Články
Power creep v Pokémonech 2 – Brilliant Stars
Otakar Bursa polemizuje podruhé o fenoménu power creep, tj. zvětšování síly karet v karetní hře Pokémon.
Foto: The Pokémon Company International
Power Creep Pokémon TCG - Brilliant Stars
Vážení čtenáři Pokémon Guru!
V minulém roce jste si mohli přečíst článek, ve kterém diskutuji problematiku power creep, tj. postupného zvětšování síly karet ve sběratelské karetní hře Pokémon a polemizuji nad univerzální platností této teorie. Nepřekvapivě nás první pohled obvykle vede na karty Pokémonů, kde skutečně k postupnému zvyšování síly dochází, tj. především v počtu HP a výši zranění útoků. Druhý pohled, který si už od nás žádá pečlivější analýzu karet – především těch trenérských a energetických, nám poskytne poněkud odlišný obrázek. V dnešním článek se podíváme na to, jak do fenoménu druhého z pohledů na power creep promluvila edice Sword & Shield: Brilliant Stars, která je první edicí se symbolem F a můžeme ji tedy na Standardové herní scéně očekávat až do léta 2024.
Speciální energie – negativní a pozitivní power creep
V bezmála dvou set karetní edici Brilliant Stars se objevila jediná Speciální energie s názvem Double Turbo Energy (DTE, chcete-li). Tato energie produkující dvě bezbarvé s újmou 20 zranění k útokům ihned našla uplatnění v několika aktuálně hraných balíčcích na Standard. Jen na posledním velkém turnaji – International Championships ve Frankfurtu v dubnu 2022 – se energie objevila v osmi ze šestnácti nejlepších balíčků v kategorii Masters. Jde o skvělou a ničím nenahraditelnou energii, která si jistě najde uplatnění i v budoucnu. Ovšem právě Double Turbo Energy je pěkným příkladem snižování síly karet, neboť mezi lety 2010 a 2019 (a dokonce v samotných počátcích hry) jsme mohli těžit z Double Colorless Energy (např. Shining Legends) poskytující dvě bezbarvé energie bez negativního zpětného efektu. V tomto případě tedy oslabený efekt energie kompenzuje postupné navyšování udělovaného zranění Pokémonů (redukuje jej o 20) – tj. karta s negativním power creep (Double Turbo Energy) zmírňuje efekt jiné karty s pozitivním power creep (např. Arceus Vstar, Whimsicott Vstar, Mew Vmax, Sylveon Vmax aj.).
Trenéři – jde nejen o Pokémon Catcher
Hráč, který se ve hře pohybuje delší dobu, případně se soustředí na Expanded, si jistě vzpomene na první tři vydání Itemu Pokémon Catcher (např. Dark Explorers), který umožňoval mezi lety 2011 a 2013 totéž, co dnešní Supporter Boss’s Orders – prohodit soupeřova aktivního Pokémona. V Brilliant Stars je ale ještě minimálně jeden nenápadný Supporter, který měl dříve užitečnější efekt (a proto se také hrál téměř ve všech balíčcích) – je jím dnešní Gloria, potažmo starší Pokémon Collector (Heart Gold & Soul Silver). Gloria vám v balíčku najde až tři základní Pokémony kromě V, GX a podobných a položí je na střídačku. Pokémon Collector vám mezi lety 2010 a 2012 nalezl taktéž tři základní Pokémony, ale bez výjimek a putovali na vaší ruku. Pokémon Collector tedy jednak neměl v hledání Pokémonů žádné omezení a jednak mohl účinně nalézt základní Pokémony s efektem po vyložení z ruky. A to se v roce 2012 již objevili první základní Pokémoni EX!
Dalším příkladem „zmutovaného“ Itemu do Supportera je Cheren’s Care. Dodnes mohou hráči Expandedu využít Item kartu Scoop Up Cyclone (Plasma Blast) vracející vám na ruku libovolného Pokémona se všemi kartami k němu přiloženými. Na Standardu se však musíte spokojit s Cheren’s Care umožňujícího to samé jen se zraněnými bezbarvými Pokémony a za cenu zahrání Supportera. Ano, můžete namítat, že Scoop Up Cyclone můžete hrát v balíčku pouze jednou, ale pokud se opět vrátím k nejlepším šestnácti balíčkům na Pokémon International Championships ve Frankfurtu, dva ze tří hráli Cheren’s Care pouze jednou.
Pokémoni – kde jsou staré dobré Poké-Powers?
V Brilliant Stars vyšel Bibarel se schopností nalízat během vašeho kola do pěti karet na ruce. Nalízávající karty byly v Pokémonech vždy často uplatňované, a proto není divu, že i balíčky s Bibarelem byly na nedávných turnajích úspěšné (např. na březnovém Pokémon Regionals v Liverpoolu, kde tři z osmi nejlepších balíčků využívaly Bibarela). Pohleďme ale do vzdálenější minulosti na kartu rovněž první evoluční fáze s obdobným efektem – Claydola (Great Encounters). I zde se mi jeví starší karta nesrovnatelně lepší než karta novější. Claydol vám ještě před nalízáním do šesti karet na ruce umožnil vrátit jednu nebo dvě karty naspod balíčku. Jediná případná nevýhoda v Claydolovi tedy byla, že jste museli mít před zahráním alespoň jednu kartu na ruce.
Ještě jedním příkladem, ale s menším věkovým rozdílem je nový Lumineon a Tapu Lele-GX (Guardians Rising). Oba Pokémoni mají stejnou schopnost nalézt při vyložení z ruky na střídačku Supportera v balíčku, stejný počet životů a dokonce stejnou stahovací cenu. Nicméně zatímco Tapu Lele GX disponoval univerzálním útokem, Lumineonem si stěží zaútočíte a vedle hledacího efektu je vám tak většinou k ničemu (a čekající na odstřel na střídačce nebo hůře jako začínající Pokémon ve hře). Lumineon není špatný, myslím si dokonce, že po rotaci Drizzilů a Inteleonů (Sword & Shield) bude páteří mnoha balíčků, ale i zde je vidět určité oslabení celkové síly typově stejné karty.
Závěr
Vážení čtenáři, nechci, aby dnešní článek vypadal jako kritika nové edice Brilliant Stars, ani jako rozjímání nad starými dobrými časy. Měl by sloužit jako srovnání schopností dnešních karet s dřívějšími a přispět tak do polemiky o power creep ve sběratelské karetní hře Pokémon. Pokémoni jako takoví jistojistě posílili – 300 a více HP a útoky s minimální energetickou cenou a maximálním zraněním jsou dnes na denním pořádku. Takové karty objevíte při letmém projití nejnovějších edic a porovnáním s některou starší. Já chci poukázat především na to, že autoři karetní hry se snaží postupné posilování Pokémonů kompenzovat postupným oslabováním méně viditelných karet – především těch trenérských, ale také karet energií a schopností Pokémonů. Pokémoni v roce 2000 – to byla bitva trenérských karet typu Energy Removal, Lass nebo Rocket’s Sneak Attack. Pokémoni v roce 2022 – to je bitva Pokémonů, kterým trenérské karty pomáhají. A tak to má zřejmě být?
Vaše názory uvítám v komentářích pod článkem.
Otakar Bursa
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.