Pro začátečníky
Cena karet Pokémon
Zajímá vás problematika cen jednotlivých Pokémon karet? Zajímá vás, co je to hodnota karty a jak se určuje následná cena konkrétního kousku? V tomto článku se budeme zabývat nejen cenou Pokémon karet a proč jsou některé karty tak drahé a jiné levné, ale projdeme si také jednotlivé faktory, které mají na cenu karet Pokémon vliv.
Foto: The Pokémon Company International
Hodnota Pokémon karet
Cena Pokémon karet je v poslední době velmi diskutované téma, jelikož se k Pokémon TCG vrací stále více sběratelů a hráčů. V Pokémon karetní hře rozlišujeme 3 hlavní pojmy: rarita karty, cena karty a hodnota karty. Tyto fenomény spolu úzce souvisí, ale pokud chcete pouze zjistit cenu konkrétní Pokémon karty, tak stačí navštívit celoevropskou stránku Cardmarket, zadat název karty, najít tu správnou edici, odpovídající stav a verzi karty (foil / non foil apod.). Pokud si chcete koupit balíčky Pokémonů, tak doporučujeme navštívit asi největší obchod s Pokémony Veselý drak.
Pokud se chcete dozvědět více, proč jsou některé karty drahé a jiné nikoliv, případně dokázat odhadnout, kam se cena karty bude vyvíjet, čtěte dále.
Základní faktory ovlivňující cenu Pokemon karet
- Hratelnost karty Pokémon - čím lepší je v balíčku, tím vyšší cena.
- Vzácnost karet Pokémon – toto závisí od počtu, kolik jich bylo vydáno. Neplést s raritou.
- Stav karty Pokémon - neboli jak je karta ošoupaná. Karty je vždy dobré si chránit obaly a albem!
- Obrázek - některé obrázky jsou prostě cool a některé ne. Všichni chtějí ty cool verze :-). Sem bych řadil i full art verze apod.
- Foilové karty - hodně lidem se líbí blyštivost karet, a tak jsou ochotni dát za kartu více.
- Jazyk karty Pokémon - co si nemůžete přečíst, není moc cool. Takže angličtina většinou vede.
- Jméno Pokémona na kartě – Nejznámější je Pikachu. Nejžádanější je aktuálně Charizard.
Obrázek: takto poničeného Charizarda asi nikdo chtít nebude, že?
Proč jsou karty Pokémon vzácné?
Je důležité si uvědomit, že Pokémon je sběratelská karetní hra a stejně jako u ostatních sběratelských artiklů i v Pokémonu platí, že čím méně bylo dané karty vytištěno, tím větší má hodnotu pro sběratele.
Existuje však celá řada faktorů, které vytvářejí cenu konkrétní karty, přičemž některé hrají větší roli a jiné menší. Pojďme se podívat na jednotlivé faktory, které si nyní rozebereme dopodrobna.
1. Hratelnost a poptávka po kartách Pokémon
Hlavním účelem karet Pokémon je jejich využití při hře. Pokud bychom zanedbali všechny ostatní faktory, pak karty, které budou mít nejvyšší hodnotu, jsou ty, jež mají nejširší uplatnění při turnajovém a volném hraní. V Pokémon TCG existuje přes 10 000 jedinečných karet a další stovky jsou vydávány každý rok.
The Pokémon Company International podporuje několik formátů pro hraní Pokémon karet. V zásadě existují tyto základní formáty: Standard, Expanded, Legacy a Theme. Více o formátech Pokémon karet v tomto článku.
Pro nás stačí vědět, že pokud je karta dobrá na nějakém formátu, tak bude cenná. Pokud je karta Pokémon dobrá ve více formátech, bude ještě dražší.
Vezměte si takového Urshifu VMAX z nové jarní edice Battle Styles, který se hraje v Rapid Strike balíčcích formátu Standard. Základní verze této karty začíná na 250 Kč (cca 10 EUR) a stoupá výš s ohledem na stav a jazyk. Hraje se v balíčku společně s Urshifu V a Empoleon V. Pokud by se takováto karta nehrála vůbec, neměla velkou sílu a zásadní potenciál při hraní, mohla by původně stát klidně jen 100-200 korun maximálně.
Stojí za povšimnutí, že pokud je určitá karta na nějakém formátu povolená, znamená to, že je možné hrát libovolnou verzi této karty, i když vyšla v dřívější edici. Platí obecné pravidlo, že čím starší je karta, tím je hodnotnější (i když obě dělají to samé).
2. Vzácnost karet Pokémon
Tento faktor by neměl být zaměňován s "raritou", jež je vyznačena přímo na kartách a značí, jak často se karta objevuje v boosterech (více o tomto tématu v následující části).
Zde se bavíme o tom, kolikrát byla daná karta vytištěna. Dříve vydané sety neměly takový náklad, a tak se karty vyskytují v menším množství.
Jsou však karty, které nebyly vydány v běžné edici a byly např. rozdávány jako odměna na mistrovství světa, nebo jako promo karta. Ty pak mají řádově vyšší hodnotu. Podívejte se na nejdražší Pokémon karty na světě, právě takové specialitky rozebíráme v článku pod odkazem.
S vzácností karet se také pojí celkový výskyt karty v dané edici, protože nehledě na to, jakou raritu a označení karta má, je možné, že se sběratelům nedaří narazit na některé karty při rozbalování Boosterů a je obvyklé, že dokonce i některé Uncommon, Rare a Holo Rare karty se vyskytují častěji v Boosteru na pozici Reverse holo karty, než na jejím původním místě, nebo i přes to, že se daná karta objevuje v Boosteru velmi zřídka, tak mohla vyjít v nějakém předpřipraveném PCD balíčku nebo Build and Battle Pre-release Kitu, což danou hodnotu karty snižuje i přes to, že se jedná o totožnou kartu se stejným číslem.
Jako fajn příklad poslouží Rare karta Pokémona Charizard z edice Vivid Voltage. Jeho základní verze stojí cca 4 EURa, což je asi 100 Kč. Pokud chcete Reverse Holo Rare Charizarda z té samé edice, připravte si 10 EUR. Charizard z Vivid Voltage je výborným příkladem už jen z toho důvodu, že i když se jedná o klasické rérko, daný Pokémony vyšel v edici v mnoha způsobech, takže můžete narazit na speciálního holografického Charizarda z PCD, který má stejný obrázek jako ten Rare, ale pouze má holografickou úpravu, nebo můžete narazit na Pre-release promo Charizarda s totožnými útoky, ale s jiným obrázkem (ten nejdražší z Vivid Voltage) a další.
3. Stav karet Pokémon či také condition
S kartami se ve hře Pokémon hraje a dochází tedy často k jejich opotřebení. Míra, do jaké je ta konkrétní karta ohraná – a také druh opotřebení – snižují její cenu. Karta v tzv. Near Mint stavu (nejčastěji používaný název pro kartu v perfektním stavu) může mít přibližně dvojnásobnou hodnotu než karta v tzv. Played stavu (hraná karta). Přehled stavů karet Pokémon najdete pod odkazem. Tento systém gradingu je nejběžnější ve světě, zejména na Cardmarketu.
Úplně jinou disciplínou je tzv. Grading, tj. ohodnocení karty specializovanou společností. Mějte na paměti, že pokud se rozhodnete poslat své nejcennější kousky do nějakých hodnotících společností (CGC, PSA), tak očekávejte, že při hodnocení se bude vaše karta velmi důkladně zkoumat, a i přes to, že daná karta neměla jakékoliv poškození, i drobná přehlédnutelná vada tisku z výroby by mohla stáhnout hodnocení karty. Nejčastější problematikou je vycentrování celé karty do středu, tzv. centering. Pokud celá textura karty je jen třeba milimetr posunuta do strany a není v přesném středu, hodnotu karty to pak ubírá. Existují extrémy, kdy tisková vada je natolik posunutá, že i celý obrázek a text karty je posunut do strany nebo šikmo. Takovým kartám se říká Error karty a jen některé z nich přesahují svoji původní hodnotu. Vždy záleží na tom, zda chyba tisku přidává, nebo ubírá na estetice karty. Příklad: Karta Charizarda byla vytisknuta špatně a šikmé odklonění holografické nebo Full Art textury zapříčinilo zvláštní grafický úkaz na kartě, který se mnohdy nikdy neobjevuje. V tomto výjimečném případě karta nabírá na ceně.
Na obecné úrovni rozlišujeme v Pokémon TCG tyto stavy karet:
- Mint - karta bez jakéhokoliv poškození, celou dobu uchována v kvalitním obalu. Žádné známky netradičnosti při tisku.
- Near-Mint - velmi dobrý stav s menšími přehlédnutelnými nedostatky (horší Centering apod.).
- Good - známky menšího zanedbatelného poškození karty.
- Played - ohraná karta, která se hrála v balíčku. Může být lehce prohnutá nebo mít odřené rohy, když se dávala a vytahovala z obalu nebo z balíčku.
- Damaged - karta s viditelným nepřehlédnutelným poškozením.
Nezapomeňte si vždy dávat pozor, zda nemáte ve sbírce falešné karty Pokémon z tržnic nebo městských trafik! Podívejte se na článek, jak poznat falešné Pokémon karty zde.
4. Obrázek karty Pokémon
Některé verze karet zkrátka mají ilustraci, kterou hráči preferují oproti jiným jejím verzím. Důležitou roli tento faktor může hrát prakticky u jakékoliv karty. Je daný Pokémon roztomilý, je daný obrázek cool?
V tomto ohledu má největší význam tzv. Full Art provedení. To je karta, která má obrázek téměř přes celou kartu a text se schopnostmi je napsán na kartě. Tyto karty vypadají rozhodně cool, a proto jsou dražší než ostatní. A to nemluvíme ještě o speciálním typu foilování, že?
Mějte na paměti, že většina karet v Pokémon TCG má mnoho různých variant, a to včetně obrázku karty. Mnohdy ti nejoblíbenější Pokémoni z jedné a té samé sady se stejným popiskem mají větší hodnotu už jen z toho důvodu, když je máte ve speciální Full Art verzi, zlaté Secret Rare verzi nebo pouhé Promo holografické verzi. V posledním příkladu mám na mysli především Promo karty z kolekcí, Blister Packů a speciálních sad.
Například karta Pokémona Eevee z edic Sun and Moon má rozdílnou cenu podle toho, jaký obrázek má. Mezi ty nejhodnotnější spadá například holografická Promo Eevee z Pokémon Pikachu and Eevee Pokéball Collection, která v anglickém jazyce začíná na 6 eurech a stoupá nahoru dle stavu a jazyka karty.
5. Foilové karty
Tyto karty bývají dražší než jejich "nefoilové" verze, což je opět způsobeno jejich vzácností. Ale mohou se vyskytovat i výjimky: nefoilová verze karty z edice, vydané v menším nákladu, tak může mít i vyšší cenu než foilová verze z edice, které bylo na trh uvedeno podstatně více.
Obecně však platí, že pokud vyjde karta v jedné edici jak ve "foil", tak v "nefoil" verzi, karta v lesklém provedení bude mít vyšší hodnotu.
Základní typy foilů u Pokémon karet:
- Holo foil – klasický foil, kde se blyští jen obrázek
- Reverse holo foil – obrácený foil, tj. blyští se vše kromě obrázku
- Vroubkovaný foil – speciální typ foilování, který lze poznat i po hmatu. Vyskytuje se na tzv. Rainbow Rare kartách nebo zlatých Secret Rare kartách.
- Half Art / Full Art – full arty i half arty většinou bývají foilové. Nemusí tomu tak ale nutně být. Foilování je většinou na celé kartě.
- Secret Rare – speciální typ karet, které jsou nad rámec daného setu jako tajné réro. Taktéž jsou foilové.
- Shiny Pokémoni – na obrázku jsou hvězdičky a foilování je jen v obrázku.
V současných edicích patří právě Rainbow Secret rare karty (tj. celofoilové s vroubkováním) k těm nejdražším.
6. Jazyk karty Pokémon
Nezapomínejte, že i jazyk karty má vliv na hodnotu karty. Příčinou může být nejen dostatek produktů různých jazyků, ale především fakt, že na většině turnajů po celém světě je možné hrát především anglické verze karet nebo jazyk karty daného státu / oblasti. Obecně převládá na kartách angličtina a japonština, protože většina sběratelů si přeje mít ve sbírce karty právě toho jazyka, protože mu rozumí nejlépe a zároveň jimi mluví nejvíce sběratelů Pokémon TCG po celém světě.
Z jazykových mutací, ve kterých Pokémon vychází, v našich Evropských končinách převládá co do počtu angličtina. Ostatní jazyky jsou menšinové a hlavně nejsou tak cenově atraktivní, je totiž po nich menší poptávka. Tak např. francouzského Charizarda z Champions Path koupíte už za 230 EUR, zatímco na toho samého v angličtině si musíte nachystat min. 280 EUR.
7. Jméno Pokémona na kartě
Tohle je taková specialita pro sběratelskou hru Pokémon. Pokémony totiž lidé nejen hrají, ale také často sbírají. A někdy si je děti kupují jen pro radost, protože chtějí své oblíbené Pokémony vlastnit.
Z tohoto důvodu jsou dražší ti Pokémoni, kteří jsou známí: Pikachu, Eevee, či Charizard. Ale také třeba ti, co jsou z nějakého důvodu roztomilí: Snorlax, Pichu, Charmander, Blastoise, Venusaur apod.
Toto jsou tedy nejdůležitější faktory mající vliv na cenu. Cenné karty je dobré si chránit a to nejlépe obalením karty a jejím uložením do alba na karty. Přehled obalů na karty Pokémon a jejich srovnání najdete pod odkazem. Stejně tak popis různých alb na karty najdete v článku spolu s hodnocením výhod a nevýhod.
Pozor také na padělky karet, které jsou naopak bezcenné. Návod na to, jak poznat padělky karet Pokémon, najdete pod odkazem. Mohli byste místo drahé karty koupit bezcenný kus papíru.
Cena a hodnota karet FAQ
Jak zjistím cenu Pokémon karty?
Ceny všech karet jsou na Cardmarketu. Stačí vyhledat kartu podle názvu.
Co má vliv na cenu karty?
Na finální cenu karty má vliv její aktuální hratelnost, vzácnost, stav, jazyk, provedení, obrázek a celková poptávka v komunitě.
Kde mi poradí s určováním ceny karet?
Nejdříve se pokuste vyhledat ceny karet na Cardmarketu, a pokud si nevíte rady, zkuste se poptat na komunitních Facebook skupinách o Pokémon kartách. Například Pokémon CZ a SK.
Kde koupím karty Pokémon?
Oficiální produkty karetní hry Pokémon pořídíte na e-shopu Veselý Drak.
Závěrem o cenách Pokémon karet
Ve stručnosti bychom mohli říct, že největší vliv na cenu Pokémon karet mají tyto faktory:
- Hratelnost karty Pokémon
- Vzácnost karet Pokémon
- Stav karty Pokémon
- Foilovost karty
Každopádně mějte neustále na paměti, že ceny Pokémon karet se neustále mění konstantně s uplynulým časem, a proto je dobré ceny sledovat pravidelně a zajímat se o to, které karty rostou a které klesají, pokud chcete být zorientovaným sběratelem. Pokud byste chtěli cokoliv dodat, či nám napsat svoje postřehy, neváhejte nám napsat do komentářů.
Autoři článku: Luboš Lauer a Jarek Havelka
Korektura: Lenka "Shailynn" Kvardová
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Nový herní Pokémon TCG formát - Raid battle
Vyšly karty bossů i oficiálně ve standardní velikosti karet, nebo jsou pouze on-line a k vytištění?
všechny komentářeNAIC 2023 - jak zahrála CZ/SK výprava?
1) Neni to Intercontinentals, ale Internationals. 2) Ondra Skubal je aktualni mistr sveta. Byvalym mistrem sveta se stane, az vyhraje...
všechny komentářeNová Pokémon TCG sada Obsidian Flames
Charizard EX :)
všechny komentářeZákladní pravidla karetní hry Pokémon
Jednak jde obecně o další herní variantu stahování a druhak si vzpomeň např. na speciální kondice.
všechny komentářeJak poznat falešné karty Pokemon?
Dobrý deň, doma sme začiatočníci s Pokemon TCG. Na Slovensku sme zakúpili Pokémon GO Poké Ball Tin zakúpené v Dráčiku a v ňom dve karty,...
všechny komentářeKde hrát karetní hru Pokémon
A v Najádě se dle mých posledních informací scházejí ve středu od 15:00 hod., ne v úterý.
všechny komentáře