Recenze
Recenze Sun and Moon: karty s potenciálem
Recenze Sun and Moon: karty s potenciálem
Zdravím všechny pokémoňáky a pokemoňačky. Zatím je moje portfolio článků zaměřený spíš na reporty z turnajů (ale za to libový XD), rozbor produktu s vylepšením a rozbor jednoho z top tier decků. Dneska sem si ale chtěl zkusit něco trochu jinýho. Zhodnotit karty z nejnovější edice, co maj potenciál nebo je kolem nich velkej hype.
Obecně se o Sun and Moon mluvilo jako o sadě, co toho hodně změní a že nezůstane kámen na kameni a téměř ihned po vydání japonskýho spoileru se začaly objevovat videa kde lidi proxovali decky, co jim přišly zajímavý. Žel, často to bohužel byly videa, kde se hrál novej deck proti novýmu decku, takže vypovídající hodnota byla v podstatě nulová.
Dneska je už edice chvíli vydaná a začínaj se objevovat mnohem relevantnější listy a videa. Po asi milionu hodinách, co sem nakoukával videa se strategiema (včetně naprosto příšerných playů) sem si udělal aspoň trochu obrázek o power levelu nových karet a ten se vám teď pokusim nastínit.
Takže se připoutejte, deme na to…
Obecně se o Sun and Moon mluvilo jako o sadě, co toho hodně změní a že nezůstane kámen na kameni a téměř ihned po vydání japonskýho spoileru se začaly objevovat videa kde lidi proxovali decky, co jim přišly zajímavý. Žel, často to bohužel byly videa, kde se hrál novej deck proti novýmu decku, takže vypovídající hodnota byla v podstatě nulová.
Dneska je už edice chvíli vydaná a začínaj se objevovat mnohem relevantnější listy a videa. Po asi milionu hodinách, co sem nakoukával videa se strategiema (včetně naprosto příšerných playů) sem si udělal aspoň trochu obrázek o power levelu nových karet a ten se vám teď pokusim nastínit.
Takže se připoutejte, deme na to…
Pokémoni
Začneme rovnou největší chloubou Sun and Moon a to GX pokémony. Na rozdíl od jejich předchůdců, pokémonů EX, nemusí být pouze Basic, ale můžou to být i evoluce. Ano v dřívějších sadách vycházeli Mega evoluce, ale ty měly specifický pravidla (bez spirit linku se ukončí kolo atd). Stejně jako u EXů, se i za GX berou dvě odměny.
Výhody evolučních GX sou hlavně v tom, že podvývoje sou jen za jednu odměnu. Jdou hledat kartama, kterejma EXa hledat nejdou a nefunguje na ně proti-EXová šikana jako například Yveltal Fright Night, případně Regice nebo anti-Mega karty jako Giratina EX nebo Faded Town. Pokud jde o Stage 1, tak jdou přebarvovat Eeveelucema z Ancient Origins. Je to skvělé, no není to skvělé?
Ohledně čísel, sou Basic GX srovnatelný s EXama. Stage 1 GX s Mega evolucema a Stage 2 GX s….ještě většíma prasatama :D.
GXové maj ještě jednu specialitku, tzv. GX útok. Ten mívá ultimátní efekt, ale de použít jen jednou za hru. Takže když použijete jeden GX útok (například Taurosův Mad Bull GX), tak už nemůžete použít jinej GX útok, jinýho GX pokémona.
Dost obecnejch keců, deme na konkrétní karty :D
Lapras GX
Lapras je se 190HP celkem řízek. Prvním útokem prolízne, druhym dá 160, ale nemůže další kolo útočit a GX dá 100 a autoparalýzu. Viděl sem celkem úspěšný pokusy hraní waterboxu s Manaphym EX a dalšíma vodníma bojovníkama, kde místo Seismitoady EX (ta mi bohužel vyrotovala T_T) je právě Lapras. 160 je celkem darda, a když máte nabitýho dalšího na benchi, tak je můžete jenom switchovat mezi sebou v nekonečnym loopu díky Manaphymu EX. Weakness je ted taková horší, když se čeká hodně zelený, ale čas ukáže
Tauros GX
Tauros se teď cpe téměř všude, kde to je jenom možný je to pro soupeře nepříjemná wall, protože když Taurose napálí za hodně damage, tak umře zpátky díky GX útoku případně Rage, když Tauros už dostane opravdu hodně zranění. Všechny útoky sou za DCE, takže kombo s Ninja Boyem může být pro soupeře překvapující a smrtící. Opět si troufnu tohodle bejka zhodnotit jako jednu z nejlepších karet edice. Samostatnej deck na něm asi postavit nejde (i to sem ale videl, tauros, garbodor hammers btw XD), ale jako univerzální tech se ujme téměř jistě.
Lurantis GX
Karta, kolem který je asi největší hype. Zelená Stage 1, takže se dá vyložit v prvním kole přes Forest of Giant Plants. 210 HP, prvním útokem nabíjí zelenejma energiema cokoli si zamane, druhym útokem dáva 120 damage s léčenim se a když pude do tuhýho, tak GX útokem napálí soupeře za 50 za každou zelenou energii u sebe…upřímně se není čemu divit, že je kolem týhle karty takovej hype, je očividně silná XD. Zatím nejvíc decků s Lurantisem se točí okolo Vileplumy, která stopuje hraní Itemů. T1 vypadá tak, že hrajete 15minut v kuse a snažíte se vytočit Lurantise a Vileplumu. Tím soupeři hodně zpomalíte jeho setup a pak stačí jen správně vybírat mezi jednotlivými útoky Lurantise. GG EZ. Tenhle deck samozřejmě prohrává s Volcanionem, protože weak je proste mrcha :D. Glaceon EX taky není žádnej med
Umbreon GX
Umbreon je taky relativně hypovanej, mimo jiné kvůli GX útoku, co zahodí soupeři dvě energie ze hry. První útok, kdy dá 30 damage a hrdinsky se schová na bench, může být good třeba na nastřelování Taurose GX a druhej útok dá 90 a 30 do benche. Díky tomu, že se jedná o Stage 1, tak se dá přebarvovat jeho staršími sorozenci z Ancient Origins. To už je pak mnohem zajímavější damage, protože ony Eeveeluce náhodou hitujou asi nejdůležitější weaknessy. Teoreticky můžu díky tomu zabíjet cokoli travního, co vyskáče teď. Volcaniony a i Yveltaly , Rayquazy a podobnou havěť co nemá ráda blesky. Další super věc je, že se podvývoj (Eevee) postará o setup sama, stačí jen přidat energii správný barvy. Asi nejzajímavější se mi jevila verze „Umbreon + hammers“ co se soustředí na discard energií ze hry a z ruky soupeře.
Espeon GX
Obecný výhody Eeveelucí sem popsal už u Umbreona. Espeon se dá hrát takřka stejně. Výhoda Espeona je, že hituje weak M Mewtwo a že se dokáže celkem efektivně vypořádat s Garbodorem pomocí GX útoku. Teoreticky má i větší damage, ale tam záleží, kolik má oponentův pokémon energií. První útok 30 s confuzí je spíš horší, ale asi je to lepší, než kdyby ho neměl vůbec
Gumshoos GX
Celkem nenápadná podceňovaná karta s velkym kontrolním potenciálem. Podívat se soupeři do ruky, než zahraju Team Skull Grunta případně Nko je super (pokud teda řešíte dilema, jestli máte zahrát zmíněný dvě nebo třeba Sycamore). Útok za 3 bezbarvý za 100 je dobrý a GX útok, co šikanuje přepapaný Yveltaly, případně jinou havěť s hodně energiema, dokáže vyhrát hru. Za mě dobrý
Decidueye GX
Další travní bijec, tentokrát Stage 2 GX se 240HP. Člověk má až pocit, že tvůrci prostě nemaj tu Greninju rádi :D. Útok za tri energie za 90 je spíš podprůměrnej. GX vytáhne 3 karty z discardu, což je super mid-late game play. Ale hlavní důvod potenciálu týhle karty je v Abilitě, která dá jednou za kolo 2 damage countery na jednoho soupeřova pokémona. Že je to málo? Ok, co když máte 4 Sovy? 8 už je slušný. Díky Forestu je můžete teoreticky dát do hry v prvním kole a soupeře donknout. Můžete k tomu hrát Devolution Spray a mít ještě větší damage. Možností kombinací pokémonů v decku sem viděl pár. Jedna se soustředila na to, že Trevenantem EX znemožníte soupeři stahovaní a zabijete ho na zmíněnou abilitu. Celkem pěkná kontrolní myšlenka, ale efektivní to imo reálně není. Další, zajímavější kombinace sem viděl s bezbarvýma útočníkama, jako je Lugia EX nebo Tauros GX. To už se jevilo mnohem líp, protože to mělo i pořádnej damage z útoku a aspoň trochu to vyrovnává weakness na Volcaniony.
Kromě GX pokémonů se v sadě samozřejmě objevilo i pár normálních (rozuměj ne-GX XD), tak se na ně taky mrkneme.
Passimian
Opět karta s velkym hypem. Upřímně, novej Night March to nebude, maximální damage output je relativně malej. Naházíme pár Bursting Baloonů a když z pěti kol potkáme 4 Darkraie, tak sme asi vysmatý jak lečo. Karta dobrá, ale ne dost aby se uchytila mezi top deckama. Opět dobrej deck pro začátečníky. Takže sehnat „co kdyby“ playset XD.
Oranguru
Pravděpodobně jedna z nejlepších karet edice. Basic co každý kolo dolízne do 3 karet. Zdá se to málo? Kolik karet je potřeba zahodit na Ultra Ball? Soupeř dá Delikventa? OK np, stejně si to dolíznu. Imo je good a univerzalní. A umí i nepříjemně zaútočit. Takže tuhle určitě sehnat
Aloan Muk
Muk rozhodně Garbodora nenahradí, s tim se smiřte. Ta karta je prostě myšlená jinak, proti jiným deckům a hlavně do jiných situací. Troufnu si říct, že to je good counter na Volcaniona aniž bych si stopoval Abilitu svého vývoje atd. Karta je to zajímavá, ale tbh ji uvidíme opravdu málokdy (jestli vůbec) hrát. Sorry jako…
Golduck
Hard Counter na Volcaniony, v kombinaci se Starmie z Evolutions a Octilery z Breakthough případně Oranguru. Dokáže rozdat hodně damage. Stačí pak přidat pár Bursting Baloonu a klasickej trenérskej základ a máte deck pro nováčka za pár stovek.
Shiinotic
Shiinotic se využije v decích, kde se hraje Vilepluma. I pod item lockem umožňuje hledat bijce a zároveň si čistit deck od Pokémonů, abyste si mohli líznout jinou, snad lepší kartu. Viděl sem v několika listech s Lurantisem a Vileplumou.
Tsareena
Zelená dostala v Sun and Moon opravdu pořádnej boost. Tsareena je opět do páru s Vileplumou. T1 opět zahrajete, co můžete, soupeři vyházíte karty z ruky a dáte item lock. Hezký co? Útok sice nic moc, ale když se soupeř nebrání, tak i malá damage stačí
Trenéři
Kromě celkem dost reprintů se v sadě objevuje i dost nových karet. Ono nový sice na první pohled sou, ale inspirace je často brána ze starších karet, no uvidíte sami.
Ilima
Karta, co míchá soupeře je vždycky dobrá. V době Diamond and Pearl bylo něco podobnýho. Karta se menovala Team Galactic's Wager. Může bejt zajímavý, že soupeře máte možnost míchnout na 3, když si hodí špatně, ale tuhle kartu spíš zavrhnu, protože nemám rád zbytečný flipování. Jasný, když hrajete Octilery, tak to můžete z vesela hrát celkem bez rizika, ale můžete tím soupeři i pomoct, když je to lakoš.
Lillie
Tahle karta se veje maximálně jednou do decku. Dolíznout do osmi karet v prvním kole je super, ale do šešti kdykoli jindy už taková hitparáda není.
Professor Kukui
Vytuněnej Buck’s Training. Přidání 20 do útoku a líznutí dvou karet, je celkem hezkej efekt. Místo v decku bude maximálně jedno, víc si tahle karta rozhodně nezaslouží. Zatím mám spíš pocit, že to jůtubeři testujou jen proto, že otevřeli FA verzi a chtej jí udat neřikám, že se člověk nedostane do situace, kdy bude těch +20 damage klíčovejch, ale stejně je jedna kopie v decku maximum.
Team Skull Grunt
Tahle karta je hodně silná. Asi se dopustim hereze, ale přirovnal bych jí k Super Energy Removalu. Neřikám, že se bude hrát všude, nicméně v kontrolech si místo jistě najde.
Nest Ball
V dávných dobách měl Great Ball tenhle efekt a hrál se celkem hodně. Dneska bych to neviděl na 4 kopie v každym decku, ale 1-2 možná…ve většině…asi nevýhoda je, že hledání pokémona přes Nest Ball nespustí come into play abilitu, protože se pokémon zahraje z decku a ne z ruky, takže Shaymin EX nebo Hoopa EX sice do hry přijdou, ale nic neudělaj...smutnej příběh T_T.
Poison Barb
Karta co šikanuje soupeře, když na vás útocí? Proč ne. Sice si myslim, že Bursting Baloon je furt lepší, ale tahle karta je minimálně zajímavá. Nechci tady rozepisovat zběsilý komba na expanded s Virbankem, ale jako funny deck by to mohlo bejt cool
Repel
Dřív to byl Pokémon Circulator. Ani dřív se vlastně nehrál, a tak nevidím důvod, proč by se měl hrát teď, když máme možnost hrát Lysandra. Je asi dobrý sehnat si playset na „co kdyby“, ale moc nepočítám s tim, že bych to někdy zahrál
Takže díky, že ste došli až sem. Jak vidíte, tak je hodně karet k zamyšlení a k testování. Jestli sem zapomněl na nějakou kartu, co se líbí vám, tak mi jí hoďte do komentů a já vám jí zkušeně a profesionálně ohodnotim. XDD
Takže Aloha všem a zas někdy na turnaji nebo u dalšího článku.
franckie
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.