Pro začátečníky
Pokémon Guru radí začínajícím - Základní sestava trenérů na modified
Zdravím všechny čtenáře. O rotaci jste se na této stránce již něco mohli dočíst. A právě proto je na čase aktualizovat článek, který je zaměřený hlavně pro nové a začínající hráče – nějaká ta základní sestava Trenérů. Trenéři tvoří v každém balíčku hodně velkou úlohu a mnozí začátečníci si řeknou „Vždyť jsou k ničemu, to si tam radši přidám další Pokémony.“. To je jedna z největších chyb deckbuildu (stavby balíčku). O Trenérech obecně jste si mohli něco přečíst i v článku Farewella, který se tímto problémem zabýval a doporučuji si taktéž jeho článek přečíst. A my se už podíváme na základní sestavu Trenérů, která by se měla hrát všude, a dolů pod čáru uvedu i pár dalších, které by některé balíčky mohly využít.
Professor Juniper – 4x
Dovolím si říct, že Juniper je tím nejlepším Supporterem, co aktuálně máme. Zahodí vám všechny karty na ruce a lízne 7 nových. Zahodit karty může být pro nějaké balíčky nevýhoda, hlavně pro Stage2 balíčky, ale pro některé i velká výhoda, např. pro balíčky s Eelektrikem nebo Darkraiem. 7 nových karet vám žádné jiná karta nedá a tento počet je doopravdy dost, hře to dává úplně jinačí směr – když si myslíte, že máte hru prohranou a dostanete Junipera na ruku, mnohdy se stane, že vítězství díky této kartě otočíte ve svůj prospěch. Ještě abych řekl něco k zahození – další výhodu shledávám v tom, že si zahodíte karty, které jste nemohli v dané situaci využít. Cokoliv, co jde využít, samozřejmě využijete, a zbylé karty mohou být to „smetí“, co již nemáte šanci využít – když máte všechny Pokémony ve hře, nějaký Ultra Ball či Rare Candy jsou zbytečné, a Juniper je vás jich zbaví. S Juniperkou jste se mohli setkat v sadě Black&White nebo Dark Explorers. Pro Basic a Stage1 balíčky říkám rozhodně 4x, Stage2 balíčky by mohly váhat – pokud máte jen nějaký Stage2 tech, tak bych ji také hrál v plném počtu; pokud máte postavený nějaký celo-Stage2, možná bych ji nehrál vůbec nebo pouze 2 kusy.
N – 3x-4x
Po Juniperce Supporter číslo 2. Oba hráči si zamíchají ruku a líznou si tolik karet, kolik jim zbývá odměn. Síla této karty je dvojí – v začátku hry vám dá nových 5-6 karet, což na rozjezd je také dobré, a v lategame máte možnost soupeře luxusně míchnout na 2 karty a pokud nemá vše vysetupováno, tak se 2 kartami nic moc nevymyslí. Je pravdou, že se možná míchnete sami, to už musíte posoudit sami, zda-li je to vhodné či ne. Ale když si chcete dát N, většinou na ruce nemíváte moc použitelné karty a tak mít na ruce 5 nepoužitelných karet nebo 2 možná použitelné … To radši ty možná použitelné. S Nkem jste se mohli setkat v sadě Noble Victories (jak v klasické, tak i Full Art verzi!) nebo v sadě Dark Explorers. Nehledě na jakýkoliv typ balíčku, hrál bych ji všude. A to minimálně 3x, pokud bude místo, tak i klidně 4x – tím nic nezkazíte.
Cheren – 2x-4x
S Cherenem jsme se mohli setkat již v balíčcích v GS-on formátu, ovšem ne moc často (i když pravdou, že balíčky, které vyhrály Regionals Praha a Nats Cheren hrály …). Nyní, alespoň mně to tak přijde, se Cheren dostal do pozice „Není nic lepšího, tak budu hrát právě jeho.“. Cheren lízne 3 karty. Když si to srovnáme s výše vypsanými Supportery, kteří dali 6-7 nových karet a tahle dá pouze 3 … Už je vám asi jasná věta, kterou jsem napsal nahoře v uvozovkách. Ano, pravdou je, že ji můžete využít hned na začátku kola a nemusíte spotřebovávat všechny karty před jejím použitím, čímž se trochu zvyšuje možnost jiných kombinací karet. Ale i tak – 3 vs. 7 nových karet … Ale co naděláme. S Cherenem jste se mohli setkat v sadě Emerging Power nebo opět v Dark Explorers. Každý balíček by ho měl hrát alespoň 2x, balíčky nevyužívající Juniper (nebo jej nevyužívají v plném počtu) rozhodně 4x.
Bianca – 2x-3x
Bianca nám dolíže do 6-ti karet na ruce. Takže se můžeme dostat do situace, kdy lízne 5-6 karet – což je dobré. Ale někdy zase do situace, kdy lízne třeba jen 1 (pokud vůbec) a to je celkem špatné. Proto se často dostává v porovnání s Cherenem, co je lepší hrát. Bianca líže 0-6 karet, Cheren líže na jistotu 3. Celkově tedy hrát Biancu je dobré v balíčku, který využívá plný počet Ultra Ballu či jiných karet, které zahazují nějaké karty z ruky. Když máte na ruce 5 karet vč. Biancy a Ultra Ballu, tak sice máte 5 karet, ale zahrajete UB (máte 4) à zahodíte 2 (máte 2), Pokémona ihned zahodíte (máte pořád 2) a zahrajete Biancu (máte 1 kartu) à lížete si 5 karet. Takže Ultra Ball tahá tuto kartu jedině nahoru a pokud jej využíváte, zkuste ji ve svém balíčku, nemuselo by to být na škodu. S Biancou jste se mohli setkat v sadě Emerging Power. Kde ji hrát, popsáno výše.
Každý z těchto Supporterů stojí okolo 20,-/kus, Bianca může mít trochu více (30,-) díky tomu, že vyšla pouze v jedné sadě. Celkový počet Supporterů na deck je 8-12. Většinou máme kombinaci 4x Juniper a 3x/4x N. Zbytek je doplněný kombinací Cherenů a Bianec. Ono se řekne „20,- za jednu, ale vždyť jich mám v balíčku 10! To jsou dvě stovky!“. Toto rozhodně není ztracená investice. Jste na začátku sezóny a nebojím se říct, že tyto karty s námi alespoň další sezónu vydrží. A budete jej využívat doopravdy v každém balíčku, takže tato investice nejsou vyhozené peníze ;). Nyní něco k Itemům.
Ultra Ball – 2x-4x
Ultra Ball se chytil iniciativy „Hlavní hledač Pokémonů“. Zahodíte z ruky 2 karty a vyhledáte si v balíčku jakéhokoliv Pokémona. A hned oba dva efekty mají svá plus – dnes nejvíce využívanými balíčky jsou s Eelektrikem a Darkraiem. Oba tyto balíčky tahají a přidávají energie z hrobu přímo k Pokémonům. A pokud chtějí tyto energie přidat v nějakém speedu, musí se tam nějak objevit. A Ultra Ball to krásně splňuje. Navíc hledá jakéhokoliv Pokémona, není nijak omezen, což je výborné. S Ultra Ballem jste se mohli setkat v sadě Dark Explorers. Doporučuji hrát každému balíčku alespoň 3x (výjimkou jsou Stage1 balíčky, viz Level Ball), ti, kteří pracují s hrobem, i 4x. Ultra Ball se může prodražit, cena je aktuálně na 30,-/kus a při štěstí ji chytnete v boosteru Dark Explorers.
Pokémon Catcher – 3x-4x
Asi nejdražší Item (a celkově Trenér), co máme na aktuálním fieldu, jeho cena jde od 200,- nahoru. Tato karta vám přitáhne soupeřova Pokémona na lavičce do Aktivní pozice. Tím máte možnost narušit mu jeho veškerá komba, která má – přitáhnete si jeho Hydreigona, Klinklanga, Eelektrika, Emboara etc., kteří jsou pro něj herně velice důležití, a vyřadíte mu je ze hry. Nebo si takto vystřelíte poslední levnou odměny (kdo by se dělal s Darkraiem-EX, když může snadno zabít Deina) apod. Tato karta nabízí neuvěřitelné možnosti, nejednou se stane, že tím soupeři zmaříte plány – to ale čekejte i od soupeře! Doopravdy doporučuji sehnat všem hráčům, balíčky využívající Sableye si mohou dovolit hrát 3 kusy. Tlačáky (různé Terrakion balíčky) dle mého musí hrát 4 a pokud hrajete nějaký control, můžete se držet počtu 3 kusů (možná i méně, záleží na balíčku). Catcher získáte z boosterů Emerging Power či při velkém štěstí jeho Shiny verzi v sadě Dark Explorers.
Random Reciever – 2x-4x
Random Reciever dodá každému balíčku větší stabilitu. Odhalujete karty z vrchu decku do té doby, než zde najdete Supportera, kterého si dáte do ruky a zbytek dáte zpět do balíčku. Podívejme se, co hrajeme za Supportery – všechny nám líznou nové karty. Takže Random Reciever = líznutí nových karet. A lízat si nové karty je fajn ne? Navíc takto s tímto Itemem máte větší šanci, že se v začátku rozjedete – namísto třeba 12 Supporterů teď jich budete mít jakoby 15 (15 karet, co dokáží líznout nové karty). Pokud nějaký balíček hraje třeba pouze 8 Supporterů, je pro něj nutností hrát 4 kusy. Pokud se držíte okolo počtu 10, je dobré hrát 3 kusy a při 12 Supporterech by mohli stačit jen 2. Opět záleží na tom, jak to bude vyhovovat vám. Karta opět ze sady Dark Explorers, cena do 20,- Kč.
Tool Scrapper – 2x-4x
Co se dnes hraje? Hlavně Basic balíčky s Darkraii a jinými Pokémony-EX. A proč by takovéto balíčky nevyužili Eviolite, který jim ještě pomůže déle přežít. A ono když vám soupeř sundá 20dmg z každého vašeho útoku … Tak se to postupně nasčítá. Ale pomocí Tool Scrapperu mu můžete jeho Eviolity zničit. Tato karta říká „Vyber do dvou Toolů ve hře (u tebe i soupeře) a zahoď je.“ Krom tedy možnosti zničit soupeřovy Tooly (a např. i zastavit Garbodora) můžete zahodit i nějaký ten svůj. Proč? Třeba mám Darkraie s Eviolitem a potřebuji dát nutně o 20dmg více … A díky tomu, že mám Eviolite, nemohu dát Darkraiovi jinačí Tool, v tomto případě třeba Dark Claw. Přes Scrappera si Eviolite zahodíte, dáte si Dark Claw a jdete si pro win. Balíčky, které mohou nabídnout více místa (třeba nějaký ten šutr), by si mohli zahrát 3 až 4 kusy (záleží taktéž na tom, jak by vás ohrozili jinačí balíčky – když šutr potká Tornaduse-EX, který každý jeho útok stáhne o 40dmg, tak by měl hrát 4 Scrappery, aby to nebylo tak zdrcující redukování), zbytek balíčků po dvou kusech ^^ Cena do 30,-.
PlusPower – 2x-3x
Víte, co se hraje. Ale vy máte problém s tím, že soupeřovo Pokémonovi zbývá po vašem útoku 10dmg? Toto je zas práce pro PlusPower, který vám přidá na jedno kolo 10dmg k útoku. Vím-li, že se hrají Darkraiové a já hraji Landoruse, hold si musím zahrát nějaký ten PlusPower, abych soupeře zabil na jednu ránu. Cena skorem stejná jako u Switche, taktéž je PlusPower stálicí v herním poli (naposledy vyšel v sadě Black&White).
Switch – 1x-2x
Switch je záležitostí balíčků, které nevyužívají Darkraie-EX, jelikož vám vymění Aktivního Pokémona s Pokémonem na lavičce. Např. takový Terrakioni, kteří mají hodně vysoký retreat, by se nemohli dovolit klasickou cestou ustoupit a ono proč útočit Terrakionem-EX, když útočit Terrakionem NV by bylo mnohem účinnější. Takže přichází na řadu Switch, který tuto práci odvede. Cena této karty … škoda mluvit, mnoho hráčů by vám ji dalo zadarmo, než aby natahovali ruku pro těch pár kaček (max. 5,-) a dávali je do peněženky. ^^
Super Rod – 1x-2x
Každý balíček si chce vytáhnout Pokémony a energie z hrobu zpět do hry. Super Rod vytáhne kombinaci 3 Pokémonů a energií zpět do balíčků. Díky této kartě si můžete třeba dovolit ubrat na jedné energii v balíčku apod. Doopravdy všude alespoň jednou, kde vám to přijde důležité, tak i 2x. Super Rod je ze sady Noble Victories a cena je okolo 15,-.
___________________________________________________________________________
Tady pod čarou se budou nacházet ti „lepší“ Trenéři, kteří by si mohli najít místo v balíčku, ale nelze jej zahrnout do té základní sestavy. Jedná se o doplnění k jednotlivým balíčkům.
Level Ball – 2x-4x
Některé balíčky mohou využít i Level Ball po bok Ultra Ballu. To platí hlavně pro Stage1 balíčky. Level Ball hledá Pokémony, kteří mají 90HP nebo méně. Proto jej využijí hlavně Stage1 balíčky – Basic balíčky hrají Pokémony 110HP+, Stage2 zase 140HP+ (takový sick, že Basicové mají víc HP než Stage1 ://). Krásně se tato karta hodí např. k Eelektrikům, kde dokáže najít celkem 8 Pokémonů – 4 Tynama a 4 Eelektriky. Nebo když hrajete balíček Ninetales/Amoonguss, různé verze okolo Cinccina BW, Durantů a tak podobně. K Eelektrikům doporučuji 2x, ke zbytku 4x – u nich je zbytečné zahazovat karty, když si můžete Pokémona najít bez dalšího efektu (takže u nich hrát třeba 4x Level Ball a 2x Ultra Ball). Cena není vysoká, cca za 15,- by měl být Level Ball váš. Tuto kartu můžete chytit v boosterech sady Next Destinies.
Rare Candy – 3x-4x
Toto se týká pouze Stage2 balíčků. Rare Candy nám říká, že na Basica můžeme rovnou položit Stage2 – tedy přeskočit Stage1. Bohužel, Candy se nedá využít v prvním kole či na Pokémona, který byl vyložen ve stejném kole jako Candy. Ono když si to spočítáme – T1 dáme Basica, T2 Stage1 a T3 Stage2 nebo si T1 dáme Basica a T2 Candy na Stage2. Tento teoretický rozbor říká, že Candy je ve hře mnohem rychlejší a to je důvod, proč se i hraje – čím víc rychlosti, tím jedině lépe. Navíc máte v kapse i moment překvapení, jelikož třeba takový Deina ve hře moc velká hrozba není. Ale když dostanete do hry hned Hydreigona, to už celkem hrozba je a soupeř musí vymýšlet nový plán. Cena Rare Candy se neustále mění, ale vyšlo již v mnoho sadách (naposledy v Dark Explorers), takže jeho cena nebývá vyšší jak 50,-.
Max Potion – 2x-3x
Max Potion se v poslední době mezi hráči povýšil, co se oblíbenosti týče. Vyléčí všechno zranění z jednoho vašeho Pokémona, za to si ale žádá zahodit od něj všechny energie. Pokud hrajete třeba Zeels, mohli byste si 2 Max Potiony zahrát. V tomto balíčku se chcete zaměřit na léčení hlavně Pokémonů-EX. Oléčit si Raikoua-EX, který po svém útoku u sebe nemá žádnou energii … No krása. Nebo si můžete oléčit třeba Zekroma-EX, který po svém útoku má u sebe jen 2 energie, které není problém vytáhnout přes Eelektrika. Pokud hrajete balíček okolo Hydreigona DrE či Klinklanga, tak byste se o Max Potion mohli taktéž zajímat – od svého Pokémona-EX si přetáhnete energii, oléčíte z něj všechny žetony a pak mu zase energie nasunete zpět. Celkem krásná kombinace ne? V tomto případě bych je hrál v počtu 3 kusů. S touhle kartou jste se mohli setkat v sadě Emerging Power.
Crushing Hammmer – 3x-4x + Enhanced Hammer – 2x
Pro tzv. HammerTime balíčky jsou kladiva tím nejdůležitějším, co mají. Obě kladiva zahazují soupeři energie – Crushing Hammer při šťastném hodu zahodí jednu jakoukoliv, Enhanced Hammer zase zahodí jednu Speciální. Vždy převažuje počet Crushingů. Proč? Protože zahodí jakoukoliv – jak Basic, tak Special. Enhanced zahazuje pouze Special, kterých většina balíčků využívá max. v 4 kusech, takže i když není o flipu, bohatě stačí v balíčku 2x (přeci jen máte ještě Sableye). Basic energií hraje většina balíčků o mnoho více, takže točíte jeden Crushing za druhým. Popř. tyto karty hrajete tam, kde máte minimum Pokémonů a máte tak místo na Trenéry. Minimem Pokémonům myslím třeba Duranty či Str8 Terrakiony, kde hrajete 4-6 Pokémonů. A ono zpomalit soupeře, to nikdy není na škodu. Kladiva taktéž seženete max. do 20 korun za kus ^.^
Eviolite – 2x-3x
Aktuálně Tool číslo 1. Díky aktuálně vysoké hranosti Basic balíčků se ani nemůžeme divit, že se Eviolite těší takové oblibě. Pokud je tento Tool připojen k Basic Pokémonovi, útoky do něj jsou menší o 20 damage. Takže já si mohu vzít již takhle naboostovaného Darkraie a každý útok, kterým mě soupeř zranění (zraněním), si zmenším o 20. A ono vyvinout 200 damage na one hit je bez slabosti defakto nemožné. Na two hit musíte vyvinout celkem 220 damage, na three hit 240 damage a tak dále. Celkem libový Tool z Noble Victories, a to nejen k Pokémonům-EX, ale i třeba k Terrakionům, Durantům a dalším potvorám.
Revive – 1x-2x
Namísto Super Rodu se můžete ve vašem balíčku rozhodnout zahrát Revive. Ten vytáhne 1 Basic Pokémona z hrobu hned na lavičku. Výhodou je hned na první pohled to, že ji dá ihned do hry a nemusíte nic hledat. Bohužel, tahá jen jednoho Pokémona – navíc Basica. Záleží na tom, jak moc důležité je pro vás vytáhnout si energie z hrobu. Pokud si myslíte, že to pro vás není moc důležité a hrajete nějaký Basic balíček, nevidím důvod nešáhnout po Revivu z Black&Whitu.
Skyarrow Bridge – 2x-3x
Aktuálně nejvíce použitelný Stadion. Každému Basic Pokémonovi sníží Retreat o 1 energii. Pokud hrajete tedy nějaké Tornaduse, Thunduruse, Landoruse a celkově Basic Pokémony s Retreatem 1 nebo 2 energie, rozhodně se tato karta vyplatí zařadit. U Pokémonů s 3 a více energiemi v Retreatu je to dle mého zbytečné, jelikož za tolik energií stejně stahovat nechcete. Skyarrow Bridge vyšel v sadě Next Destinies.
Nyní si dáme celkový souhrn té základní sestavy:
4x Juniper
3-4x N
2-4x Cheren
2-4x Bianca
4x Ultra Ball
4x Pokémon Catcher
3x Random Reciever
2x Tool Scrapper
2-4x Plus Power
2x Switch
1x Super Rod
3-4x Level Ball
3-4x Rare Candy
3x Max Potion
4x Hammers
3x Eviolite
1x Revive
2x Skyarrow Bridge
Toto by bylo zhruba tak vše, co nám herní scéna nabízí. Při stavbě balíčků bych se držel počtů 8-12 Supporterů a 15-20 Itemů. Pokud máte balíček, kde máte volné místo, jste šťastnými hráči a můžete využít naplno všemožných Itemů. Většinou to ale bývá tak, že jste na něco základního zapomněli :D (já často zapomínám na Catchery). Doufám, že tento článek napomůže nejednomu hráči s jeho prvními buildy, kde Trenéři mají velký podíl na tom, aby balíček správně fungoval a vy měli šanci vyhrát.
Jan „Golem“ Forejt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.