Rozhovory
Martin Janouš - rozhovor o Pokémon mistrovství Evropy
Rozhovor s jedním z nejlepších českých hráčů Martinem Janoušem o mistrovství Evropy v karetní hře Pokemon.
Foto: The Pokémon Company International
Ahoj Martine,
o víkendu 27-28.4. se konaly mistrovství Evropy v karetní hře Pokémon. Česko-Slovenská výprava měla slušný úspěch a tak bychom se chtěli dozvědět více. Nejdříve několik otázek k tvojí osobě… Úplně na začátek, mohl by jsi nám říci něco o sobě, jak dlouho hraješ Pokémony, co děláš, když zrovna nehraješ atd.?
Ahoj, karetní hru pokémon hraji od roku 2005, což znamená neuvěřitelných 14 let. Již jsem také překonal svoji "magickou věkovou hranici", a tak můžu tvrdit, že pokémony hraji již více jak polovinu svého života. Začal jsem již na základní škole a karty mě provázely ve všech důležitých životních etapách, což bylo občas velmi hektické. Např. jsem odevzdal svoji diplomovou práci v poslední možný termín odevzdání a následně o 2 dny později letěl na turnaj do Brazílie.
Když zrovna nemusím řešit karty, tak se věnuji práci. Jsem doktorand na vysoké škole, což obnáší výuku studentů, práci v laboratoři a obecnou pomoc na katedře. Na druhou stranu mám velmi flexibilní pracovní dobu, což mi umožňuje hrát efektivně tuto hru stále na vysoké úrovni. Nicméně se může zdát, že na nic jiného už nemůže zbývat čas (což je občas pravda), ale rád si ve volném čase přečtu nějakou zajímavou knihu, kouknu na dobrý film a taky moc rád tančím. Základem je si čas dobře rozvrhnout, aby člověk stíhal vše, protože když člověk opravdu chce, tak dokáže stíhat vše, co chce.
Jaký jsi hrál balíček a jak jsi dopadl?
Již 3 měsíce hraji stále stejný balíček a tak mistrovství Evropy nebylo výjimkou. Hrál jsem balíček Malamar/Ultra Necrozma. Tento balíček je na tomto formátu jeden z nejsilnějších (možná i papírově nejlepší), avšak 99% hráčů by se mnou nesouhlasilo. Problém tohoto balíčku je totiž jeho složitost na hraní. Ačkoli se Malamar/Ultra Necrozma může zdát jako deck s jedinou jednoduchou strategií, a sice pořád protáčet Ultra Necrozmu a dávat velký damage, tak tomu ve většině případech není. Takovou simple strategii člověk uplatňuje snad jen proti Blacephalonům, ale proti ostatním balíčkům jsou rozhodnutí občas složitá a často má hráč více cest, jak k výhře dojít. Nicméně tyto cesty se mohou během hry měnit, a tak je velmi důležité vědět, co v jaké situaci dělat. Možná z toho důvodu je tento balíček hodně podceňován a je podle světového mínění odstaven na vedlejší kolej, protože je pro mnohé hráče jednodušší vzít Blacephalony nebo Pikachu & Zekrom GX, tedy decky, které mají často pouze 1 strategii, a tak je velmi pohodlné tyto decky hrát, protože se nemusíte přizpůsobovat soupeři a "jedete si pořád svoje". Na druhou stranu já jsem často velmi rád v pozici outsidera na velkých turnajích, protože vím, že často hráči proti deckům (o kterých jsou přesvědčení, že jsou špatný) netestují, a tak mají vyšší tendenci poté dělat při reálné hře chyby. A když ještě hrajete netradiční list daného decku, tak soupeř absolutně neví, co má dělat.
Na mistrovství Evropy jsem skončil na 30.místě z cca 830 hráčů, což považuji za velmi dobrý výsledek. Byl jsem jednu hru od účasti v TOP8, ale bohužel to nějak nevyšlo, a tak jsem se nakonec musel spokojit s 30. místem. To znamenalo 750USD a 2 booster boxy a samozřejmě velké množství bodů důležité pro kvalifikaci na mistrovství světa.
Jak by jsi zhodnotil konkurenci a metagame? Překvapilo tě něco?
Tato metagame se hraje již od Internationals v Austrálii, takže jsem žádné velké překvapení nečekal. Pár dobrých hráčů hrálo nový lock deck okolo Zebstriky a Shedinjy, ale jinak metagame byla standardní. Tedy převážně Zapdos, Pikarom, Blacephalon a Zoroark. Nicméně za svou cestu turnajem jsem potkal i deck s White Kyuremem nebo Sylveony GX.
Co se týče konkurence, tak bylo jasné, že tento turnaj budou hrát největší světová esa. Přijeli nejlepší hráči z celého světa. Konkurence tedy byla vcelku velká. Na druhou stranu takto velký turnaj je lákadlo i pro hráče, kteří hrají hru pro zábavu a chtějí si zkusit a zažít atmosféru na velkém turnaji. To konkurenční level (alespoň v prvním dni) trochu rozmělňuje, a tak opravdu TOP hráče potkáte spíše až ve druhém dni. Nicméně i v day 1 jsem osobně potkával spoustu hráčů, které znám a vím, že jsou velmi dobří. Navíc v dnešní době, kdy má každý internet a přístup k informacím není těžké, aby měl každý hráč dobrý list. Proto v dnešní době už nelze úplně klasifikovat hráče s dobrým a špatným listem, ale spíše se už přihlíží na to, jak hráč umí s listem dobře hrát. Navíc často víte, co váš soupeř hraje, což opět otevírá více možností pro zařazení nějakého zajímavého techu, se kterým soupeř nebude počítat, protože hraje standardní list z internetu. V day 2 už poté většinou potkáváte jednoho dobrého hráče za druhým, kde je vysoce nepravděpodobné, že daný hráč udělá nějakou chybu.
Jak jsi na tom tento rok a kvalifikací na Worlds?
Tento rok je to jako na houpačce. Výkony nejsou vyrovnané. Na druhou stranu obrovské neúspěchy pravidelně střídají super výsledky, což bodový zisk vyrovnává. Nyní se držím na 14 místě Evropy, k čemuž velmi výrazně pomohla TOP32 na mistrovství Evropy. Pokud se něco výrazně nepokazí, tak bych se už v TOP22 Evropy měl udržet a v srpnu se zúčastnit již jedenáctého mistrovství světa v mém životě.
Minulý rok jsi nebyl spokojený se svými výsledky a asi i objektivně byly horší než tvůj standard. Čím to bylo?
Minulý rok byl velmi zvláštní. Neuhrál jsem prakticky žádný day 2 na velkých eventech (až na Regionals v Liverpoolu), nicméně jsem dokázal pokaždé vzít body za TOP64. Pomalu jsem tedy bodový zisk budoval bod po bodu a najednou jsem začal přeskakovat v tabulce soupeře, kteří hráli nevyrovnaně a udělali 1 velký výsledek a pak 2 turnaje skončili bez bodů. Ačkoli jsem tedy moc peněžně nevydělal a většinou si odvážel "pouhých" 18 boosterů, tak to nakonec na TOP22 Evropy stačilo. Nicméně je pravda, že jsem úplně spokojený nebyl. Myslím, že každá sezóna má takového hráče, který nehraje úplně super výsledky, ale bodové umístění má konstantní na každém turnaji. Minulou sezónu jsem to byl já a tuhle sezónu tuto roli převzal Patrik Holler, který zatím bodoval na každém zahraničním turnaji, kterého se zúčastnil.
Čím to bylo, že jsem minulý rok nedosáhl na TOP výsledky? Těžko říct, nechci se vymlouvat na smůlu, ale osud to tak zařídil. Velmi často jsem prohrál nebo remizoval „Win and In” zápas do day2, což bylo velmi nepříjemné, ale hold každá sezóna nemůže být nejlepší.
Dříve jsi také hodně přispíval na náš server Pokémon-Guru, v poslední době ale prakticky nepíšeš, čím to?
Bohužel věk člověk nezastaví a se stoupajícím věkem začíná přibývat i spousta povinností. V práci jsou na mne kladeny stále vyšší nároky a tak je čím dál těžší vše skloubit dohromady. Navíc turnaje jsou prakticky každý víkend, takže moc volného času nezbývá, ale snad se v budoucnu polepším :-)
Jak dopadli na mistrovství Evropy ostatní (jak Češi, tak Slováci)?
Myslím, že Česko a Slovensko mělo obecně velmi dobré výsledky na mistrovství Evropy. V kategorii masters se nejlépe umístil Ondra Škubal, který skončil v TOP4, což je úplně parádní výsledek a tímto si zajistil nejenom skoro už jistou účast v TOP22 Evropy, ale i travel award na mistrovství Severní Ameriky, které se bude hrát v červnu. Celkově ve druhém dni bylo 5 hráčů z České republiky. Ondra Škubal, Phong Nguyen, Já, Patrik Holler a Ondřej Kopuletý. Přesně v tomto pořadí se také češi umístili. Phong a já jsme nakonec uhráli TOP32 a Patrik s Ondrou Kopuletým poté TOP128, což je obecně pořád super výsledek. Ani kategorie seniors nedopadla úplně nejhůře. Lili Imrichová skončila v TOP16 a Štěpán Suchánek v TOP32. Avšak největší boom se odehrál v kategorii juniors, kdy ve finále turnaje proti sobě stanuli Daniel Magda z České republiky a Šimon Belanyii ze Slovenska. V top 16 se navíc umístil ještě Long Le také z České republiky. Nakonec se z vítězství radoval Šimon Belanyi ze Slovenska, který po otočení skóre ve finále z 0-1 na 2-1 vyhrál již svůj druhý international. Nutno také podotknout, že všichni 3 zmínění junioři se nakonec umístili v TOP4 Evropy, což jim všem zajišťuje travel award na mistrovství Severní Ameriky v červnu. Mistrovství Evropy tedy obecně dopadlo úplně úžasně a já doufám, že se povede i dále.
Chápu, že největší úspěch zaznamenal mladý borec ze Slovenska, Šimon Belanyi. Ty jsi jeho „trenér“, co takový trénink obnáší a jak jej realizujete? Trénujete víc online, či „naživo“?
Jelikož je Šimon ze Slovenska, tak tréninky "naživo" nepřipadají v úvahu. Proto všechny naše tréninky probíhají přes skype. Nicméně dá se říci, že spolu téměř nehrajeme. Šimon je velmi samostatný a tak trénuje sám v online verzi hry. Já funguji jako coach a to v tom pravém slova smyslu. Se Šimonem nehraji, ale diskutuji a teoreticky ho připravuji a podporuji. Připravuji mu různé úkoly, které musí plnit a následně je společně vyhodnocujeme. Hlavně se ale snažím být i mentální oporou pro Šimona. Sám mám velmi mnoho zkušeností z frustrace, která občas přichází a je občas velmi těžké ji čelit. Učím tedy Šimona i koncentraci, protože to je i jeden z klíčů k úspěchu. Snažím se, aby Šimon jako hráč rostl a za pár let (až bude v masters) byl soběstačný. Bohužel světový trend je nastaven tak, že většina hráčů, kteří hrají dobře v Juniors/Seniors po vstupu do kategorie Masters, není v této kategorii konkurence schopná a hru opouštějí. Snažím se Šimonovi předávat i své letité zkušenosti, aby pak byl v budoucnu na tuto konkurenci připraven.
Co je vlastně v karetní hře Pokémon pro takový úspěch důležité? Co je klíčový faktor úspěchu?
Záleží o jakou věkovou kategorii jde. Popřípadě o jakého hráče jde. Člověk si musí vždy říct, čeho chce v dané hře dosáhnout a jít si za tím. Co se týče kategorie Juniors a Seniors, tak obecně platí, že největší klíč k úspěchu je v "chtění" daného hráče hrát. Už jsem potkal mnoho rodičů, kteří si řekli, že by ty pokémoni byly fajn koníček. Ale když to dítě nechce, tak s tím zkrátka nikdo nic neudělá. Pak existuje pravý opak. Tedy kdy dítě hrozně chce hrát, vyhrávat, ale rodiče mají názor, že "to jsou hloupé kartičky" a bohužel Junioři/Senioři bez podpory rodičů (časové a finanční) v této hře nemohou prorazit. No a když se to sejde a máte nadšeného juniora a k tomu ten junior má super rodiče, kteří jsou ochotní mu koupit potřebné karty a o víkendech s ním cestovat po Evropě, tak je to už téměř polovina úspěchu. Druhá polovina úspěchu je samozřejmě umění hraní samotného. Já s oblibou tvrdím, že kategorie juniors není tak o metagame, ale je to často spíše soutěž o tom "kdo udělá míň missplayů, tak vyhraje". Proto je velmi důležité eliminovat chyby, protože se dá předpokládat, že jich pak soupeř udělá víc.
Druhá strana mince je kategorie masters. Tam už to takto "jednoduché" není. Člověk hlavně musí mít sebevědomí a nebát se hrát se soupeři, kteří jsou v ratingu výš a nebo mají papírově lepší balíček. Samozřejmě missplaye hrají také klíčovou roli, ale nelze na ně spoléhat. V masters platí, že je vysoce důležité odhadnout metagame. Tedy odhadnout procentuelně nejvíce zastoupené decky na turnaji a podle nich zvolit svůj unikátní, popřípadě vhodně zvolit techy v decku. Důležitá je taky psychická pohoda, protože masteři hrají turnaje dlouho (často od 9 ráno do 8 večer v kuse), což vyžaduje velkou odolnost a hodně hráčů po ca 5 kole turnaj začíná ztrácet koncentraci a jejich pravděpodobnost, že udělají chybu se zvyšuje. Vždy je tedy dobré mít s sebou dostatek občerstvení a tekutin, aby se člověk udržoval fyziologicky v pohodě.
Účtuješ si něco za „tréninkové lekce“?
Nějakou odměnu mám, ale to je důvěrné.
Jaké máte spolu se Šimonem plány (další turnaje, Worlds…)?
Nyní má Šimon trochu pauzu, protože se musí věnovat školním povinnostem, ale na konci června nás čeká Internationals v Severní Americe, takže je opět nová výzva na obzoru. Budeme muset věnovat velký důraz přípravě, protože zde bude už úplně jiná metagame kvůli nové Pokemon edici Unbroken Bonds, která určitě trochu zamíchá kartami. Worlds se bude táhnout v podobném duchu, protože letošní rok bude rotace už před Worlds, takže bude opět výzva vymyslet úplně nové balíčky. Nicméně půjdeme do toho s odhodláním a uděláme maximum pro to, abychom si oba odvezli dobré výsledky z těchto turnajů.
Moc díky za rozhovor a ať se ti daří!!
Rozhovor se Šimonem připravujeme a budete si jej moci přečíst během několika dní zde na Pokemon Guru.
Za Pokemon-guru.cz, Lobo.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře