Rozbory balíčků
Dark Hydreigon
Vítám vás u mého finálního článku, kde završíme sérii rozborů balíčku o Darkraiovi. Jak je možné vidět, jedná se již o 3. článek, což přeci jen už značí to, že Darkrai je opravdu silným Pokémonem. Opět nebudu nějak omílat, co Darkrai umí a jak je super s Dark Patchem, protože o tom jsme si pověděli již v prvním a druhém článku.
15. června se oficiálně uvedla do prodeje sada Dragons Exalted, a proto jsem se rozhodl do závěrečného článku zahrnout balíček, který bude, mimo jiné, obsahovat i karty z této sady a mnozí hráči si od této kombinace slibují hodně – Darkrai si povolal na pomoc z těch nejtemnějších koutů světa obávaného silného draka, tříhlavého draka se jménem Hydreigon!
Hned bych to vzal pěkně od začátků a to od těch nejmenších. Jako prvního musíme zvolit nějakého Deina, nejnižšího draka. Máme možnost volit z 3 verzí. První verzí je ta z NV a dává za C 10 nebo za DC 20. Zbylé verze jsou z DrE – buď si volíte mezi paralýzou (za D si na ni hodíte) nebo obranou (za D dáte 10dmg a 10dmg v dalším kole redukujete). Já osobně bych tedy volil Deina DrE 93 s možností paralyzovat. Celkově start s Deinen není to pravé ořechové, navíc RC za 2 energie je sick (rozebereme níže). Takže se dostáváme do situace, kde jsme oproti ideálnímu plánu zpomaleni, a proto bych se snažil váhy vyrovnat a to tím, že zdržím soupeře. A k tomu mi přijde nejlepší paralýza, jelikož Bránící Pokémon přijde o možnost útočit (tedy pokud nebude stahovat, což T1 není vždy jisté). Čistý útok nám tuto úvahu úplně narušuje, vůbec do ní nezapadá. Pokusit se zachránit sami sebe je hezké, ale přijde mi lepší chránit všechny mé Pokémony než jen jednoho v aktivu. Deino tedy DrE 93.
Zweilous je střední drak. Kombinace zase jako u Deina. NV je opět čistě útočící Pokémon, takže toho bych opět vyřadil. Z DrE má první možnost za DCE při šťastném hodu zahodit energii od Bránícího Pokémona (navíc k tomu ještě 30dmg), popř. druhým útokem soupeře nakouří za 3 energie za 80dmg. Má méně HP, za to zase menší RC. Druhý má zajímavý první útok – za jakoukoliv nabije sám sebe 2 temnými z hrobu; druhý útok škoda mluvit. Takže se dostáváme do situace, kdy volit mezi zahozením energie od soupeře (není 100% jisté) a taháním energií z hrobu. Na první pohled bych řekl, že určitě volit toho s taháním energií – máme potom přece Hydreigona, který s nimi libově manipuluje. Ale když jsem se pak zamyslel a řekl si: „90HP? V druhém kole to není problém zabít téměř pro cokoliv.“. Je pěkné, že sice vytáhnete 2 energie z hrobu, ale je dobré nezapomínat, že Zweilous je Stage1 – tedy ho dostanete do hry min. v druhém kole, když již soupeř může mít nějaký set-up (při nejhorším i full set-up). Takže je možné, že se vám ty energie hned dostanou zpět, odkud přišly – opět do hrobu, ale již spolu s Zweilousem. Proto se nabízí otázka, jestli nebude lepší jít do oné defenzívy a pokusit se soupeře co nejvíce zdržet. Sic je pravdou, že zahození energie není 100%, ale zase lepší než možný „prázdný útok“. Tuhle možnost, kterou zvolit, bych nechal na každém hráči zvlášť po jeho testingu, co se mu více vyplatilo.
A konečně se dostáváme k onomu silnému pomocníkovi, Hydreigonovi. Řeč je o DrE 97, který má Ability Dark Trance, kolem kterého se točí celá jeho síla. Ta umožňuje jakkoliv manipulovat (čti možnost přetahovat) s Temnými energiemi, které máme u našich Pokémonů. Sic je pravdou, že jsem vám sliboval, že se podíváme na rozbor balíčku Klinklang EX, ale nebyl čas. Klinklang má tu samou schopnost, akorát na metalové energie. Pokémony-EX využívá proto, že mají hodně HP a některé je téměř nemožné dát na ránu (třeba takový Kyurem-EX, který má unplayable Weakness). Proto když jsou zranění a víte, že by měli v dalším kole zemřít, přetáhnete všechny energie od onoho Pokémona-EX a dáte je jinam (jedno kam). Pokémona-EX vyléčíte přes Max Potion a energie mu pak zase nasosáte zpět. A přesně na tomto principu se počítá, že bude fungovat i Hydreigon – ovšem se nepočítá, že by hrál vše možné Pokémony-EX (spolu s Mutli Color energy), ale že se bude hrát čistě s Darkrai-EX (popř. s minimálním techem). Darkrai, jak již dobře víme, má 180HP a krom Terrakionů (či jiných méně hraných kamenných Pokémonů) jej nedá nic playable na jednu ránu. Takže jakmile budete mít Darkraie a Hydreigona ve hře, měla to být snadné. Teoreticky. Samozřejmě je zde mnoho bodů, u kterých se můžeme pozastavit.
a.) Darkrai je ve hře hned díky tomu, že je Basic. Navíc dát mu potřebné energie na to, aby mohl útočit, též není obtížné. Za to Hydreigon jako Stage2 se dostává do hry těžko. První zásek, který mi zde vadí, je 60HP u Deina = 2hit od Darkraie spreadu a máte po Deionovi. Navíc při Catcheru není problém vyřadit 2 Deina na ránu ještě před tím, než budete schopni jej vyvinout. Jak to vyřešit? Zvýšit jejich počet. To je ale sick, že máte vysokou šanci na to, že s ním začnete – celkem bad start. Takže při deckbuildu musíme dát pozor na to, abychom měli max. 3 Deina, ale mohli je co nejrychleji dostat do hry a co nejrychleji jej vyvinout.
b.) Všichni tito draci mají 2 a vyšší RC. Což je také na nic, kor když s ním začínáte. Tady bych se neobracel na zvýšení Switchů, hold v tom důležitém strategickém začátku budete muset obětovat energii a dát ji drakovi. Poté jej můžete snadno stáhnout přes Darkraie a když budete mít vyloženo, tak ji dáte i do útoku (přesunete od draka k Darkraiovi). Takže teoreticky žádný problém – z aktivu ho dostanete defakto zadarmo. Ale zase tím přicházíte o možnost dávat třeba T1 Sableye (na T1 Darkrai musíte mít i trošek štěstí). Switche či Energy Switche jsou dle mého v tomto balíčku irelevantní, jelikož jej využijete jen v začátku. A argumentovat tím, že „je zahodím do Ultra Ballu“ mi taky nepřijde nejlepší – UB si chcete dát co nejdřív – ať už na set-up Pokémonů, tak i na dostání energií do hrobu a následné Patchování. Takže pokud má někdo nápad, jak toto vyřešit (dostat draky v začátku z aktivu, ale s tím, že to neohrozí rychlost balíčku), napište do komentářů.
c.) Sic má Hydreigon 150HP, ale i tak ho může soupeř snadno dostat ze hry. A to se nabízí otázka, jak učinit jeho come back. Buď budeme muset spoléhat na Super Rody s tím, že pak budeme muset složitě hledat celou linii draka. Nebo se dá spolehnout na nový Rescue Scart, který nám draka při jeho killu vrátí zpět do ruky. Celkem pohoda, ale zase nám to kazí Tool Scrapper, který jej může zahodit. Máme tedy 2 alternativy, ale která je lepší, bez testingu proti mnohým balíčkům těžko říct.
Pokud si tedy hráč vezme na vědomí tyto faktory, které ho mohou ohrozit, a zamyslí se nad nimi a vyřeší je, má na půl vyhráno. Dva Pokémony tedy máme jisté, že si zahrajeme – Darkraie jako hlavního útočníka a Hydreigona na Ability. Přeci jen Hydreigon nemá nejhorší útok – spíš je schopný vyvinout vyšší damage než Darkrai a to by se párkrát za pár her mohlo hodit. Za 4 energie, z toho alespoň jedna musí být Psychická, dá 140dmg a zahodí dvě Temné. Takže pokud bychom chtěli využít tohoto útoku, musíme hrát buď nějakou Psychickou či Blend energii. Hrát Psychickou je podle mého blbost, nedá ni vytáhnout přes Patch, tak ni přetahovat. Za to Blend se dá alespoň přetahovat, když už ne vytahovat. Takže máme v balíčku dva typy energií – Temné a Blend. Jen bych chtěl zmínit, že i v minulosti (začátek GS-on sezony) některé balíčky využívali horší, za to Pokémony s edge damage – např. s Emboarem, který dává energie přes Ability, jste si zahráli i jednoho s útokem za 150dmg – prostě edge damage. A mnozí hráči jej skvostně využívali, takže si myslím, že zahrnout tuto taktiku sem by nebylo na škodu.
Krom těchto dvou Pokémonů bych sem zařadil i nějakého Sableye, jelikož za a.) je dobrým startérem a za b.) nikdy nevíte, kdy budete potřebovat další Patch či Rare Candy nebo Catcher. Ano, 70HP není nejvíce, takže je skoro jasné, že vyměníte 2 Itemy z hrobu za odměnu. Ale když si to bude situace žádat a bude to krok pro win, proč jej nevyužít.
Další otázkou je, jestli chceme tento balíček techovat. Sableye bych moc jako za tech nepovažoval, proto bych toto, Darkrai/Hydreigon/Sableye nazval jako „čistou verzi“. Jaké techy se nám nabízejí? Jako první je Darkraiův věrný pomocník Tornadus-EX. Darkraiovou největší slabinou je jeho slabost – na kámen. To Tornadus-EX krásně vyřeší a to díky dvěma věcem – má slabost na kámen a spolu s Eviolitem zmenší útok každého kamenného Pokémona o 40 – a to je již znát, když vám Terrakion dá namísto 90dmg jen 50 – rázem soupeř zabíjí Tornaduse 4HKO! Nevýhodou Tornaduse je, že sám není schopný nikdy dát Terrakiona na ránu – dává 100dmg a Terrakion má 130HP. Ano, můžete vyslat do útoku Darkraie na otečkování – ale to dáte soupeři 2 odměny s tím, že když ho zabijete vy, berete jen 1. Druhým možným techem je Terrakion. Díky tomu, že je Darkrai tak playable, je více než pravděpodobné, že na turnaji nějakého toho Darkraie potkáte a aktuálně není lepší karty proti Darkraiovi jak Terrakion NV. Prvním útokem dává 90dmg (jen v tu chvíli s ním chcete útočit) a se slabostí Darkraie dáváte 180dmg, což je krásné damage na ohko. Ovšem k jeho útoku potřebujete kamennou energii, kterou Blend energii, kterou chceme hrát, neprodukuje. Takže bychom museli hrát další energii – Prismku a to už bychom měli v balíčku 3 druhy energií. Ani bych se nebál nestabilnosti, ale spíše nemáte tak velkou šanci na co nejrychlejší discard na Dark Patch (je pěkné, že T1 máte Ultra Ball, Dark Patch a 2 energie, ale když je to Prismka nebo Blendka, je to na nic) a za druhé je nepříjemné hrát hodně Speciálních energií proti HammerTimu. Třetím techem by mohl být klasický Mewtwo-EX. Ale osobně mám pocit, že Darkrai spolu s Eviolitem je celkem slušný anti-Mewtwo (redukovat z jeho útoku 40dmg je solidní, a navíc on vás OHKO prostě nedá (ve hře by muselo být celkem 11 energií – on by musel mít u sebe 8 energií), takže si vyměníte 2HKO v tom lepším případě). A proti všemožným EXům se nám nabízí krásný tech v podobě Sigilypha. Díky jeho Ability ho nedokáže zranit žádný Pokémon-EX a mnohé balíčky jsou založené hlavně na Pokémonech-EX (málokterý hraje non-EX attackera) a tak by se Sigilyph mohl prosadit. Sic jeho útok nedává nejvíce damage, ale když vás soupeř nezraní, časem ho umlátíte.
Takže tedy se nám nabídly 4 techy – Tornadus-EX, Terrakion, Mewtwo-EX a Sigilyph. Já osobně bych do tohoto balíčku zahrnul pouze Sigilypha – counteruje velkou část filedu a energetická potřeba nám hraje pěkně do Blend energie. Výsledky z posledních turnajů ukázaly, že nějaká straight verze kamenného balíčku je hodně na ústupu, proto bych se bál Terrakionů pouze jako techu v nějakém Zeels či Darkraiích. A s těmi dvěma kusy, co bude mít soupeř v balíčku, si hravě poradí Hydreigon, proto bych ho sem zařadil i ve vyšším počtu než jen nutnost na Ability. Z tohoto důvodu bych sem nevolil něco anti-šutr, Terrakiona bych nezahrnul díky energetické disharmonii a Mewtwo si myslím je v balíčku plném temných Pokémonů „zbytečný“. Koukneme tedy na decklist, jak bych si ho postavil já:
3x Deino
1x Zweilous
3x Hydreigon
3x Darkrai-EX
3x Sableye
1x Sigilyph
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
14
4x Professor Juniper
4x Cheren
3x N
4x Pokémon Catcher
4x Rare Candy
3x Ultra Ball
3x Dark Patch
3x Eviolite
3x Max Potion
2x Random Reciever
1x Super Rod
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
34
8x Darkness Energy
4x Blend Energy GRPD
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
12
Hydreigona bych volil v agresivní verzi 3-1-3 se 4 Rare Candy na to, abychom dostali Hydreigona co nejrychleji do hry. Hrát více jak 3 Darkraie mi přijde zbytečné – 3 Darkraové = 6 odměn pro soupeře, takže jediné, proč argumentovat pro zvýšení počtu je důvod, aby se vám jich pár neocitlo v odměnách a vy byste pak neměli čím útočit, což mi ale přijde celkem absurdní. Co se týče stavby Supporterů, tak bych se zde nebál jít do Juniperů – a to i když hrajeme Stage2 Pokémona. Tento balíček potřebuje mít určitou rychlost, což nám nejlépe nabídne právě Juniper. A když si zahodíme nějakého Hydreigona či Candy apod., tak se to v tomto balíčku dá krásně vynahradit pomocí Sableye – ten vše potřebné vytáhne z hrobu. Navíc Juniper dává větší stabilitu, co se týče energy discardu. Počty Cheren a N se mohou snadno prohodit, ale určitě bych jich hrál 7 dohromady. Osobně bych k tomu ani nic víc nedodával. Zkuste si nějaký takovýto list zahrát a napište, jak jste pochodili ^^ Já si ho na lize určitě vyzkouším :). Hodně zdaru ve hrách,
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře