Standard
Metagame po vydání Forbidden Light
Martin Janouš se podělil s čtenáři Pokémon Guru o jeho pohled na aktuální situaci v metagame.
Foto: The Pokémon Company International, Google
Metagame po vydání Forbidden Light
Zdravím všechny čtenáře Pokémon-guru.
Máme za sebou první 2 větší eventy po vydání nové edice Forbidden Light. Jednalo se o dva Special eventy. Jeden se konal ve Francii a druhý v Mexiku. Většinou platí pravidlo, že se na prvních eventech s novou edicí hrají nejvíce očekávané decky a teprve později, když už je meta ustálená, se začínají vymýšlet counter decky, popřípadě upravovat buildy, aby mohly reagovat na velké spektrum decků. Já jsem se ani jednoho z těchto dvou turnajů nezúčastnil, ale všechny výsledky jsem sledoval. Nejvíce v očekávání v nové edici byl support pro Ultra Beast pokémony v podobě hlavně Beast Ringu. Poté se velmi diskutoval pokémon Malamar, který má výbornou abilitu a dokáže rychle nabíjet pokémony. Speciálně Buzzwole byl skloňovaný ve všech pádech od zveřejnění karty Beast Ring. Buzzwole GX/Lycanroc GX, neboli Buzzroc, byl před vydáním Forbidden Light jeden z nejúspěšnějších balíčků na formátu a po vydání Beast Ringu se předpokládalo, že se jeho síla ještě zvýší. Avšak nejde jen o Beast Ring, který z Buzzwola udělal Boha nového formátu. Ve Forbidden Light vyšel i Buzzwole, který není GX a pokud soupeři zbývají 4 odměny, tak dává za 1 energii 120. Navíc ještě vyšla Diancie Prism star, která zvyšuje útok všech bojových pokémonů o 20 damage. Není tedy pochyb, že očekávání Buzzwole decků bylo na místě.
Pokud se podíváme na výsledky z Francie, tak vítězným balíčkem se stal Zoroark/Lycanroc. V TOP8 se podle očekávání objevilo i hodně Buzzwole balíčků (3), Espeon/Garbodor, Malamar/Ultra Necrozma, Beast Box (Naganadel GX + další Ultra beast pokémoni) a neočekávaný deck Greninja GX/Latios. Buzzwole balíčky tvořily cca 60-70% metagame. Když jsem koukal na různé reporty hráčů, tak každý z 8 kol hrál minimálně se 4 Buzzwole balíčky. To je obrovské číslo. Nicméně každý, kdo do turnaje šel, s těmito čísly pravděpodobně počítal. Jak už jsem říkal výše, tak na prvních turnajích nové edice se teprve "testuje" předpoklad, jestli balíky, které byly před vydáním vyzdvihovány, mají svoje místo na metě a jsou dobré. Proto pravděpodobně mnoho hráčů vsadilo na Buzzwola, protože to na první turnaj s novou edicí byla "safe choice". Balík má teoreticky vše, co je potřeba. Velkou damage na začátku, velkou na konci, energetickou akceleraci a konzistenci. Tlak na Buzzwola byl tak velký jako snad ještě nikdy na jiný deck. Proto není divu, že už na prvním turnaji nové edice hráči začali stavět anti-decky na Buzzwola, i když nebylo 100% jisté, že bude mít tak velké zastoupení. Counter na Buzzwola jsou samozřejmě psychičtí pokémoni. Zoroark/Lycanroc už tyto odpovědi dávno má v podobě Mewtwo z Evolutions a Mew ex. Beast Box má psychického Naganadela GX a Espeon/Garbodor je sám o sobě psychický balíček.
Velmi zajímavý counter deck, který asi nikdo nečekal, byl Greninja GX/Latios. Tento balíček měl po 7 základních kolech 7-0 a prorazil si cestu přes všechny Buzzwole decky. Otázka je, jestli měl jen velký surprise faktor, nebo jestli opravdu dokáže obstát v budoucnu. Jeho majitel napsal, že Greninja GX/Latios je super proti 2 momentálně nejvíce hraným balíčkům, což je Buzzwole a Malamar. Linie Greninji GX má schopnost, že dokáže rozdávat zranění po stole, jak jen chce. Myšlenka balíčku je tedy vzít 3-4 odměny v jednom kole, abyste soupeři neaktivovali Beast Ring (3 odměny v případě, že vám zbývá odměn 5). Buzzwole samozřejmě nestojí na zahrání Beast Ringu, avšak nemožnost ho zahrát mu může komplikovat situaci a Greninja ho dokáže obejít.
Zoroak/Lycanroc se stále drží na vysokých stolech. Nicméně už to pro něj není obecně tak lehké jako před vydáním Forbidden Light. Síla Buzzwola je značná, a tak je potřeba, aby si Zoroark dokázal líznout/najít potřebné counter karty v podobě Mew ex a Mewtwo velmi rychle a mohl s Buzzwolem držet krok. Pokud se tak nestane, tak nelze proti Buzzwolovi vyhrát. Avšak Zoroark je pořád jeden z nejvíce konzistentních decků, a tak ho asi pořád budeme vidět na vysokých stolech v různých obměnách a s různým procentem zastoupení.
Druhý očekávaný balíček metagame (po Buzzwolovi) byl Malamar/Ultra Necrozma a nakonec se umístil na turnaji ve Francii na druhém místě. Balíček dokáže dávat stabilně velké množství zranění potom, co dostanete 2-3 Malamary do hry. Nicméně si myslím, že balíček nepatří k nejstabilnějším. Většinou platí, že pokud hrajete nějakého support pokémona, kterého nutně potřebujete, tak pokud si ho nelíznete včas, tak neuděláte absolutně nic. Podobný problém má např. balíček Tapu Bulu/Vikavolt nebo Magnezone/Dusk Mane Necrozma a v tomto případě mi přijde, že situace bude podobná. Proto je velmi důležité u Malamar balíčku dávat velký důraz na konzistenci a odpustit si techy, protože techy vám budou k ničemu, pokud nedostanete do hry Malamary.
Espeon/Garbodor - tento balíček se zdá jako logická odpověď na Buzzwole balíčky a balíčky s Malamarem, které jsou hodně závislé na abilitách. Obecně Espeon/Garbodor má celou sezonu popularitu a úspěšnost jako na houpačce. Neřekl bych, že deck je vyloženě silný, ale pokud ho zvolíte do správné metagame, tak se vám investice vrátí. Momentálně je doba, kdy je opět Espeon/Garbodor v kurzu, avšak pokud se metagame zase změlní, tak už tento balíček nebude tak silný a bude muset opět čekat a možná se už nedočká další úspěšné vlny, protože se s Garbodorem z Break Pointu budeme v září při rotaci loučit.
Poslední balíček, který se velice dobře umístil ve Francii je Beast Box. Základ pro tento deck je Naganadel GX, který dá 20 zranění za každého Beast pokémona, kterého máte ve hře. Verze z Francie hrála v balíčku Ultra Necrozmu, avšak dají se hrát i verze s Dusk Mane Necrozmou a Buzzwolem GX. Beast box je zajímavý tím, že si do něj můžete dát opravdu spoustu karet a reagovat na metagame. Soupeř si nebude tedy nikdy jistý, co přesně v decku hrajete a bude těžké se herně přizpůsobit. Navíc nám pořád budou vycházet nový Ultra Beast pokémoni, a tak se bude moci tento deck obměňovat. Uvidíme, jak se tento deck udrží na metagame. Má velmi pozitivní buzzwole match-up, ale další match-upy už tak jednostranné nejsou, avšak díky mnoha možnostem, co do balíčku zařadit, se pravděpodobně Beast box dokáže přizpůsobit.
Druhý turnaj, který se konal souběžně s Francií se konal v Mexiku a byl to taktéž Special event. Tento turnaj ovládli američtí hráči s balíčkem Necrozma/Malamar. Balíček funguje na podobném principu jako Ultra Necrozma/Malamar. Avšak hrají se zde jen psychické energie a hlavní útočník je Necrozma GX z Burning Shadows. Otázkou je, která verze je lepší. Monopsychická verze to má od pohledu lepší do Buzzwole balíčků, verze s Ultra Necrozmou dokáže zase dávat větší zranění za stejný počet energií. Řekl bych, že obě verze jsou podobně silné, a tak hlavně bude záležet i na preferenci hráče samotného, která verze mu přijde lepší. Na druhou stranu v monopsychické verzi je místo na různé techy, protože hrajete jen 1 druh energií, což vám šetří místo v decku.
Celkově se v TOP8 Special eventu v Mexiku umístily tyto balíčky: Malamar/Necrozma (3x), Malamar/Ultra Necrozma, Zoroark/Garbodor, Buzzwole/Lycanroc (2x) a Gardevoir GX. Jak je vidět, tak Malamar tomuto eventu dominoval, ale Buzzwole nebyl pozadu. Avšak opět se zde objevují i jiné decky. Zoroark/Garbodor je od Internationals v Brazílii velmi populární. Kombinuje výbornou konzistenci Zoroarka se sílou Garbodora. Mnoho hráčů tvrdí, že právě z toho důvodu, je Zoroark/Garbodor momentálně ideální volba do aktuální metagame. Mám podobný názor, ale opět (jako s každou jinou Zoroark variantou) je nutné myslet na konzistenci, co se týče líznutí counter karet na Buzzwola včas. Nicméně přítomnost Garbodora s abilitou Garbotoxin dělá z decku velmi slušný balíček, který má velkou šanci se na metě udržet.
Poslední nestandardní balíček, který se v topce objevil je Gardevoir GX. Osobně si nemyslím, že by metagame Gardevoir decku svědčila, protože mi přijde, že je momentálně field až moc rychlý. Nicméně dají se tady najít určité indicie, proč se Gardevoir deck dokázal dostat takto vysoko. Ultra Necrozma GX má fairy weakness a Buzzwole má u sebe hodně energií. Avšak pořád potřebujete velké množství karet, aby vaše Gardevoira byla momentálně účinná, a tak si myslím, že Gardevoiru v budoucnu uvidíme spíše vzácně.
Jiné decky se příliš neuchytily. Ještě se objevil deck založený na Laprasovi GX, který díky Aqua patchům dokáže držet krok s Buzzwolem, ale proti Malamarovi má velké problémy. Čas ukáže jaké decky vykrystalizují a uchytí se. Nicméně první turnaje jsou vždy vodítka, od kterých se konečná forma fieldu začíná tvořit a já jsem osobně zvědavý, co za balíčky se na nejbližších eventech ukáže.
Martin Janouš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.