Rozbory balíčků
Dusknoir na modifiedu
Vítám čtenáře tohoto článku u dalšího rozboru balíčku. Dnes se podíváme rovnou na dva balíčky, kde bude velice důležitou kartou Dusknoir ze sady Boundaries Crossed. V zahraničí se balíčky s Dusknoirem celkem využívají, zatím co u nás se moc velké slávě netěší.
Jeho jediná síla je v jeho schopnosti Sinister Hand. Pomocí tohoto Ability soupeři manipulujete se zraněním na jeho Pokémonech – jednoduše řečeno, kam se vám damage hodí, tam si ho přesunete. Díky tomu si soupeř nikdy nemůže být jistý, co mu zabijete a kdykoliv zahraje něco nepříjemného, vy mu můžete plány překazit. Ovšem to chce mít dostatečný počet zranění v soupeřově koloběhu …
První balíček si dovolím vypůjčit od hráče známého jako Mathias, který je z Norska a tento balíček dokázal vyhrát norské Regionals v Oslu. Takže rovnou skočíme na decklist a níže si ho rozebereme. Tento balíček dostal název Empire.
Jak je tedy možno vidět, v tomto balíčku je jako hlavní útočník zvolen Empoleon. Proč? Podívejme se, který Pokémon je v dnešní době ten super obávaný – Landorus, který má slabost na vodu a pro Empoleona není problém ho sejmout na jednu s tím, že není EXo – tedy soupeř bere 1 odměnu a aby jej zabil, musí použít Landorus svůj druhý útok a zahodit energie, což je pro něj celkem zpomalení. Celkově dávat 120dmg za jednu energii není špatné – vy bude mít vždy plnou lavičku (jak je možno poznat z listu) a soupeř málokdy šetří místem. Empoleon má navíc i krásné draw Ability, které zahodí jednu kartu z ruky a následně lízne 2 z vrchu. A když máte třeba 2 Empoleony, tak si dáte třeba Juniper a poté jeho 2 Diving Draw, tak za kolo protočíte přes 11 karet a to je celkem líbinda. Díky tomu, že se elektřina sama o sobě moc nehraje, tak je Empoleon v pohodě i na slabost – sic se hrají Eelektrikové, ale k nim se nejčastěji hraje 1-2 Raikouové, kteří mají trochu jinačí účel než útočit do aktiva.
Jako dalšího útočníka zde máme Mewtwo. Proč v tak vysokém zastoupení? Tvůrce Empiru se celkem dost obával Keldea a proti tomu má Mewtwo celkem navrch – Keldeo dává s každou energií víc damage a to samé platí u Mewtwo – tedy čím víc bude nabitý Keldeo, tím víc dmg bude dávat Mewtwo. I když by se Keldeo držel na 3 energiích, tak Mewtwo pořád dává za 2 energie 100dmg, což je krásný Two hit. Navíc i třeba proti Darkraiovi dává se 3 energiema 2 hit, proti Mewtwo není lepší karty a většina decků hraje jen 1 Mewtwo, tedy nějaké rozpoutání 1. světové Mewtwo války většinou nebude. S plným počtem DCE v tomto decku navíc máte celkem vysokou šanci, že již T1 začnete dávat 40+ damage.
Do třetice zde máme i jednoho Landoruse. Landorus je celkově dost dobrým Pokémonem, jelikož za jednu energii dá 60dmg – hned od prvního kola – a to se bude do budoucího přehazování damage hodit. Tímto útokem už od začátku trápíte třeba takové Deina, o Tynamách a Eelektricích ani nemluvě. Landorus je doopravdy super kartou do toho decku a osobně bych se ani nebál hrát více Landorusů.
Nyní se dostáváme k Dusknoirovi. Tento balíček je sestrojen tak, aby counteroval často hrané balíčky a Dusknoir tomu pouze nasazuje korunu. Tento balíček je postaven tak, aby se hned v early game pokusil dát nějaké to zranění a tento nátlak si držel. Přeci jen Dusknoir je Stage2, takže ne vždy ho dostanete hned ve druhém kole do hry (kor když nehrajete plnou linii). Proto je tedy důležité vyvinout tlak hned od začátku, který pokryje vlastně Dusknoirovu pomalost – když na soupeře v prvním kole vybafnete s Mewtwo a DCE / Landorusem s Blend energií, tak asi moc nebude řešit vaše Duskully na lavičce. Když k tomu přidáte v dalším kole i Empoleona, tak si Dusknoira můžete nechat na nějaké to páté, šesté, sedmé kolo. Teď už by mělo být v oběhu dost damage a to si pak dle vaší libosti popřeházíte.
Pokud budete hrát pro Stage2 balíčkům, tak to máte hodně solidní – do hry dostanete potřebné damage a poté je házíte na ty malé potvory (soupeřovo Deina, Gibly, Tynama, Eelektriky, Piplupy apod.) a časem dokončíte svůj plán a zabijete mu jeho aktivního vyvinutého Pokémona. Díky rozmanitosti Pokémonů v tomto balíčku by neměl být problém útočit takovým Pokémonem, který bude odolný (tedy nebude mít slabost) na ty soupeřovy Pokémony.
Posledním Pokémonem je zde Roserade. Ta je v zahraničí celkem oblíbená – když ji vyvíjíte z Roselie, tak si v balíčku najdete jednu jakoukoliv kartu a dáte si ji do ruky. Najít si 1 jakoukoliv kartu – to je prostě sen. V mnohých situacích vás dostane z ouzkých – když jste vymícháni, tak Juniper potěší, potřebujete nutně Dusknoira do hry ftw, tak máte Rare Candy a další situace se jen nabízejí. Nevýhodou ovšem je, že vám poté bude ve hře smrdět celý zbytek hraní – na druhou stranu, když dáváte zranění za tolik Pokémonů, kolik jich je ve hře …
Stavba Trenérů je zajímavá. 12 draw Supporterů je celkem jasných, stejně jako plný počet Catcherů a Rare Candy. Ovšem dále narazíme na zajímavost v podobě Pokémon Komunikace. Ta se v dnešní době defakto již nevyužívá, jelikož na scénu přišly všemožné Bally. Ano, je tu sice Ultra Ball, který hledá vše, ale oproti Darkraiům nebo Eelsům nechceme mít karty v hrobě, navíc na zahazování tu je Empoleon, takže zahazovat další karty nic moc – proto je lepší zahrát si Komunikaci. Dalším, velice důležitým faktorem je i fakt, že tento balíček má celkem vysoký počet Pokémonů – 19 je celkem dost na dnešní dobu a tak by se nemělo stát, že byste na ruce nenašli jednoho Pokémona, kterého byste mohli zamíchat. Jo, Mathias to měl celkem dobře promyšlené. K tomu máme i 3 Level Bally, které nám najdou Piplupa, Prinpupa, Roselii, Roserade a Duskulla – celkem tedy dost Pokémonů. K tomu 3 Switche, jelikož retreat vašich Pokémonů není nejpříznivější – Mewtwo a Empoleon 2, Landorus a Dusknoir 3. Super Rod na vytažení mrtvých Pokémonů a Comp se hodí vždy.
Co se týče energií, tak zde je dost nepříjemné, když potkáte Hammertime, jelikož využívá skoro pouze Speciální energie. Plný počet DCE na Mewtwo je samozřejmost, když hrajete 3, a k tomu Blend energie na Empoleona nebo Landoruse.
Toto byl balíček, který využíval Dusknoira jako takovou třešničku na dortu a když to vyhrálo evropské Regionals, mohlo by to mít něco do sebe. Druhý balíček ovšem využije Duskoira mnohem více … Jeho název je Dark Hand.
Pokémon – 14 3 Dusknoir BCR | Trainers – 36 4 N 3 Professor Juniper
4 Switch 3 Pokemon Catcher 3 Exp. Share | Energy – 10 4 Prism |
Jako prvního si můžete všimnout zvýšení linie Dusknoira z 2-0-2 na 3-1-3, což svědčí o tom, že jej využijete mnohem více. Proč?
Protože tento balíček je postaven na tom, aby dal za co nejméně co nejvíce – a je mu jedno kam, prostě musí dát hodně damage. Proto jsou zde Landorus-EX a Kyurem. O Landorusovi jsme se bavili již nahoře, protože dá za jednu energii 60dmg hned od prvního kola – to podporuje myšlenku za málo co nejvíc, jedno kam.
Kyurem – zatím defakto nevyužitý Pokémon. Jeho útok stojí WWC energie a dává 30dmg do každého soupeřova Pokémona – soupeř má jednoho Aktivního a pět Pokémonů na lavičce – celkem tedy 6 Pokémonů x30 – za 3 energie 180dmg bez nějakého efektu, který by vás měl nějak poškodit. Jak jsem říkal – damage si potom popřeházíte dle vašeho gusta přes Dusknoira, takže Kyurem je zde jako vyšitý. Dalšími výhodami tohoto Pokémona jsou např. to, že je to Basic non-EX Pokémon, který má 130HP – soupeř vás na ránu nesundá Raikouem, Rayquazou musí zahodit 3 energie, Dakrai i po otečkování je na vás krátký, to samé Landorus, takže musí zahazovat energie … Navíc aj Outrage není k zahození – čím víc vás soupeř napálí, tím víc ho můžete napálit vy. Ovšem většinou chcete využít Glaciate. Dále se tu střetává i vodní podstata, což je krásné proti dnes hraným Landorusům, a slabost na tu nejtvrdší hudbu … S tou se těžko potká (ale tvrdá hudba, ta je všude! Každý povinně jednu písničku do komentů, ať se mi ty články píšou s větší chutí :)).
Poslední kartou je zde Shaymin-EX. Ten sic neplní stejnou funkci jako Landorus a Kyurem, ale za dvě energie dokáže soupeře celkem napálit. Kor proti frekventovaným Terrakionům a Keldeům je celkem dost super. Hlavně proti těm Keldeům, jelikož tento match-up nám jaksi ztěžuje Squitrlova Ability, kterou prostě přes Kyurema ani Landoruse na lavičce nezraníte, tedy máte možnost soupeři tuto nepříjemnost vrátit OHKO jeho Keldea. Sic asi dostanete OHKO zpátky, ale myslím si, že hru readnete a budete vědět, kdy je dobré Shaymina položit.
A to je celé kombo tohoto balíčku – moc těžké to není co? Za to máme bohatší sestavu Trenérů, už když se podíváme na Supportery. N je neutrální karta, která je dobrá všude krom Halfdecku :D. Junipery jsou zde pouze 3, jelikož oproti Basic balíčkům nemůžete vyložit všechny Pokémony, když chcete. A ono když se vám v nepravou chvíli sejdou 2 Dusknoirové, které nemůžete vyložit a žádného nemáte ve hře a museli byste zahrát jen Juniper … Radši si v tu chvíli dáte Cheren nebo Biancu. Tyto karty jsou zde umístěny proto, že tento balíček nabízí mnoho herních situacíc a tak se někdy víc hodí líznout na jisto 3 karty, nebo někdy se štěstím třeba 5. Skyla je zde na hledání ostatních Trenérů.
Díky Skyle tento balíček hraje pouze 3 Rare Candy – Stage2 balíčky defakto vždy využívají 4 Rare Candy. Plný počet Switchů na stažení Dusknoira z Aktivu, kterého tam nechcete mít za žádnou cenu, popř. na výměnu útočníků. Dále většina balíčků využívá plný počet Catcherů – zde stačí 3 na to, abyste soupeře zdržovali, jelikož damage dáváte plošně a nezaměřujete se pouze na útok dopředu. Bally na hledání Pokémonů, Tool Scrapper na zahození soupeřových Eviolitů. Exp. Share vám zachrání nějaké ty energie, jelikož třeba Kyurem útočí až za 3 energie a vy nabíjíte pouze z ruky, takže ok, začátek hry stíháte nabíjet, ale lategame už byste mohli ztrácet. K větší energetické stabilitě je zde i Energy Retrieval. Ještě nám v decku zbývá Energy Switch – situační karta, když chcete soupeře nějak podělat – např. když chcete z rukávu vytáhnout Shaymina ftw nebo když je váš Kyurem za hodně zraněn, tak jde využít Outragu a jednu energii si zachránit dozadu. Gold Potion vám vyléčí 90dmg z aktiva – to je třeba naprosté vynulování útoků od Darkraie, popř. je to super dobré do lategame, kde rozhoduje každý damage a to, že soupeř ztratí útok, to ho rozhodně nepotěší. Popř. není problém si jej vyhledat Skylou. K energiím asi nemusím nic dodávat.
Takže jak je možno vidět, z příležitostného využití Dusknoira máme balíček, který na něm stojí. Do hry naženete stovky damage a poté je přesouváte ve váš nejlepší prospěch. Dusknoir má podle mého potenciál, sice ne na Tier1 balíček, ale na turnaji by se objevit mohl. Avšak si myslím, že Češi jsou dle mě konzervativní a tak se budou držet osvědčených karet a nebudou experimentovat – mnoho zahraničních decků hraje Roserade, ovšem u nás jsem se ani v reportech nedočetl, že by byla někým / proti někomu využita. Snad se to během Cities změní :). Tak zase někdy,
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.