Pro začátečníky
Pokémon BW-on Half Deck - tipy a triky
Milí čtenáři, rád bych vás uvítal u toho článku, kde se podíváme na jeden typ formátů – na Half Deck. V prosinci (přesněji neděle 9.) se v rámci série Černého Rytíře Praha uskuteční turnaj právě v tomto formátu. V tomto článku naleznete několik mých osobních tipů, jak se na tento turnaj připravit.
První odstavec bych věnoval tomu, co to vůbec Half Deck je. Když se to tak vezme, tak všechno ve hře vykraťte dvakrát a máte Half Deck – je to tedy formát, ve kterém hrajete s 30-ti karetním balíčkem, který má omezení hraní pouze 2 stejných karet (vyjma Basic energií), hrajete na 3 odměny 20 minut + 3 nastavená kola.
Jaké jsou výhody tohoto formátu? Zaprvé odpadnou nějaké nudné balíčky, které se hrají na klasické modifiedové scéně (osobně si zde třeba nedokáži představit Hydry) a naopak dává prostor novým kombinacím. Díky omezení počtu karet pouze na 2 kopie v tomto formátu převažují Basic a Stage1 Pokémoni, Dalším nesporným kladem je časové zrychlení – hrajete na 3 odměny a 20 minut, tedy turnaj netrvá dlouho. Ale zase abyste jeli nějakou dálku a dali si 3 hry po 20-ti minutách, to moc není, proto se bude Half Deck v Černém Rytíři konat systém Best of 3 – tedy hrajete na dvě vítězné a časový limit se posune na 40 minut + 3 nastavená kola. V tomto formátu si to můžete dovolit, pokud nechcete strávit od devíti ráno do desíti večer hraním karet, jako kdyby se jednalo o Modified v Bo3.
Jaké jsou zápory tohoto turnaje? Asi to, že vše důležité je hráno v modified formátu, tedy každý turnaj je dobrý na testing toho nejlepšího balíčku. Ale na druhou stranu – hrát pořád jen modified? Vždyť je to nuda. Za mě jedině dobře, že se dělají i takovéto „funny turnaje“ :).
Nyní abych se přesunul k samotnému rozboru, co by se na tento turnaj mohlo hodit. Teoretická úvaha – můžeme čekat hlavně Basic Pokémony – jsou celkem silní, navíc nezabírají tolik místa (2 Basic útočníci = 2 karty, 2 Stage2 útočníci = 6 karet). Omezení na dvě kopie nám navíc i snižuje možnost prolízu, tedy není tak snadné dostat se k vyšším Stage. Když tedy můžeme čekat Basic Pokémony, kteří z nich jsou ti nej? Asi ti EXoví. Jaké z nich lze čekat – Mewtwo-EX, Darkrai-EX, Tornadus-EX a Landorus-EX, to je můj názor. Mewtwo je dobrý defakto všude.Darkraie bych si představil spolu se Sableyem na nějaký ten rozjezd, přeci jen budete mít jen 2 Patche, což není nejpříznivější. K tomu by mohlo přidat i nějaké to kladivo, jelikož jak je možno vidět – něco extrémně nabíjecího bych neočekával, takže soupeř bude dávat 1 energii za kolo a zahazování kladivy by nemuselo potěšit. Tornadus je takový neutrální Pokémon, jelikož dokáže dát za 2 energie 100dmg a navíc i counteruje dobře Landoruse-EX. Landorus – v prvním kole dá 60dmg, v druhém dalších 60dmg a ve třetím už může jít pro 150dmg – tedy T3 je schopný dát 270dmg a to je pecka. Jeho útok za 150dmg – tím po otečkování prvním útokem zabije defakto vše, takže stačí nějak ubít jednoho Pokémona a poté jdete druhým útokem pro win za zabití EXa. Osobně vidím v Landorusovi hodně velký potenciál v tomto turnaji. Uvedu 2 příkladné decklisty, jak bych si já postavil balíček:
Pokémoni: 2 Trenéři: 16 Energie: 9
2x Landorus-EX 2x Professor Juniper 9x Kamenná Energie
2x Cheren
2x Bianca
2x Random Reciever
2x Eviolite
2x Pokémon Catcher
2x Potion
1x Gold Potion
1x Energy Switch
Když se na to koukneme, ještě nám zbývají 3 místa. Osobně bych šel jen do Landorusů – máte tedy jistotu toho, že s ním vždy začnete a začnete dávat 60dmg od prvního kola, navíc bych se ani moc vody nebál. Dávat k němu třeba Terrakiona – zbytečné, jelikož ten by zde byl doopravdy na jedno použití. A ostatní kamenní EXové (Groundon a Terrakion) se sem nehodí. 9 energií by mu mohlo stačit. Díky tomu, že máme jen 2 Pokémony, tak můžeme dát vysoký počet Trenérů – 6 draw Supporterů + 2 RR by mělo zajistit to, že v prvním kole si k Landorusovi dáte energii a budete jich mít na ruce po čas hry dostatek. Dále jsem se zde zaměřil na to, aby Landor něco vydržel, když už nemáme jiného útočníka – za pomocí Eviolitů, Potion a Gold Potionu. Catcher nesmí chybět na tahání Pokémonů a Energy Switch – mohl by se hodit :). Jak říkám, zbývají ještě 3 místa, takže třeba karty jako je Skyla na hledání potřebných Trenérů jako Catcher nebo Gold Potion, popř. i Tool Scrapper na zahození soupeřových Eviolitů, které potrápí první útok Landoruse.
Pokémoni: 5 Trenéři: 16 Energie: 9
2x Sableye 2x Professor Juniper 7x Darkness Energie
2x Darkrai-EX 2x Cheren 2x DCE
1x Tornadus-EX 1x Bianca
2x Ultra Ball
2x Eviolite
2x Pokémon Catcher
2x Dark Patch
2x Crushing Hammer
1x Enhanced Hammer
V tomto balíčku jsem volil kombinaci Darkraie a Tornaduse. Darkrai je celkem dost supa dupa Pokémon – 180HP, jeho Ability dává defakto všemu free retreat, za 3 energie dá 120dmg a nabíjí si pomocí Dark Patche a to je fakt dobré. Bohužel, nejvíce mu to kazí jeho slabost na kámen – tedy na Landoruse, kterého bych osobně na turnaji očekával ve velkém zastoupení. Proto jsem tedy přidal i Tornaduse, který na něj má slabost – první útok ho defakto nezraní a druhým vás dá minimálně 2hitknockout. Vy ho sic na ránu taky nedáte, ale 2hit ho taky sejmete. Otázkou je, jestli by jeden stačil (záleží na tom, jak vám to chodí a jak moc se Landorus bude hrát). Sableye čistě na tahání Itemů z hrobu. Z Itemů tu máme potřebné Dark Patche na nabíjení, Hammery na zahazování soupeřových energií a Ultra Bally – ty zahodí do hrobu energie (které vytáhnete přes Patche) a najde Pokémona. Pokémony zde máme různorodé, tedy nejde využít specificky Level Ballu / Heavy Ballu etc. Energie by ty Temné měli stačit, jelikož je točíte do hry přes Dark Patche, a DCE na rychlejší nabití Tornaduse.
Když se dá očekávat herní pole plní EXů, možná by stálo se i zamyslet nad tím, jak na ně vyzrát. Proti nim se nám nabízejí rovnou 2 Pokémoni – Bouffalant DrE a Sigilyph DrE. Bouffalant dává za 3 energie 60dmg, ale EXo je pro něj jako červený šátek před očima, tak ho napálí rovnou za 120dmg. A to není špatné, když můžete využít DCE a dávat tak 120 za 2 energie. Otázkou je, ke komu ho přiřadit. Sám díky své Ability vydrží něco víc, když k tomu přidáte ještě Eviolite a Aspertia City Gym, na Bouffalanta musí soupeř vytáhnout 160dmg na OHKO. Ale bohužel, proti Landorusovi díky slabosti ztrácí. K Darkraiovi ho dávat je asi blbost, jelikož byste dali ke slabině další slabinu. Nabízí se nám tedy Tornadus, který dokáže Landoruse counterovat – ale to zase máme 2 bezbarvé Pokémony, na které máme jen 2 DCE. Je to celkem zapeklitá situace. Pokud ho ale přidáte skoro kamkoliv (kor kde budete mít DCE), nemyslím si, že by to muselo být na škodu.
Sigilyph je naopak proti EXům úplně odolný – jejich útoku ho vůbec nezraní. Útok Sigilypha dává za PCC energie 50dmg a dalších 10dmg za každou energii u Bránícího se Pokémona. Nejhorší to není, ale že byste soupeři všechno Onehitovali … Otázkou je, jak moc budou balíčky na Sigilypha připravené a jak se ho budou bát. Když ho všichni přehlídnou a budou hrát čistě EXový deck, tak vyložíte Sigilypha a podáváte soupeři ruku. Pokud ale na to bude nějak připraven (i kdyby měl Bouffalanta), tak jeho efektivita zas tak velká není. Ale rozhodně jsou Bouffalant a Sigilyph Pokémoni k zamyšlení nad tímto fieldem.
Dále je tu otázka ohledně Eelektrika. Mít 2-2 linii není nejhorší, ale Landorus to nehorázně vykosí, pokud si T1 začne hned Hammerhead. Myslím si, že z tady toho důvodu bych asi Eelse nehrál.
Velice zajímavou kartou do tohoto formátu by mohl být Ditto BC. Ten má pouze schopnost, že na něj můžete vyložit nějakého Basic Pokémona z ruky a Ditto se na něj změní. Ditta zmiňuji ve spojitosti balíčku známý jako 6 corners – ten využíval mnohých Pokémonů k tomu, aby counteroval Weakness. Ale co když nevíte, co soupeř hraje? Je na nic začít s Landorusem, když on bude mít Keldea nebo Kyuremy. Ditto vám tedy dává možnost nahlédnout do hry – uvidíte, co soupeř hraje a podle toho si na Ditta dáte potřebného Pokémona. Rovnou se koukneme na decklist:
Pokémoni: 8 Trenéři: 14 Energie: 8
2x Ditto BC 2x Professor Juniper 4x Prism Energie
1x Landorus-EX 2x Cheren 4x Blend LWMF Energie
1x Keldeo-EX 2x Bianca
1x Mewtwo-EX 2x Ultra Ball
1x Zekrom BW 2x Pokémon Catcher
1x Virizion NV 2x Eviolite
1x Cobalion NV 1x Switch
1x Computer Search
Dle hodnocení, co jsem napsal nahoře, tak jsem defakto složil list. Bojím-li se Darkraiů a Eelsů, tak mám Landoruse. Bojím-li Landorusů, tak mám Keldea. Bojím-li se Mewtwo, tak mám svého Mewtwo. Odněkud na mě vybafne Tornadus? Mám Zekroma. Bojím se Keldea nebo Terrakionů, na to mám Viriziona (a také má dobrý draw útok). Cobalion je takový okrajový, který se dá využít, když třeba víte, že soupeř má jen 2 Pokémony a jednoho má v odměnách. Díky tomu, že hrajete jenom Basic Pokémony, tak můžeme plně využít Prism energií a k nim i Blend energií, kde akorát jediný Virizion ji nevyužije (tomu budou stačit Prismy), zbytek je v pohodě. Trenéři se tu točí pořád jedni a ti samí. Tento balíček si dokáže najít odpověď defakto na vše, ani Sigilyph nebo Bouffalant ho nějak moc nezastaví.
A tímto bych tento článek zakončil. Rozhodně doporučuji každému, aby si na tento turnaj podíval – je to úplně jiná atmosféra než na klasickém modifiedu, protože mi přijde, že ten všichni berou moc vážně. Navíc bodíky do pořadí Černého Rytíře se vždy hodí :). Takže přeji všem hodně štěstí a potom napište do komentářů, jaký balíček jste si vybrali!
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.