelektrikem a předat soupeři tupě kolo nechce nikdo, proto zde musí být i nějaký Switch. Vyměň svého Aktivního Pokémona s jedním Pokémonem na tvé lavičce. Zahrajete tuto kartu a dostanete na lavičku kohokoliv. Navíc je to dobré kombo se Smearglem – v aktivu máte třeba Zekroma. Použijete Switch, dáte tam Smeargla -> Portrait a pak jej přes Skyarrow Bridge stáhnete a můžete opět útočit Zekromem. Díky Switchu si použijete o 1 Supportera navíc a to se vždy počítá. ^^
Cena za ústup je u všech Basic Pokémonů nižší o 1 energii. Když už o tom mluvím, tak se na to rovnou koukneme. Skyarrow Bridge je jeden z mála aktuálně využitelných stadionů. Díky tomu, že všichni vaši Basic Pokémoni, krom Zekroma, mají cenu za ústup 1 energii, byla by blbost tento stadion sem nedát. Navíc bez něj byste nemohli jet Smeargle kombo.
Nesmí zde chybět ani nějaký hledač Supporterů – buď to PokéGear 3.0 nebo Random Reciever. Podívej se na horních 7 karet a vyber si Supportera, kterého zde najdeš. Polož si jej do ruky, zbytek karet zamíchej do decku. / Odhaluj karty tak dlouho, dokud nenarazíš na nějakého Supportera. Toho si dej do ruky a zbytek karet zamíchej do decku. PokéGear dává šanci na výběr, že pokud nechcete třeba Collector, můžete si zde vzít něco jiného. Ale zase nedává 100% šanci na to, že zde doopravdy něco najdete. Reciever sice bere to první, na co narazí, ale zase vždy něco vezme (pokud něco máte v decku). Já bych spíše volil Reciever.
Dále by v tomto decku měl být i Super Rod. Vyhledej si v hrobě kombinaci 3 karet Pokémonů a Basic energií a zamíchej si je do decku. Soupeř vám odstřelí 2 Tynama, bude se vám hrát těžko. Soupeř vám zabije 3 bijce a zbytek potřebných máte v odměnách – bude se vám hrát těžko. Super Rod tyto nepříjemné situace řeší. Navíc vám vrátí do decku 3 karty, což je v lategame, kdy vám docházejí karty, celkem slušné, občas i poslední záchrana před dolízáním decku a následnou prohrou.
2x Pokémon Collector
5x nějaký Ball (Ultra, Dual, Level)
3x Professor Oak´s New Theory
3x Professor Juniper
3x N
3x Junk Arm
3x Pokémon Catcher
2x Switch
2x Plus Power
2x Skyarrow Bridge
1x Random Reciever
1x Super Rod
_____________________________________________________________________
30
Nyní nám zbývají energie. Abych byl upřímný, nezbylo zde dost místa na tolik energií, kolik jsem jich sem původně chtěl dát – a to jsem Trainery a Supportery už takhle oškubával jako slepice. „Pouze“ 11 slotů na energie. Díky Dynamotoru by toto ale mělo snadno stačit, popř. máte i Super Rod. Díky účasti Tornaduse, Tornaduse-EX a Mewtwo-EX bych sem volil pár DCE. 3 kusy, si myslím, by mohly stačit. Zbytek místa, tedy 8 karet, doplníme Elektrickými energiemi, které využijí všichni Pokémoni v tomto balíčku.
8x Lightning Energy
3x Double Colorless Energy
_____________________________________________________________________
11
Balíček máme kompletně rozebrán. Celková cena na profesionální balíček není úplně nejhorší, jen ti Mewtwoové nám tu cenu zvyšují. Máte-li někdo nějaké typy, kterými byste nás rádi obohatili a vylepšili tento balíček, budu jedině rád. Příště bych to po té trávě, šutru a blescích viděl na zchlazení v podobě vody, co vy na to? :)
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.