Rozbory balíčků
FluffyChomp
Zdravím vás u dalšího rozboru balíčku. Minule jsme se podívali na rozbor Hydreigonů, tak teď si vezmeme jejich opak, a tím budou Garchompové jakožto celkem úspěšný balíček, který se objevuje na turnajích.
Začneme tím nejmenším, tedy Giblem. Do našeho listu bych volil toho DrE 87 díky jeho prvnímu útoku, Sand-Attack. Tím máte 50% šanci na to, že Bránící Pokémon v dalším kole nezaútočí. Mnoho balíčků má starty jako kritické body, kde potřebuje nabrat pomocí všemožných útoků nabrat rychlost. A to Gible může pozdržet. Rozhodně mi to přijde mnohem zajímavější než soupeře slepě bouchnout za 10 damage. Druhý útok nic moc, když už bych měl útočit Giblem, tak jedině přes Sand-Attack.
Gabite je v tomto balíčku víc než jen to „otravné a bezvýznamné“ Stage1, ba naopak. Gabite byl obdařen schopností Dragon Call, což z něj dělá super hledače. Jednou za kolo si vyhledáte Dračího Pokémona a dáte si ho do ruky. Co to pro vás znamená? Že dostáváte Garchompy do hry po celou hru nehledě na to, jak vám chodí karty, dokážete se vymotat z úplného nic v naprosto super hru, T3 můžete mít vysetupováno defakto vše, … Doopravdy hodně dobrá karta. T1 chcete dostat do hry niminálně jednoho Gibla (čím víc, tím líp), toho si T2 vyvinout na Gabita a tím hledat další Dračí Pokémony (nejlépe dalšího Gabita a tím najdete třeba Altarii či další Gibly a Swablu). Díky této schopnosti se nerozhodujete mezi tím, zda hrát linii 4-1-4 nebo 4-2-4, ale jestli hrát 4-3-4 nebo 4-4-4.
Garchomp, alfa a omega celého balíčku. 140HP je celkem obstojných, díky jeho slabosti na Dračí Pokémony jej krom mirroru nic nedá OHKO, Retreat za jednu energii taktéž není nejhorší. Jeho první útok je schopný nadělat ve hře pěknou paseku. Ono o sobě 60dmg za jednu základní energii je hodně silné. Navíc zahodíte Speciální energii od Bránícího se Pokémona, takže pokud má soupeř třeba Mewtwo-EX či Tornaduse-EX s DCE, tak DCE ahoj ahoj, jdeš do hrobu. Za dvě energie dáváte 100dmg – a co si budeme nalhávat, který Pokémon dává za dvě energie 100dmg (nepočítejme externí efekty)? Skorem nikdo. Pravdou je, že musíte zahodit 2 vrchní karty z vašeho balíčku, což může mít nepříjemné následky, ale hold za silný útok se musí zaplatit no. Ovšem to by nebylo ono, kdyby se to nedalo nějak vylepšit a velkou zásluhu na tom, že je tento balíček tak dobrý má i Altaria, ale o té níže. Cena Garchompa není nejnižší, pohybuje se okolo 200,- za kus.
U Swablu platí to samé, co u Gibla. Je mnohem lepší využít nějaké efektu než do soupeře tupě bušit za 10 zranění. Takže je rozumnější volit Swablu s útokem Sing, který hodí Bránícího se Pokémona pod uspání. Uspání je speciální kondice, na kterou si soupeř hází v mezikole. Pokud mu padne sudá, tak je z ní vyléčen a není nijak omezován. Pokud ovšem padne lichá, tak nemůže ni útočit ni ustupovat, čímž soupeře dokážete pěkně naštvat (na Sand-Attack se může alespoň stáhnout, ale zde nejde ani to, pokud nepoužije Switch).
Altaria je velice důležitým Pokémon tohoto balíčku. 70HP je na Stage1 (která se dál již ani nevyvíjí) celkem dost málo, ale což. /tok za 3 energie 40dmg taky neoslní, takže je jasné, že její Ability musí mít doopravdy něco do sebe. Altaria dává všem tvým Dračím Pokémonům +20dmg do útoku do Aktivního Pokémona. Co to znamená? Se 2 Altariemi ve hře dávám prvním útokem Garchompa 100dmg a zahazuji soupeři Speciální energii, to vše za jednu energii! Popř. dávám druhým útokem 140dmg, což je one hit pro všemožné Terrakiony, Empoleony, Thunduruse a další havěť. Připomínám, že schopnosti se sčítají – za každou Altarii dáváte +20! Je dobré mít Altarii ve hře již s prvním útokem od Garchompa, tedy mít ve hře nejlépe 2 Altarie T3 (max. T3!). Poté už jen bušíte. Ale dávejte si pozor, soupeř se na vaše Altarie bude zaměřovat! Cena je okolo 60-80 Kč.
Dalším nezbytným Pokémonem v tomto balíčku je Emolga. Ta svým prvním útokem na lavičku přivolá dva své kamarády z balíčku. A mít na lavičce co nejvíce Pokémonů T1 je v tomto balíčku životně důležité. Řekněme, že začínáte s Emolgou, z ruky dáte Gibla, na Level Ball si dáte 2. Gibla a poté na Emolgu si dáte 2 Swablu. Toto by bylo zhruba tak ideál, protože v dalším kole si dáváte Gabita a jede si Stage1 výviny. Start bez Emolgy je takový trochu špatný start mezi námi.
Poslední kartou, kterou bych do tohoto balíčku zařadil, je klasická Rayquaza. Rayquaza nebývá součástí většiny Fluffy Chompů, jak se tento balíček nazývá, a asi nebývá základní součástí díky její vysoké ceně, což by se ale mělo po východu minisetu Dragon Vault změnit (cena by měla být mnohem nižší). Rozhodl jsem se ji sem zařadit díky jejímu prvnímu útoku, Dragon Pulse. A to díky tomu, že za jednu energii dává 40 damage, což je do prvního kola či na překvapení velice dobré. Za začátku jej využijete jako killera Tynamů, Swablů a podobného smetí. V průběhu hry jej využijete na doražení mnoha Pokémonů, protože přeci jen je snazší dát Basic+energy než Stage2+energy. Jak říkám, nemusí být nutnou součástí, ale když ji tam budete mít, jedině lépe.
4x Gible Dragons Exalted 87/124
3x Gabite Dragons Exalted 89/124
4x Garchomp Dragons Exalted 90/124
3x Swablu Dragons Exalted 104/124
3x Altaria Dragons Exalted 84/124
3x Emolga Dragons Exalted 45/128
1x Rayquaza Dragons Exalted/Dragon Vault 128/124
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21
Další nezbytností je mít k tomuto balíčku nějak sladěné Trenéry. Začnu Supportery. Tento balíček má možnost dávat za jednu energii 60 a více zranění, čehož bychom měli co nejefektivněji využít. Efektivnost se většinou skrývá v rychlosti, proto je dobré dostat Garchompy a Altarie co nejrychleji do hry. Ano, již jsme si v tomto částečně vypomohli Emolgou, ta ale dostane do hry jen základ Pokémonů, my potřebujeme i ty vyšší stádia + energie. Professor Juniper a N jsou hráčům dosti známými Supportery a jejich kvalit bych v tomto balíčku využil v maximálním počtu. Juniper zahodí ruku a lízne 7 karet. Pravdou je, že máte Stage2 balíček a tak ne vždy máte možnost využít všech karet – můžete snadno přijít o Garchompy, protože nebudete mít možnost jej vyvinout. Ale na druhou stranu, 7 nových karet je hodně velký luxus, takže ono riziko pro luxus nějak obětujeme. V tomto balíčku podle mého i lehce strádá N a to díky tomu, že nevyužíváme Pokémony-EX. Ano, to je normálně výhoda, že soupeř bere odměny po jedné a tím více kol máme na jeho udolání, ale tady po zabití 2 vašich Pokémonů umícháte soupeře na 4 karty – s Pokémony-EX jej umícháte na 2 (zase je pravdou, že Pokémony-EX mlátí déle no). Ale to není důvod, proč jej nevyužít v plném počtu, jelikož ne vždy potřebujeme zahodit ruku a tak je lepší ji prostě zamíchat. Jako posledního Supportera bych volil v počtu dvou kusů Cheren jako takovou příležitostnou kartu – když nebude Juniper či N, tak si dáte ji. Bez jinačího efektu lížete 3 karty, což je takový průměr. Ještě toto doplním o Random Recievery, které nám z balíčku vezmou Supportera, hrál bych jej zde 3x. Přidává to balíčku na stabilitě a celkově jakoby 13 Supporterů by mohlo být dostačující (když pocítíte, že ne, přidejte 4. Random Reciever).
Teď se vrhneme na Itemy. Jedním z nejdůležitějších v tomto balíčku bych shledal nejspíše Level Ball. Ten vyhledá jednoho Pokémona v balíčku, který má 90HP a méně. V našem případě to znamená vše krom Garchompa a Rayquazy. To, že nehledáme Garchompa není nic strašného, protože máme Gabita, který to pak hledá dál – a ten se Level Ballem najít dá. V tomto balíčku není ani potřeba nic zahazovat, takže je rozhodně lepší hrát Level Bally namísto Ultra Ballů. Dalším, velice důležitým Itemem je Catcher. Tento balíček je stavěn v aggro stylu, kde se snažíte soupeře drtit, co to jde a rushing soupeřovy lavičky je k tomuto velice potřebný.
Když hrajeme Stage2 balíček, tak je samozřejmě nutné zamyslet se nad tím, zda hrát Rare Candy a v jakém počtu. Agrro tlačák útočící za 1 energii – rychlý set-up, Rare Candy samozřejmě chceme. V tomto balíčku budou ale bohatě stačit 3 kusy – jelikož hrajeme Gabity, které chceme využívat a tak by byla blbost je neustále přeskakovat. Samozřejmě by se zde měla objevit i nějaká vracečka – Super Rod. Většina decků využívá stěží 1, zde ale podle mého budeme potřebovat 2 – přeci jen si na 1 Super Rod nevrátíte do balíčku 3 útočníky, ale pouze jednoho. Nějaký ten Switch taktéž neuškodí, sic má Garchomp a Altarie ústup za jednu energii, ale tento balíček energiemi moc patlat nechce, takže rozhodně nějaký ten Switch bude zapotřebí (navíc Rayquaza nám tu potřebu tahá nahoru).
4x Professor Juniper
4x N
2x Cheren
3x Random Reciever
4x Level Ball
4x Pokémon Catcher
3x Rare Candy
2x Super Rod
2x Switch
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28
Tento balíček má možnost i mnoha techů, které se mně osobně sem nevešly. Prvním takovým je Tool Scrapper, který zahodí ze hry do 2 Toolů. A ono zahodit soupeři najednou 2 Eviolity od jeho Terrakionů a jiných potvor by ho mohlo velice nemile překvapit. Když už jsme u Toolů, tak vy sami byste mohli jeden využít – Rescue Scarf. Ten při vyřazení vrátí onoho Pokémona zpět do ruky. A ono vrátit si celou linii Garchompa hned zpět do ruky není vůbec špatné, v té chvíli je to lepší než Super Rod (ten to dá do decku, Scarf vám to dá hned do ruky). Jen aby to soupeř nepodělal jeho Tool Scrapperem. Dále zde můžete využít Max Potion. Ten za ztrátu všech energií u něj jednoho vašeho Pokémona zcela vyléčí. A když Garchompem útočíme za jednu energii, tak ta by se jedna dala obětovat (kor když máme 2 Switche) pro to, abychom si ho zcela vyléčili. To by byly možné úpravy Trenérů ^^
Poslední částí jsou energie. Nebudu chodit okolo horké kaše, v tomto balíčku budeme hrát Kamenné a Blend energie. Kamenné proto, že jedeme hlavně na první útok – a ten stojí právě, že Kamennou. Snad jasné. Blend energie produkuje jednu ze čtyř různých energií. Zaprvé produkuje Kamennou – takže všechny energie v balíčku využijeme na první útok Garchompa, což samozřejmě chceme. Druhou energií je Vodní energie – tu využijeme na jeho druhý útok, když potřebujeme dát vyšší damage na kill soupeře (třeba proti Terrakionům, kde nám první útok nestačí). Třetí energií je elektrická na první útok Rayquazy. Kdyby Blenkda neprodukovala právě tuto energii, myslím si, že by se ani Rayquaza v tomto balíčku nehrála. Poslední energie není podstatná.
7x Kamenná energie
4x Blend energie WLFM
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11
A jsme u konce rozboru Garchompů, známých též pod názvem FluffyChomp. Tento balíček není nijak složitý na hraní – T2 chcete mít ve hře Gabita a tím hledat další Draky a T3 si chcete (maximálně T3, ideálně již T2) útočit přes Garchompa, kterého podporují z lavičky Altarie. Tento balíček je tedy proto oblíben i v mladších věkových kategoriích, ale zasejc není úplně nejlevnější – Pokémoni vyjdou cca na 1000,- bez Rayquazy (ta má aktuálně sama 1000,-, uvidíme, jak padne její cena s Boundaries Crossed). U Trenérů se jedná o základní sestavu, kterou by měl mít v zásobě každý hráč. Tak hodně zdaru s tímto balíčkem!
Ještě odkaz na report Rasika, který prošel turnaj právě s tímto balíčkem: http://www.pokemon-guru.cz/dnn/%C4%8Cl%C3%A1nky/V%C5%A1echny%C4%8Dl%C3%A1nky/tabid/267/articleType/ArticleView/articleId/3552/Report-z-Pokmon-Battle-Roads-v-Brn-.aspx
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře