Recenze
Rozbor edice Pokémon Sun and Moon - Forbidden Light
Profesionální hráč karetní hry Pokémon, Martin Janouš, pro vás připravil rozbor nové Pokémoní edice Sun and Moon - Forbidden Light. Mrkněte na něj a zjistěte, jak se nová edice povedla.
Foto: The Pokémon Company International
Rozbor edice Pokémon Sun and Moon - Forbidden Light
Zdravím všechny čtenáře pokémon-guru.
Nedávno vyšla nová edice Sun and Moon - Forbidden Light, a tak zde máme opět spoustu nových karet a hlavně spoustu nových strategií, které se dají vytvořit. V minulosti jsem pro vás napsal článek s rychlým pohled na tuhle edici, ale teď se na ní podíváme pořádně.
Momentálně světové metagame dominují decky se Zoroarkem GX a poté decky s Buzzwole GX. Druhá zmíněná karta má v pravém horním rohu nápis Ultra Beast. Toho jste si nemuseli příliš všímat, až do teď! S touto edicí by jste měli zpozornět.
Edice se vyznačuje tím, že se zde začínají objevovat karty, které přímo podporují pouze Ultra Beast pokémony. Také si budete muset dávat pozor kolik vám a soupeři zbývá karet odměn, protože můžete získat různé bonusy a efekty u některých karet. Jak je vidět čeká nás hodně dobrých karet, a tak se pojďme podívat na ty nejzajímavější.
Alolan Exeggutor
Tato karta vypadá zajímavě. Čas ukáže, jestli bude dobrá nebo ne. Nicméně potenciál má. Za jednu energii dokáže dát až 120 damage v základu (způsobíte 20 + 20 damage za každý typ basic energie ve vašem balíčku odhozených karet). Pokud přidáte karty jako Choice Band, tak najednou dáváte podobný damage jako Zoroark GX. Pokud dokážete rozdat nějaký malý damage na začátku např. Tapu Kokem promo, tak se Exeggutor může proměnit na velmi silného útočníka, který je pouze za 1 odměnu, což může být klíčové.
Pheromosa
Asi nenajdete využití momentálně. V budoucnu by se ale mohla uplatnit. Nesmíme zapomínat, že karty, které vychází teď, budou platné na standartu cca ještě další 2 sezony. Druhý útok Pheromosy je velmi silný a na konci dokáže finishovat hru. Bohužel support pro zelené pokémony momentálně není k dispozici, a tak si určitě jednu kopii této karty nechte na "co kdyby".
Pyroar
Může se stát zajímavou obranou proti balíčkům, které fungují na zahození všech energií od soupeře, aby nakonec dolízal. Tyto decky se pravidelně objevují podle toho, jak se zrovna vyvíjí metagame. Pyroar má navíc i velmi slušný útok, který dá 80 + 60 damage pokud je ve hře nový stadion Lysandre Labs. Opět karty jako Choice band damage zvýší, a tak opět můžete dávat za velké množství damage. Jediná vada na kráse je relativně malé HP, což může být problém.
Greninja GX
Na tuto kartu jsem si nestihl udělat názor. Má velmi zajímavou abilitu, ale útoky jsou vysoce podprůměrné. Celá evoluční linie Greninji GX je podobná starému Crobatovi z Phantom Forces. Frogadier (jako stage 1 této linie) má abilitu, která říká, že při vyvinutí způsobíte 20 zranění do jednoho soupeřova pokémona. Greninja GX má stejnou abilitu, ale rozdává 30 zranění. Proto je jasné, že Greninja GX se nemůže hrát jako samostatný balíček, ale musí se spárovat s nějakým jiným pokémonem, který bude plnit útočnou část. Momentálně se testují kombinace s Glaceonem GX a Buzzwolem GX. Někteří hráči zkouší i hrát Greninju GX se Zoroarkem GX (protože se Zoroarkem můžete hrát všechno). Glaceon verze může hodně těžit z nového supportera Crusher Wake, protože oba pokémoni v decku jsou vodní. Navíc Glaceon dokáže vyhrát hru jen tím, že ho položíte dopředu a soupeř nemá supportera přímo na ruce, protože přes Tapu Lele GX ho najít díky Glaceonovi nemůže. Buzzwole verze bude velmi agresivní a bude se velmi podobat starému balíčku Landorus/Crobat. A verze se Zoroarkem? Ta asi bude nejkonzistentnější. Jen se oproti jiným balíčkům se Zoroarkem GX budete muset vzdát spousty tech karet, protože díky linii Greninji GX vám už nezbude moc místa.
Magnezone
Tato edice je také zajímavá tím, že zde vyšlo pár karet, které vyšly i v Ultra Prism. Nicméně s odlišným typem karty, které ovlivňují i jejich schopnosti. Magnezone je v této edici elektrický pokémon a narozdíl od Magnezona z Ultra Prism svojí schopností přikládá elektrické energie z ruky. Električtí pokémoni nicméně nejsou příliš v kurzu a nemají úplně dobré postavení v metagame (hlavně kvůli vládě bojových pokémonů), a tak si bude muset elektrický Magnezone počkat jestli se situace nezlepší. Nicméně stejnou abilitu má i Magnezone z Breakthrough a nikdy se nehrál. Tento Magnezone s námi bude asi další 2 sezóny, takže nás čeká ještě hodně karet, které se budou moci s Magnezonem potencionálně spárovat.
Malamar
Oprašte všechny psychické pokémony, které se vám váleli v albu. Je čas je znovu vyzkoušet. Malamar přináší support psychickým pokémonů, který jim dlouho chyběl. Nemluvím teď o Garbodorovi. Ten útočí za 1 energii. Jedná se o psychické pokémony, které útočí za více energií. Pokud jste v Ultra Prism rozbalili nějaké Dawn Wing Necrozmy GX a nebo v edici Burning Shadows Necrozmy GX, tak je možná čas je najít, protože konečně tyto karty mají podporu a mohou se stát velice zajímavou zbraní proti momentálně nejvíc hypovanému Buzzwolovi, který má psychickou weakness. Nicméně možná najdete i další psychické pokémony, kteří si vyzkoušení s Malamarem zaslouží. Jeho abilita je podobná jako měl Bronzong z edice Phantom Forces. Ta říkala, že můžete jednou za kolo vyndat metalovou energii z balíčku odhozených karet a přiložit ji k jednomu ze svých pokémonů na střídačce. Malamar dělá to samé, jen vytahuje psychickou energii.
Naganadel GX
Opět se tento pokémon nijak světově netváří. Avšak má k sobě skvělý support. První útok dá 20 damage za každého Ultra Beast pokémona, kterého máte ve hře. Pokud jich máte 6, tak dáte za 120. Pokud přidáte Choice Band a novou Beast Energy, tak dáte za 1 energii 180 damage. A to nezapomínejte na jiné karty jako Professor Kukui. Naganadel GX je velmi solidní counter na Buzzwola GX. Pravděpodobně vám nebude problém dát prvním útokem 100 damage, aby jste Buzzwolovi dali za 200 damage a vyřadili ho. GX útok se může hodit, když budete mít hodně slabý start a soupeř rychle nabere tempo. GX útokem můžete téměř resetovat hru, a tak pokud si dokážete vytvořit výbornou situaci na stole, tak vám tento GX útok může zajistit vítězství, protože už soupeř třeba nebude schopen sebrat 3 odměny.
Garchomp
Stejná sitauce jako u Magnezona. Tedy stejné útoky, jen jiný typ. Tentokrát bojový. Nový Garchomp může těžit z karet jako Strong Energy a nová Diancie Prism star. Garchomp tedy nebude přímo závislý na použití Cynthie, aby dal velký damage. Bude moci dát velmi slušný damage i bez Cynthie, a tak se může do decku vejít i např. Guzma a jiní zajímavý supporteři. Bojový Garchomp je určitě lepší, než byl ten dračí, a tak si myslím, že Garchomp může být jeden ze sleeping picků na nadcházející turnaje.
Zygarde GX
Tento pokémon může být velice silný. Na první pohled opět vypadá nezajímavě. Velmi drahé útok za málo damage. Sice hodně HP, ale jinak nic moc. První útok ovšem dokáže Zygarde GX nabít 2 bojovými energiemi z balíčku odhozených karet a to za 2 jakékoli energie, což znamená, že za 1 Double Colorless energy. Nicméně co dál? Útok za 4 energie za 130? To dnes nikoho nezajímá. A útok za 4 energie za 150? To je to samé. Avšak tento zmíněný druhý útok, který je zároveň i GX útok, má velice zajímavý a silný efekt. Pokud ho použijete, tak v příštím kole preventujete všechno zranění, které soupeř způsobí svými pokémony EX a GX do Zygarde GX. Můžete si říct, že když je to GX útok, tak ho použijete jednou a to je všechno. Nová edice ale přináší nového supportera Bonnie. Ten říká, že můžete použít GX útok své Zygarde GX znovu a to pouze za cenu zahození stadionu ze hry. Při troše štěstí a taktiky můžete pořád útočit jen GX útokem Zygarde GX, a tak donutit soupeře, aby musel setupovat nějakého slabšího útočníka, který není GX/EX pokémon. A jelikož non GX pokémoni nedávají velké množství damage, tak se pravděpodobně stane, že vám Zygarde GX přežije a 150 damage nazpět bude pravděpodobně stačit, abyste non GX útočníka vyřadili. Určitě Zygarde GX zkuste testovat, tato karta není marná!
Diancie Prism star
Strong Energy v prášku. To přesně je Diancie. Má stejný efekt jako Strong Energy, ale není to energie. Výhoda je, že si ji můžete najít, posadit ji na bench a ona bude všem vaším pokémonům přidávat 20 damage do útoku. Pořád můžete hrát i samotné Strong Energy, takže najednou Buzzwole a jiní bojový pokémoni mohou dávat za opravdu málo energií velké množství damage a vyvinout na soupeře velký tlak už od prvního kola. Útok je téměř nepoužitelný, takže Diancie využijete pouze jako support pokémona pro svoji abilitu.
Buzzwole
To co v Buzzwole decku na začátku rozjede Buzzwole GX, tak po jeho smrti nastoupí tento malý Buzzwole, který bude pokračovat v tlaku. Pokud vašemu soupeři budou zbývat 4 odměny, tak dá za 1 energii 120 damage v základu. To přesně znamená, že pokud soupeř vyřadí vašeho Buzzwola GX, tak si vezme 2 odměny a najednou splňuje podmínku, že mu zbývají pouze 4 odměny. Soupeř tedy bude muset nejlépe nejdříve vyřadit nějakého pokémona za 1 odměnu a poté teprve Buzzwola GX. To ovšem může přinést velké komplikace v taktice, což nebude jednoduché se přizpůsobit pro určité typy decků. Někdy prostě bude muset soupeř vyřadit vašeho Buzzwola GX jako prvního pokémona a tím se vystavit riziku, že díky malému Buzzwolovi se budete snažit přiklonit vítězství na vaši stranu.
Ultra Necrozma GX
Už od zveřejnění nové edice se nejvíce diskutuje kombo Ultra Necrozma GX/Malamar. Malamar nabíjí Necrozmu, která pak dává za velké množství damage každé kolo. Koncept je velmi silný a díky Dawn Wing Necrozmě, která zajistí pravidelný přístup Ultra Necrozmy GX na lavičku, aby mohla být nabita Malamarem, budete mít velmi jednoduchý balíček, který bude mít správnou sílu a nebude se soupeři hrát lehce. GX útok Ultra Necrozmy GX asi příliš nevyužijete, nicméně je to pořád možnost, jak na konci vzít např. jednu poslední odměnu za malého basica jako je Zorua, a tak nebudete muset mít např. Guzmu.
Beast Ring
Tohle je hlavní karta, která přináší velký support pro všechny Ultra Beast pokémony. Pokud má soupeř 4 nebo 3 odměny, tak si můžete v decku najít 2 základní energie a přiložit je k jednomu svému Ultra Beastovi. Samozřejmě Buzzwole GX je jasná volba, ale existují i další Ultra Beast pokémoni, kteří možná využijí Beast Ring. Např. i Dusk Mane Necrozma GX je Ultra Beast taktéž. Momentálně je velmi silná kombinace s Dusk Mane Necrozmou a Solgaleem Prism star a Max Elixiry. Pokud do decku nyní přidáme pár Beast ringů, tak už deck nebude příliš závislý na používání útoku Solgalea Prism star a bude mít potenciál tlačit soupeře bez přestávky v podobě nabíjení útokem.
Lysandre Prism star
Na standartu karta nezajímavá. Ale na expandedu? Myslím, že nějaký ohnivý deck s podporou Lysandera Prism star by mohl být velmi silný. Expanded formát funguje hodně na kartě VS Seeker a v Zoroark balíčcích i na Puzzle of Time. Díky tomu, že máte hodně možností, jak vytáhnout a znovu použít karty, tak se na expandedu jejich počet snižuje třeba jen na 1 kopii. Lysandre Prism star tyhle karty v jedné kopii soupeři dokáže sebrat na celou hru, a tak soupeři pak VS Seekery budou úplně k ničemu, protože nebudou mít v hrobě supportery, respektive správné supportery.
Mysterious Treasure
Karta podobná Ultra Ballu. Nevýhoda je, že si na ní najdete pouze psychického nebo dračího pokémona. Výhoda je, že zahodíte pouze 1 kartu místo 2. Zajímavé je, že Tapu Lele GX je psychický pokémon, a tak si ji pořád můžete najít na Mysterious Treasure. Proto v balíčcích jen s psychickými pokémony neuvidíme Ultra Bally, prootže bude lepší šetřit si důležité karty na později, než je zahodit na Ultra Ball. Popřípadě když budeme hrát jak Mysterious Treasure i Ultra Ball, tak si zvýšíme pravděpodobnost na získání pokémonů, které potřebujeme k vítězství.
Ultra Space
Už tu máme kartu, která nám nabije Ultra Beasty. Tvůrci karet přidali ještě další podpůrnou kartu, která vám potřebné Ultra Beast pokémony najde. Výhoda je, že je tato karta stadion. Tedy pokud vám vydrží tato karta ve hře dostatečně dlouho, tak si budete moci relativně zadarmo najít všechny potřebné útočníky. Díky tomu budete moci třeba ubrat na Ultra Ballech a využít místo na jiné karty. Vypadá to, že se s Ultra Beasty budeme nadále běžně setkávat, a tak by jste si určitě měli všechny podpůrné karty k Ultra Beast pokémonům sehnat.
Beast Energy Prism star
Tuto energii můžete hrát jen jednu v balíčku. Nicméně vždy ji využijete na maximum. Přidá vašemu Ultra Beast pokémonovi do útoku 30 damage a navíc s ní můžete zaplatit za jakoukoli barvu energie v ceně útoku Ultra Beasta. Každý, kdo se chystá hrát Ultra Beasty si musí tuto kartu sehnat a povinně ji v decku hrát.
Přeji všem, abyste v boosterech rozbalili, co si budou přát, a těším se u dalšího článku! Nezapomeňte, že produkty z nové edice Forbidden Light si můžete zakoupit v našem partnerském e-shoupu Veselý drak stejně jako spoustu dalších jiných Pokémoních produktů.
Martin Janouš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.