Reporty z turnajů
Pohled do aktuální herní scény na českých turnajích
Zdravím všechny hráče karetní hry Pokémon a čtenáře Pokémon Guru,
turnajové září v karetní hře Pokémon bývá obvykle ve znamení hledání nových nápadů a strategií, které vynuceně přicházejí nejen s příchodem srpnové sady, ale zejména s tradiční rotací několika edic na formátu Standard, jenž se v našich luzích a hájích hraje na naprosté většině akcí. Ani letos tomu nebylo jinak, protože srpnová sada přinesla spoustu užitečných karet a tím pádem i vznik několik zcela nových balíčků a rotace posledních sad bloku Black & White znamenala zase úplné vymizení mnoha starších (Landorus-EX/Crobat, Seismitoad-EX/Garbodor, Night March a desítky dalších balíčků). Před prvním turnajem si zkrátka nemohl být žádný hráč jist, s čím na něj jeho soupeř vyrukuje. Prakticky jediný očekávaný Pokémon, se kterým se dá hrát mnoho různých barev a rotací podle mého názoru nijak neoslabil, byl a je Mega Manectric-EX.
První obodované turnaje se odehrály v Praze o víkendu 12. - 13. září, a to sobotní v Černém Rytíři a nedělní v herně Mephit. Na obou akcích se podle očekávání opravdu objevil rozmanitý výběr herních balíčků a vlastně nebyli dva hráči, kteří by hráli jednu a tu samou strategii. Hrály se balíčky zcela nové (Vespiquen, Mienshao/Hawlucha, Sceptile-EX/Ariados, Giratina-EX/Vileplume) i novou sadou doplněné (M Manectric-EX/Regice, Metal Rayquaza-EX/Lugia-EX) a jednoznačně se ukázal zásadní vliv srpnové sady XY: Ancient Origins na celou herní scénu. Osobně si nepamatuji, kdy se vydání jedné sady do metagame tak zásadně promítlo. Velmi úspěšně si na obou turnajích vedly herní varianty M Manectrica-EX, jenž se objevil v balíčcích, které se umístily na čtvrtém místě v sobotu v Černém Rytíři a druhém a prvním místě v neděli v Mephitu. Povedený start, který výustil ve vícenásobnou účast mezi nejlepšími čtyřmi balíčky zažil i dosud nehraný Mienshao a Metal Rayquaza. Dobře si vedla i otravná včela Vespiquen, jež vyhrála turnaj v sobotu. Na druhou stranu propadlo relativně dost travních balíčků, založených na novém Stadionu Forest of Giant Plants, což osobně přikládám i odrotování Supportera Skyly, jež umožňovala v balíčku vyhledat jakoukoli trenérskou kartu, a která nemá dle mého názoru v současné době dostatečnou alternativu.
Po turnajích v Praze zavítal League Challenge 26. září také do Slaného. Dva týdny měli hráči na reagování herní scény z předchozích dvou akcí, což se samozřejmě do turnaje v kolébce českého Pokémonu promítlo, protože se sice objevily opět úspěšné balíčky z předchozích dvou turnajů, ale tentokrát již v daleko větším počtu napříč věkovými kategoriemi. A opět byly úspěšné, první dvě místa braly M Manectric-EX variace a bronzovou a bramborovou medaili získali Mienshaové. Myslím, že především u druze jmenovaných se takový úspěch nečekal, protože proti tomuto balíčku může vcelku každý hráč jednoduše techovat, ale přesto se opět mezi nejlepšími Mienshaové objevili. Turnajové září asi nejlépe charakterizuje tabulka (viz níže), jež udává počet umístění jednotlivých balíčků mezi nejlepšími čtyřmi v kategorii Masters.
Balíček | Počet umístění v TOP4 |
M Manectric-EX variace | 2x 1. místo, 2x 2. místo, 1x 4. místo (= 5) |
Mienshao/Hawlucha | 3x 3. místo, 1x 4. místo (= 4) |
Metal Rayquaza | 1x 2. místo, 1x 4. místo (= 2) |
Vespiquen/Eeveeluce | 1x 1. místo (= 1) |
Pojďme se nyní na tyto balíčky podívat podrobněji, postupně v pořadí, v jakém si vedly na turnajích.
M Manectric-EX variace
V září si u nás nejlépe vedly balíčky, obsahující elektrického M Manectrica-EX. Tento silný Pokémon umí svým útokem kromě slušného zranění také nabít vybraného Pokémona na střídačce energiemi z vašeho odhazovacího balíčku. Všichni hráči, kterým se podařilo probojovat na turnajích do nejlepší čtyřky, hráli Manectricy s vodními energiemi a vodním Regicem z Ancient Origins, který svým útokem, pomineme-li udělené zranění, znemožní do sebe útočit soupeřovým Pokémonům-EX. Někteří doplňovali tohoto legendárního Pokémona Articunem, jenž se objevil i ve vítězném balíčku letošního Mistrovství světa, a přestože si jeho útok laškuje s paní štěstěnou, zabitím soupeřova Pokémona vezme odměny v počtu o jedna vyšším. Pravděpodobně i jako reakce na Mienshaa se objevila od nedělního turnaje v Mephitu verze s Crobaty, kteří ale i mohou a opravdu pomáhají v mirrorech. Předpokladem úspěchu tohoto balíčku je i Stadion Rough Seas, se kterým si hráč ve svém kole odebere tři žetony zranění ze všech elektrických a vodních Pokémonů ve hře. Největší výhodu tohoto balíčku vidím v tom, že na rozdíl od ostatních balíčků nemá M Manectric-EX vyloženou slabinu. Bojoví Pokémoni rotací Landoruse-EX citelně oslabili a Mienshao je lehce zastavitelný Crobaty či Articunem.
Mienshao/Hawlucha
Vznik tohoto balíčku zapříčinila rotace Supportera N a vydání Eco Arm, umožňující zamíchat zpět z odhazovacího balíčku až 3 Pokémon Tools. Ve stručnosti funguje balíček tak, že si neustále útokem zvedáte Mienshaa a na místo aktivního Pokémona dáváte Pokémona s Focus Sashem nebo Robo Substitute. Hry jsou často zdlouhavé a nezřídka končí soupeřovým dolízáním balíčku. Tato poměrně šílená strategie mohla vzniknout právě až po odchodu professora N, protože zamíchání vašich karet na ruce je to poslední, co potřebujete. Přestože zde máme podobné karty, které balíček celkem snadno a rychle rozbijí (Ace Trainer, Red Card), žádná z nich nedosahuje "kvalit" Nka. Mienshao je tak dle mého názoru, i přes můj původní dojem rogue balíčku na jeden turnaj, stále hratelný a dokud se více neprosadí strategie kolem zmíněného Forest of Giant Plants (Ariados, Vileplume), které to však nemají nijak extra dobré proti Manectricům, věřím, že se tento balíček ještě může na pár turnajích slušně umístit.
Metal Rayquaza
S tímto balíčkem nemám příliš vlastních zkušeností, protože vždy jsem proti němu stál jako soupeř. Ukázalo se však, že i Rayquazy mohou do této turnajové sezóny promluvit. Ačkoli mají Rayquazy-EX slabost na elektrické Pokémony (a tedy i Manectricy, případně kombo Vespiquen/Jolteon), mohou hráči balíčku této nevýhodě předcházet zařazením Altarie z Roaring Skies. Hodně zajímavá byla i varianta s psychickými Banetty, kteří prvním útokem znemožnují soupeřovi vyvíjet v jeho dalším kole Pokémony, což znervóznělo každého hráče Manectriců i Mienshaů :-). Myslím, že právě díky Altarii nemá tento balíček vyloženou slabinu a na turnajích se s ním ještě setkáme.
Vespiquen/Eeveluce
Vespiqueni jsou jediným balíčkem, jehož skladba Pokémonů byla téměř kompletně vytvořena z nové sady Ancient Origins. O tomto balíčku již na Pokémon Guru psal Ondra Škubal, který s ním dokázal vyhrát první pražské League Challenge, což byl zatím ale jeho první a poslední úspěch (balíčku, ne Ondry :-). Výhodou Vespiquenů je předpoklad counterování soupeřových slabostí, nicméně právě s výjimkou bojové, a možná právě proto jsou teď Manectricové téměř neporazitelní. Na druhou stranu ale nemá balíček výraznější slabinu, a proto věřím, že do turnajové scény, hlavně s příchodem sady XY: BREAKthrough, ještě určitě promluví.
Turnajové září je tedy s výše vypsanými výsledky a dojmy za námi, ale již se blíží další turnaje (nejbližší 3. října v Černém Rytíři) a další zápasy, které ukážou, zda i následující měsíc bude ve znamení výše vypsaných balíčků. Také se nám blíží sezóna Regionals, jež by se v Evropě snad měla konat kompletně ve formátu Standard, takže já osobně jsem velmi zvědavý, jestli bude česká herní scéna podobná té zahraniční. Nechme se překvapit!
Otakar Bursa
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.