Reporty z turnajů
Report z Professor Cupu v Cannes, 2019
V Cannes se pořádal i zajímavý turnaj s názvem Professor Cup a na něm Martin Janouš zaknihoval super výsledek. Jak celý turnaj probíhal?
Obrázky: The Pokemon Company International, Fandom, Collectors Cache, Troll and Toad, Martin Janouš
Report z Professor Cupu v Cannes, 2019
Zdravím všechny čtenáře Pokémon-Guru!
V pátek 22. 2. se pořádal turnaj s názvem Professor Cup. Turnaj se hrál ve Francii, v Cannes. Jelikož se jednalo o pátek před samotným main eventem, tak jsem se rozhodl, že se turnaje zúčastním, protože jsem mohl. Professor Cup je totiž turnaj pouze pro lidi, kteří nějakým způsobem pomáhají s organizací eventů. Jedná se tedy o turnaj, kde mohou hrát pouze pokémon rozhodčí a organizátoři obou forem hry, tedy TCG i VGC. Nicméně i tak má turnaj ještě jednu podmínku. Turnaje se mohou zúčastnit rozhodčí a organizátoři s minimálním levelem Stage 1. Pokud uděláte zkoušky (např. na rozhodčího), tak máte level Basic. Pro případný level up musíte odjudgovat nějaké turnaje a složit těžší test. Já Stage 1 rozhodčí jsem, a tak jsem se mohl turnaje poprvé v životě zúčastnit.
Professor Cup má často nějaký divoký formát a pravidla, která se mění v průběhu turnaje, takže se často nedá na turnaj 100% připravit. Také je na Professor Cupu velké množství cen a žádný pokémon Professor neodejde s prázdnou. Každé kolo se totiž hraje o boostery, kdy vítěz zápasu dostane 3 boostery a hráč, který prohraje 2 boostery. Navíc jsou během turnaje rozděleny náhodné ceny losem. Turnaj je stavěný na to, aby byl zábavný, a tak k němu asi člověk musí přistupovat, protože náhodným faktorů je na Professor Cupu více, než na normálním turnaji. Navíc na tomto turnaji v Cannes byla i speciální cena pro první místo. Vítěz turnaj měl jisté místo ve STAFF týmu na nadcházejícím Internationals v Berlíně. Což byla vcelku velká cena, ale já osobně jsem o ni příliš nestál, protože jsem spíše hráč, který chce Internationals hrát.
Jaký byl tedy formát tohoto Professor Cupu?
Tento Professor Cup měl výhodu i nevýhodu v jednom. Formát byl stanoven na Sealed deck. Doslova bylo napsáno, že každý Professor dostane vybrané zabalené produkty a z nich bude stavět balíček o 40 kartách. Navíc nikdo nesměl použít karty Prism Star a ani GX (popřípadě jiné velké rarity jako FA Supportery atd.). Mohlo se tedy stavět jen z common, uncommon, rare a holo rare karet. Navíc mohl mít hráč pouze maximálně 2 karty stejného jména v balíčku. A ještě navíc se hrálo v takzvaném formátu mutant, tedy hráč mohl vyvíjet nejenom podle standardních evoluční linií, ale i podle barvy, ale musel dodržet stále Basic -> Stage 1 -> Stage 2 linii. To bylo vše, co jsme před turnajem věděli. Nevěděli jsme ani, co je myšleno pod pojmem "sealed products", ale nějak všem bylo jasné, že to určitě budou boostery.
Na turnaji se nás sešlo asi 34, což bylo vcelku hodně. Spoustu rozhodčích jsem znal od vidění z velkých turnajů, nicméně sám jsem si zde připadal trochu jako cizinec, protože jsem nikoho moc osobně neznal. Také zde byl raut, kdy jsme měli zadarmo nápoje a občerstvení ve formě ovoce a různého sladkého a slaného pečiva, což bylo velmi příjemné zvláště mezi koly. Na začátku turnaje si Becca z TPCi vzala slovo a řekla nám, z čeho teda budeme stavět. Nejdříve nás ale rozdělila náhodně do dvojic a bylo nám řečeno, že budeme stavět ve dvojicích (můžeme si i vzájemně dát karty, které rozbalíme a použít je v balíčkách) a dvojice, která po swiss části získá nejvíce bodů, tak obdrží navíc bílou profesorskou podložku, která je poměrně vzácná. Já byl ve dvojici se španělskou rozhodčí VGC.
Bylo nám řečeno, že každý dostane na stavbu decku 1x náhodné PCD, 6x booster Team UP a dalších 6 náhodných starších boosterů. Becca náhodně losovala PCD z velké krabice, a když jsem se dostal na řadu a Becca náhodně vytáhla PCD a dala mi ho, tak jsem za svými zády slyšel velký šum a slova jako "oh my god, he is lucky". Vůbec jsem nevěděl proč, a pak mi jeden rozhodčí řekl, že jsem dostal úplně super PCD.
PCD balíčky zakoupíte také v partnerském e-shopu Veselý Drak.
Jako ano, dostal jsem PCD se Swampertem z Celestial Storm, což bylo pěkné, ale nějak mi nepřipadalo, že bych to měl mít lepší, protože 1 karta ještě dobrý deck nedělá. To se ovšem změnilo, když jsem deck otočil a podíval se na jeho decklist. PCD jsem měl v ruce naposled tak před 10 lety, a tak jsem vůbec nevěděl, co dnes PCD decky obsahují. Podíval jsem se na decklist a hned jsem to viděl: 2x Swampert Celestial Storm, 1x Magcargo Celestial Storm.
Ihned mi bylo jasné kombo a věděl jsem, že tohle PCD bude opravdu dobré. Navíc jsem poté zjistil, že je v PCD ještě 2x Abomasnow, který abilitou říká, že pokud ho vyvinete, tak si můžete v balíčku odhozených karet najít vodní energii a přiložit ji k jednomu svému pokémonovi. Tedy RNG, jak vyšité. Jelikož se hrálo na 40 karet v decku, tak bylo jasné, že moc prostoru v decku nebude, a tak jsem ihned začal deck stavět klasicky na Swamperta a Magcarga. Nesnažil jsem se moc vymýšlet, hrál jsem klasickou pyramidu 6-4-2 pokémonů, kde moji Stage 1 pokémoni byli 2x Abomasnow a 2x Golduck z Team Up, který byl také na tomto formátu solidní útočník. Moje "spolurozbalovačka" dostala PCD s Lycanrocem, které nebylo tolik silné, ale měla základ pro bojový balíček. Dal jsem ji všechny dobré bojové pokémony, což byl v mém případě pouze 1 a sice Gliscor. Jelikož to byla VGC rozhodčí, tak jsem ji trochu se stavbou balíčku poradil, což se nakonec ukázalo jako správné řešení (ale o tom až později).
Spoluhráčka mi naopak poskytla nějaké lepší vodní basic pokémony s více životy a hlavně, když už měla hotovo, tak jsem si projel její trenéry a našel jsem tam poklady, které jsem si od ní půjčil a dal si je do decku. První z nich byla Acerola. Teoreticky jsem si říkal, že by to mohlo být v některých situacích fajn, a tak jsem ji dal do balíčku. Ovšem velký poklad, který jsem v kartách spoluhráčky našel a viděl jsem v něm ještě větší RNG, než jsem měl doposud, tvořil Wishful Baton. Okamžitě jsem ho dal do balíčku, protože můj hlavní útočník byl Swampert a pokud by nějak byl rychle vyřazen, tak jsem se mohl dostat do problému s nabitím dalšího. Wishful Baton mi tohle vše řešil. Navíc jsem hrál ještě Rescue Stretcher, takže jsem měl vlastně v uvozovkách 3 Swamperty a abych vše dovršil, tak ještě v PCD byl supporter Masked Royal, který dal decku další prvek RNG a možnost momentu překvapení. Masked Royal dovoluje přiložit energii z ruky k vašemu vodnímu, ohnivému nebo travnímu stage 2 pokémonovi, což byl v mém případě Swampert. Byl jsem ze svého decku nadšený, ale nevěděl jsem, co otevřeli ostatní.
PCD + 12 boosterů a navíc možnost si vyměnit karty se spoluhráčem (tedy stavět z 2 PCD a 24 boosterů) znamenalo, že se může stát úplně cokoli, a tak jsem si nebyl jistý, jestli můj balíček bude tak silný, jak jsem si myslel. Hlavně jsem měl na paměti, že můžou přijít nepříjemná náhodná pravidla během kola, která můžou úplně otočit sílu decku.
No, párování bylo vyvěšeno a já šel na to. Jména si bohužel nepamatuji (až na některá).
1. kolo vs. Empoleon deck
Hráč se jmenoval Lorenzo a byl ze Švýcarska. Dostal do začátku PCD z Ultra Prism s Empoleonem, který byl na tomto formátu také velmi silný. Toto kolo nebylo žádné speciální pravidlo, a tak jsme hráli normálně. Věděl jsem, že si musím dávat pozor na počet pokémonů na střídačce, aby měl Lorenzo těžší cestu ke KO mých pokémonů. První hra byla velmi vyrovnaná, ale Wishful Baton se ukázala jako brutálně dobrá karta, a tak jsem byl schopný díky ní vyřadit 3 empoleony po sobě, protože Lorenzo hrál také Rescue Stretcher. Lorenzo měl navíc těžší cestu k nabíjení svých pokémonů, a tak jsem první hru vyhrál. Druhá hra se táhla v podobném duchu, kdy jsem ještě víc zredukoval pokémony na střídačce a taktéž jsem ji dotáhl do vítězného konce.
1-0
2. kolo vs. Fire/ Colorless balíček
V tomto kole jsem potkal Lucu ze Švýcarska, což je můj dlouholetý kamarád. Vůbec jsem nevěděl, že na turnaji je a dozvěděl jsem se to až před prvním kolem. Měl totiž zpoždění, a tak měl na stavbu decku jen málo času. Nyní měl 1:0 a já hrál s ním. Opět se neobjevilo žádné speciální pravidlo toto kolo. Luca hrál svůj deck primárně na bezbarvé a ohnivé útočníky. Jeho hlavní zbraní byl Gumshoos z edice Ultra Prism, který dá 20 + 80, pokud má soupeř v ruce pokémona. Měl jsem štěstí, a tak jsem dokázal držet ruku bez pokémonů, a to i po "random" shuffle supporteru jako Tate & Lisa, kdy jsem si nelízl žádné pokémony navíc, což mi koupilo hodně času, protože dávat za 20 nebylo pro Lucu úplně to, co by si představoval. První hru jsem tedy lehce vyhrál.
Druhou hru opět přišel Gumshoos, ale už se na mě chystali i ohnivý útočníci - Magmortar z Ultra Prism a Charizard z Team Up. Nicméně já vzal první odměnu, a tak jsem opět díky Wishful Batonu držel krok a energie ve hře, což bylo klíčové a prize trade jsem bez obtíží vyhrál.
2-0
3. kolo vs. Mix s travními pokémony - AHA, tak ne!
A je to tady! Už to začalo. Random pravidla. Přišel jsem k pairingu a viděl jsem, že hraji s jedním tatínkem z Francie, kterého jsem viděl, že hraje travní balíček. Říkám si, že to asi bude pěkně těžké, pokud ze začátku stihne vzít nějaké odměny, protože Swampert měl travní weakness. Nicméně stala se taková věc. Becca nás nechala sednout a pak řekla, abychom nesetupovali. Pak byla chvíli dramatická pauza a najednou Becca řekla, že se máme zvednout a jít si vyměnit decky s tím člověkem, se kterým jsme na začátku stavěli deck. NE! Můj vytuněný Swampert list jsem musel předat svoji kolegyni a naopak jsem od ní dostal bojový Lycanroc balíček. Dobře, vrátil jsem se na první stůl, prohlédl si deck a začal míchat. Neměl jsem dobrý pocit. Na druhou stranu můj soupeř na tom byl podobně, protože také dostal balík, se kterým jeho deckbuilder kolega měl něco jako 0:2 skóre. Najednou tedy nejlepší balíčky byli na spodních stolech a na prvních ty nejhorší. Vůbec jsem nevěděl, co soupeř hraje, ale nakonec se ukázalo, že Empoleony, což se mi moc nelíbilo. A pozor! To není vše, nejenom, že jsme si prohodili balíčky, navíc bylo řečeno ještě jedno speciální pravidlo tohoto kola. Kdykoli hráč vzal odměnu, tak jeho soupeř měl následně 2 kola se vším, co k tomu patří. Tedy líznutí na začátku kola, přiložení energie atd.. No divočina.
Začali jsme hrát a já začal hodně taktizovat, což se mi vymstilo. Počítal jsem a počítal, a když mi můj soupeř vyřadil pokémona, tak jsem si řekl, že bohužel nemůžu dát 2 energie za kolo, a tak musím dát dopředu nějakého pokémona na oběť, a tak jsem zvolil Rhyhorna, který má ústup za 3. Líznu, dám energii pod Riolu, vyvinu na Lucaria a slovem "pass" předám kolo. Soupeř se na mě podívá a říká: "It is your second turn." No v téhle chvíli jsem myslel, že se zvednu a půjdu se zahrabat. Tak dlouho jsem o všem přemýšlel, až jsem nějak vypustil to pravidlo, že mám mít 2 kola. No, díky tomu jsem si hru prohrál sám, protože kdybych to zahrál správně, tak bych vyřadil Empoleona, což byl soupeřův jediný útočník ve hře a nevypadalo, že by jeho deck měl ještě jiného útočníka. Soupeř měl najednou čas líznout ještě druhého Empoleona, což byl můj konec. No nevadí, jdeme na druhou.
Začnu s Hitmonchanem z edice Team Up, dám energii a předám kolo. Soupeř má jen Poochyenu, která má 70hp. Zahraje Supportera, nelízne dalšího basica a najde Poochyenou temné pokémony. Já pokládám Professora Kukui a Poochyenu (jako jediného pokémona ve hře) vyřazuji. Vše je zapomenuto a nyní jdeme na třetí hru.
Začínám celkem solidně, mám basic pokémony, Supportera a Stage 1 Pokémony. Soupeř začíná, něco vyloží a předá kolo. Já si líznu Brooklet Hill, což je příjemné a začnu setupovat. Kritická chvíle zápasu přijde, když Lucariem vyřadím soupeřova Pokémona a on má v aktivu Empoleona s 1 energií. Nyní má 2 kola. Lízne, vyvine pár Pokémonů, zahraje supportera, nepřiloží energii nikam a předá kolo a hraje tedy znovu. Opět lízne, zase supporter a nyní přiloží energii pod Nidorana na střídačce a povídá, že Knock Out. Já mu říkám, že ne, protože Empoleon má jen 1 energii. Nyní soupeř vypadal stejně jako já v první hře, když jsem to zmotal s pravidlem 2 kol. Já nyní pohodlně lízl a měl jsem možnost vyvinout na Rhyperiora z Burning Shadows, který dává za 4 energie 170, a tak jsem celého Empoleona vyřadil. Soupeř už i přes 2 kola k dobru neměl nic, a tak Rhyperior už vydržel až do konce hry a já nakonec vyhrál.
3-0
4. kolo vs. Blastoise
Hrál jsem prakticky o postup do topky, protože ten, co měl 4:0, si mohl s klidem podepsat remízu. Dost jsem si věřil, ale otázka byla, jestli zase nepřijde nějaké náhodné pravidlo. Super bylo, že jsme si zas vyměnili decky zpátky, takže jsem měl zpět svůj Swampert deck. Pravidlo tohoto kola bylo, že všechny karty byly Face Up. Tedy se hrálo s otevřenou rukou, otočenými odměnami a s deckem taktéž otočeným, takže člověk měl všechny informace. Hráč věděl, co má v odměnách, co si lízne on i jeho soupeř a mohlo se taktizovat. Ovšem někdy díky tomu vznikaly velmi nepřehledné situace. Deck mi vůbec nechodil. V obou hrách jsem dlouho nenacházel správné pokémony, což se mi stalo osudným. Musel jsem dokonce v jedné hře "vyplácat" Wishful Baton na začátku a pak mi jeho síla chyběla na konci. Soupeřův deck byl velmi silný, a tak mě se svým Blastoisem porazil.
3-1
5. kolo vs. Blastoise
Blatoise nebyl úplně špatný match-up. Předešlé kolo jsem byl jen hodně vymíchaný. Nicméně pokud se na to člověk podívá, tak aby Blastoise vyřadil mého Swamperta, tak potřebuje Professora Kukui, protože jinak dá 150 damage, což je málo. Já ho naopak dávám se 4 energiemi na 1 ránu. Navíc pokud Blastoise zaútočí, tak si na sebe dá 30 damage, a tak na revenge KO nepotřebuji mnoho energií (pokud zaútočí např. jako první). Věřil jsem si, ale opět přišlo random pravidlo pro toto kolo. Tentokrát to bylo naprosto šílené. Kdykoli během kola Becca řekla "SWAP!", tak jsme byli nuceni okamžitě prohodit svoje karty v ruce s kartami v discardu. To bylo velmi šílené, ale pokud se mi podařilo dostat do hry Swamperta, tak jsem byl proti tomuto pravidlu ve výhodě, protože jsem dokázal lépe kontrolovat karty v ruce. Trik ale byl právě v tom, dostat Swamperta do hry. Becca říkala SWAP! naprosto nečekaně, a tak jsme všichni hráli hrozně rychle, protože karty, co už ležely na stole, nám nemohli zmizet. Hodně jsem díky tomuto pravidlu mohl točit svůj Ultra Ball, ale musel jsem být rychlý. Když nám Becca řekla SWAP! během soupeřova kola, tak se mi dostal do ruky Ultra Ball. Měl jsem Stage 1 pokémona a musel jsem dostal Swamperta, tak jsem jen čekal, až soupeř předá kolo a už jsem držel Ultra Ball a 2 karty. Jakmile soupeř předal kolo, tak jsem během 5 vteřin zahrál Ultra Ball a hodil Swamperta na stůl :-D. Nyní už tam byl a nemohl zmizet do discardu. Obě hry se táhly v podobném duchu a obě jsem vyhrál.
4-1
6. kolo vs. Grass deck
V tomto kole nám oběma stačila remíza, a tak jsme neváhali ani chvíli a remízu podepsali.
Pohodlně jsem tedy mohl čekat na TOP8. Když byla TOP8 jasná, tak nám Becca každému dala ještě 2 prereleasy kity bez boosterů (tedy jen 23 karetní evoluční packy) a ještě 9 boosterů a tyhle karty jsme mohli použít na vylepšení svého decku. Swampert byl pořád výborný, a tak jsem deck moc neměnil. Jen jsem přidal na stabilitě, tedy vylepšil supporter lajny. Vyndal jsem Acerolu, protože jsem ji ani jednou nepoužil a přidal do balíčku rozbaleného Blastoise, který nejenom mohl útočit sám, ale mohl i solidně nabít Swamperta.
TOP8 vs. Garchomp/ Malamar/ Aerodactyl
Toto kolo jsem hrál s Tobiasem Thesingem, který je mezi hráči vcelku známý hráč, protože dříve patřil k těm lepším hráčům. Bylo mi jasné, že zápas lehký nebude, protože Garchomp umí dávat po použití Cynthie 200 damage a Aerodactyl dává za 180. Navíc měl Tobias energetickou akceleraci, takže mohl konkurovat mým Abomasnowům. Rozehráli jsme první hru a měl jsem docela dobrý setup, ale Tobias mě díky Malamarům dotahoval. Nicméně síla Wishful Batonu se ukázala v tomto zápase, a tak jsem první hru vyhrál.
Druhá hra byla horší. Sice jsem něco měl, ale Tobias byl od začátku lepší. Navíc jsem opět musel vyplácat Wishful Baton na začátku, a tak závěr hry byl těžší. V jedné chvíli přišel kritický Great Ball, kdy jsem musel otočit nějakého svého Stage 2 pokémona, abych se udržel ve hře. To se mi bohužel nepodařilo, a tak jsem se rozhodl rychle vzdát, protože na třetí hru bylo 7 minut, a tak jsem chtěl mít trochu času na to se vysetupovat. Třetí hra vypadala všelijak. Skoro nic jsem neměl, ale naštěstí se mi podařilo T3 položit Swamperta a vzít první odměnu, což ve výsledku bylo klíčové a když padl čas, tak už Tobias nemohl tento prize trade vyhrát a já postoupil do TOP4.
TOP4 vs. Blastoise/Nidoqueen
První hra byla velmi jednoduchá. Soupeř neměl absolutně nic, a tak jsem velmi rychle šel do vedení 1:0.
Druhou hru jsem začal s Magmarem, což byl můj jediný fire basic pokémon, kterého jsem používal pro evoluci na Magcarga. Bohužel to mě hodně zdrželo a soupeř po vyložení Nidoqueeny měl velmi lehkou cestu mě porazit, protože si ihned našel i Blastoise a začal dostávat energie do hry. Šance tu právě byla, když jsem měl nezraněného Swamperta. Soupeř ale měl připraveného svého jediného Professora Kukui v decku, a tak jsem byl donucen jít do třetí hry.
Tam začátek vypadal hodně dobře, několik vodních basic Pokémonů a Supporteři. Kámen úrazu nastal, když jsem zahrál později Great Ball a neotočil Stage 1 pokémona a následně ho nelízl ani na svého Supportera. Tím jsem ztratil veškeré tempo a vlastně i hru, protože soupeř opět dostal Nidoqueenu do hry a kvůli mému zdržení jsem se už nedokázal do hry vrátit.
Jak už bylo řečeno na začátku, tak člověk by neměl moc od tohoto turnaje očekávat. Myslím, že TOP4 je super výsledek. Vyhrál jsem dalších 18 boosterů navíc, trofej s nápisem semifinalist a professor tašku.
Celkově jsem tedy rozbalil za ten den asi 1,5 boxu, což bylo při 0 startovním velmi příjemné. Navíc to byla velmi zajímavá zkušenost, a tak doufám, že se někdy příště zase professor cupu zúčastním.
Martin "Onix" Janouš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.