Rozbory balíčků
Ho-Oh - dostane podceňovaný EX šanci?
Vítám všechny příznivce karetní hry Pokémon u dalšího článku, kde se podíváme na rozbor balíčku točícího se okolo Ho-Oha-EX. Ten vyšel v sadě Dragons Exalted a jeho cena se pohybuje okolo 200,- za kus.
Ho-Oh je známý svými útoky za všemožné energie. Přesněji, za různé druhy dáváte více zranění (mnozí Ho-Ohové v minulosti takovéto útoky měli). Jeho jediný útok, Rainbow Burn, stojí 3 jakékoliv energie a do základu dá 20 zranění. A aby dostál své pověsti, tak za každý rozdílný typ základní energie (který je k němu přiložen) dá dalších 20 zranění. Takže pokud jej nabijete na potřebné 3 energie různými druhy, např. jednou ohnivou, travní a kamennou energií, dáváte 80 zranění a to neustále zvyšujete. Samo o sobě by to byl celkem průměrný útok, ale …
Máme jeho schopnost. Ta říká, že pokud je Ho-Oh-EX v hrobě, můžete si hodit kostkou. Pokud vám padne sudá, tak si ho z hrobu vrátíte na lavičku a ještě si k němu dáte (taktéž z hrobu) 3 rozdílné základní energie. To, si myslím, staví Ho-Oha do úplně jiného postavení. Zaprvé máte možnost útočit v začátcích hry a hlavně držíte energetické tempo po celý průběh hry. Celkově mi přijde hodně dobré vytáhnout si a hned přidat 3 energie, protože takto máte možnost za kolo dostat do hry snadno 4 energie (vč. energie přidané z ruky) – Ho-Ohem hned dáváte 100dmg a to se určitě vyplatí.
Když už je ta schopnost tak dobrá, tak bych se ji držel a nepokoušel se o nějaké nabíjení prvního Ho-Oh z ruky – hned od začátku bych jel na to, že ho spolu s pár energiemi zahodím do hrobu (např. pomocí Junipera či Ultra Ballu) a odtud ho vytáhnu. To znamená, že s ním nechceme začínat – proto by bylo dobré hrát i další Basic Pokémony.
Zajímavost se může snadno proměnit ve slabinu. Tím, že útočí za mnoho energií a zde platí pravidlo čím více, tím lépe, tak ho dokáže snadno dostat do svízelné situace Mewtwo-EX, který jeho energie využije ve svůj prospěch. A jak je všeobecně známo, nejlepší obranou proti soupeřovo Mewtwoovi je vlastní Mewtwo. Mewtwo-EX se dá využít defakto v každém balíčku, ale přijde mi, že tento jej potřebuje ještě více než ostatní, takže bych neváhal.
Dalším Pokémonem v tomto balíčku může být Rufflet sady Dragons Exalted. Jak jsem se zmiňoval, hodilo by se nám mít více základních Pokémonů, abychom eliminovali možnost startu s Ho-Ohem, tak tu nám Rufflet krásně podporuje. Nejen, že tím zvýšíme počet základních Pokémonů, ale Rufflet sám najde v balíčku 2 Pokémony, kteří mají proti kameni odolnost (tj. Ho-Oh), a dá je do ruky. Tím, že se nám Ho-Ohové dostanou na ruku, máme možnost je v dalším kole hned zahodit. Ano, není to nutný Pokémon, ale osobně mi nepřijde nejhorší. To, si myslím, by mohlo být z Pokémonů vše (techy vypíši dole).
3x Ho-Oh-EX Dragons Exalted
3x Rufflet Dragons Exalted
2x Mewtwo-EX Next Destinies
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8
Díky volbě čistě Basic Pokémonů se dostáváme na velice nízké číslo 8 Pokémonů a nemusí to být finální verdikt. Díky útoku Ho-Oh budeme chtít využít, co nejvíce druhů energií (viděl bych to na dva kusy od každé), což znamená možnost hrát jakýkoliv tech, co levně útočí. Tento balíček může využít např. Terrakiona, Shaymina-EX, Sigilypha, Sableye. Myslím si, že je na místě zamyslet se i nad možností, že soupeř bude využívat Sigilypha – jeden tento kousek by vám úplně rozdrtil váš balíček. Ten je od Pokémonů-EX nezranitelný – a vy útočíte pouze s Pokémony. Osobně bych, i díky tomuto faktu, do decku zařadil 2x Terrakiona.
3x Ho-Oh-EX Dragons Exalted
3x Rufflet Dragons Exalted
2x Mewtwo-EX Next Destinies
2x Terrakion Noble Victories
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10
Dále máme na řadě Trenérskou část. Nejdůležitějším Supporterem zde rozhodně bude Juniper. Krom krásných nových 7 karet zahodí karty z ruky do hrobu – zahodí Ho-Ohy a energie, což chceme. Po bok Junipery, co jiného, dáme i N a Cheren, což je pořád jedna a ta samá pohádka. Díky zahazování karet můžeme volit i Biancu. A já bych se nebál zmínit zde i Cilana, který v balíčku vyhledá 3 energie a dá je do ruky. Tento balíček zvaný „Skittles“ je postaven tak, že nejdůležitější start – dostat rychle do hrobu Ho-Oh a energie a toho pak přes jeho Ability točit. A tak si myslím, že jedno kolo lízání karet můžeme ošelit a nabrat další energie do hry. Ještě bych sem přidal nějaký ten Random Reciever, abychom měli větší šanci dostat, co nejrychleji karty do hrobu přes Juniper.
U Itemů také není nic moc, co řešit. Na hledání Pokémonů, krom Ruffleta, budeme mít Ultra Bally. Pokémoni jsou zde různorodí a nedají se kompletně všichni hledat jiným ballem, navíc nám to hraje do karet s discardem. Další, velice důležitou kartou, bych shledal Energy Switch. Může se stát, že se k jednomu Ho-Ohovi dostanou 2 stejné energie a to je škoda, tak je dobré si ji zachránit. Popř. i vytáhnout v jednom kole Terrakiona nebo Mewtwo není na škodu. Myslím si, že zde se hodně využije. Eviolite udělá z Ho-Oha trochu většího držáka, jelikož na Pokémona-EX byl obdařen „podprůměrnými“ 160HP. Navíc zvýšit HP i u zbylých Pokémonů, tedy Terrakiona a Mewtwo, není nikdy ke škodě. Pokémon Catcher je samozřejmostí. Díky Terrakionovi bych sem zařadil i Switch. A abychom zaplnili místo, volil bych i zařazení Tool Scrapperu, který soupeři (sobě jej zahazovat nechcete) zahodí 2 Tooly ze hry – takže ahoj otravní Eviolite u soupeře.
4x Professor Juniper
4x N
2x Bianca
2x Cheren
1x Cilan
3x Random Reciever
4x Ultra Ball
4x Energy Switch
4x Pokémon Catcher
3x Eviolite
2x Switch
1x Tool Scrapper
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
33
Jak vidíte, nějak nic moc extra se vymyslet nedá. Co jsem si tak projížděl decklisty Skittles na internetu, někteří hráči hráli Energy Searche nebo Super Scoop Upy, ale osobně nevidím důležitou úlohu těchto karet. Celkem 13 Supporterů je solidní počet, z toho jich je 12 lízacích a navrch 3 Random Recivery, takže každé kolo byste si nějakého toho Supportera dát měli. Plný počet Ultra Ballů doplňuje strategii co nejrychleji zahodit energie a Ho-Oh do hrobu a rozjet si své kombo. Jak říkám, nic moc speciálního (krom Cilana).
Poslední částí jsou energie. Čistá verze bez Terrakiona by mohla hrát od všech druhů energií 2 kusy, tedy 8x2 – celkem 16 energií, abychom to měli co nejvíce pestré na útok Ho-Oha. Ale verze s Terrakionem bude muset oželet pár energií a zvýšit počet Kamenných energií, cca na 5. Tzn. 4 typy energií hrát po dvou kusech, 3 typy po jednom kusu. To máme opět počet 16 karet, ale v balíčku nám zbývá 17 míst, takže jednu energii přidáme, ať to máme na pěkných 60-ti kartách v balíčku ^^
5x Kamenná energie
2x Ohnivá energie
2x Psychická energie
2x Temná energie
2x Metalová energie
2x Travní energie
1x Vodní energie
1x Elektrická energie
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17
Jak jsem napsal, minimálně 5 Kamenných bych hrál a zbytek energií, jak si zvolíte, je čistě na vás. Jaké energie máte hezčí, ty tam dáte. A to je vše, co bych k tomu balíčku měl. Pokémoni do tohoto decku nejsou zrovna nejlevnější (Ho-Oh za 200,-/kus, Mewtwo 250,-/kus a Terrakion taktéž 250,-/kus) a díru do světa s tímto pravděpodobně neuděláte. Ale rozhodně tento balíček stojí za minimální testing s proxy kartami, jelikož je to za a) Tier2 balíček a za b) mi to přijde jako takový relax od šílených Zeelsů a Hyder – si řeknete „Si hodím, jestli budu mít čím útočit a jestli ne … Tak to zkusím v dalším kole“. A to vám nabídne málokterý balíček. Takže příště ahoj,
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.